Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2758 / 3972
(#) Kovidivi válasza pucuka hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Éppen azért írtam az analóg disszipatív megoldást, hogy nem muszáj DC-DC konverter. Majd a kérdező eldönti, hogy hány W-ot kell elfűtenie, aztán majd mérlegel.
(#) Marko Ramiusz válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Ez egy szinteltoló.
(#) Marko Ramiusz válasza Pagisz hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Pagisz! A 9.-es tankönyved otthon van, meg a matematika is.
(#) pucuka válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Egy diferenciáló (soros kondi, ellenállás földre) áramkör, majd utána egy monostabil beállítja a szükséges impulzus szélességet.
(#) morgo válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 17, 2016 / 1
 
Szia!
Szerintem ilyen kapcsolás kell neked: Bővebben: Link
Az időzítést meg kiszámolod egy kakulátorral.
(#) MrBrown válasza morgo hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Szia,
Ez pont olyannak tűnik mint amire szükségem van!
Köszönöm szépen!
(#) gammabuta hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Sziasztok, van egy 12Voltról működő piezo buzzerem illetve LED-em (nem kell hozzá áramkorlát már teszteltem).
Szeretnék valami legegyszerűbb analog kapcsolást amivel pulzáltatni tudom, hogy ne legyen folyton bekapcsolva azaz ki be kapcsoljon periódikusan. Arduinoval+tranzisztorral találtam megoldásokat de gondolom meg lehetne ezt oldani valami alapkapcsolással is esteleg ezért itt kérdezem.
Valami kondenzátor feltöltés kisütés triggerelné a tranzisztort/optocsatolót ezekre gondoltam, pl. bistabil multivibrátort már építettem még suliban és az egyik LED helyére tehetnék egy MOC3020-asnak a bemenő ágát és a kimenő szakítaná/kapcsolná a 12voltos buzzer/LED kört.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) Csupasz válasza gammabuta hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Nézz szét az 555 topicban.
(#) gammabuta válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Nem lehetne ezzel a kapcsolással megoldani? Bővebben: Link
És az egyik LED helyett a MOC3020(az van otthon)?
Nem szeretnék 555-ig elmenni ha lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) kameleon2 válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Én úgy látom, hogy az előfeszítés a lényeg mindkét kapcsolásnál. Mindkét félvezetőnek van nyitófeszültsége. Ez a kapcsolásokban hol jó, hol rossz, de mégiscsak inkább adottság. Ezt lehet kompenzálni a lerajzolt megoldásokkal. A tranzisztoros (bal) rajznál ez az előfeszítés pozitív, de a fetesnél (jobb) negatív. Pozitív előfeszítésnél meg lehet indítani az elektronáramlást még azelőtt, hogy a tranzisztort külső jel nyitná, illetve nullázni lehet a nyitófeszültséget - ezzel gyorsabbá tehető az áramkör. A negatív előfeszítésnél el kell érni és meg kell haladni a beállított küszöbértéket. Persze ez csak néhány példa és javítsatok ki, ha kihagytam valamit. Nyilván az így beállított munkapontnak a tranzisztor, vagy fet üzemi karakterisztikáján belül kell elhelyezkednie.
(#) don_peter hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Uraim, szükségem lenne egy 16 és vagy 8bit-es shiftregiszterre, de olyanra ami képes egyből szint illeszteni is, 5v-ról 3v-ra.
Találtam egy olyat ami jó lehet, de nem lehet beszerezni, vagy csak igen drágán: 74LVC595
Ha jól olvasom az adatlapját, akkor attól függően lesz a kimenetén 5 vagy 3v, hogy mennyit adunk VCC lábára.

Tudtok ilyen vagy hasonló IC-t ajánlani?
Szűkséges, hogy 3 állapotú kimenete legyen.
Előre is köszi a segítséget.

ui: nem árt, ha itthon is lehet kapni, de nem feltétel
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) capali68 hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Üdv mindenkinek.
Egyszerű kérdés: led tápegységről működne e autós erősítő?

Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) Bakman válasza capali68 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Milyen erőstő? Van belőle pár típus. A kicsik valószínűleg működnek róla, 40-50 W-ig. Számításba kell venni a basszus impulzusszerű terhelését.
(#) pucuka válasza capali68 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Csak azt tudnám, hogy ez mitől LED tápegység.
Az adataiból az látszik, hogy ez egy közönséges, ipari kivitelű 100 - 240 V / 12 V 12,5 A (150 W) -os tápegység. Ráadásul az ipari kivitel miatt semmi járulékos környezetállósági védelemmel nem rendelkezik.
(#) capali68 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Köszi.
Tehát 2x25 Watt- ig jó. Ezeknél a tápoknál is működik a pufferelés, Amperenként a 2200 uF?
(#) pucuka válasza capali68 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Megfelelő pufferelés van. Ez a táp kapcsolóüzemű, az amperenként 2200 µF az 50 Hz -es egyenirányításra vonatkozik, itt a "hálózati frekvencia" (amit egyenirányítunk) az 40 - 50 kHz.
A puffer számításához javaslom ezt a segédprogrammot használni.
De a tápegység gyári adatlapján valószínűleg megtalálható a kimeneti feszültségen levő max "zümm" (ripple) feszültség.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) capali68 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Köszönöm.
(#) jkornel hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
[Réz (tabbingwire) vezetéket vettem a napcellákhoz (ezt ajánlotta a gyártó)]
Lapos, tömör réz vezető, nem szigetelt, de cinezett 2mm x 0,12mm
8 ampert kellene vinnie, de kétségeim vannak, hogy komolyabb veszteség nélkül elég lesz-e.
Tudnátok segíteni a matekban, hogy mennyi vesztesége van ennek mondjuk 1m-en ?
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Márc 18, 2016 / 1
 
Idézet:
„Csak azt tudnám, hogy ez mitől LED tápegység.”
Mert azt írták oda.
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Ha ledhez gyártják, áramgenerátoros a kimenete jellemzően.
(#) proli007 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
12,5A-es áramgenerátor?
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Nagy valószínűséggel nem akartak vacakolni a rengeteg kategóriával, mint itt sem: Bővebben: Link.
(#) kissattila88 hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Le írná nekem valaki hogy számoljuk ki egy hűtőborda nagyságát?
(#) kendre256 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Sima, stabilizált, állandó feszültségű adapterekre is ráírják, hogy LED driver, mert mostanában arra van kereslet... Mi is használunk 12V-os 1A-es "LED driver" adaptert routerek táplálására, nagyon jó stabil feszültségük van.
(Lehet, hogy azért "LED driver", mert az 1A-t kisebb kimenőfeszültség esetén is tartja, nem hajlik vissza a karakterisztikája? Egyszer lehet, hogy megnézem, de eddig annyira nem érdekelt a dolog...)
(#) Bakman válasza kissattila88 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
(#) gkari válasza jkornel hozzászólására (») Márc 18, 2016 / 1
 
A réz fajlagos ellenállása: 0,0175ohm/m/qmm., ebből számítható.
(#) gammabuta hozzászólása Márc 18, 2016 /
 
Megcsináltam a LED villogó alapkapcsolást.
Most a LED-et szerettem volna MOC3020-ra cserélni, sikerült is, viszont ahogy egyszer zárt az optocsatoló (1-2 lábon 12volt folyt át és zárta a 6-4 lábakat), kimenete már zárva marad (a 6-4 lábak vezetnek).
(Úgy próbáltam ki, hogy az 1-es lábat leforrasztottam és csavarhúzóval zártam egy pillanatra a negatívra, majd elvettem a csavarhúzót és utána is zárva maradt a kimenő oldala.)
Mit lehetne ez ellen tenni?
Már soros 150Ohm ellenállással is próbáltam de az se segített a jelenségen.
Így most nem villog hanem csak világít amit rákötök.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2016
(#) nedudgi válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
A LEDszalag is fel van már találva. Annak meg feszültséggenerátor kell.
(#) pucuka válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Persze, mert az "áramgenerátorosítás" közvetlen a LED mellett történik.
(#) kameleon2 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Ez érdekelne. Mi van a szalagon plusszban? Mert ami nekem van az áramgenerátoros táplálást igényel: RGB és sárga szalag.
Következő: »»   2758 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem