Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   163 / 188
(#) morgo válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Szia! Miből gondolod, hogy "kézrátételkor" lesz pontos? Az a kondenzátor simán lehet 990pF-1010pF között bármilyen értékű, ha az 1% tűrést nézzük.
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Szia!
Egy 1000 pF es 1 %-os kondenzátor értéke 990 és 1010 pF között van, a Te kondenzátorod 996 pF. Miért gond az a 4 pF?
Üdv.: Feri
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2015
(#) attika válasza vargaf hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Gondnak nem gond csak érdekesség képen tettem fel a kérdést.
Igazából egy kép miatt jött ez az egész kérdés,mert láttam egy oldalon ahol árulják a műszert és ott pontosan 1000pF az értéke.
De akkor meg vagyok nyugodva,hogy pontos a műszerem.
(#) abcdabcd válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Akkor viszont, ha egy külső akármilyen kondenzátor, akkor végképp nem értem, hogy miért hívtad "etalon" kondenzátornak...
Szóval, akkor magyarul, amit írtál, abban arról van szó, hogyha mértél egy valamilyen kondit (ami épp ugyanolyan típusú, mint ami benne is van a műszerben, de ettől többet nem tudsz róla, vagy legalábbis nekünk nem mondtad), ami névleges értékben 1nF, és erre 996,2pF-et ír, aztán ha megfogod mérés közben, akkor véletlenül pont 1000,0pF-et ír?

Az tuti, hogy a megfogással a kezed kapacitása adódik hozzá, viszont az se tiszta akkor, hogy ezzel a sima méréssel, hogy jött ide, akkor az, hogy "kalibráció" ?
Az LCM3-at, ha jól van a fejemben, akkor rövdzárban, meg szakadásban kell/lehet kalibrálni, konkrét értéket hiába teszel rá, ha annyival nullázod ki, akkor max, ha mérsz ezután valamit, akkor annyival kevesebbet fog mutatni, amit a "nullázáskor" mértél rajta...

Én ezért írtam a feltétet, mert ekkor valami hasonló kijelzés van pont.. (igen az, amit linkeltél), akkor, ha a pontos értékét tudod a benne lévő kondinak, akkor beállíthatod, így pontosítva a mérést...

És ahogy a többiek írták, honnan tudod, hogy az a kondi ami ott van nálad, az pontosan mekkora kapacitású? (hacsak nem tudod, csak nekünk ezt nem mondtad el...)
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2015
(#) _BiG_ hozzászólása Nov 8, 2015 /
 
Nesztek, közvetlenmutató LC mérő, most vettem a Puskás börzén
pF, μH - ami csak kell
(#) attika válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
A kondenzátor amit mértem 1nF/1% pontosságú.
Ezt neveztem etalonnak mert ilyennel is építettem meg a műszert.
És a cikkben is ilyen kondenzátort ajánlottak.
Itt felvilágosítottak,hogy az 1% pontosságú lehet 990-1010pF között,tehát nem mér hülyeséget a műszer.
Azt meg,hogy ha megfogom a csipeszeket akkor pontosan beáll arra az értékre ami a kondira is van írva,azt a kérdést csak azért tettem fel,hogy ez mitől lehet,de már erre is megkaptam a választ.
(#) Ge Lee válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Nem pont ilyen de hasonló nekem is volt, és nagyon örültem neki amikor meghirdettem és 2 napon belül elvitték. Azért ezek felett már jócskán eljárt az idő, a méréshatárokról már ne is beszéljünk.
Ha LC mérésről van szó, az LCM-nél jobb ár/érték arányú műszer jelenleg nem nagyon van. Ha megnézed hogy mennyibe kerül gyáriban egy rendes induktivitásmérő (nem olyan mint ami a tranyóteszterben van ), ahhoz képest az LCM fele annyiba sem kerül.
(#) Ge Lee válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Azt el is felejtettem, hogy pF-okat meg nH-ket nem igazán lehet olyan hatalmas banánhüvelyeken keresztül mérni, mert már az is hibát visz be.
(#) _BiG_ válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Kuriózumnak vettem Nem volt drága.
A kezdőkapacitást lehet kompenzálni rajta.

Építek majd én is egy LCM3-at, ne aggódj
(#) abcdabcd válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Bár lehet érted akkor tényleg, csak most se fogalmaztál teljesen pontosan, de azért leírom:

A lényeg, hogy nem "beáll a "pontos" értékre", mint ahogy írod!

Csak teljesen véletlenül pont annyit mutat, ezek szerint a te saját kapacitásod (annak a műszer által mért értéke) a kondi (szintén műszer által mért) értékével együtt pont annyit ad, mint ami a kondi névleges értéke.

A műszer használatához ezt amúgy se árt tudni, hogyha mérés közben fogod, akkor az mérési hibát okozhat (és úgy tűnik okoz is), valamint, hogyha úgy nullázod ki a műszert (és nem kalibrálod, mert azt a kalibrációs feltéttel lehetne, amit linkeltél), akkor gyakorlatilag a nullázáskori kézkapacitásodat, mint állandó mérési hibát (legalábbis a következő nullázásig ) fixen hozzáadod az azután mért összes értékhez...

Szóval az "etalon" megnevezés az tutira téves, mert még ha úgy is hangzik, hogy "élő lexikonként" akarok itt valamit írni, de ezek mivel itt ez méréstechnika, konkrét jelentéssel bíró szavak, tehát érdemes a megfelelőt használni ezekből, a megfelelő helyen
Szóval az etalon az valami valahol hitelesített értékű alkatrész/műszer... bár ez is tekinthető, ha nagyon akarod egy "1%-os etalonnak", (ha tényleg nagyon úgy akarod ) ami, ahogy a többiek is írták, az adott értékhatáron belül mozoghat... Ha ehhez hozzászámolod a műszerre megadott pontosságot, akkor lehet "saccolgatni", hogy a műszer pontossága vajon tényleg a mért értéken belül van-e...

De, hogy hasznosat is írjak (bár az eddigiek is azok, szerintem ) szóval, hogyha valahonnan sikerül szerezned valami pontosabb kondit, vagy esetleg azt amit most mértél meg tudod mérni egy olyan műszerrel, amit eléggé pontosnak lehet elfogadni, akkor a kalibrációs feltéttel beállíthatod úgy az LCM3-ban lévő kondi értékét (mármint azt, hogy az LCM3 mit "gondoljon", hogy mekkora értékű), hogy az adott kondira azt az értéket írja ki, mint amit a "pontos" műszerrel mértél rá... és akkor vélhetően másik kondira is (meg ha jól tudom az induktivitásmérést is ehhez viszonyítja az LCM3, szóval azt is) majd pontosabb értéket fog adni... Ez a kalibrálása az LCM3-nak... De erről viszont korábban írtak is, ha részletesebben érdekel, akkor olvass vissza...
(#) abcdabcd válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Viszont amúgy nem tudom tudod-e, hogy azon a kb kétszeres áron (legalábbis a 13ezerhez képest ), milyen műszert lehet kapni, mert pl ilyet:
DE-5000
fórum pl itt: Bővebben: Link

Bár az is igaz, hogy abban, ha véletlenül "sikerül" feltöltött kondit mérni vele és tönkremegy, akkor otthon nem tudom mi az ami cserélhető (legalábbis, hogy lehet-e kapni csere IC-ket hozzá, bár ha megnézed valami érdekes 2 IC-s megoldást használnak benne, amit több másik gyártó is, szóval lehet magukat az IC-ket valahol azért lehet külön is kapni...) de amúgy úgy tűnik, hogy a gyári műszerek közül ez ár/érték arányban egészen jó...
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Szia!
Ha az LCM3 pontosságát akarod tesztelni akkor etalonként nem 1 % pontosságú alkatrészt kell választanod. De ezt a műszert nem is az 1 %-nál pontosabb mérésre tervezték. Egyébként etalonnak olyan alkatrészt neveznek aminek az értékét nagy pontossággal megmérték, erről tanúsítvánnyal is rendelkezik. Egy gyártósorról lekerült, 1 % tűrésű alkatrész nem lehet etalon.
Üdv.: Feri
(#) attika válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Akkor elnézést mindenkitől az"etalon" szó végett.
Csak azért etalonoztam mert sokan írták itt is így,de jogos a felvetés és értem is,hogy mit akartok ezzel mondani.
Idézet:
„Ez a kalibrálása az LCM3-nak... De erről viszont korábban írtak is, ha részletesebben érdekel, akkor olvass vissza..”

Ezt a fórumot sokat olvasgatom,meg építés előtt is olvasgattam,hogy kinek mi a tapasztalata róla.
100 szónak is egy a vége,akkor az én műszeremet lehet pontosnak nevezni,igaz?
Tehát egy 1% pontossággal mér ezek szerint ha jól fogalmazok.
Még egy ha jól tudom akkor összezárt mérővezetékekkel csak az esr értéket kalibrálja.
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Szia!
Olvasd el a cikket:
LCM3 műszer
Üdv.: Feri
(#) abcdabcd válasza attika hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Szerintem arra gondolsz akkor, hogy a műszerbe beforrasztott egyik kondira néha írják ezt, végülis lehet ezt is mondani, vagy lehet így hirtelen most "referenciának" mondanám, mert ahhoz viszonyít a kondi... de végülis mondhatjuk így azt "etalonnak" is vagy "belső etalonnak" , ha a szövegkörnyezetből kiderül, ha a megfogalmazás egyébként kb jó

Szóval az egyik 1nF a műszerben az a referencia/etalon/viszonyítási alap, az az a kondi, aminek az értéke a kalibrációs feltétet, ha rádugod, a megjelenő "menüben" beállítható, és ezzel pontosítható a műszer.
Amúgy amit a cikkben írnak, hogy a nullázás is kalibráció, így átfutva, beugrott, hogy elvileg olyankor az 1nF-et annyinak feltételezve, mint ami ebben a kalibrációs menüben van, ehhez képest megméri a 33nF és a tekercs (100uH) értékét, és utána méréskor annyival számol. És mivel az az 1nF 1%-os (ha olyat ültettél be), és a 33nF és a tekercs is 10 vagy 20% körüli (legalábbis az általában kapható darabok), így még, ha az 1%-os kondi az LCM3-ban alapból tárolt abszolút pontos 1000pF-hez képest (azaz annak, ha jól tudom a relé kapacitásával kompenzált 990valahány pF értékéhez képest) még, ha -1 vagy +1%-kal el is tér, a mérés jóval pontosabb lesz, mintha a PIC beégetése után egyszer se futtatnád le ezeket a leírásban szereplő nullázásokat (valamelyik méréshatárban rövidre zárt mérőzsinórokkal, valahol pedig csak "szakadásban" lévőekkel)...
Viszont, ha van esetleg lehetőséged arra, hogy valamilyen pontos értékkel is teszteld a műszert, és a kalibrációs feltéttel utánállítod az 1nF értékét (meg ahogy írtam, mert valahol itt olvastam, hogy a relé kapacitása is beleszámít meg lehet még minimális értékben, az áramköri egyéb kapacitások is), akkor még pontosabb mérést kaphatsz...

Ha visszakeresed, valahol egészen régen én is (meg ha jól emlékszem jano36, meg lehet mások is) írtam ki mérési eredményeket 0,5%-os stiroflex kondikkal, mondjuk annyi "trükkel", hogy azokhoz állítottam be a műszert, viszont csak az egyikhez, és sokféle érték van köztük, valószínű különböző gyártási dátummal, és ha jól emlékszem, mindet (egy kivételével, ami később másik műszerrel mérve is hibásnak tűnt) a rájuk írt értékekhez képest kb 0,2%-on belül mérte... szóval beállítva valószínű, legalábbis a kisebb értékű kondikat akár ilyen pontossággal is mérheti...

Amúgy kiszámolhatod azt, hogy a tied mennyire mér pontosan:
Alsó érték=(1+GYÖK((0,01)^2+(LCM3negatívhiba%)^2))*1000pF
Felső érték=(1-GYÖK((0,01)^2+(LCM3pozitívhiba%)^2))*1000pF

és ha eközött a két érték között van, amit a műszer kijelez, akkor valószínűleg a műszer és a kondi is a megadott értékeken belül van...
(négyzetes hibaösszegzés)

De amúgy valószínűleg az a 4pF eltérés, mivel bőven 1%-on belül van, és a műszerre ez is ami várható, és a kondikat is úgy vetted, hogy 1%-osak, ezért valószínűleg jól mér
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2015
(#) abcdabcd válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Idézet:
„mert ahhoz viszonyít a kondi...”
akarom mondani a műszer.
(#) fkx válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Sziasztok! Gondoltam megosztom én is a tapasztalataimat az LCM3-al kapcsolatban.
A sajátomban a belső ref. kondi csillám szigetelésű. A műszer táplálása 2db 18650-es Li celláról van megoldva, és a házába a töltőáramkört is beépítettem (egy sima dugasztápról tölthető). Az induktivitást apró fazékvasmagra készítettem vékony litzéből. A relét kiváltottam egy tranzisztorral. (előtte kimértem, hogy FET-el vagy bipoláris tranyóval jobb-e kiváltani, azaz melyik visz be kisebb hibát). Mivel a tranyó saját kapacitása néhány pF-al nagyobb mint a relé-é, ezért kalibráltam a referencia kondenzátor kapacitását, egy 0,25%-os 3600pF-os fémházas kondihoz. Tehát ezt pontosan 3600pF-nak méri.
Ezután egy 1nF 0,5%-os kondival teszteltem, amit 2pf-al mért nagyobbnak (0,2%).
Elég régóta használom ezt a műszert, sokféle kondit mértem vele, és igen jók a tapasztalataim.
hosszútávon is megtartja a pontosságát.
Az induktivitás mérés gyenge pontja a veszteséges, és az erősen nem lineáris tekercsek. Ezeknél nagyobb a mérési hiba, illetve elsőre hibás értéket ír ki, majd átugrik a jó értékre. Kis veszteségű tekercsek esetén ugyanolyan pontos, mint kapacitásméréskor.
A nagy, lemezelt vasmagos (nagy szórt kapacitású) indultivitásokat az én műszerem nem szereti (pl. pici hálózati trafók primerje, szekundere), ezeket elég pontatlanul méri - erre az alacsony frekvenciával mérő műszerek jobbak. A "bolti tekercseket", és a házilag normálisan elkészített tekercseket is jól és pontosan méri. Szerintem ár/teljesítmény viszony szempontjából a legjobbak között van.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2015
(#) fkx hozzászólása Nov 8, 2015 /
 
Még ennyit hogy nem csak egy műszert építettem, mert akartam egy nagyméretű kijelzővel készült verziót is. A börzén egy nagyon rendes eladó megengedte, hogy válogassak magamnak az 1nF-os csillámkondijai közül (a nálam levő LCM3-al), így baráti áron hozzájutottam, több, nagy pontosságú csillámkondihoz. Ha netán jelen van a fórumon, akkor ezúton is köszönöm neki!
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2015
(#) Ge Lee válasza fkx hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Az induktivitást nem olyan egyszerű mérni, főleg a kisebbeket, nagyon függ az alkalmazott frekitől is. A kicsi, pl. 3mm átmérőre tekert légmagos tekercseknek 100MHz körül már nagyon nagy saját kapacitásuk van, és a jósági tényezőjük is siralmas, akár ötöde is lehet egy mondjuk háromszor akkora átmérőre tekerthez képest.
Lehet hogy ez az egyik oka annak hogy a tranyótesztert sem nagyon fejlesztik ebben a tartományban. Volt régen egy csöves LC mérőm ami soros rezonancia elven mért, annál egy analóg műszer volt az indikátor amit maximumra kellett hangolni és leolvasni a forgókondiról az értéket. A kisebb tekercseknél már az is alig produkált valami kitérést.
(#) attika válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Idézet:
„De amúgy valószínűleg az a 4pF eltérés, mivel bőven 1%-on belül van, és a műszerre ez is ami várható, és a kondikat is úgy vetted, hogy 1%-osak, ezért valószínűleg jól mér”

Maradjunk ennél,mert már késő van itt számolgatni
Amúgy amire nekem kell ahhoz bőven pontos is szerintem.
Remélhetőleg 1%.osak azok a kondik mert egy átlagos kondenzátortól 100x drágább is volt
Van egy régi panelom valahol kint a sok kacat között és az tele van fólia kondenzátorokkal és rajta is vannak az értékek,majd előbányászom és kitermelek belőle 1-2db-ot és teszek fel róla képet,hogy az lenne e a stiroflex kondenzátor.
Ilyenekkel és hasonlókkal van tele.
(#) attika válasza vargaf hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Ezt már olvastam egy párszor,köszönöm.
(#) kt hozzászólása Nov 10, 2015 /
 
Sziasztok. Megint problémám van az ESR méréssel. Kalibráció után -70mOhm ot ir, ujrakalibralom ismet -83mOhm aztan felugrik 400mOhm ra majd ismét minuszba ugrik. ESR. Mérésen kivül minden mérés stabil és pontos.
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 10, 2015 /
 
Szia!
Ha elolvastad akkor miért mondod, hogy csak az ESR mérést kalibráljuk zárt mérőkapcsokkal? Az L mérést, az elko mérést és az ic-ESR mérést is zárt kapcsokkal kalibráljuk!
Üdv.: Feri
(#) attika válasza vargaf hozzászólására (») Nov 10, 2015 /
 
Akkor én vagyok a hülye és nem tudok szöveget értelmezni.
Idézet:
„Elkó (ESR) kalibrálás

Elkó mérésnél a mikrovezérlő a töltő ellenállást (180Ohm+PIC kimeneti ellenállása) kalibrálja. Hasonlóan üzem közben át kell váltani a nullázó kapcsolót vagy gombot, majd ha a készülék kiírja "Válts mérésre" [1], akkor vissza kell váltani, ekkor nullázza a kijelzést és a kapacitásmérést is kalibrálja.
Ugyan ezt megismételve, rövidre zárt mérővezetékkel (Cp+GND), az ESR mérést kalibrálja és nullázza [2]. Szintén megjelenik itt is a nyugtázó üzenet [3].”
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Szia!
Kalibrálás
"Induktivitás kalibrálás

L állásba a váltókapcsolót,
rövidre zárni az L/C bemenetet,
átbillenteni a nullázó kapcsolót, majd a fentiekhez hasonlóan, ha készen van, visszaváltani.
Várni egy keveset. Az induktivitásmérés nullázódik. Kész.
Elkó (ESR) kalibrálás

Elkó mérésnél a mikrovezérlő a töltő ellenállást (180Ohm+PIC kimeneti ellenállása) kalibrálja. Hasonlóan üzem közben át kell váltani a nullázó kapcsolót vagy gombot, majd ha a készülék kiírja "Válts mérésre" [1], akkor vissza kell váltani, ekkor nullázza a kijelzést és a kapacitásmérést is kalibrálja.
Ugyan ezt megismételve, rövidre zárt mérővezetékkel (Cp+GND), az ESR mérést kalibrálja és nullázza [2]. Szintén megjelenik itt is a nyugtázó üzenet [3]."
Üdv.: Feri
(#) attika válasza vargaf hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Igaz,de nekem se meg neked se volt teljesen igazad
Én csak annyit írtam,hogy az ESR mérést kalibráljuk összezárt kapoccsal.
Te meg az elkó mérésre is azt írtad,holott nem úgy van.
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Szia!
"Még egy ha jól tudom akkor összezárt mérővezetékekkel csak az esr értéket kalibrálja."
Ezen nincs mit félreérteni!

Üdv.: Feri
(#) attika válasza vargaf hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Na én már teljesen belegabalyodtam
Tudom,hogy ezt írtam,és már azt is,hogy tévedtem,de ezen felül még az elkó kalibrálást sem összezárt vezetékkel kell csinálni,az összes többit igen.
Ezért írtam azt,hogy nekem se meg neked se volt igazad.
(#) vargaf válasza attika hozzászólására (») Nov 11, 2015 /
 
Szia!
A nem beépített elko értékének és ESR-jének mérését egy menetben, zárt kapcsoknál kalibrálod. De az induktivitást és az áramkörbe beépített kondenzátor ic-ESR-t is. Ez három zárt kapcsokkal elvégzendő művelet.
Üdv.: Feri
(#) Pessu hozzászólása Nov 23, 2015 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna segíteni az 1nF 1% 250V-os kondi rendelésében. http://fdh.hu/products/186091
Az FDH Kft.-nél ugyan is csak Budapest területén ingyenes a kiszállítás. Vidékre pedig 1500 Ft.
A 2 db 902 Ft + a 27% áfa + a szállítási költség ez így elég sok két kondiért szerintem.

Van valaki aki budapesti és nem lenne gond neki meg venni a 2 kondit és postán elküldeni nekem?

Ha esetleg van jelentkező akkor írjon privátba. Előre is köszönöm.
Következő: »»   163 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem