Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   572 / 607
(#) reloop válasza Cannon hozzászólására (») Feb 12, 2017 / 1
 
Kérdés még a kék vezeték és az egésznek a terhelhetősége. Sajnos túllépnénk ezen téma kereteit ha itt veséznénk ki a trafót.
(#) reloop válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Szia! Mit értesz dinamika alatt, hangerőt?
A párhuzamos kapcsolással akkor érsz nagyobb hangerőt, ha leszállítod a terhelőimpedanciát. P=U2/R.
(#) Cinema válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Mind a párhuzamos, mind a hidas(bridge) működtetéshez pontos és jó minőségű alkatrészek szükségesek.
Én inkább javasolnék jobb hangszórót, ami nagyobbat szól, azaz, érzékenyebb, mint meggondolatlanul hidalni, mert abból lehidalás lesz.

Üdv!
(#) patkany válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Hangerő nem kell több, főleg hogy a hangerő érzékelés logaritmikus, dupla teljesítmény nem ad dupla hangerő érzetet, de nincs is rá szükségem.
Dinamikán pl jobb mély átvitelt gondolnék. Vagy lényegében mi a rációja a párhuzamos üzemeltetésnek?
A híd kapcsolás lényege világos, teljesítmény növelés.

#Cinema: A minőség ügyében nincs kérdésem, nem hinném, hogy oly annyira rossz minőségű lenne. 1% tűrésű ellenállások vannak benne. De annyira kis alkatrész igényű, hogy nem nagy anyagi befektetés 0,1% tűrésűekre cserélni, és jobb kondikra azt a 4 elkót ami benne van.
Bár nem tudom mit értel lehidalás alatt, de ha az erősítő tönkremenetelét, nem hiszem, hogy jelen minőség mellett ez a veszély fenn álna.
Ha a hangminőségben történő csalódásra utaltál, még mindig ott a visszálakítás lehetősége.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2017
(#) Cinema válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Rendben,értem.
Jobb mélyátvitel azzal érhető el, ha a bemeneti csatolókondenzátor legalább 10µF-os.
A tápkondik is jobban "nyomják", ha 2200µF-os értékűek és közel vannak a panelen az IC-lábaihoz.
Nekem olyan a panelem, amin van ugyan két átkötés, de rövidek és a Mute, meg STBy-körben vannak, a többi viszont rövid és vastag. Az utánhúzó ELKO is nagyobb, mint a "szokásos".
Ezekkel javítható a mélyhangok ereje, ha meg is kapják a bemeneten a jelet.

Üdv!
(#) patkany válasza Cinema hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Bár jó elgondolásúnak tartom a nyákot, de annyiban elég eszeveszett, hogy a tápcsatlakozó mellett egy-egy 22µF/50V-os kondi van csak. Valószínű a zenegépben közel volt a táphoz. Érdemes lenne legalább egy 1000µF-ra cserélni, bár nem nagyon van hely.
Lehet érdemes lenne újra tervezni...
A bemenő kondi 470nF mint az adatlapban, de fólia, nem kerámia, vagy 0,47µF-os elko. De kicserélem.
Utánhúzó kondi a bootstrap kondi lenne? Ez esetedben mekkora, és meddig van ráció növelni az értékét?
Nemrégiben írtam, hogy variáltam a visszacsatolással. Az arány most már az adatlapnak megfelelő, de más értékkel. A visszacsatolás ellenállás értékei mit befolyásolnak? Elég konstans érték a 22 a kapcsolásban. Látni, -az elejéről indúlva- hogy nyit egy testre kötött 22µF-os kondival, az csatlakozik egy 680Ohmos ellenálláshoz, ami a neminvertáló bemenetre megy és a visszacsatolás alsó tagja, aminek felső tagja egy 22k ellenállás és az csatlakozik egy 22µF-os bootstrap kondiba. Ebben van valami összefüggés?
Aztán a bemenetet is testre húzza egy újabb 22k ellenállással.
Bár láttam már olyan kapcsolást, ahol ez az ellenállás nem volt, hanem a bemeneten volt sorban a becsatoló kondival. Ha jól értelmezem, a bemeneten ez a soros kondi és a testre húzó ellenállás egy felül áteresztő (integráló) szűrőt képez?
Nézegetek kapcsolásokat a neten, lényegi eltérés legfeljebb a stby és némítás kialakításban van, meg a bemenő kondi értéke változó. De inkább több mint kevesebb a 470n. Leginkább néhány µF-os értékűek.
(#) Cinema válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Az utánhúzó, azaz Bootstrap-kondi az 47µF kell ide, a visszacsatoló körbe 100µF és legalább 50V-os legyen minden kondenzátor.
A bemeneti csatoló 10uF, a tápokra 2200µF IC-közelben. A Mute és STBy 10µF-ok.
Ilyen alkatrészekkel akár házi mozi szubláda végfoknak is jól megfelel.
Gyári ajánlást építettem meg, de a kondikból kapásból "dupláztam" az értékeket.

Üdv!
(#) reloop válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Itt a témában is találsz ajánlást a kondenzátorokra Bővebben: Link.
(#) patkany hozzászólása Feb 12, 2017 /
 
Köszönök minden segítséget!
(#) Cannon hozzászólása Feb 12, 2017 /
 
Sikerült életre kelteni amit alkottam. GND-hez képest +- 20Vot mérek, ez így megfelelő feszültség?
(#) HRicsi hozzászólása Feb 12, 2017 /
 
Üdv mündenkinek!
Ki tudna nekem ki mart nyáklapot késziteni?
(#) reloop válasza Cannon hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Ügyes vagy, a feszültség megfelelő.
(#) Cannon válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Így a lehetséges teljesítmény hány százalékát értem el körülbelül?
(#) reloop válasza Cannon hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Attól függ hány ohm-os hangsugárzóval terheled. Egészen pontosan meg tudod határozni ezzel a számítással.
(#) patkany hozzászólása Feb 12, 2017 /
 
Na, elvileg sikerült lemásolnom a Xantech végfok paneljét. Vagy is annak végfok részét, mert a dual opa-as előerősítő részt levágtam róla, így azt érthető módon nem rajzoltam le.
Cinema. Megkövetem magam, a legpontosabb ellenállás is 2%-os a panelen de leginkább 5%. Ez valóban nem valami pontos! Ellenben a panel ahhoz képest jól szól, hogy köszönő viszonyban sincs az adatlapi értékekkel. De ez nem érdekel, a panelt kicsit csinosítva, vagy így 2 rétegesen újra gyártatom, vagy átrajzolom 1 rétegűre. amit nem tartanék jó ötletnek, mert nem vagyok nagy nyáktervezős, és könnyen földhurkos lehet! Jelen állapotában a panel csendes, mint ahogy írtam már.
Tovább szerkesztésre a Lay fájlot is közzé teszem. hátha valakinek támad valami jobb elképzelése vele kapcsolatban!
(#) Cannon válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
6 Ohm, Ut = 40

24W jött ki végeredményül. Ez lehetséges, vagy elszámoltam valamit? Hangosabbnak tűnik. (ahhoz képest hogy nem nagy érzékenységű a hangfal)
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2017
(#) patkany válasza patkany hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
A csatolt rajz hibás!
A St.By rossz helyre lett rajzolva, 10 helyett a 12 lábra húztam.
(#) reloop válasza Cannon hozzászólására (») Feb 12, 2017 / 1
 
Jól számoltál. Ez mindössze 6dB-lel kevesebb a 100W-nál, úgy is jellemezhetném, hogy fele olyan hangos, hamár az arányokra voltál kíváncsi.
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Azoknak a kondenzatoroknak a cserejevel tenyleg novelheto a dinamika?Jobb lessz a melyatvitele?
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Szia! A dinamikát nem tudom értelmezni, azon egy végerősítő kapcsolás hogyan változtatna mikor sem expandálni, sem komprimálni nem képes?
A mélyátvitel változása itt van dokumentálva. Már többször is linkeltem
(#) tomi1990120 válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Koszi a linket atolvasom.
(#) Cannon hozzászólása Feb 13, 2017 /
 
Az IC kb tapinthatatlan, olyan meleg, rövid idő után is.
Csillámszigetelővel van a hűtőbordához rögzítve, valami javaslat, hogy a hővezetés jobb legyen?
(#) krisz69 válasza Cannon hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
+- hány Voltról űzemel ? Esetleg kengyeles megoldás segithet. Sokat esküdnek rá
(#) Cannon válasza krisz69 hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
45-ről, tudom, hogy sok neki, de tesztelném hogy mégis mennyire bírja... hátha.
Zene közben lemegy 40re.

E: a csillámlemezt bekentem mindkét oldalon hővezető pasztával, figyelembe véve, hogy a bordára nem ajánlott negatív tápot kifezetni
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2017
(#) patkany válasza Cannon hozzászólására (») Feb 13, 2017 / 1
 
Idézet:
„45-ről, tudom, hogy sok neki, de tesztelném hogy mégis mennyire bírja... hátha.”

Bátor legény vagy! Én nem kísérletezgetnék vele, max egy áramkorlátos tápegységről, nehogy leöld a végfokot.

Idézet:
„Zene közben lemegy 40re.”

Az U^=10V. Már bocsánat a kifejezésért, de az marha sok! Vagy a trafód nagyon gyenge és ezért nem ölte még le a +/-40-45V, vagy a pufferelésed kevés!
Nekem U^=64V-ról esik le 60-58V-ra, ami ugyan csak sok, pedig 10 000µF oldalanként a pufferelés és viszonylag neki való trafóról hajtottam, de a dobok jól látszottak a DMM kijelzőjén teljes kivezérléssel.

Pár jó tanács, ha nyúzni akarod ezt az IC-ét, mert amúgy bírja a strapát!
1, Keríts neki egy nagy bordát! A nagy sosem árt! Ennek tekintetében nézd meg, hogy üresjáratban mennyire melegszik, mert ez kimutatja a nagyfrekis (nem hallható) gerjedést. Ez is fűthet.

2, Ne a zászlónál fogasd le, hanem használj szorító lapot, és a műanyag testet húzasd a bordához. (Azt hiszem Alkotó végzett ilyen tesztet, és a szorító lapos megoldással klasszisokkal jobban teljesített!)

3, A kevesebb néha több! Ne a tápfeszt emeld, a terhelő impedanciát csökkentsd, és érzékenyebb hangszórókat használj.

4, A trafód legyen nagy, ne a tápfesz. Terhelésre lehetőleg minél kevesebbet essen a tápfesz.

5, Ne spórólj a pufferelésen. A kevesebb itt is töb, vagy is majdnem, több kisebb kondit használj párhuzamosan kötve.
(#) Cannon válasza patkany hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Egy régi (elvileg 168w-os) JVC aktív SUB tápját használom hozzá, jelenleg már 2, 7294 IC-vel szerelt panelen, 8 Ohm hangsugárzókkal és tápoldalanként 4700µF pufferrel. Magas hangerőn is kiadják a mély hangokat, szinte torzítás nélkül. Üresjáratban egyáltalán nem melegszik. Venti mellett már nincs gond a hűtésével.

Trafóról a találati lista:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2017
(#) patkany hozzászólása Feb 13, 2017 /
 
Keresgélek a neten, nézegetem a rajzokat és vannak eltérések, pl a kimeneten is és az nvcs.-ben is!
Van ahol a kimeneten ott van egy miller kapacitás, és van, ahol az nvcs. közvetlenül testre van kötve, nincs kondi benne. Ez a 2 IN- bemenetre csatlakozó ellenállás.
Ezek léte, ill. nem léte mit befolyásol?
(#) patkany válasza Cannon hozzászólására (») Feb 13, 2017 / 1
 
Idézet:
„(elvileg 168w-os)”

Itt a kutyus elföldelve. Pont ezért esik ekkorát a feszültség!
Utána számoltál már, hogy 8 Ohm-on és 2x45V-ról mekkora teljesítményt ad le?
Megspóroltam neked egy számolást! Kereken 100W! Ezt szorozva 2-vel, mert ugye két panelt hajtod, és szorozva 1,5-tel a veszteségek miatt, az bizony kerek 300W!
Ez a trafó egy max 50W teljesítményhez éppen éppen elég, időszakos terheléssel, de mikor megkínálod, eléggé fűteni fog a trafó is. A puffert nyugodtan megduplázhatod. 2x4700µF az már egész jó. Talán túlzás, de inkább a kondit nyagázza, mint a trafót!

Idézet:
„Magas hangerőn is kiadják a mély hangokat, szinte torzítás nélkül”

Naná, hogy magas hangerőn adja ki jól a mélyet. Régen nem véletlenül volt divat a ludnes. Egy többszörösen megcsapolt potival értek el egy olyan fiziológiai hatást, hogy alacsony hangerőn ellenkompenzált egy kis kiemeléssel.
Ez a szinte torzítás nélkül dolog is sántít. Nem kötekedni akarok, de vagy torzít valami, vagy nem...
Idézet:
„Venti mellett már nincs gond a hűtésével.”

Az meg hogy 100W-on hűteni kell, megint csak kicsit olyan tüske nekem. Én nem járatnám akkora tápfeszről, nem jobb annyival.
De mindenki a saját berendezéséért felel, és saját döntése szerint cselekszik. Ezek csak az én agonizációim...
De hidd el, nem bántani akarlak, tisztán segítőkész szándékból írtam ezeket!
(#) aroxol hozzászólása Feb 13, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy aktív mély ládát készítettem házimozihoz. A végfog TDA7290-es, 2X25V-al meghajtva.
Előerősítő nélkül a házimozi SUB out-ra kötve, elég gyenge a hangerő. Előérősítővel viszont már szól rendesen.
Ha esetleg megemelném a tápfeszültséget 2X40V-ra változhat annyit hogy ne kelljen az előerősítő?
(#) Cannon válasza patkany hozzászólására (») Feb 13, 2017 /
 
Persze, tudom hogy nem bántani akarsz!
Minden tanácsot, amit itt kapok megfogadok és átgondolom azt.

Akkor azt mondod, hogy a trafó, a végfok maximális kivezérlése mellett csak idő kérdése, hogy mikor válik füstté? Nem melegszik olyan túl vészesen.
Következő: »»   572 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem