Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   504 / 965
(#) gyuszo válasza hegizoli hozzászólására (») Jan 23, 2017 / 2
 
A két szál zöld-sárga vezetéket a PE sínbe kösd be.
Ez a vezeték csak védőföld és EPH kötésre használható.
Nem írtad, hogy mi a mások végpontja és azt sem mennyi a keresztmetszete.
Elképzelhető, hogy a gázórához megy, mint EPH vezeték ?

hobitibi hozzászólását nem értem, szerencsére ilyen nagyon ritkán fordul elő, de elkerülhető a FI-relé beszerelésével. Sajnos sokan hamarabb vesznek egy 100eFT-os telefont, mint a saját biztonságuk érdekében egy 6eft-os FI-relét.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2017
(#) hobitibi válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 23, 2017 /
 
Mit nem értesz,ha FI -relét szeretnék betenni,hova kell betenni?
(#) gyuszo válasza hobitibi hozzászólására (») Jan 23, 2017 /
 
Ha már szeretnél, elég 2 oldalt visszalapozni, még fotó is van róla és leírás.
(#) hegizoli válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 24, 2017 /
 
Köszönöm szépen a segítséged,akkor a PE-be kötöm mindkettőt.Akkor a PE és az N sínt nem kell az elosztóban már közösíteni,gondolom az óránál ez megtörtént,mert 4 szál van lekötve az oszlopról és annyi megy be a tetőárbócba L1;L2;L3;N.
Na most a gázórához nem ment semmi kábel,az kinn van az előkertben,azt láttam volna. Most szerelték újra a gázt mert ugye régen lejárt a hitelessége.Ha csak valahol a gázcsőre nem volt kötve érintésvédelem,de az ki lett vágva az összes,mert konvektoros volt és most kombi kondenzációs lesz,ami a napokban lesz feltéve a fürdőszobába.Kíváncsi leszek,hová teszi az érintésvédelmet nála a srác.A betáp vezetékek úgy emlékszem ötösek lehetnek.?....
Fotóm volt, csináltam az elosztóról,de majd csinálok másikat.
(#) hegizoli válasza szamóca hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Biztos csak olyan szín volt neki készleten.Ilyet még nem hallottam
(#) granpa válasza hegizoli hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Szükség törvényt bont: volt már ilyen, de akkor az ereket a megfelelő színjelöléssel, szakaszonként, és a végeken megjelöltük.
(#) Zsolt 73 válasza granpa hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Az átszínezéseket teljes hosszon kell elvégezni !
(#) Bakman válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
3 x 1,5 MBCU esetén mi teendő? Ami kell: fázis, nulla, kapcsolószál. Ami van: barna, kék, zöld-sárga.
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Jan 25, 2017 / 1
 
Az a teendő, hogy kicseréled öteresre vagy beteszel mellé egy másik kábelszerű vezetéket.
(#) papo69 válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Mielőtt behúznál a csőbe 20 méter vezetéket végig tekered szigszalaggal??
(#) Kovidivi válasza papo69 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Úgy gyorsabb, ha hosszában ragasztod a szigetelőszalagot a vezetékre, tehát nem tekerve, hanem 90fokkal elforgatva. Én úgy tudom, nem is szabad még átszínezni sem.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Nem mintha nem alkalmaznák (még az áramszolgáltató emberei is). Igazábol beugratós kérdés volt, mert kb. a villanyszerelők nagy többsége használja ezt a módszert. Három eres kábel olcsóbb, mint négy vagy öt eres. Nem beszélve arról, hogy ez egyfajta anyagpazarlás is.
(#) kowi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Akkor vegyen 3 eres ysly-t
(#) Bakman válasza kowi hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Van olyan, amiben van kék is?
(#) gyuszo válasza hegizoli hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Igen, ha már a mérőhelynél megtörtént, az elosztó szekrényben mér nem kell összekötni a PE és N sínt. A kombi cirkónál egy ilyen kötésnek kell lennie.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2017
(#) papo69 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Nincs tiltva, egyedül a Z/S vezetéket nem szabad. a 80-as években örűltél ha kaptál MCu 1,5 vezetéket. Ment a szinezgetés. ma már más a helyzet.
(#) Zsolt 73 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
4X, vagy 5X 1,5 MBCU a megoldás !
(#) Zsolt 73 válasza papo69 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Én felmérem az anyag szükségletet, és ennek megfelelően vásárolok anyagot !
(#) gyuszo válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jan 25, 2017 / 2
 
Én pedig ahol csak lehet mindent csőbe húzok és csak annyi és olyan színű vezetéket teszek, mint amilyenre szükség van.Se többet, se kevesebbet. Minden lámpahelyhez odaviszem a zöld-sárgát is, mert nem lehet tudni, milyen ( esetleg fémházas ) kerül felszerelésre .
(#) kowi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Amikor egy "nagy" Cégnél dolgoztam (nem akarok nevet írni) És sűrűn ellenőrizték mit hogy csináltunk ilyen esetekre ha kellett z,s akkor ysly jz, ha nem akkor ysly oz Igaz kék nincs benne de számozott rajzba pedig ott van hogy melyik szám melyik. Ha nincs is dokumentáció még így is jobb ha kibontod a két végét látod melyik szám melyikhez tartozik. A legrosszabb forgatókönyv ha át van színezve. De ettől függetlenül én is azt tapasztalom hogy 80%-ba 3*15 mbcu be van húzva
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Ezzel mi a baj?
"A 2–-5 erű, merev vagy hajlékony kábelekben vagy vezetékekben és hajlékony zsinórvezetékekben lévő szigetelt vezetők azonosítása feleljen meg a HD 308-nak, lásd a ZC mellékletet."
A barna, kék, zöldsárga a szabványos a 3 erű kábelszerűnél.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
(#) jdani hozzászólása Jan 26, 2017 /
 
Üdv. Hűtőt-mosogatógépet, és beépített sütőt-beépített mikrót lehet egy konektorra kötni?
Vagy teljesítménytől függ?
(#) gyuszo válasza jdani hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Én nemcsak külön konnektorra kötném, hanem külön áramkörre is.
(#) hegizoli válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Köszi,megnéztem a fotót.Csak az a helyzet,hogy itt ennél a háznál minden cső műanyag
összesütött idomokkal. Vízcső,fűtéscső,kivéve a gázcsőt.De az a falon kívül 7 m után az is átvált
műanyagba, mert a főldbe megy tovább az gázórához
De ha a dugajba bekötöttem a védőfőldet is és FI-zve van akkor is kell a kondenzációs kombikazánnak érintésvédelem kiépítés ?
Majd a vill.szaki megoldja elvégre számlás-fizetős
(#) jdani válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Jogos, én is így gondoltam, de hátha..
Ezek nagy fogyasztók.
De mondjuk a hűtő? Arra az áramkörre elférne egy konektor szerintem.. (TV)
(#) gyuszo válasza hegizoli hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Sajnos van olyan kombicirkó, hogy csak akkor adják meg a garanciát, ha ki van építve a cirkónál az EPH. Amit a képen látsz, ott is a fűtés és vízcsövek 5 rétegűvel lett szerelve, csak a kazánnál erre a célra iktattak be rézcsövet is, hogy ez elvégezhető legyen.
(#) hegizoli válasza jdani hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Én külön konektorokat tettem a konyhába,külön a hűtőnek,párelszívónak az egyik falon,mert ugye L alakú a konyhapult rész.A másik oldalra a mosogató ,illetve a mosógépnek, ezek utóbbiak pult mögött,majd a pult felett tettem egy 4-es sor konnektort a kisgépeknek.Persze fázis elosztással,kismegszakítókkal.Csak azt szúrtam el,h ezeket nem Fi-ztem
(#) papo69 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2017 / 2
 
Miért sajnos? Az EPH az egy szükséges dolog, akár életet is menthet, sok helyen emiatt szerelnek csak fel FI relét. Gázművek kéri a jegyzökönyvet.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2017
(#) hegizoli válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Maximálisan igazatok van. majd a szaki megoldja és úgyis papírozni kell,ami majd kell a gázosoknak az átvételnél. A falikazán Immergas és mintha az olvastam volna a papírján,
hogy fázisfüggő a bekötése.
(#) gyuszo válasza hegizoli hozzászólására (») Jan 26, 2017 / 1
 
A gázosok is kérik az EPH-t az átvételnél. Ha fázisfüggő és saját konnektorra csatlakozik, meg kell jelölni, hogy melyik a helyes csatlakozási irány.
Következő: »»   504 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem