Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2776 / 3975
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Hello! Anélkül, hogy valaki tudná, milyen elektronikáról van szó, erre nem igazán lehet válaszolni. De ellenfázisban kellene hogy működjön. Vagy is amikor most sötét, akkor kellene világítania. Egyébként a kapuknak van külön topikja, ott célszerűbb lett volna megkérdezni. De típus megjelöléssel.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Vagy egy darab relé, amelynek a nyugalmi érintkezőjén keresztül állandóan világít a lámpa. A tekercse pedig az eredeti lámpa kivezetésre megy, és ha éppen világítana, akkor meghúz a relé és így villogni fog...
A relé kiválasztása kicsit problematikus, mert 24V AC tekercsű viszonylag ritka jószág, de egyenirányítani mindig lehet...
(#) attika válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Felejtsük el,hogy kapu.Van led amit egy kapcsolóval kapcsolok,ha felkapcsolom világit.
Ugyan erre a ledre rákötök egy multivibrátort ami villogtatja is.
Egy leddel szeretném megoldani azt,hogy ha csak tápfeszt kapcsolok rá akkor világítson,de amikor a multivibrátort kapcsolom rá akkor meg villogtassa.
(#) Hequila hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Sziasztok!

A következőre szeretnék megoldást.
Az alapfelállás, hogy egy lakást szeretnék 12V-tal bekábelezni, és lenne egy központi tápegység (egy kiszuperált PS3 táp). Viszont azért, hogy ne menjen napi 24 órában (hisz csak pár órát vannak használva a rákötött LED-ek), így arra gondoltam, hogy a kimenettel párhuzamosan teszek be egy akkut (3db Li-ION cella sorba kötve).
Mikor az akku fel van töltve ~12V-ra, a tápegység kikapcsol. Mikor az akku feszültsége leesik mondjuk ~10.5V-ra, a tápegység bekapcsol, és visszatölti az akkut.
Ennek a vezérléséhez kellene nekem elektronika. Valakinek ötlete?
(#) attika válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Ez így tökéletes lenne,ezt esetleg kiváltani egy Fet-el vagy kettővel,hogy ne kattogjon a relé.
(#) ferci válasza attika hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Kell egy triac, ami felkapcs után állandóan nyit a lámpádra...
Bekapcsolsz egy multivibrátort a motorfeszről, az pedig egy optóval söntölgeti a triac gyújtókörét.
(#) kendre256 válasza Hequila hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Az akku töltésével, kisütésével több energiád elveszik szerintem, mintha állandóan menne a táp az x százalékos hatásfokával. Egy lítium akkut pedig semmiképpen nem töltenék PC táppal töltésvezérlő nélkül, mert csúnya robbanás lehet a vége...
Ha nincs igény a szünetmentesítésre, akkor szerintem csak simán kösd a ledeket a tápra. Ha kell szünetmentesítés is, akkor valami másfajta táp kimenetére egy zselés akkut kell kötni simán. A táp feszültségét be kell állítani 13,8V-14V-ra, és rajta lehet állandóan, nem kell kapcsolgatni.
(#) Hequila válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Üresjáratban 15W-ot eszik a táp, napi összesen 4 óránál többet szerintem nem lenne ténylegesen használva. A töltést természetesen áramkorláttal gondoltam. De szünetmentességre nincs szükség.
(#) Kovidivi válasza Hequila hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Neked inkább egy olyan megoldás kellene, hogy van egy külön, kis fogyasztású áramköröd, ami akksiról megy (1db lithium ion cella elég), és 12V-ot ad a kimenetre (egy mini step up megoldja a feszültség konverziót), egy soros ellenálláson keresztül (mondjuk 100ohm), és figyeli, hogy meg van-e a 100ohm után a 12V. Ha bekapcsolsz egy fogyasztót, akkor a 100ohm-on feszültség esik, és lecsökken a 12V-od. Ekkor kell bekapcsolni a PS3 tápot, ami a 100ohm után megtáplálja a LED-eket, vagy amit kell. A kikapcsolás már kicsit problémásabb... Mérni kellene az átfolyó áramot, és ha egy bizonyos szint alá esik, akkor lekapcsolni a PS3-at. De be kellene rakni késleltetést is, pl. ha 12V-os erősítőt hajtasz halkan, ne kapcsolgasson le a PS3, amikor éppen jön a zeneszámok közti szünet. Én így oldanám meg. A figyelő áramkört pedig lehet tölteni a PS3-ról normális töltésvezérlővel, és mivel az a cella sosem kap nagy terhelést, így a töltésnek sem kell gyorsnak lennie.
Azt ugye tudod, hogy ilyen alacsony feszültségnél már ha csak 1-2A-t akarsz kivenni, nagyon vastag vezetékek kellenek? A fogyasztóidtól függően, lehet más megoldást kellene keresned.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) proli007 válasza attika hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Itt nem a megoldással van baj, hanem az igénnyel. Mert amit írsz, azt maga a Led is tudja hiszen ha tápot kap világít. Ha azt egy multivibrátor (vagy bármi) szaggatja akkor villog.
De nem lehet tudni, mit szeretnél, mi hogyan kapcsolja be majd a multit. Milyen tápfesz van, és ott van-e állandóan. Tehát számtalan megoldást lehet találni egy gondra, ha logikus a kérés.
Pld. Ha feszültséget kap az áramkör, ég a Led. Ha egy másik vezetéken kap egy indító jelet az áramkör, akkor villogtatja a Led-et.
Tehát nem az a lényeg, hogyan lehet megoldani, hanem hogy hogyan/mivel szeretnéd üzemeltetni a mit..
(#) Hequila válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Az ötlet tetszik, erre lenne szükségem. A rendszerre kizárólag LED-ek lennének kötve, így kikapcsolási késleltetés sem kell. Nem számoltam még pontosan utána a szükséges kábelkeresztmetszetnek, de elsőre 2.5-es audio kábelre gondoltam.
(#) Kovidivi válasza Hequila hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Milyen LED? Hány méterre vinnéd a kábelt? Mennyi lenne az össze fogyasztás? Ha már PS3 táp, ami minimum 150W-os, akkor gondolom a fogyasztásod is minimum 50W lenne. Ez túl nagy veszteség. Amit a kábelre kellene költened, jobban jársz, ha helyileg oldod meg kicsi kapcsolóüzemű tápokkal, amiknek a primer részét kapcsolod a kapcsolóval.
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Van egy tucat 25k-s sztereó potméterem.
Lassan fél órája azon kísérletezek, hogy egy 50k-s monot varázsoljak belőle, bűvész sajnos nem vagyok, eddig sikertelenül.

Van rá mód? Kötögetem a lábakat, ide, oda...
(#) HA3GX válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Lerajzolva papírra, látva, nem hiszem, hogy lehetséges lenne.
(#) Bakman válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Nincs. Ahhoz, hogy 50k-t kapj, a két pályát sorba kell kötni. Viszont, a két csúszka egyszerre járja be a két pályát. Ha csak az egyik kimenetet használod, akkor csak a "feléig" tudod eltekerni a potit. Ha valahogy összekötöd őket, akkor nem 50k-s potit kapsz, csak végállásban.
(#) tamastar hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Sziasztok nemreg rendeltem egy ilyen egyeniranyitot es neztem a tetejet ,eleg furcsan nezki mintha mar regi lene vagy kopott ilyesmi,vagy nemtudom,vagy semi komoly?

Kep
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) ferci válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Hali!
Ha jó különben, nem gond.
Cseppet letisztítod, aztán pasztázod úgyis, ha hűtőbordára teszed.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) HA3GX válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Köszönöm.
(#) tamastar válasza ferci hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Ja rendben meg nemprobaltam mondjuk,csak aszitem valami mas
(#) Bakman válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Homokformába öntött lehet a ház, ezért ilyen, normális.
(#) tamastar válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Ja ertem koszi
(#) tamastar hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Egy másik kérdésem is lenne hogy az ilyet Hid hogyan lehetne nyáklapba beilleszteni?
(#) ferci válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Szerintem ne illeszd be, mert ekkora amperes graetzről ne vékony rézfóliával vidd el a nagy áramot.
De ha annyira ez a vágyad, be kell fűrészelni, az az optimális, ahogy a lábak vannak.
Fúrsz sok kis 1 mm-es lyukat, aztán "összevágod" egy-egy résnek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) vargaf válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Sehogy sem. Egy nagy hőt termelő, hűtést igénylő alkatrészt nem teszünk a nyomtatott áramkörre.
(#) tamastar válasza ferci hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Hat nem menne ott nagy aram ,meg az egyik haverom igy csinalta es meg nemvolt semi problema .
Szoval kb csak egy 150w os erositohoz hasznalnam eztet lenyegeben ,es nemkell ra hutes sem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) ferci válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Akkor tedd úgy, ha neked az tetszik. De hűtést célszerű alkalmaznod akkor is.
A fólia pedig maradjon a lehető legnagyobb a lábaknál, mert ott is tud kicsit hűlni.
Nem tudom elképzelni, hogy minek nyákra tenni egyébként..

Ebben az esetben elég lesz egy vastagabb drótot átfűzni a lábon lévő lyukon és azt beforrasztanod, mint egy keskeny "U"-szög.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) tamastar válasza ferci hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Mert az egyeniranyitast hozza csak egy nyaklapra tennem ahol minden ottvan ) ,egy aktiv hangszorot epitek es nekem igy jobblenne ,nemlenne a dobozba osszevisza
(#) ferci válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Oké... és hány voltot egyenirányítasz?
(#) tamastar válasza ferci hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
(#) ferci válasza tamastar hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Aha... akkor semmi gond..
Következő: »»   2776 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem