Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   122 / 2500
(#) Tomi20 válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Én a helyedben építenék két ST151-et. (bss-en fent van) Egy kapcsolóval megoldanám a hidalását, így ha bulira mész vele akkor simán átkapcsolod, és tudja a 200Wattot hídban (8 ohmra). De igazábol az erősítőknél csak a tápegységgel, és a hűtéssel szokott probléma lenni, ha ezeket jól túlméretezed akkor szinte bármijen erősítőt megépíthetsz, mind strapabíró lesz. szerintem.
(#) Skyline válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Igen én is egy kapcsolóval és egy fázisfordító beépítésével gondoltam a hidalást,és a tápot is tul fogom méretezni meg persze a hütést is,de a végfokba szeretnék oldalanként egy párral többet beépíteni hogy ne legyen gond az alacsony hangszóróimpedanciánál keletkezö áramlökések miatt!
Szóval egyszer akarom megépíteni de jól,lehet kicsit drágább lessz de szerintem meg fogja hálálni
(#) lamalas hozzászólása Márc 15, 2008 /
 
Ugy erzem van itt nehany felreertes.

1. FET vs. BJT tranzisztor: mindket fajta felvezetovel lehet jo es kevesbe jo hangu erositot kesziteni. Nem mindegy milyen pozicioban van pl. a FET v. tranyo (bemenet?, VAS? kimeneti fokozat?), de nagyon sokminden mason is mulik a vegso hangminoseg. Altalanossagban nem lehet kijelenteni, hogy egy FET-es erosito jobb v. rosszabb hangu egy BJT tranyosnal.

2. terhelhetoseg, strapabiro kepesseg: szinten nem attol fugg, hogy FET v. BJT tranyo van a kimeneti fokozatban. Mindketto felvezeto tipussal lehet epiteni strapabiro, rovidzarvedett erositot es olyat is aminek egy kis kakot adunk es elszall mert nem birja az adott felvezeto a terhelest.

Skyline,
Ha univerzalis erositot szeretnel epiteni, akkor ott van az ST151. Strapabiro (ha megfelelo tapegyseget es hutest adsz neki), rovidzarvedett es olcso alkatreszekbol elkeszitheto. 2x100W (4ohmon) meg buliba is boven elegendo ha megfelelo erzekenysegu hangsugarzoid vannak (persze nem a nepstadionban kell vele bulizni )
(#) Skyline válasza lamalas hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Még nem látam az st 151-es kapcsolását de ha enyien ajánlják nem lehet rossz,az a baj h nekem nincs meg de ha ilyen jó biztosan itt van valamelyik topicon,esetleg valaki egy linket tudna adni?
Lenne még egy olyan kérdésem hogy ha jól tudom egy erősítö teljesitményét a tápfesz emelésével vagy a hangszóró impedancia csökkentésével tudom elérni?
Azt tudom h 8-ohmos erősítöre nem szabad 4-ohmos hangfalat kötni mert elfüstöl,de mi a helyzet ha 8-ohmos erősítőre 16v32-ohmos hangfalat kötök?
Bocsi a sok kérdésért
Üdv!!
(#) lamalas válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
ST151

Akkor pontositsunk ismet 1 kicsit. Olyan nem letezik, hogy 4ohmos v. 8ohmos erosito. Az letezik, hogy ha egy erosito a nevleges teljesitmenyet 8ohmos terhelesre leadja de mi 4ohmmal terheljuk es felcsavarjuk a hangero potit hogy jo nagy legyen a kivezerles akkor tonkremegy az erosito. Ugyanez ervenyes a tapfeszultseg novelesere is, azaz buntetlenul nem lehet a "vegtelensegig" novelni a tapfeszultseget vagy a terhelo impedanciat csokkenteni, mert az erositoben mukodo felvezetok tonkremehetnek. De ez nem azt jelenti, hogy ha van egy erositonk amire azt irtak ra, hogy a minimalis terheles 8ohmos, akkor ne lehetne 4ohmos hangsugarzokat raaggatni. Lehet, csak tudni kell mit miert es hogyan csinal az ember! Kis kivezerlesen nem lesz baja az erositonek pl. szobahangeron siman mukodokepes lehet az erosito. De ezt felve irom le, mert valaki tuti felre fogja erteni, rakoti az erositojere a kisebb impedanciaju hangfalakat, odaadja neki a kakaot es aztan csodalkozik, hogy elfustolt vmi az erositoben. Szoval csak esszel!!!
Ha nagyobb impedanciaju hangsugarzot kotsz az erositore attol nem lesz semmi baja, csak nem fogja tudni a nevleges teljesitmenyt szolgaltatni.
(#) Imi65 válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Máshonnan megközelítve - de végső soron ugyanazt kifejezve - a kérdést, tudnunk kell, hogy a félvezetőknek vannak határadatai.
Meg van adva a maximális feszültség. Hiába azt látjuk a rajzon, hogy az egyikre a +, a másikra a - feszültség jut, ez csak addig igaz, amíg nem kezdjük el vezérelni. Teljes kivezérléskor közel a +, és - tápfeszültségek összege kerül a lezárásba vezérelt tranzisztorra. Ez meghatározza a maximális tápfeszt, az pedig a maximális kimenőfeszültséget. A kimeneti teljesítmény pedig nem más, mint P=U2/R. Tehát láthatjuk, hogy a legnagyobb kivehető teljesítmény szorosan összefügg a terhelő ellenállásal, és a tápfeszültséggel is.
Van azonban egy másik paraméter is, ez a határáram. Ebből az következik, hogy nem csökkenthetjük bizonyos érték alá a terhelőellenállást, mert a rajta kialakuló jeláramot a tranzisztoroknak kell szolgáltatni.
A harmadik legfontosabb paraméter a tranzisztor teljesítménye. A működés bizonyos fázisaiban a rajtuk eső fesz, és a rajtuk átfolyó áram jelentős hőfejlődést produkál a kristálylapkában, amit át kell adni a környezetnek, de úgy, hogy a káros túlmelegedést mindenképpen elkerülje. Ez még végtelen hőelvonóképességű hűtőbordával is csak egy bizonyos határig lehetséges. Könnyen belátható, hogy akár a fesz, akár az áram növelése a hőmérséklet emelkedésének irányába hat. Amennyiben bármelyik határadatot túllépjük, a tranzisztor tönkremenetelét aligha kerülhetjük el.
(#) Skyline válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Szerintetek ha egy kapcsolásba nagyobb teljesítményü feteket szeretnék beépíteni mit kéne változtatnom a kapcsoláson?
ezeket a FET eket használnám:
4 db IRFP9240
4 db IRFP240
Ezek egy csatorna FET-jei ez van a rajzon!
Tudnátok mondani ezeknél nagyobb teljesítményüt?
A rajzot is feltettem a topicra itt van valameléyik oldalon!!
Üdv!
És köszi a sedítséget!!
(#) szabi83 válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Ez hogy tetszik?

Üdv
(#) djloui válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Hello, nem tudnád valahogy jobb minőségbe felrakni a képeket mert nem látszik a beültetésin hogy mi hol van.
Ha az jó minöségű elég lenne mert arról már meg lehet csinálni a nyákot. kösz.
(#) saca200 hozzászólása Márc 15, 2008 /
 
sziasztok én egy olyan fetes rajzot keresnék ami nagy teljesitményü és hidalhato de hidalás után is lehessen 4 ohmra is terhelni .
várom válaszaitokat elöre is köszi ::SACA
:ui. ha lehet nyák tervet is közöljétek le
(#) Skyline válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Köszi a rajzot
Ez hasonlit ahoz amit én szeretnék megépíteni!
Milyen FET ekre kéne kicserélni a kapcsolásban lévö FET-eket ha azt szeretném hogy 2-ohmon is müködjön az erölködö?
Vagy ha egy párral többet teszek bele az elég?
(#) szabi83 válasza djloui hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Hello!

Sajna nem fog menni, csak ez van.

Üdv
(#) szabi83 válasza saca200 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Szeva!

Ez is hidalnád (800Wrms 4 ohm )?

AV800-1.pdf
    
(#) Skyline válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Szép kis erölködö mit ne mondjak
de ez már túl nagy nekem!
azért szeretnék mindenképpen hidalt erősítőt épiteni mert ha buliban használom hidba kötöm és kb 800W-teljesítményt kéne h leadjon a vég!
ha otthon használom 8 vagy 16-ohm ra terhelem és igy 200 350 W körül lenne a teljesítménye de csak negyed vagy max fél hangerőn hallgatva elvileg szépen torzításmentesen szolna mert van tartaléka az erősítőnek!
Szerintem nekem ez lenne a célom!
(#) (Felhasználó 5837) válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Hali!

Szerintem itt nézz körűl: Bővebben: Link

Üdv: Markifiu
(#) szabi83 válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
esetleg..

IRF640 helyett IRFP240
IRF9640 helyett IRFP9240

Üdv
(#) Skyline válasza (Felhasználó 5837) hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Köszi szépen a segítségeket!!
sok jó kapcsolást és segítséget találtam
Minden jót!!!
Üdv!!!
(#) Skyline válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Köszi a kapcsolást!
Az IRFP 240 és 9240 -nél nagyobb terhelhetőségü FET-létezik?
(#) PPetya válasza lamalas hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Köszi a választ!
(#) szabi83 válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Én nem találtam..
(#) Skyline válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Köszi h utánanéztél!
akkor ugy látszik h ez a legnagyobb teljesítményü FET!
(#) hapro válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
Ahogy nézem ez nem is túl drága végfok.
Félvezetők kb 7.500Ft, kondik, ellenállások, egyéb 12.000. meg ha elszámoltam magam, akkor egészítsük ki 20 rugóra, és így akkor oldalanként kb. 20.000Ft a bekerülési költsége. JA! plusz a trafó....2Kw-os kell ajánlás szerint (a sztereohoz)
Nameg valamibe bele is kéne építeni...
Ja meg hűtés.
Cakk-pakk 55-60-ból meg is lehet úszni szerintem ebből egy sztereot ha ügyes az ember és van gyakorlata az építésben.
2X450W 8 ohmon.... "ez egetrengető"


IXFH26N50 N-chan TO-247 High power mosfet by IXYS. 500v 300w
(#) hapro válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008 /
 
IRFP460 N-MOS 500V 20A 280W

IXFH26N60 N-MOS 600V 26A 360W
IXFH26N60Q N-MOS 600V 26A 360W

IXFH32N50 N-MOS 500V 32A 360W ez szerezhető be a hqvideonál akit érdekel nézze meg mennyiért...

(#) Skyline válasza hapro hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Köszi h utánanéztél a FET-eknek!
Az 55-60 ezret melyik kapcsolásra számoltad?
(#) Skyline válasza Skyline hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Megnéztem a FET eket és találtam egy elfogadhatót csak nem találom a P-csatornás párját
IRFP31N50L-500V 31A 460W ez N-csatornás mos

Mi lehet ennek a párja?egyáltalán van párja?
Üdv!!
(#) Directors hozzászólása Márc 16, 2008 /
 
A B5 erősítővel szerintetek lehet bulizni?
Mármint nem fog tönkremenni hamar?
(#) Doncso válasza Directors hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Ki van zárva!!! Mármint a tönkremenetele, az egy nagyon stabil,megbizható végfok.
(#) Imi65 válasza Directors hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Lentebb leírtuk, hogy mitől mehet tönkre egy erősítő. Ha a korlátokon belül maradsz, csak a véletlenszerű meghibásodásra számíthatsz, ami meglehetősen ritka. Ebben a kapcsolásban (szándékosan) nincs védelem, tehát figyelni kell, hogy a kábelezés ne kerüljön véletlenül se zárlatba.
Bulizni szerintem bármivel lehet, talán még egy Oristerrel is (2x15W). Csakis azon múlik, milyen követelményeket állítasz a hangerő vonatkozásában.
Ne feledd: Dupla teljesítmény---> közel sem dupla hangerő!!!
(#) Doncso válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Ezt speciel megépítettem.
(#) lamalas válasza Directors hozzászólására (») Márc 16, 2008 /
 
Nem fog tonkremenni hamar, ha megbizhato alkatreszekbol epitetted meg. En csak azert nem ajanlanam bulizasra a B5-ot mert nincs benne rovidzarvedelem .... es mint tudjuk egy bulin szinte barmi megtortenhet Egyebkent ha tudod egeszen biztosan, hogy nem fordulhat elo rovidzar a kimeneten (mert olyan helyen van az erosito es a hangfalak hogy nem ferhet hozza senki illetektelen), akkor bulizasra is hasznalhato, de reles hangfalvedelem mindenkepp legyen benne!
Következő: »»   122 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem