Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2654 / 3967
(#) xxxjjjkkk válasza vargaf hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
hm, akkor megosztanád velem, melyik az?
Én csak ezt találtam.
(#) KissZol hozzászólása Okt 23, 2015 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket kérném. Van egy eszközöm, aminek ha megnyomom az egyik gombját, akkor szeretném ha világítana egy LED. Erre alkalmas az eszköz és a kimenet lábkiosztását is tudom. Rajzoltam egy kapcsolást(csatoltam), megnéznétek, hogy ez így működőképes-e és ha nem miért? Annyi adott, hogy a led1 out-on 5V jön ki és van 200ohm ellenállás rajta. Ez a feszültség mindaddig megvan, amíg meg nem nyomom az 1es gombot. Ezért tettem bele a relét.
Előre is köszönöm a segítségeteket!

tally_v1.jpg
    
(#) Balázs válasza KissZol hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Nem fog működni. A LED-en mitől folyna áram? Abban a körben semmi forrás nincs. Ráadásul ha az 1-es láb egy tranzisztoros kimenet, akkor egy diódával védeni kell a relé kikapcsolási tranziensétől.
(#) Remci válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Szia!
Nekem meg van pdf-ben, ha gondolod elküldöm mailba.
(#) kissattila88 válasza xxxjjjkkk hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
(#) KissZol válasza Balázs hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Köszönöm a válaszod! Átrajzoltam. Ránéznél kérlek megint? Milyen védődiódát kellene bekötni?
(#) Balázs válasza KissZol hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Ez már jobb, de a relé védődiódáját fordítva kell betenni (így folyamatosan vezet, és rövidre zárja a relét). Ami a típusát illeti, 1N4001 vagy 4007 megteszi. Bár a védődiódának is rajzoltál nyilakat, ez azt jeleti, hogy oda is LED-et szeretnél?
(#) KissZol válasza Balázs hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Gondoltam rá igen, mert a relé és a LED-ek messzebb lennének egymástól, így tudnám "monitorozni" az eszköz oldalán is, hogy minek kell történnie. Megoldható LED-el is? De ugye akkor azt nem tudom fordítva bekötni. Reléből ezt néztem ki: 6V DPDT 250VAC 5A ez jó? Köszönöm hogy segítesz!
(#) V1rusH válasza KissZol hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Be tudod, csak akkor nem fog világítani! Mert záró irányú megtáplálást kap. Baja sem esik a fordított bekötéstől, mert a diódák záró irányba a nyitó feszültségük többszörösét is elbírják. Épp ezért jó polaritás védőnek.
De mint indikátor max akkor fog funkcionálni, mikor a tekercs visszarúg a kikapcsoláskor, amikor kisöntöli a tekercs önindukciós áramát.
A kiszemelt relé tökéletes a célodra.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2015
(#) V1rusH válasza V1rusH hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Amit írtam, diódák esetén érvényes, led esetén nem feltétlenül. Na meg egyébként sincs értelme egy ledet záró irányba berakni, hisz azt eleve azért használjuk, hogy világítson!
(#) xxxjjjkkk válasza kissattila88 hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Köszönöm, így meglett.


Esetleg ha van valakinek eladó példánya is, Szóljon
(#) KissZol válasza V1rusH hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Igen, így nem sok értelme van, marad a dióda! Köszönöm a segítséged!
(#) teszti hozzászólása Okt 23, 2015 /
 
Sziasztok.

Ha egy 1 ohm ellenállás helyett párhuzamosan kötök 2db 2 ohm ellenállást, ugyanolyan W szám mellett akkor növekedett a terhelhetősége?
(#) ferci válasza teszti hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Dupla lesz.
(#) teszti válasza ferci hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Köszi a gyors választ! Azért mert párhuzamosításnál az egyes ellenállások watt értékei összeadódnak?
(#) ferci válasza teszti hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Nem a párhuzamos kötés miatt, hanem a 2 x 2 ohm 1 W miatt lesz 2 W..
Ha pl. sorbakötnél 2 db 0,5 ohm 1 wattost, akkor is 1 ohm 2 watt lenne belőlük.
(#) teszti válasza ferci hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Értem. A párhuzamosításnál számít, hogy milyen messze van a két ellenállás egymástól?
(#) ferci válasza teszti hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Ez már az áramkörtől is függ.. ha sima dc vagy alacsony a freki, ahol alkalmazod, akkor nem gond a távolság sem. Kis hézag nem árt, hogy a képződött hő közülük is el tudjon távozni, ha maxra vannak járatva.
(#) teszti válasza ferci hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Rendben, köszi a segítséget!
(#) kissi válasza teszti hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Azért ez csak akkor igaz, ha egyforma ohm-os ellenállásokat kapcsolsz párhuzamosan! Ha például egy 1 ohm-os 0,5W-ost és egy 1M ohm-os 5 W-ost párhuzamosan kapcsolsz, akkor nem lesz kb. 1 ohm, 5,5 W-os ellenállásod !
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) kendre256 válasza kissi hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A kérdés még ennél is bonyolultabb...
Amit számpéldának írtál, az igaz, de ha pl. egy 10 Ohm-os 5W-os és egy 100 Ohmos 0,5W-os ellenállást párhuzamosan köt, akkor viszont lesz egy 0,9 Ohm-os 5,5W-tal terhelhető ellenállása.
A legegyszerűbben számolható az azonos értékű, azonos terhelhetőségű ellenállások eredő terhelhetősége. Ha nem egyformák, akkor lehet úgy is, ahogy te írtad, meg lehet úgy is ahogy én írtam, meg még ezerféleképpen máshogy is...
(#) Kovidivi válasza kissi hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A terhelhetőség mindig összeadódik, bárhogy kapcsolod az ellenállásokat, az eredőjüket pedig számolni kell, ez is nem is kérdéses.
(#) lajos1969 hozzászólása Okt 24, 2015 /
 
Sziasztok!
Ezt építem most, az R1,4,7,10,13,16.19.22 180 ohmos ellenállások helyett betehetek 220 ohmosat?
Előre is köszönöm a választ!
(#) ferci válasza lajos1969 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Nyugodtan beteheted.
(#) lajos1969 válasza ferci hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Köszi!
(#) pucuka válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Az igaz, hogy a terhelhetőség összeadódik, de a hő terhelés az átfolyó áramok arányában oszlik meg. Így azon az ellenálláson, amelyiken a kisebb áram folyik át, kisebb lesz a hőterhelés is, ezért oda hiába teszel nagyobb teljesítményű ellenállást, az a lehetőség nem lesz kihasználva, és ha nagy az eltérés, a kisebb ellenálláson, amin a nagyobb áram fog folyni (párhuzamos kapcsolás esetén) fog a nagyobb hőterhelés fellépni, ezért ennek a terhelhetősége fog korlátozni. Soros kapcsolás esetén pont fordítva, az azonos áram miatt a nagyobb értékű ellenálláson fog a nagyobb teljesítmény disszipálódni, tehát ennek terhelhetősége fog korlátozni.
P=I2*R
Ahogy már előbb is leírták, a terhelhetőségek egyszerű összeadása csak azonos ellenállás értékeknél igaz.
(#) lajos1969 hozzászólása Okt 24, 2015 /
 
Sziasztok!
Csak én vagyok már megint, kész az áramkör tökéletesen működik egy dolog kivételével. Ha a bemenetére a telómmal csatlakozom akkor tökéletesen megy hangra is, de ha a TL071-es mikrofonerősítőről próbálom nem működik lehet kicsi az erősítése mivel tudnám növelni?
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) proli007 válasza lajos1969 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Hello! Nem az a gond, hogy a rajzon egy duál OPA van, a TL071-ben meg csak egy van más bekötéssel?
(#) lajos1969 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
De jó, hogy valaki figyel is helyettem! Köszi teljesen igazad van kicseréltem egy TL072-re s már megy is.
Köszi még egyszer!
(#) teszti hozzászólása Okt 24, 2015 /
 
Üdv!

Van egy ilyenem: AMS3107. Ez egy 3.3V fesz szabályzó. USB 5V-ról van táplálva. Az normális, hogy üresjáratban 4.5V-ot mérek rajta, és terhelés esetén sem csökken 3.3V-ra a kimenet?
Következő: »»   2654 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem