Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2705 / 3967
(#) RoliNyh válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Próbáld ki. Miért pont AC -ról akarod?
A késleltetett kikapcsoláshoz nem hiszem, hogy elég lesz sima kondenzátor.
Irreálisan nagy kapacitású kellene hozzá szerintem, hogy menjen még utánna 15mp -ig.
Minél nagyobb a led szalagod áramfelvétele, annál nagyobb kondi kellene...
(#) Macsek71 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Egy 6 voltos generátorról kellene park-lámpa szerű megoldást elkövetni.
Egy dobozkába* két dióda, két három kondi elmegy, komolyabb megoldás -esetleg akkumulátor - nem fér el .
Az elképzelés egyenlőre 3 ledet tartalmazó szalag**darab beépítését tartalmazza.
A kétszerezésre azért lenne szükségem, mert SMD forrasztás egyelőre nem áll módomban

* valahova a gépen elfér, esetleg a meglévő búrába is (sajna csak prizma)
** beleragasztjuk a meglévő búra belsejébe - "oszt jólvan"
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) RoliNyh válasza simley hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
3014 SMD fényerő kb: 10-20lm
5050 SMD fényerő kb: 10-20lm
5630 SMD fényerő kb: 30-40lm
5730 SMD fényerő kb: 35-55lm

Nagyobb érték a fényesebb...

Az értékeket néhány aadatlapból szedtem, csak az a baj, hogy ahány adatlap, annyi féle érték van benne...
Próbálhatsz te is keresni adatlapot amiben összehasonlíthatod a fényerőt.

Kertbe mindenképp vízállót (waterproof, IP65) vegyél.
(#) RoliNyh válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Akkor tartok tőle, hogy a megfelelő értékü kondenzátor sem fog elférni...

A probléma ott kezdődik, hogy ha kicsi a töltő frekvencia, akkor nem érkezi feltölteni a kondit.
Minél nagyobb a frekvencia, annál hamarabb tölti a kondit, annál nagyobb kapacitásut tud feltölteni.

Minnél nagyobb a kondi kapacitása, annál nagyobb árammal lehet terhelni, vagy azonos áram mellett annál hosszabb ideig képes világítani róla a led.

Kondenzátort 16 vagy max 25V -osat használj, minél nagyobb a feszültség tűrése, annál nagyobb a mérete is (persze ez kapacitás függő is).
Ha lehet Schottky diódát használj minnél kissebb feszültségesésüt (voltage drop lehető legkissebb legyen).

Próbáld ki mindkét változatot, aztán elválik, hogy működőképes e az ötlet egyáltalán...
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2016
(#) Macsek71 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Köszi !

Még alszom rá, hogy neki állok-e próbálgatni, vagy más megoldás felé indulok el ...
(#) RoliNyh válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Esetleg szóba jöhet még egy miniatűr step up modul
(4 diódás egyenirányítás és utánna egy puffer kondi, aztán mehet a DCDC konverter):

DC-DC Konverter

Vagy mondjuk led szalag helyett nagy fényerejü sima forrasztóval is szerelhető led:

Piranha LED fehér

Piranha LED piros
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2016
(#) Wind-Storm hozzászólása Jan 10, 2016 /
 
Helló!

Ultrahangos hidegpárásítóhoz idehaza hol kaphatnék kerámia piezo-t?
Utóbbi csak azért lenne lényeges, mert hátha normális árban tudok szerezni eredetit bele.
A kettérepedt piezo egy wellmed sps-848-ből származik.
Ha lehetetlen küldetés lenne, ebben az esetben bármilyen az eredetivel megegyező méretű használható volna?
Így hirtelen egy infót tudok csak saccolni a készülékbe épített 36/12V AC trafóból, hogy valószínűleg 36V-tal működik.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2016
(#) k3gy3tl3n hozzászólása Jan 10, 2016 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni, hogy ha egy 12V-os relét akarok kapcsolgatni akkor kell e ellenállást használnom, vagy a 12V mehet direktben a relé tekercsére? (Ami valójában 13V lesz feltöltött akksinál).
(#) mikrokapcsolo válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 10, 2016 / 1
 
Mehet rá direkben. Ha valami elektronika kapcsolja (meg úgy egyébként is) egy ellenpárhuzamos dióda ajánlott a tekerccsel párhuzamosan.
(#) Bakman válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Jan 10, 2016 / 1
 
Jobb, mintha nem lenne semmi. Valamekkora védelmet az is ad. Ha valahol a föld felé szivárog az áram, leold. Pl. bojler fűtőbetéte testzárlatos. A csőrendszer el tud vinni bőven annyit.
(#) k3gy3tl3n válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Fet-tel fogom kapcsolgatni, akkor valami hasonló kell mellé mint DC motornál a védő dióda? A földről a táp irányába igaz?
(#) mikrokapcsolo válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Pontosan.
(#) k3gy3tl3n válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Köszi!
(#) Melphi hozzászólása Jan 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Ha szeretnék 4 külömböző analóg jelet illeszteni egy wifi modulhoz ahhoz kellene valami controller, vagy elég lenne egy analóg digitál átalakító?
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2016
(#) szaguld2000 hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
alco HD2600 dekoder 12V kapot antena helyere. Mi lehet baja? Led fojamatosan ég iranyitatlan. Se kep se hang.
(#) Mircsof hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Sziasztok!
Hogyan kell kiszámolni pl 4db 10R értékű ellenállás értékéét, ha azok párhuzamosan vannak kötve?
Továbbá mi van akkor, ha ugyancsak 4db ellenállás van párhuzamosan kötve, de mindegyiknek más értéke van? Pl: 10K, 1K, 550R, 20R
(#) sunside válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 11, 2016 / 1
 
Például Ezzel a programmal, vagy a *1/r=(1/R1)+(1/R2)+(1/Rx) képlettel.
(#) qvasz2 válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ha két ellenállásod van párhuzamban, és azt ki tudod számolni, akkor azután már bármennyit is ki tudsz számolni, mindig kettesével, majd az eredőjével a következőt ismét.
A kulcsszó a replusz: R1 * R2 / (R1 + R2)
Egyforma ellenállások esetén jóval egyszerűbb: 4 db-nál negyede lesz az eredő
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) granpa válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Azonos értékű ellenállások esetén osztod a darabszámmal az értéküket. Pl. 4×10 Ohm // = 2.5 OHM. Különböző értékeknél 1/ (1/R1+1/R2+1/R3+1/R4). És íg tovább, ha több van. 2 R esetén replusz: (R1×R2)/( R1+R2)
De gyorsak voltatok!
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) Mircsof válasza granpa hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Köszönöm mindenkinek a gyors választ így már értem!
sunside neked programot is köszönöm elég kompakt!
(#) attika válasza sunside hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ez király kis progi,köszi én is.
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Soha nem egy segédprogramot kell "éltetni", hanem a számítás ismeretét. Aztán ha tudod mit-hogyan számol a program, lehet élvezni, hogy megkímél a hosszadalmas számolgatástól..
(#) janoskamark hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni, hogy az általam elképzelt áramkör működőképes-e.
Egy távirányítós egy csatornás relével szeretnék működtetni egy teljesítmény elektromágnest. Az elképzelés, hogy a távirányító megnyomására a mágnes elengedi a magához vonzott tárgyat, majd a gomb elengedésével a mágnes újra vonz. Megfelelőek-e erre a célra a linkkelt eszközök? (Két külön csatornás eszközt választottam, mert kettő különbözőt kellene készíteni.)

Köszönöm segítségeteket, további szép napot.
(#) proli007 válasza janoskamark hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Hello! Úgy tűnik jó hozzá. A vevőn a relé nyugvó kontaktusát kell használni. (C-NC) A mágnessel párhuzamosan célszerű egy záró irányú diódát (Pld. 1N4007 katód a pozitív ponton, anód a negatívon) tenni, hogy ne szikrázzon a relé.
(#) Balint133 hozzászólása Jan 11, 2016 /
 
Sziasztok szeretnek egy labortapot vasarolni magamnak. Kineztem egy peldanyt de nem vagyok benne biztos, hogy megfelelo valasztas lenne. Tudnatok segiteni?

A kinezett tipus: Bővebben: Link
Azt latom elso ranezesre, hogy valami kinai Ha szerintetek ez midnenkeppen egy f*s, tudnatok ajanlani valamit emberi aron?

Koszonom
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) RoliNyh válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Mit jelent nálad az "emberi" ár? Ennél olcsóbban nem fogsz kapni...

Mondjuk egy ilyet...

Az 5A -es változata asszem 65$.

De ez is "sz*r" kínai, hogy a szavaddal éljek (de legalább kapcsolóüzemű)...

Egyébként meg ha már itt tartunk, mit gondolsz, amit 50EFt -ért rádsóznak bármelyík itthoni kiskerben, az hol készült? Kínában, vagy legfeljebb Made in Taiwan...

Komoly márkás cuccot nem fogsz kapni "emberi" áron...
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) janoskamark válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2016 1 /
 
Köszönöm a válaszod! Esetleg még azt meg tudod mondani, hogy 8db ceruzaelemről kb. mennyi ideig bírná ki? (Jól tudom, hogy ez a mágnes csak akkor fogyaszt, ha old?)
(#) Balint133 válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Hehe, koszi a gyors valaszt.

Persze azt tudom, hogy mindegyik kinabol jon. Emberi aron meg egy max 50ezres keretet ertek, leven egy szkopot is be szeretnek szerezni (azt csakis hasznaltan, ujra nincs keret). De mivel perpill nem vagyok jartas a temaban, igy az "emberi" arat sem tudom beloni. Siman raszanok tobbet is ha arrol van szo.

Nem akarok olcsobban kijonni, ezt meg tudom venni 29e-t. Ugy indultam neki h a 30 a legalja.
Inkabb csak arra lennek kivancsi, hogy ezt mar meg szabad-e venni es hasznalhato lesz-e. Nem csak szobadisz ami pontatlan/zajos es semmire nem jo.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) Bakman válasza Balint133 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Ennek az egyik nagyobbik testvérét használtam évekig (Bővebben: Link) és azt kell mondjam, egy kezdőnek nagyon is jó. Egy gond van vele, nem lehet a kimeneteket lekapcsolni (bár, ha jól látom a képet, a linkeltnél ez már megoldott), de a linken látható megoldással áthidaltam a problémát. Ez a típusú tápegység kb. 100 féle névvel szerepel, de belsőleg megegyeznek, ez ne zavarjon meg. Egy tanácsot szeretnék adni: mindenképpen magyar kereskedőtől vedd meg, így nem lehet gond a garanciával.
(#) sunside válasza janoskamark hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Pontosítanék: akkor fogyaszt ha behúz.
Következő: »»   2705 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem