Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   79 / 91
(#) JOJO hozzászólása Jan 27, 2016 /
 
ime a rajz

Kép (12).jpg
    
(#) spgabor válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Ide akkor a 220nF-ból jó a kerámia, ugye?
(#) JOJO válasza elactrofan hozzászólására (») Feb 15, 2016 /
 
beesik az eső
(#) Epichydra hozzászólása Márc 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a 47k-s potik helyett lehet 50k-s potikat használni?
(#) Csupasz válasza Epichydra hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Igen.
(#) Epichydra válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 10, 2016 /
 
Köszönöm!
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 2, 2016 /
 
Az Alkotó & reloop féle kapcsolási rajzban nem látom az R3, R10, R12-es ellenállásokat, a beültetésnél meglenne a helyük. Biztosan volt már róla szó, átfutottam pár oldalt, de még nem találkoztam a megoldással.
(#) reloop válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 2, 2016 /
 
Szia! Azok az S1, S4 bemenetekkel együtt tűntek el, ezt építsd!
(#) BiG_Lui-Gee hozzászólása Ápr 15, 2016 /
 
Üdv.

Kíváncsiságból megépítettem a hobbielektronika cikkben szereplőt, Szabcsa nyáktervel. Olvastam elég vegyes véleményeket és első benyomásra nekem csalódás, bár ez így nem mondható még ki.

A bemeneten 1µF van a 470nF fólia helyett, kimeneten 10µF elkó.
A mélynél 220nF kondi van az adatlap szerinti 390nF helyett, így elvileg kevesebbet emel, na de itt jön a bökkenő , hogy nem a poti(lineáris 50K) 50% állásban lesz a 0dB hanem 80-90% ezt lehet kompenzálni ? Esetleg nem is lesz sose közép állásba 0dB ? Még nem méregettem feszültségeket, majd holnap.

Áthallás elég érdekes a két csatorna között, ha jobb vagy bal bemenetet leveszem, a hangerő potméter 60% felett a másik csatornába is lehet hallani a jelet halkan, kb olyasmi mint mikor kevés a nyugalmi áram a tranzisztoros erősítőnél. Rövidre zárt bemenettel is változatlan. 32ohmos fejhallgatóval próbáltam, tudom nem üzemszerű, de tanulni szeret(nék)ek ezért írok le mindent.

Hangja teljesen jónak hangzik, bár a próba zenét ha át dugtam gyorsan a jelforrásra akkor több közepet hallani, amit elvileg nem szabályoz az LM1036N.

Magas is túl sokat szabályoz, nekem elég volna 8-10dB emelés is, itt is csökkenteni kell a 10nF kondit ?

Amin szólni fog (LM1036n+TDA7294en keresztül)hangsugárzók, szinte nem is kell hangszínelni ezért volna elég kevés emelés, és ezért tetszene ha középen maradna a 0dB a potméteren. Persze vannak akár régebbi vagy egyéb filmek mikor muszáj belenyúlni mélybe magasba, hogy érthetőbb legyen pl beszéd.
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 15, 2016 / 1
 
Szia! Az adatlapon látod a Cb és a Ct módosításának hatását, a töréspontot tolja el. A lineáris átvitelt kikapcsolt loudness-szel vizsgáld, ellenőrizd valóban 2,7V jut-e a 4 és a 14 lábakra!
(#) BiG_Lui-Gee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Szia.

Fél potméter állásban tökéletes 2,7V van mindkettőn, és az adatlapon szereplő feszültség tartományban szabályoz. A mély mégis csak vág, maximum állásban talán meg van a 0dB de lehet ott is vág még picit, de alig hallani ha átkapcsolok a jelforrásra. Kondenzátorok kapacitását is kihoztam az adatlapon szereplőre és semmiféle hallható változás nincs mély emelésben, egyik oldalt sem, nem értem. Loundesst még most próbáltam csak, addig off állásban volt, szintén csak magasat emel.
(#) BiG_Lui-Gee válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Kipróbáltam 100nanoval is, tulajdonképpen semmit nem befolyásolnak a kondik, csak 0dB és -15~dB között lehet a mélyet szabályozni. Hol hibázhattam ? Legalább is remélem nem az ic viccel meg, mikor kezdenék összebarátkozni vele.
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
A bementi csatolót ellenőrizd le, ha sovány az értéke nincs basszus amit szabályozhatnál.
(#) BiG_Lui-Gee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2016 /
 
Közben megoldódott, nem szabad 32ohmal terhelni , mélyet nem tud emelni, minden más jó.

Kipróbáltam ami elé szánom TDA7294el, szépen teszi a dolgát. 98dB érzékenységű PA hangsugárzóval próbáltam , itt jól kihallani minden hibát. Igen érzékeny táp szűrésre és huzalozásra. Remélem ha csökkentem a TDA erősítését akkor eltűnik a nagy zaj amit bevisz(rózsa zaj szerű) PA sugárzót eléggé megszépít hangzásban. Kíváncsi leszek amire szánom, nyers stúdió hangzás szerű hangsugárzókkal milyen lesz, ha kész lesz.

Már csak 3 dolgot kell megoldanom és tetszeni fog.
1. Nagy alapzaj
2. Túl nagy magas/mély emelés.
3. Hangerő poti 1/3 állásnál kezd el szólni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 16, 2016 / 1
 
A zaj ellen úgy védekezem, hogy magas szinten küldöm át a jelet az LM1036-on. Ennek a torzítás szab határt. Bővebben: Link
A túlzott mértékű szabályzás nem igazán probléma, tekerj kevesebbet a potin Ha praktikus oka van, hogy a poti végállásban csak 8-10dB legyen a korrekció, akkor a poti minkét végére köss soros ellenállást, hogy szűkebb tartományban változzon a vezérlőfeszültség.
A hangerő poti test lábához iktass be két diódát, az előbbi rajz mutatja hogyan. A letekert hangerőhöz -60dB csillapítás fog tartozni, ami kielégítő, Bővebben: Link
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 16, 2016 /
 
Összeraktam, elsőre indult. Jelenleg is üzemel, nálam minden rendben vele. Én is tapasztalom a mély membránjának kilengését, ha aránylag gyorsan tekerem a potit. Alacsony jelszintnél kihallatszik egy kis zaj, de emelve teljesen eltűnik. Nem könnyed zenéléshez lesz, így ez sem gond.Majdnem kész az ST151-es, végtranzisztorok megrendelése van már csak vissza.
47k-s potit nem rendeltem, hittem, hogy van, jelenleg 25k-s van bent (ideiglenes örökös). Alumínium házba raktam (jelenleg még nincs becsavarozva, várom a meghibásodást). Tápegységébe 3x1000uF, 100nF, 1µF kondit raktam. Transzformátora egy 30 éves orsós magnóból került felhasználásra. Építsétek után, megéri, szép a hangja.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
(#) BiG_Lui-Gee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 17, 2016 /
 
Sajnos hely szűke miatt nem tudom az elő fokosat elhelyezni, ezért lett a Szabcsás nyák.
Mindent megoldottam a segítségeddel, csupán 1 dolog maradt. Szintén kis hely miatt kapcsolóüzemű a segédtáp,(idáig labortápról ment a próba) Elég szép sípolást/zavart bevisz, ha kondenzátort rakok 10.000µF a tápra akkor csak 1/4 hangerőn(jel nélkül) hallható, alatta felette semmi. Próbáltam keresni hogy lehet szűrni az ilyen kis dugasztápokat. Most Skori weblapját böngészem és tanulmányozom a kapcsoló üzemű tápok működését , hátha önállóan megtudom oldani ha nem még kérdezek

Köszi a segítséget
(#) reloop válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 17, 2016 / 1
 
Az LM1036-nak úgy kell a tápszűrés mint egy falat kenyér, ha 12V-os a dugasztápod megpróbálhatnál beszorítani egy 7809-es stabilizátort. A jelszinted úgyis szerény, el megy 9V-ról és a sziszegő zaj is kevesebb lesz.
(#) BiG_Lui-Gee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 18, 2016 /
 
Megoldódott, 230V oldalból vett tápszűrőt ferrit raktam a táp kimenetére, és teljesen megszűnt a sípolás. A sziszegő hang a próba hangszórókkal elég soknak tűnt, de a Technics cs-75-el amivel használva lesz, 1,5m-ről nem hallom már csak ha feltekerem a hangerőt ami nem történik meg jel nélkül úgy sem. Teljesen elégedett lettem Még clip jelző, fejhallgató kimenet és kész a kis Unitrába préselt erősítő. 2x20w helyett most 8Ω-on 2x62w mértem +-39volton torzítás előtt.

Kábelek nincsenek rendezve, nem a végleges kinézet és nem is szép, de első erősítőm. Majd szétszedem ha meguntam

Köszönöm a segítséget.

DSC_0376.JPG
    
(#) HA3GX válasza BiG_Lui-Gee hozzászólására (») Ápr 18, 2016 /
 
Szép lett, gratulálok a munkádhoz!
(#) HA3GX hozzászólása Máj 11, 2016 /
 
Ennél az előerősítőnél NE5532 helyett használhatok NE5534-et? (ilyet tudnak csak adni a boltban).
(#) Alkotó válasza HA3GX hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Elsőben 2 erősítő van, a másikban meg csak 1. Nem kompatibilisek.
5532 minden elektronikai boltban van, vagy ha éppen nincs, napok alatt beszerzik.
(#) Gyimate válasza HA3GX hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Szia,
Kérdezz rá esetleg a TL072-re, az lábkompatibilis a 5532-vel.
(#) HA3GX válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 11, 2016 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Sajnos nem egyszerű az alkatrészbeszerzés a környékemen, gyorsabb és olcsóbb ha magam rendelek.
(#) bboy123 hozzászólása Máj 31, 2016 /
 
Sziasztok!Meg építettem a BSS félét.Olyan gondom lenne vele, hogy rohadt csúnyán szól, nagyon mélyen és halkan szól.Mi lehet a gond?
(#) kadarist válasza bboy123 hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Szia!
Mutasd meg a rajzot és az általad épített terméket is.
(#) bboy123 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Szia itt a kapcsolási rajz!
Bővebben: Link
A NYÁK terv pedig mellékletben!

1036.jpg
    
(#) bboy123 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Illetve még azt tapasztaltam, hogy a jobb oldali rész az csak a nagyon mélyet engedi át...Meg sistereg a poti mikor tekergetem. Ja és nem a tl072, hanem az lm1036 bemenetét használom, mert tL072-t bemenetként használva meg se nyikkant...
(#) bboy123 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Meg most vettem észre, hogy mikor kihúzom, akkor hirtelen hangosan és szinte torzítás nélkül szól úgy fél másodpercig..
(#) bboy123 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 31, 2016 /
 
Aha!
A jobboldal azért nem volt igazi, mert nem csatlakozott rendesen az rca..Mostmár van a jobboldalon is hang és szépen is szól, csak halkabban mint a baloldali:/
Következő: »»   79 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem