Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tesla tekercs építése
A Tesla-tekercs mindenképpen zavarforrás.
Viszont ha jól van megépítve (jó hangolás, csatolás, megfelelő tekercsgeometria), akkor inkább szikrázik, mint sugároz. Na, de ehhez nem csak hasraütünk és tekerünk, hanem olvasgatunk-olvasgatunk, sokat-sokat...
Egy ilyen kis tekercs senkit sem zavar, pláne házon belül 4 fal közt. Egy indukciós főzőlap is tekintélyesen képes megszórni nagyfrekivel a környéket.
Szia! Mire alapozod a kijelentésed?
Kicsit több és változatosabb kivitelű Tesla-tekercset épített, mint te
Az indukciós főzőlap kisugárzására értettem.
Nagyfrekis "tányér" tekercs pont az a lényege, hogy szórja kifelé az elektromágneses teret. Vannak 3-4kW-os változatok is, néhánynál tanácsként oda is írják, hogy pacemakerrel ne nagyon hajolgassanak fölé.
Olyanról is hallottam hogy beleégett a jeggyűrű a kezébe, amikor rátette az edényt, de szerintem nem nagyon sugároz ki 30cm-nél jobban a környezetbe, mivel ez zárt rezgőkör, a mágneses hullámok pedig nem juthatnak messzire ilyen nagy frekvencián, mert nem tud felépülni a mágneses mező ilyen rövid idő alatt.
Csak összehasonlításképen, amikor a pár száz W-os kis indukciós hevítőmet beindítottam, a rádió olyan szinten elment, hogy csak zúgást lehetett hallani belőle, míg mikor egy 2kW-os tesla tekercset indítottam be a pincébe, gyakorlatilag a rádió gond nélkül ment.
A teslánál ugyan nyitott a rezgőkör, de ha jól van megépítve, akkor az energia nagyon nagy része a szikrában eldisszipálódik. Indukciós hevítőnél viszont üresben (ha nincs erre külön vezérlés) akkor brutálisan meggerjesztődik a tekercs. Ez a 30cm nem tudom, hogy honnan jött, viszont nincs ilyen jellegű határa az elektromágneses térnek, de a távolsággal rohamosan csillapodik. Régebben volt egy spektrumanalizátor és egy térerőmérő is az egyetemi laborban, akkor meg tudtam volna mérni ezt. De egyébként parazita kapacitásokon keresztül a föld felé képes nyitott rezgőkörként is működni, igaz nagyságrendekkel kisebb mértékben. Idézet: „mert nem tud felépülni a mágneses mező ilyen rövid idő alatt.” Na ez nagyon nem igaz. A mágneses mező még a gammasugárzás frekvenciáján is felépül, ezért hívjuk elektromágneses sugárzásnak, mert felépül és össze is omlik, ettől tud terjedni. Más kérdés, hogy bizonyos anyagokban a domének nem bírják követni a gyorsan változó mágneses teret és így alig mozognak. A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
Értem.Valóban írtam butaságot...
Innen vettem a bátorságot, de csak most látom hogy ezt is te írtad: Bővebben: Link Akkor most melyik sugároz jobban? A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2016
A kábelTV-ről volt szó, összehasonlításképpen pedig a nagyobbik teslám 4 mikrosütőtrafóval megy, amik összesen 6-8kVA-t is zabálnak, ami nem egy pár 10W-os minitesla, mint ami feljebb említve volt! Akkoriban nem emlékszem egyébként, hogy volt-e rendes szűrő beépítve a szabályzómba, vagy még anélkül használtam ( Bővebben: Link ), mert a szűrő beépítése előtt brutális mennyiségű felharmonikust tolt vissza a hálózatba, így nemcsak a közeli dolgokat, de a kábelTV-t is zavarta, erre csak később jöttem rá.
Az én indukciós hevítőm néhány száz VA-es teljesítményével viszont úl elnyomta a rádiót a pincében, hogy semmit nem lehetett hallani. Erről a kicsiről van szó : Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2016
Ok. Mindent értek.Mire használod a képen látható GU-81M et?
Szeretnék építeni egy Tesla tekercset, van hozzá gu50, meg pl500, milyen típusokat lehet ilyenből építeni? Egy ilyet ét tudok alakítani?Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
Idézet: „Egy ilyet ét tudok alakítani?” Nagyon át kéne "alakítani", ugyanis egy VTTC teljesen más kapcsolással szokott épülni (ún. blocking oszcillátor)
A tekercseket fel lehetne használni belőle?
Talán az L3-at. De fölösleges vesződni azokkal az adatokkal, méretekkel. Egy Tesla-tekercs nem indukciós hevítő.
Akkor egy teljesen külön szerkezetet építek, a kapcsolást GU-50 el szeretném megépíteni, a tekercset pedig egy szál utp kábelből megtekerni. van belőle 120m itthon, elég lesz?
Esetleg még az indukciós kemence tápját tudnám még hozzá használni. Egy kapcsolási rajzot kérhetnék gu50-el? Köszönöm. Illetve hogy a tekercset milyen menetszámmal és milyen átmérőre hány volton hogy lehet kiszámolni. kösz. A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2016
Elkészítettem a tekercset, 800 menet, 16 cm-es átmérőlyű pvc csőre.
Utp kábelből.
Szia
Ez azért nem olyan egyszerű , hogy tekerek pl 800 menetet 16 os csőre... Mindent ki kell számolni ,vagy kalkulátor is van erre pl: javaTC. Máskülönben nem fog üzemelni a szerkezet. Elsőre szerintem próbálj egy kisebb teslát építeni / pl: Skori féle 12 V-os mini tesla, vagy építhetsz délutáni projectként egy slayer excitert is . A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2016
Én is úgy gondoltam hogy először egy kis teszlát építek
Ettől csak nagyobb lesz majd Jó az a javaTC kiszámoló, bár több ilyen oldal lenne. GU-50 csővel szeretnem megépíteni mert van itthon ilyenem. Szerinted az utp kábel jó lesz erre?
az UTP kábelben úgy tudom 8 száll vez van.A tekercset 1 szálból szokás megtekerni..Még arra is nagyon kell figyelni ,hogy mikor tekered a szállak szép sorban egymás mellé kerüljenek és ne keresztezzék egymást.
1 szálból van tekerve.
Annyira nem vagyok kezdő hogy egymásra tekerjem.
Milyen típusú teszlát épített Teszla?
Én is olyat szeretnék!
Idézet: „Milyen típusú teszlát épített Teszla?” Olyan Tesla-tekercs típusút... Amúgy szikraközös kialakításút, mágneses szikraoltással. Ha gugli barátunkat megkéred, akkor a szabadalmi leírásait is elébed borítja, köztük azzal, ami a Tesla tekercs kialakításával foglalkozik - bár kicsit más megnevezéssel
A kismegszakítókban lévő lemezes ívoltót, vagy mágneses ívoltót, tudom használni szikraköznek?
Szinte biztosan nem használhatók, mivel az ívoltók nem folyamatos terhelésre vannak méretezve, másodpercenként sokezer szikrára.
A szikraközös Tesla-meghajtás nem filléres dolog, ha rendeset akarsz csinálni - forgó szikraközzel érdemes. Volfram-elektródákkal.
Wolframot honnan a túróból lehet bontani?
A gyujtógyertyák szikraköze miből szokott lenni? Esetleg wolfrám-karbid, vídia, jó helyette? A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2016
Wolframot TIG-hegesztőkben használnak például. De lehet kapni wolframrudakat, hegesztőboltokban... De akár Ebay? A gyújtógyertya központi elektródája wolfram, de elég vékony. Bár kisebb szerkezethez tán jó.
A wolfram-karbid vezeti az áramot, de kérdés, hogy az ív hőmérsékletén mivé alakul? Mert nem szikraköznek találták ki, hanem szerszámélnek.
Wolframot pl. innen lehet venni: Bővebben: Link
De kísérletezéshez jó a 100-as szög is, legfeljebb cserélgeted. A wolfram-karbid rendkívül kemény, szerintem eltörne a hirtelen hősokktól.
És a tig hegesztőből, melyik fajta elektróda kell majd?
Tiszta wolfram jó. Ide nem kell ívstabilitás, sőt
Amikor rákerestem, több színűt is kidobott, van köztük különbség?
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |