Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2932 / 3976
(#) kadarist válasza mechanika hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Szia!
A központi csip adatlapján az "Electrical Characteristics"-nál láthatod a választ. Bővebben: Link
(#) Melphi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Jó lenne de nagyon messze lakunk egymástól, én Veszprámi vagyok.
(#) mechanika válasza kadarist hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Köszönöm!

Igen már néztem.
Tekintettel arra, hogy elég népszerű modulról lévén szó, bíztam benne, hogy valakinek van már vele tapasztalata.
Lenne még egy kérdésem: ugye jól gondolom hogy az alarm funkció csak akkor működik, ha Vcc feszültség alatt van?
(#) Melphi válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Nézd mit találtam a fiókban. egy lágy indítós szabályzó, mik vannak nem is tudja az ember. egy 16A 600V os triak van rajta, ez elméletileg vinni is fogja ezt az 1700Wos fűrészt.
(#) zolika60 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
A posta elvitte volna oda is. De így hogy van még jobb.
(#) Melphi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Most már csak azt kellene kitalálni hogy miképpen tudnám megoldani hogy akkor kapcsoljon be mikor megnyomom a gép kapcsolóját?
(#) zolika60 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Tedd a gép elé egy dobozba ahogy már írtam.
(#) Melphi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Igen, és így mitől fog működni?
(#) Melphi hozzászólása Feb 2, 2017 /
 
Érted mire gondolok?
(#) zolika60 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Bedugod a konnektorba.
(#) zolika60 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Lehet nem. Ha az áramkört áram alá helyezed és a motor kimenetére a fűrészed akkor azt csak akkor kapcsolod be amikor akarod. Amikor meg nem akarsz már többet fűrészelni kikapcsolod, vagy kihúzod az elektronikát is.
(#) Melphi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Az a gond ha a lágy indítót bedugom a konnektorba, a gér fűrészt meg a lágy indítóba akkor ez így nem fog jó lenni, lágy indítót miest bedugom rögtön lecseng a lágyindítás, és a kimenetén max feszültség lesz, így mintha semmit nem csináltam volna, de mivel a fűrész garanciás így nem tudom megbontani hogy a kapcsolója után kössem a lágy indítót.
(#) Melphi válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
Az nem megoldás hogy kiakasztom a fűrész kapcsolóját és folyamatosan üzemeltetem.
(#) bandi777 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 2, 2017 /
 
A gépnek milyen kapcsolója van? Sima kétállású billenő/nyomógombos, vagy öntartókörös?
(#) szili83 válasza Csupasz hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ez a kijeltő tetszik, éppen nem rég említettem Alkotónak, hogy ilyen kijelzőt szeretnék használni, és áttervezte az eredeti NYÁK-ot. Bővebben: Link
Én eredetileg ezt építettem be a labor tápegységembe. Bővebben: Link
Te e-bayről nézted a kijelzőt? Esetleg meg van már?
(#) zolika60 válasza Melphi hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Van amint látom kapcsoló a panelen is. A gépet bekapcsolod fixre és a panelen lévő gombbal indítasz vagy állítasz le. Nem a szomszédban kell elhelyezni, csak karnyújtásnyira. Az enyém egyébként nem ilyen. Lágyindít akkor is, ha a gépet kapcsolgatom csak.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2017
(#) enmate95 hozzászólása Feb 3, 2017 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy BD139-el 1.2A-t kapcsolni egy sima földelt emitteres elrendezésben.
Mindent szépen ki is tudok számolni viszont egy dolgot nem értek. A katalógusban megadták
az áramerősítés értékének minimumát és maximumát. Ilyenkor milyen értékkel kell számolni?
Egyetemen mindig B=100-al számoltunk mondván, hogy legtöbbször ennyi az annyi.
Viszont itt azt látom, hogy adott kollektor áramhoz 25, egy másikhoz meg 250 az erősítés.
Nagy butaság a kettő számtani közepével számolni?
(#) nedudgi válasza enmate95 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ha kapcsolásra használod, a legkisebb (garantált) áramerősítéssel számolj, így lesz minimális a tranzisztorra jutó teljesítmény. Szerencse, hogy némely típus osztályba van sorolva az áramerősítés alapján.
(#) bandi777 válasza enmate95 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Ilyen esetben mindíg a kisebbel tanácsos számolni. Ha van tartalék a bázisáramban, az nem gond, viszont ha nem nyit ki rendessen a tranyó az már gond lessz. Meg a BD139 szerintem sovány lessz neked. Az NXP féle adatlapban van egy kollektoráram - hFE grafikon amin látszik, hogy 0, 9A-nál letörik az erősítése. Ha kettőt párhuzamosítasz az működhet, ekkor én hFE-t 20-nak venném és tranzisztoronként 0,6A/20=30mA-es bázisáramot adnék.
(#) enmate95 válasza bandi777 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Közben megnéztem a TIP41-es adatlapját is. Ott szépen le van rajzolva a kollektor áram függvényében az áramerősítés. 1.2A-hez nagyjából 50-et ír. Csakhoz ehez a bázisba legalább 26mA
áram kellene hogy follyon :/ ami baj mert az IC csak 25mA-t bír ki. Esetleg használjak darlington
tranzisztort?
(#) slimcolt válasza enmate95 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Szia!

Először is: Miért pont BD139?
Az áramerősítés nem egységesen 25...vagy...250, ráadásul ez még hőmérséklet (Gondoljunk csak a Vbe alakulására...) és frekvencia függő is!
Azt kijelenthetjük hogy kb minden tranyó, (főleg a teljesítmény) a max kollektor áramnál éri el az erősítés minimumát.
Ajánlom tanulmányozni ezt az adatlapot:
https://www.elektronik-kompendium.de/public/schaerer/FILES/bd139.pdf

Itt láthatod, hogy körülbelül 150mA-es kollektor áramnál a legnagyobb a Hfe.

Ekkora áramot én biztosan nem ezzel kapcsolnék...mennyi lesz a disszipáció?
Miért nem inkább egy N-FET-et használsz?

(Én jövőre szeretnék menni egyetemre, de hogy még ott is csak 100-as Bétával számoljak....)
(#) slimcolt válasza enmate95 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
N-FET + bázis ellenállás.....?
A kapcsolási idő gondolom nem kritikus...
(#) kadarist válasza slimcolt hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Vagy inkább gate ellenállás.
(#) Melphi válasza bandi777 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Sima kétpólusú nyomógombos.
(#) Melphi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 3, 2017 /
 
Igen van, de én nem akarok mást nyomogatni, az egyik kezemmel az anyagot tartom á másikkal meg a fűrészt kezelem. Az a baj hogy ennek a lágy indítónak kell fázis-nulla, ha csak fázist kapna akkor mikor a triak teljesen kinyit kiesne a vezérlő IC. Egy olyan kapcsolás kellene ahol sorba kötném a triakot és a G jét valami R C taggal nyitnám ki lassan.
Bárkinek bármi ötlete van őt is szívesen meghallgatnám.
(#) Fidel hozzászólása Feb 3, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy samsung régi lcd tv-m, időnként elmegy valamelyik szín, és zöld lesz a kép, de mostanában olyat csinál, hogy a képekben az élek szélein színes zajos sáv jelenik meg, gyorsabb mozgásoknál.
Ha kikapcsolom, és vissza, akkor elmúlik.
Mi lehet a problémája, esetleg kh-s valamelyik összekötő kábel?
(#) Moderátor hozzászólása slimcolt hozzászólására (») Feb 4, 2017
 
Nincs igazad, és még neked áll feljebb! Kerüld az ehhez hasonló megnyilvánulásokat a jövőben!
(#) slimcolt válasza kadarist hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Köszönöm a korrigálást! Elírtam!!
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Leírtad a megoldást, a kivitelezéshez pedig csak annyi kell, hogy egy külön egyenirányítóval és a triak telítési feszültségét kiszolgáló feszültségosztóval kell a a töltő R-C tagot táplálni.
Hogy a második, harmadik, sokadik indítás is lágyabb legyen, az osztó alsó ellenállása egyben egy munkaellenállás is, ami kikapcsolás után kisüti a kondenzátort.
Ennek az értékét kell úgy beállítani, hogy a kondi, a fűrész leforgási idejének kb fele alatt kisüljön, a felső tagot ennek értékéhez kell számítani.
(#) rettung hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Jó reggelt!
Segítséget szeretnék kérni, a következő számításba.
Akarok készíteni egy bicikli lámpát. De sose tudom kiszámítani, hogy ha van egy áramforrásom(zselés akku 6/12V), van egy led fényforrásom(mondjuk 12V-os led spot izzom). Hogyan tudom méretezni az akkut, hogy legalább 5-6 órát világítson a lámpa. 12V-os akku, hány Ah-s kell legyen, hogy egy 12V-os 3W-os led spot izzo világítson vagy 5órát.
Köszönöm!
Következő: »»   2932 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem