Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   112 / 132
(#) P_Laszlo válasza telnagyapo hozzászólására (») Jan 1, 2016 /
 
Mi tér el, és minek ez eff. értékétől?

Minden alkatrész annyira pontos, amennyire pontosan gyártják. Az induktivitásoknál szerencsés a helyzet, akit érdekel, otthon fogja, és letekeri a pontos értékre. Akinek meg van pénze, megfizet másokat ugyanezért.
(#) telnagyapo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Effektív érték alatt értem az alkatrészen szereplő értéket, az ettől való eltérést szokták megadni %-os tűrésben, és nem rendelkezik mindenki induktivitás mérővel. (bocs, nem kötözködésnek szántam!) Marad a számítás. Én ezt a progit használom: coil32 Letöltés menüpont apontra kattintva letölthető, van benne magyar nyelvi menü.
(#) Alkotó válasza telnagyapo hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Az "effektív" érték, egészen mást jelent az elektronikában (váltokozó jellemző esetén, a "görbe" alatti terület nagysága).
Amire te gondolsz, az a "névleges" érték, ami éppen azt jelenti, ami rá van írva. Ehhez képest értelmezik az eltéréseket.
(#) telnagyapo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Köszi, igazad van ezt a két fogalmat én kevertem össze.
(#) pedav hozzászólása Jan 7, 2016 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy valaki készített már hangváltóba való öntartó tekercset? Próbálkoztam vele két lap közé feltekercselve minden sor között bekentem nitrolakkal, de sajnos szétszedéskor szétmentek a menetek. Egyrészt azért is mert nem vártam eleget vele a lakk száradását illetően másrészt viszont szeretném kérni azok segítségét aki már csinált is nem egyet ilyet és sikerült neki. Hogyan lehetne ezt szépen megvalósítani?

Ilyenre gondolnék:

Üdv Mindenkinek!
Dávid
(#) P_Laszlo válasza pedav hozzászólására (») Jan 7, 2016 /
 
Ahogy a gyárban csinálják, nagyon drága huzallal. Vagy gyorsabban kötő ragasztóval-lakkal.
(#) Alkotó válasza pedav hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Ennyire szép talán nem lesz, de a dolog megoldható. Ideiglenes csévetestre van szükség, ami áll a belső magból, és két szélső lemezből, amiket a tekercselő gépre való felfogás tart egyben. A soronkénti lakkozás vagy egyéb rögzítőanyag azért problémás, mert az ideiglenes csévéhez is odaragad, és összekeni azt.
Nálam az jelentette a megoldást, hogy a csévébe kötöző zsinórt teszek a tekercselés előtt, amit a szélső lapok külsejére ragasztok, hogy ne legyen útban tekercseléskor. Felhajtom a kellő menetszámot, lehetőleg minél szebben, szépen sorolva, ami a cséve miatt nem lehetetlen, és mikor kész, akkor az előre berakott zsinórral (legalább 2, de inkább 3 helyen megkötöm a meneteket. Ezután bontom szét a csévét, és veszem ki a viszonylag stabil tekercset. Ezt utána így megkötve, higított nitrólakkba mártom, ahol 10-20 másodperc alatt telítődik. Kivéve, és lecsöpögtetve elég gyorsan megszárad. Ezt meg lehet ismételni mégegyszer, amikor már a belső részekbe alig jut valami, de kívül stabilabb lesz. A képeden lévőhöz képest annyi az eltérés, hogy van rajta 120°-onként egy kötés.
Tapasztalatom szerint, a lakkozás kismértékben (1-2%) növeli az induktivitást.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Jan 8, 2016 /
 
Sziasztok! Ha már itt tartunk. Én esztergáltam csévetestet és rajta hagytam a huzalt. Belseje metamid a peremek textil bakelitből vannak. Ez így nagyon gáz?
(#) Alkotó válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Dehogy gáz, szerintem ez a legjobb, mert hosszú távon is stabil. A hangszóró rezgő környezet, minden jó ami stabilizálja az alkatrészeket.
Gyárilag talán takarékosságból készülnek cséve nélkül.
(#) Nagy Tamás válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Köszi!
(#) telnagyapo válasza pedav hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Én gyártottam:
Adatok: 1.2mH, 0.4 Ohm, 30dkg, 1,2mm huzal
(#) pedav hozzászólása Jan 8, 2016 /
 
Szia!

Esetleg le tudnád nekem rajzolni a kötöző zsinór tényleges helyzetét a tekercseléskor, mert ezt nem teljesen értem: "A csévébe kötöző zsinórt teszek a tekercselés előtt, amit a szélső lapok külsejére ragasztok, hogy ne legyen útban tekercseléskor."

Köszi!
Üdv: Dávid

Bocs a kezdetleges rajzért,
Valahogy így?
(#) zsozso72 válasza pedav hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Szia!
Igaz nem próbáltam de ha ragasztó pisztollyal húznál pár csíkot keresztbe és abba tekernéd bele a vezetéket.És majd a végén áztatnád be a lakkba nem-e lehetne megvalósítható megoldás?
Üdv.Zsolt
(#) granpa válasza pedav hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Így kell.
(#) Alkotó válasza pedav hozzászólására (») Jan 8, 2016 /
 
Ha tőlem kérdezed (nem válaszként írtad), akkor a rajzod szerint gondolom. De a köthető vég legyen bőven hosszabb, mert úgy kényelmes megkötni, és elég erős zsinór kell, mert kínos ha elszakad.
A kívül lévő zsinórokat szigetelőszalaggal ideiglenesen a szélekhez lehet fogatni.
(#) bakaruha hozzászólása Jan 9, 2016 /
 
Sziasztok azt szeretném kérdezni hogy egy három utas hangváltónál látok néha olyat hogy a közép sugárzó fázis-fordítva van bekötve ez miért van?
(#) pedav válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 9, 2016 /
 
Köszi a segítséget
(#) skulled hozzászólása Jan 21, 2016 /
 
Sziasztok. Olyan kérdéssel fordulok hozzátok hogy van 2db számomra jól megépített 2 utas hangváltó. Nem én csináltam!

Leszeretném őket másolni mert raktam össze egy másik hangláda párt.

Megvettem hozzá ugyan azokat a kondikat stb.Nyákot ugyan úgy elkészítettem.

Jön a probléma a TEKERCS. 2db Tekercs van rajta. Hogyan tudnám megállapítani hogy milyen tekercset vegyek ? Nem tudom az értékét. :/

Nem vagyok szaki. Azért is kérdezek.

Köszönöm Szépen a válaszokat előre is!

Üdv skulled
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) P_Laszlo válasza skulled hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Meg kell mérni.
A hangszórók ugyanazok lesznek? Mert csak akkor működik ugyanúgy a hangváltód.
(#) skulled válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Igen ugyanazok!

Multiméterem van de nem látok rajta induktivitás mérési lehetőséget.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) steelbird válasza skulled hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Akkor nincs más, letekered, megszámolod hány menet, megméred a csévetest adatait, meg a huzalátmérőt és tekersz magadnak egy ugyanolyat, ugyanakkora átmérőre és helyre.
(#) skulled válasza steelbird hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Na azt pont nem szeretném. Nem akarom elrontani. A csévetest mérete megvan.
Azért gondoltam hátha meg lehet valahogy "mérni" és akkor ugyan olyat veszek.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) P_Laszlo válasza skulled hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Természetesen meg lehet. A multiméter sem okosabb tőled, ő is ugyanígy csinálja. Megméred a tekercs DC ellenállását, majd egy ismert frekvenciájú váltófeszültséggel pl. f=1000Hz-en mérsz impedanciát (mondjuk ismert soros ellenállás segítségével, Ube=5V Rs=100ohm, Z=100*UZ/UR). Ebből megkapod az induktív reaktanciát (XL=Z-RDC), abból pedig egyenesen számolható az induktivitás (L=XL/2pi*f).
(#) telnagyapo válasza skulled hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Talán segít. Bővebben: Link
Én már teszteltem, egész jó a progi. Nem kell letekerni tekercset. Elég ha a fizikai adatait megméred és beírod! Tekercs induktivitásnak adj meg 1mH. Utána addig változtasd amíg a megfelelő fizikai méreteket kapod.
(#) P_Laszlo válasza telnagyapo hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Még két azonos menetszámú tekercs induktivitása sem biztos, hogy egyforma.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) telnagyapo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Ha jól csinálod akkor el lehet érni 1%-os pontosságot! (tapasztalat)
(#) Alkotó válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Sőt csak akkor várható azonos érték, ha menetszám mellett a geometria is azonos (huzalvastagság és tekercsméretek).
(#) skulled hozzászólása Jan 22, 2016 /
 
Most lehet hülyeséget kérdezek.

Ha tudjuk a huzal vastagságát majd érek a tekercsen egy ellenállást . Megkapom Pl.:
0,8-as a huzal. a tekercs ellenállása : 0,8 ohm

Akkor ehhez már megközelítőleg megtudnám mekkora az indukvitása. Ahogy látom a Hangszóró 2000.nél feltüntetik hogy mekkora a tekercs ellenállása.

Logotech

Ezt így elég nehéz nekem mezeinek kifilózni .
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2016
(#) P_Laszlo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Aztan veszek ujabb 20 kilo huzalt, es rogton mas lesz.
(#) P_Laszlo válasza skulled hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Sajnos ez semmire nem eleg.
Következő: »»   112 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem