Fórum témák
» Több friss téma |
Na ez mar piszok jo,kb ennyit er az ic,maskeppen nem is lenne erdemes foglalkozni vele
En ugy hallottam,hogy letezik valami Sirius muholdas radio,amit autobol lehet venni,de ugy tudom,hogy az elofizeteses,lehet hogy ahoz letezik zsebradio is,de biztos kell hozza kartya,a tobbi,ami szabadon veheto,az parabola antennat igenyel,es egy kartyadekoderes muhold radiot en nem hiszem,hogy amator fel tudna epiteni,meg rajzot sem ismerek ilyesmirol.Hallottam DAB radiorol,de az foldi sugarzasu,es szinten nem hiszem,hogy amator egy ilyen vevot tudna hazilag epiteni,meg a gyari is eleg ritka.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2015
Üdvözletem! Igaz, hogy a rádió gyári, de a sztereo dekóder mégiscsak építés. Legalábbis megdolgoztam vele. Nem olyan, mint a gyerekjáték rádió kipróbálása, ezt ugyanis azóta minden nap hallgatom. A zsebrádió végül is a puttony nélkül is hallgatható eredeti állapotában, ezért került rá a csatlakozó mellé egy kapcsoló. A dekóderen rajta van egy SMD Led, ha a forrasztott oldal felőli képen egyből nem látszana. Sztereo üzemben a zsebrádió végfok hangszóró kimenettel kötődik sorba egy 100 ohmos ellenállás, a bal csatornának egy tranzisztor elegendő. A zsebrádió hangerő potméterrel lehet balanszot állítani, a dekóderen van a külön sztereo potméter, amely mindkét csatornára egyformán hat, ilyenkor ez a hangerő. A rádió hátulján vágtam nyílást +1 AAA-s elem részére, az eredeti teleppel sorba van kötve, de csak a sztereo dekóder részére. A csatlakozó kihúzásával ez a plusz elem megszűnik, a puttony nélkül saját hangszóróján hallgatva 3 V továbbra is a rádió telep ellátása.
Gyerekkoromba szerettem volna epiteni egy radiot,ami egy karora nagysagu dobozban elfer,most hogy letezik ez a TA7642,van egy regi tonkrement karoratol egy muanyagdoboz,egy olyan szamologepes,megprobalom hogy bele fog e ferni,persze nem lesz ferritrud benne csak egy kicsi tekercs a KH-nak es ora elemmel fog mukodni,a forgoval lesz megint gond,de en lattam egy rajzot,hogy lehet varicapot csinalni egy tranzisztorbol,egy olyan varicapot ami 1-500 pf,igy nem kellene forgo, csak egy miniatur potmeter a hangolashoz,a masik gond a fulhallgato jackje,szerintem kellene egy 2,5 mm-es,a harom es feles nem hiszem hogy bele ferne,vagy valami mobii tolto csatlakozo egy roszz telefontol.Az antenna a hallgato kabele lesz,vagy maga az ember teste.Egyenlore amig kitalalom a hangolast,fix adore lesz hangolva
Az AM-en csak a Kossuth van, éjszaka még az sincs. Mit is akarsz? Az óra elemet, ami ahhoz a mérethez passzol, megeszi 1 nap alatt. Szerintem ma már nincs értelme egy akkora rádiónak. FM sávra meg a kínaiak gyártanak, CD9088-al. Ahhoz is a 600 Ft-os lítium elem a gond. Inkább átépítettem nagyobb házba, hogy legyenek normális kezelőszervei, és jó nagy hangszórója.
Azt tudom,hogy a japanok mar a 80-as evekbe gyartottak egy FM-es karorat,nekem is volt de nem ert semmit a szocialista orszagokban mert CCIR savban ment es athangolni az OIRT-ba lehetetlen volt,igy csak estleg valami tv hangja jott de rajta.Az AM vevo sem er ma mer semmit ,csupa tiszta nosztalgia.Ugy hogy inkabb foglalkozom a Standard-al,hogy ujra mukodjon mint radio,ha mar nincsenek meg az eredeti alkatreszei,mar a hanszoroszelymet is kicsereltem,es kaptam egy olcso 8 colos hangszorot is ami nagyon jol szol,meg a porvedo fodelecske helye tettem egy kis papir konuszt,igy mar szolnak a magas hangok is.A vevo is meg van AM/FM TA 2003-assal,meg csak annyi a gond vele,hogy osszekossem azt az aprocska forgot a skala mechanikaval.Vegul a vegerosito egy TDA 2003 lett ami ugyanaszt a hangerot adja mint a volt csoves radio.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2015
En csak azt nem tudom,hol lehet kapni azt a CD9088-as IC-t,Amerika,Kina kivetelevel,valahol mashol,peldaul Magyarorszagon,mert az a nagy marha internet megint suket erre a kerdesre.Meg lattam hogy mekkora az ic,szerintem eleg nehezen ferne bele egy karora meretu dobozban az alkatreszeivel,meg kell hozza meg ket tranzisztor is ,hogy a hallgatot meg tudja hajtani,az elonye,hogy autoscan,igy nem kell forgo hozza.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2015
Es igen,azt elfelejtettem,ha meg is van az a CD9088-as Magyarorszagon is,az ara ne legyen egy kesz radio ara,mert a keszradioban csak ket ellemet kell tenni es mar is szol,nem kell hozza se nyak se forrasztopaka.
Helló! Olcsó kínai kétgombos kisrádiókban mind ez van (SC 1088),vehetsz néhány száz forintért a piacon,vagy a helyettesítője TDA-7088T,ami kapható pl. Bővebben: Link
6*10mm ,és van rajta 16 kivezetés,nem hiszem hogy amatőr körülmények között túl nagy lenne! A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2015
1166 HUF,Az aztan nagyon vicces,ezek elmebetegek ha enyiert aruljak azt az Ic-t,ki ad ki ennyit az a vacak Ic-ert,mikor lehet kesz radiot venni ezert a penzert
Itt van egy autoradio roncs,kifogastalanul mukodik,kemeny 300 HUF volt az ocskapiacon,minden van benne AM/FM radio,HF erosito 5W-os,poti,forgo,eppen csak egy szep dobozt kell neki csinalni
Az a sztereo dekóderem is autórádió roncsból lett kifűrészelve. Ahogy elnézem a te autórádiódat, nem TDA7000 vagy valami hasonló van benne? Volt nálam is hasonló. Ez már annyira gagyi, hogy még csak nem is sztereo. Valószínűleg a benne levő rádió rész már 3 Volt telepről is működik. Csak a végfokot kell kicserélni olyanra, ami megy 3 Voltról, és már van egy zsebrádiód.
Ez pont elfer egy Szokol nagysagu dobozban,es megy 9 vollton is,a radio a Toshiba altal gyartot Ta 2003 ,van benne ket keramia szuro,megy hozza sztereo dekoder is,en mar kaptem egy rajzot egy orosz oldalon avval az ic-vel,az csak FM-es volt,de latom,hogy ez az Ic megy mind a ket savban,es meghozza nagyon egyszeru is a felepitesa,nekem meg van egy par ilyen Ic-m,most tudom klonozni is ha akarom ezt a radiot,az FM-n nagyon jol mukodik,es szerintem ez az Ic sokkal jobb mint a TDA 7000,es most van egy ujabb valtozata a TA8164,amelyik tartalmaz HF erositot is.
Kozben keszen van a Standard Radio FM vevo,meg egy kicsi dolgom van vele,a hangszinszabajozo potmeterekkel,es sajnos meg nem sikerult egyforma gombokat beszerezni neki,de mar szol a 8 colos hangszoroval,annak a doboznak egy kulonleges 1937-es hangzasa van,es eppen tegnap hallgattam rajta egy jazz musort ,olyan volt mintha vissza tertem volna a harmincas evekbe
Ez nagyon tetszik nekem is ha kész lesz kűlgy el az öszes képet rola. Meg szeretném én is ezt épiteni.
Ennek a radionak csak a doboza volt meg,meg hangszoro se volt benne,szerencsere meg volt a skalaja,nem restauralva hanem ujraepitve van ket Ic-vel Ta2003 es TDA 2030,egy kicsi rendet csinalok benne,hogy nezzen ki szepen ne logjanak benne a drotok es aztan lesz osszes fenykep es majd teszek videot is rola a Youtube-ra
A Kapcsolási rajzot elküldöd az átalakitot rádiódról és a végfokot milyen tipusra kell kicserélni olyanra, ami megy 3 Voltról, hogy legyen egy zsebrádióm.
Itt van a TA2003 FM szuper,a HF erosito,ha te 3 V-os tapot akarsz,akkor az LM386 a legjobb
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2015
Az LM 386 3v-on nem mindig szól, vagy csak nyöszörög. A TDA 2822M jobb választás 3V-ra, telepes üzem esetén mégjobb, mert merülőfélben lévő elemmel is működik, igaz dupla áron kapod meg mert két csatornás. Én hídba kötve használom, fényképezőből, vérnyomásmérőből kikerült elemekkel MK484-es rádióhoz,és tökéletesen szól vele. Beépítettem már több gyári rádióba is az eredeti tranzisztoros végfok helyett mert kicsiny a torzítása ( 0,2% ).
A legolcsobb megoldas meg is tranzisztoros vegfok 3 voltra,csak valamivel tobb a munka vele de nem sokkal.
Én ezt nem értem: A TDA2822 még a merülőfélben levő 3 Voltos telepről is szól, 6 Voltról pedig leadja az 1 Wattot hídban. Tranzisztorokkal ezt sohasem csinálod meg, kínlódtam már eleget velük, telepes üzemre, főleg 3 Voltra csak az IC-k váltak be nekem. Régebben a zsebrádiókban 3 Voltra főleg a trafós végfokok voltak, ma inkább az IC-k a menők. Komplementer tranzisztoros vég ilyen alacsony telepre nekem sosem lett normális. De gyárit sem nagyon láttam, mígnem megjelentek az IC-k. Nem tudom, ezekben az IC-kben mi van, hogy olyan tág határok közt bírják a telepet?
Itt van egy kis roman zsebradio.3 voltal megy es komplementer vegfokozata van ,nekem van egy belole es eleg tisztan szol,valami nagy hangereje nincs de kihajtja a mini hangszorot,igaz germanium tranzisztorokkal megy,de szerintem lehet sziliciummal is epiteni megfoditva a tapot es az elkokat,es egy kis atalakitassal,peldaul a termisztor helyett menne ket dioda sorbakotve,es persze be kell ujra allitani a munkapontot.Itt van egy rajz,sajnos eleg rosszul latszik es hianyos is,de aki jartas az elektronikaban megerti.Van hiba is a rajzban,peldaul a T6 komplementer tranzisztort a kollektorral kel a testhez kotni (pont forditva ahogy a rajzon van)
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2015
Ha megnézed az ic belsejének a sematikus rajzát, akkor látható,hogy legalább 40-50 félvezetőből és egyéb alkatrészekből alakították ki az áramkört, ezt diszkrét elemekből sohasem utánozod le,ez a magyarázata a széles tápfeszültség tartománynak,és a kis torzításnak,az alacsony nyugalmi áramnak, a jó hatásfoknak. Én 1822 M-et használom,mert ez már friss 1 db ceruza elemről is szól,de inkább 2db kiszuperált alkálival működtetem. Amióta IC került a kezembe,azóta arra cserélem az összes vacak B osztályú tranzisztoros végfokot. Olyan egyszerűek hogy elrontani sem lehet, mindig jobb hangú,hallgathatóbb készüléket eredményez.
A t6-tal még az is a baj,hogy annak NPN-nek kellene lennie,tehát a nyílnak kifelé kellene mutatni a körből,jelen esetben felfelé. A táp megfordítását csak a végfokra érted? Én nem vacakolnék vele,főleg ha működik. Jobbat,hangosabbat csak IC-vel tudsz csinálni,esetleg kis öcsipanelre,ahogy én is szoktam.
3 V körüli tápfeszültségről csak Ge tranzisztorokkal van némi esélyed. A kis tápfezültségről működő IC -k anyaga nem tiszta szilícium, valami szilícium ötvözet. A PMR -ek végtranyója max 4,5 V -ot bír, mégis leadja az 500 mW -ot 400 MHz -en. Az sem tiszta szilícium.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |