Fórum témák
» Több friss téma |
Szaggatva ilyen: IRS 19Hz
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2016
Én a kimeneti feszre gondoltam, hogy az mit csinál a gyors terhelésváltozásra.
Ezzel még van gond. Az Uds fesz olyan, mintha rövid lenne a holtidő. Vagy mintha nem töltődnének fel a ZVS kondik...
Nem hát. Azért igaz amit írtál: mindent a neki megfelelő helyen.
Igazából most azt kellene kitalálni, hogy hogyan lehetne egyszerűen változtatni a frekvenciát ebben az önrezgőben... A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2016
Mire leesett, szétszedtem a próbaáramkört, összeraktam újból, de most más gond jött elő, megint softstartban marad az IC üresjárati bekapcsoláskor, néha tilt is, terhelés alatt indul, de félig "softstartos" szaggatva.
Leteszteltem az öcsipanelt, úgy minden ok. Olyan a jelenség, mikor kevés volt a segédfesz. menetszám. Holnap este, ha sikerül felélesztenem az IC-t, mérek kimenetet szaggatva. Lehet kevés az 1µF az IC tápnak, annyi a bootstrap kondi is(ezt nem is értem: 1µF tölt fel 1µF-ot?). A gyári AN-1160-ban van egy kapcsolás, ott 100nF+1uF+33µF van IC tápnak. A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2016
Meg se kell tekerni lehet már kapni is.
Leselejtezett napelem inverter panelból van még egy pár darab még, meg azokból építettem a z inverteres hegesztőimet.
Lenne rá ötletem, de nem vagyok benne biztos, hogy érdemes bonyolítani.
Pl. lehetne 2db gyürüt használni, és egy harmadik tekercssel, ellentétesen DC-vel gerjeszteni a két gyürüt, amivel így a telítődés (és a látszólagos induktivitás is) állíthatóvá válna. Talán még egyszerűbb lenne, ha a gate feszültséget beállító zenereket, valamilyen szabályozható eszközre cserélnénk - vagy kiegészítjük. Ha magasabb gate feszültséget engedünk meg akkor hamarabb telítődik a gyürüvas, tehát növekszik a freki. Ha mondjuk a gate feszültséget a kimeneti DC-re korlátozzuk valamilyen trükkel (pl. mégegy tekercs a gyürün), akkor a frekvencia a kimeneti feszültségtől fog függeni (és persze ez bonyolítható lenne tovább aktív elemekkel - jobb szabályozás céljából). De vajon érdemes?
Szerintem érdemes vele foglalkozni. Ezek az önrezgők azért tetszenek, mert nagyon egyszerűek, robosztusak. Egyszer kell kitalálni és ha mindig van a megfelelő anyag, akkor nagyon egyszerűen (tömeg)gyártható... Talán lesz időm nemsokára, megnézem szimulátorban. Még BJT-vel is megcsinálhatók és azért azok között is vannak egész jó tranyók. Pláne, ha figyelembe vesszük, hogy a kis trafó telítéstől-telítésig működik, tehát, rendesen melegszik. Emiatt ezek az elrendezések nem 100 kHzekre valók. Viszont 50-re még jó az N27 is és van belőle nekem még szuper nagy is... FET-nél meg mondjuk 8...15V-os tartományban elég nagyot lehet szabályozni, bőven elég lenne.
Egyébként, lehetne jó nagy D osztályú erősítőt is csinálni belőle valahogyan...
Áprilisban. Addig tanulunk, mérünk, kísérletezünk, tapasztalatokat gyűjtünk.
Ok. Hajrá!
Szendivel és a cikkével mi lett? (Az elején olyan lelkes volt...) @katt: Közben gondolkoztam, lehet kevés a segédfesz menetszám. Féltem a Zénert meg a 100 Ohm-ot és 21V-ra méreteztem. Most a trafó 60/8/8/8 menetes. Vagy feljebb megyek 1 menettel a segédfesznél, vagy lejjebb megyek a softstart frekivel, ami jelenleg 280kHz környéke(3K3). Szerinted is ez lehet a gond? (Érdekes, ha lekapcsolom a kismegszakítót, akkor elindul egy rövid időre...) A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2016
Jajj, videó lemaradt: Ezt csinálja (youtube)
Lelkes vagyok nyugi. Miért? Szoktál cikket olvasni?
Nem annyira, szeretek magamtól rájönni a dolgokra...
De a tied meg pepe cikkét elolvasnám, ahogy Laciét is. Az más kérdés, mennyire tudom értelmezni... A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2016
Szia!
Leteszteltem, az IC működik, raktam a tápjára 10µF/50V-ot. ill. a segédfeszt megnöveltem 1 menettel. Íme: IRS teszt 19Hz Bár nem nagyon értem, de legyen - ezt mondom is a videóban. A kimenetén van 1V zavar, talán nem véletlen a kimeneti kis tekercs+ kondi LC + alap 560 Ohm a gyári ajánlásban (kép). A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2016
Csökkentsd le a 19 Hz-et mondjuk 5 Hz-re. Amikor a terhelés lekapcsol, akkor legyen elég ideje a névleges feszültséget megcsinálnia a tápnak a kimeneten. Most látszik, hogy a nagy frekvencia miatt nem áll fel teljesen a kimeneti feszültség. ( nyilván, sokkal jobban fog villogni a szkóp, de hát ez van ) Addig csökkentsd a frekit, míg látszik egy vizszintes szakasz, hogy a kimeneti fesz visszaállt a terhelés nélküli értékre.
A másik probléma, hogy a terhelés ledobás után, kb. 20 ms múlva áll vissza a kimeneti feszültség, erről az 1,5 V-os csökkenésről. Ez nagyon sok, annak ellenére, hogy ez a 20 ms alatt nem is éri el a névleges értéket, tehát, ez az idő még hosszabb lenne. Ez egy kapcsitáp, ehhez az időhöz képest marha nagy frekin megy, tehát ennél sokkal jobbnak kellene lennie. Egy sima trafós táp is sokkal jobb ennél... A terhelés rákapcsolásának pillanatában beesik a fesz 1,5 V körüli értéket. Ez elsősorban attól függ, hogy mennyi kondi van puffernek használva. A következő, vizszintes szakasz a szabályozás pontosságát mutatja, az most ennyi. A visszaszabályozás ( 20 ms ) idejét pedig a szekunder oldalon, az optó meghajtása körüli alkatrészek időállandója határozza meg. Ez így elég gyenge dolog, de lesz ennél sokkal jobb is. ( Látható, hogy az opto 3 us-os késleltetése egyáltalán nem számít... )
Gondoltam, hogy nem lesz "jó".
Rendben, hétfőn megcsinálom 5Hz-el. Most épp mindjárt túl vagyok egy éjszakáson, íme két viedó 3:30 körül: Teszt10 (youtube) Feszt mértem a 100 Ohm-on, nem hőfokot(majdnem 5V azaz 0.25W) Kimeneti zavar teszt (youtube) Azért nem ártott kicsit átnyálazni az AN-1160.pdf-et: 1V-ról 5-10mV-ra esett a zavar. Látszik, hogy keverem már a mV-ot a us-al... az éjszakást nem nekem találták ki... A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2016
Sziasztok kedves cikk olvasók. Igazából soha nem dőlt el merre legyen továbbfejlesztve a dokumentum. Én eljutottam egy 30 oldalas alapozó doksiig. Ezt szívesen ki tudom tenni. Kifejezetten konstrukciók mechanikai oldaláról tudok beleírni, de a topic fő témája nem ez.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2016
Rossz ötlet volt ez a segédfesz. menetszám emelése(70kHz-en 21V volt), ki kellett volna próbálnom csak +10µF-dal, illetve lecsökkentve a softstart frekit 280kHz-ről legalább 180-ra.
Járattam a végén kb. 20 percet teljes terhelésen,fűtött is a Zéner, most 1 IC mínusz az éjszakásom vége... Öcsinyák próba: áramot nem vesz fel, impulzust nem ad ki. Lehet Skori-nak lesz igaza, még van két IC-m, kevés lehet. Ha elfogy, akkor TME -> 10db: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2016
Sziasztok!
Van egy IR2153 IC-vel épített PC trafós kapcsoló üzemű tápom. Jelenleg +/-25Vra van beállítva, tökéletesen működik már lassan 1 hónapja. A trafón van még hely, gondoltam tekerni rá 0,45-ös lakkozott huzallal kb 3-3 menetet 2 szálat feszültség emelés céljából. Mennyire fogja a trafó tulajdonságát megváltoztatni? Illetve a kapcsoláson kell valamit változtatni?
A feszültségáttételét biztos Nem ismerjük a pontos kapcsolásod, esetleg ha küldenél egyet, többet tudnának segíteni a kollégák Annyi biztos hogy azonos terhelés mellett nőni fog a primeráramod. Ha a visszacsatolásod azt figyeli, akkor kisebb lesz a kivehető szek. áram. Ha a kapcsolótranyók a határon vannak a jelenlegi felállásban, akkor tuti hogy azokat is módosítani kell. Bővebbet a kapcsolás ismeretében lehet írni.
Még egy dolgot nem értek. Egy fejlesztés allatt levő tápnál minek kínlódsz segédtekercsssel? Kipróbáltad a TNY255 segédtápot, használd! Ráérnél akkor kiváltani mással (pl. segédtekercsssel) amikor a táp már minden tekintetben jó - de akár a végeleges verzió is működhet TNY255-el..
Ezt csak megerősíteni tudom, sok helyen, például hegesztőkben, sőt még a munkahelyem által fejlesztett/épített termékben is használnak hasonló ic-vel felépített konvertereket, és igen jól végzik a dolgukat
1. Nem nekem lesz.
2. sorozatgyártásra lesz az adott maggal. 3. lejjebb kell mennem max frekivel, softstarttal és ennyi lesz. 4. a TNY-s táp pluszt költség sorozatgyártás esetén... Röviden ennyi az oka.
Skori
Hol találom meg a TNY255 mini step-down konverter méretezési számításait. Segédtápnak szeretném használni egy rezonáns tépegységbe a mosfetes indítás helyett (lásd cimopata tápját). Úgy képzeltem el, hogy a táp indul a TNY255 ös segédtápról ami egy egy diódán keresztül összegződik a már beindúlt táp trafója által létrehozott segédfeszültséggel és onnan egy LM7815 keresztül táplálja az egész primér oldali vezérlő áramkört, illetve a védelem elekronikát (hő + túláramvédelem). Kb. 18V kéne kijöjön a konverterből. A bemenet pedig 330V. A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2016
Helló ! Most volt időm foglalkozni megint a tápegységgel. Találtam egy FQPF 5N60C fetet a "fiókban". Az adatlapja szerint jó lenne a hibás CEF02N6 helyett. Valóban betehetem helyette vagy nem vetem észre valamit az adatlapon? Bocs a buta kérdésekért.
5N60C
Ez kb olyan felesleges bonyolítás, mit egy fetmeghajtóval (IRSxxx) egy másik fetmeghajtót vezérleni. A TNY kimenete stabilizált, a hatásfoka is jó, nyugodtan működhet minden segédáramkör erről folyamatosan. A cikkbe még nem volt energiám képleteket berakni, de a méretezés módját leírtam. 330V/18V-hoz 220uH helyett használj 330uH-t, és ennek megfelelő zenert.
Köszönöm válaszod. Én szivesen használom csak a TNY255 tápot, csak nem tudom, hogy az a 80mA amit szolgáltat elegendő-e az egész cirkusz meghajtására. Csatlakoztatom az áramkör rajzát véleményezés céljából.
Figyelem: Egyes alkatrészek értéke változtatást igényel, a kapcsolás jelenlegi állapotában kisérletezés alatt áll és csak informativ jellegű.
Ok, köszi. Valamelyik nap bele operálom. Azt lehet tudni, hogy vajon az eredeti miért szált el a diódákkal együtt ? Teljesen új tápegység volt. Épp egy DVD romot tettem rá és pakk. Nincs alul méretezve az olcsóság miatt ?
Mekkora teljesítményt akarsz kivenni az etd39 vasból?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |