Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   107 / 151
(#) kameleon2 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Az eredeti 555-ös vezérlő (hasonló)Emiatt tettem fel többek között a kérdést plusz keresek fordulatszám figyelést is, ha leesne - utána szabályozzon az áramkör....
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) lacza89 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Ez a rajz ebben a formában elég életképtelen. A Discharge láb nyitott kollektoros, vagyis csak a 10k felhúzó ellenállás nyitja a fetet, ami nem tud elég áramot biztosítani. Keresd meg hozzá az eredeti kapcsolást, ami neked meg van építve!
(#) kameleon2 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Kerestem. Nem találtam. A pwm -es topikban egy szál rajzot se leltem. Ennek nem találtam szintén az eredetijét. Gondoltam, mivel többen használtok ti is megmunkálómotorokat - hátha van valakinek használható megoldása 500W/100V-ra.
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Az enyém is megadta magát , bedobtam a fiókba .
(#) kameleon2 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Köszönöm a választ, de a lay6 kiterjesztésű fájlok számomra nem használhatóak
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Legalább tudod, mi lett a gondja?
(#) GPeti1977 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Gondolkoztatok már maró (megmunkáló) motorként automata mosógép kefés motort használni?
Van rajta fordulatszám mérő tacho generátor, és a TDA1085 IC-vel fordulatszámot lehet szabályozni (nem vezérelni) a gyakorlatban még nem próbáltam de egyszer már összeraktam hogy a mach3 szabályozta a fordulatot.
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Valószínűleg a fet vagy végtranyó halt meg , nem is néztem mi van benne . A lay fájlokat megtudod nézni és ki tudod nyomtatni a lay6 viewer-rel Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) kameleon2 válasza Koncsar hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Szia! Tudom régi a hsz, de a téma érdekelne. Feldobtál egy rajzot szervo pwm controller -ről. Én 500W-os 100V-os cnc megmunkálómotorhoz kereset fordulatszám szabályozót, de a sprintlayout fájljait nem tudom olvasni. PDF, vagy jpg nincs esetleg a megoldásodról? Jelenleg egy 555-el felépített kínai szabályzóm van, de az mindig megadja magát. Nem akarok vele tovább kínlódni, mert olyan a konstrukciója, hogy szinte javíthatatlan.
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Az enyémben 2SC5200 és IRFP460LC power mosfet. A tranzisztor cseréltem, feléledt, hurrá, de amikor élesben elkezdtem volna fúrni egyből lehalt megint. Szerintem talán sok neki az 500W-os motorom, mert 150W-al egész szépen elment jó darabig.
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Köszönöm - megpróbálom. Talán ez még nem zúzza szét a 10 éve dübörgő konfigomat.
(#) GPeti1977 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A motorral párhuzamos diódát ellenőrizted? Ha ez rossz vagy nincs is ott akkor tönkremegy a tranzisztor.
(#) kameleon2 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Még nem - jó ötlet. Lehet, hogy nincs is benne.... Megnéztem közben a lay6 fájlt a viewerrel. A panelrajz 48V maximumot ír. Ettől nem léptem sajnos előre.
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
De Koncsar Gyuri mosógép motort használ főorsónak ,ez a szabályzó ahhoz készült
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) kameleon2 válasza lacza89 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Leszimuláltam a kapcsolást eszerint teljesen nyitja a fetet. Max tápfeszre fel tudja húzni (12V). Most már kíváncsiságból is összerakom, mert van itthon egy mázsa fet. Ha más nem azzal menni fog. Csak fel kell fújnom a pofámat hozzá. Megnéztem a kínai panelen 330 Ohm van. De ha ezt a szimulátorban behelyettesítem a 10k helyére - gyakorlatilag nem látok változást. Pont ugyanannyira nyit a fet. Igaz - az szimulátor.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) GPeti1977 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A diódát mégse hagyd le a motorról gyors nagyáramú nagyfeszültségű kell pl 400V 10A, az 555 és a fet gate közé tegyél egy fet meghajtó áramkört ez legegyszerűbb esetben egy két tranzisztoros kapcsolás, ide a 2,2k nem kell:
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015

FET.jpg
    
(#) kameleon2 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
A diódát értem. A FET meghajtót is leszimuláltam és semmivel nem volt jobb. Több munkaponti beállítással is végignéztem pedig. Sőt , még annyira sem nyitotta a fetet, mint az OC az 1db 10k-val. Amúgy az openkollektoros kimenetnek nem éppen az a lényege, hogy egyszerű? Csak ellenállás kell rá és be van állítva a következő fokozat bemenő árama. Nyilván átnézem a fetek katalógusadatait is hozzá még. A két tranzisztort és 2 ellenállást pluszban elfecséreltnek érzem, ráadásul meg is növelem a hibalehetőségek számát. Optós meghajtásnak látnám értelmét, de ezt a szimulátorom nem tudja kezelni - marad a valóság. De már csak holnap.
(#) kameleon2 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Még egy gondolat. Egyetlen jelentőségét látnám a fet meghajtónak ilyen formában. Nem terhelem a fet meghajtásával az 555-öt. De mivel nem tranzisztor, nem igazán folyik jelentős áram a meghajtáskor - gondolom, de még átbányászom az itthon lévő fetek katalóguslapjait is .
(#) pixels válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Szia!

A FET-ekben van a Gate lábon egy parazita kapacitás. Ezt az OC kimenettel a 10k ellenállás ilyen nagy frekvencián már nehezen süti ki. Ezért használunk FET meghajtót. A tranzisztor viszonylag gyorsan kisüti a FET-ben lévő parazita kapacitást.
(#) GPeti1977 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Nézd meg jobban a szimulátorod, a FET kikapcsoláskor a gate drain kapacitáson keresztül visszarúg a vezérlő IC-be.
(#) kameleon2 válasza pixels hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Értem. Meglátjuk. Ezek szerint ez az egy oka lehetett, hogy a kínaiak ilyen kis ellenállást (330 Ohm) használtak?
(#) pixels válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Meglehet. Csak ugye ez meg "feleslegesen" terheli az OC kimenet tranzisztorát, ha bekapcsolt állapotban van. Ha FET meghajtót használsz, akkor az csak a parazita kapacitás kisütése erejéig vesz fel nagy áramot az áramkör, és viszonylag rövid ideig. És ugyan annyi idő alatt süti ki pozitív irányba, és negatív irányba is a parazita kapacitást. Sima ellenállással az OC kimenet bekapcsolásakor nagyon gyorsan sül ki, viszont a kimenet lekapcsolásakor az ellenálláson keresztül lassabban sül ki ez a parazita kapacitás. Ilyenkor ráadásul a feten is hosszabb az átmenet a vezet-nem vezet állapotok között, jobban is melegedik általában.
(#) kameleon2 válasza pixels hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
De erre lehetett esetleg az optós meghajtás nem? Ott az optocsatoló tranzisztora látta el ezt a feladatot.
(#) lacza89 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 25, 2015 / 1
 
Én régebben úgy oldottam meg a fordulatszám stabilizálást, hogy egy söntön mértem a motor áramot és arányosan növeltem vele a pwm-et. A vezérlés TL494-el ment. Az alap pwm jelet egy potival állítottam, majd ahogy növekedett a motor árama, folyamatosan adta rá a söntről érkező feszültség a plusz pwm-et. Az arányt be kellett állítani, nehogy pozitív visszacsatolásba menjen át a szabályzás. Teljesen tökéletes nem volt, de oszlopos fúrógéphez nagyon jól stabilizálta a fordulatszámot a soros motoron.
(#) Helios hozzászólása Okt 26, 2015 /
 
Üdv!

Van egy DC motorom, ami egy 10,8V-os akkus fúróból származik. Ebből a motorból szeretnék egy kis multifunkciós készüléket késziteni (nyákfúró, mini körfűrész). Tudnátok ajánlani egy ide illő kapcsolást?
(#) Helios válasza Helios hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Egy ilyen motorról lenne szó, csak 10,8V van rá írva.
(#) Massawa válasza Helios hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Az ujabb furokban van szabályozás is, azt is szedd ki. Ahhoz már csak egy komoly táp kell (12V/5-6A). Ha nincs szabályzo, akkor egy ilyen PWM szabályzot kell épitened. Rengeteg van itt is, keress egyet.
(#) Helios válasza Massawa hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Sajnos az ment tönkre, az IC ami helyet foglalt benne elfüstölt valami csoda folytán, és igy kaptam meg. Tudom hogy rengeteg van, szemezgettem is az 555-ös kapcsolásokkal, de nem tudom eldönteni hogy melyik lenne jó nekem. Szükségem lenne a motor erejére, és a fordulatára is, ha fúrót és minifűrészt szeretnék késziteni.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2015
(#) Massawa válasza Helios hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Mindegyik jo, ami alacsony frekvenciás (<1000Hz) és tud ennyi delejt ( meg van hozzá jo tápod).
(#) Helios válasza Massawa hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
A táp a kissebbik gondom. Van egy 12V 5A-es DLT meghajtó tápom. Csak az áramkör kiválasztása az ami necces. Nem tudom hogy a motor mit bir, és mennyivel szabad terhelni.
Következő: »»   107 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem