Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   940 / 1209
(#) Udvari Zsombor válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Három ceruzaelem az nem 4,5V? A panelon pedig minden 5V-os! Tehát azt mondod, hogy ha leveszem a 9V regulátort és három ceruzaelemről járatnám, akkor tovább bírná?
És nincs PIC16F887 a programozómban, csak PIC16F87, így nem tudom kiégetni a kódot!
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2017
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Most tegyük félre azt a néhány apró tényt, hogy az új ceruzaelem 1,6V-ot ad le. Valamint, hogy 3,8V-on még működik a kijelző. (A PIC még lejebb is.)
Nézzük csak azt, hogy a 9V-os elem 1 cellája mennyivel kevesebb energiát ad le egy AA elemnél. Ráadásul a reduktor az 5V fölötti részt elfűti. Azaz nagyobb terhelés kerül egy jóval gyengébb telepre.
Ergo: sokkal tovább elműködik a ceruza elemekről, mint a 9V-osról.
(#) Udvari Zsombor válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Most már értem, de hogyan tudnék kódot égetni PIC16F887-re, ha a programozóban csak PIC16F87 van? Mert különben itt megfeneklik a projekt...
(#) Hp41C válasza HuG hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Bemenetenként egy egyenirányító, egy-két nagy teljesítményű ellenállás, egy optocsatoló LED -je és egy "konstans áramú dióda" pl: NSI45015WT1G vagy valami hasonló. Esetleg egy zener a konstans áramú dióda és a LED védelmére.
Az ellenállás(oka)t úgy beállítani, hogy a konstans áramú diódán eső feszültség ne haladja meg a maximális feszültségét.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Komolyan mondom felléphetnél a Showder Klubban! Kész kabaré amit művelsz! Imádlak érte!
A Neked szánt hozzászólások tizedére sem reagálsz. Hiába adnak tanácsot, hiába kérdeznek Tőled, nem fogadod meg, nem válaszolsz. Ha Te kérdezel valamit és nem kapsz választ rövid időn belül, akkor képes vagy fél óránként megismételni a kérdést... Nem csodálnám ( viszont roppantul sajnálnám), ha a modik egy időre némítanának!

Nem tudom milyen programozód van ( bocs nem akarok most visszakeresni), de 10Euro környékén már lehet rendelni Aliexpress-ről PICKIT 3-at, az mindent éget! Vagy pl én egy párhuzamos portos programozóval kezdtem, amit magam építetem, PIC16F887-et simán kezelte, ha jól emlékszem ezzel a programmal. Esetleg megnézheted, lehet hogy a Te programozódat is kezeli.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2017
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Nekem ez a programozó van, és a termékleírásban van a programjának a linkje. Ha megnézed, nincs PIC16F887!
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
A kedvedért én megnéztem a leírást! TE IS????



Idézet:

Égethető MCUk listája:

(A listában nem szereplő, de lábkompatibilis mcu-kat pl 16F887 stb is égeti a konfig fájl módosításával)”
(#) Elektro.on válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ezt azért előtte meg kellett volna nézni.
(#) Gabó válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Áh hagyd... Leírást, és 1 sornál több írást nem olvas :/
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ez a program "chipdata.cid" fájlja, tehát ebben kellene valamit csinálni?
(Mivel nem tudom a tartalmát kódként ide beszúrni, inkább mellékelem. Jegyzettömbbel meg lehet nézni.)

Fejezd be az apró betűs írást!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2017

chipdata.cid
    
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ha most azt mondjuk igen, fogadjunk a következő kérdésed az lesz hogy: Hogyan?
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Csak a mellékelt fájl alapján kellene összeállítani a PIC16F887 hozzáadandó adatait...
(#) Elektro.on válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Bocsi de ez a saját projekted, vagy azt szeretnéd, hogy a fórumozók véletlenül se a családjukkal foglalkozzanak szabad idejükben?
(#) HuG válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Köszi. Eltűnődöm rajta.
(#) HuG válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Köszi. Ezen is elgondolkodom.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Igen!
(#) Taki33 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ezen a fórumon leírják mit kell beírni a chipdata.cid fájlba.
Csak neked csak mos beírtam helyetted!

chipdata.cid
    
(#) Udvari Zsombor válasza Taki33 hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Köszönöm! Sikeresen felprogramozta, úgyhogy holnap teljesen összerakom és tesztelem!

PIC16F887.png
    
(#) Gabó válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 / 1
 
Kár, hogy csak holnap. Akkor mára nincs több szórakoztatás?
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Ha nem lesz jó, valószinűleg a "Fuses" beállítás lehet probléma. Vagy átveszi a programozó, vagy nem. Meg lehet nézni a MikroC-ben beállításait, összehasonlítva a programozó "Fuses" menüben láthatóval.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 30, 2017 /
 
Majd holnap kiderül...
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Már mindent bekötöttem, de még LCD háttérfényem sincs! Nem tudom, hogy mit kötök rosszul! Amúgy egy 5V Nokia adapterről akarnám tápolni. A képen a jobbról jövő szürke vezeték a billentyűzet, a fekete pedig a tápegység. (És a quartz lábain nincs kondenzátor.)
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017

IMG_1603.JPG
    
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Zsombi!
Neked diszlexiád van?
Nem megy az értő olvasás?
Többen is írták már neked, plussz az oldal tetején, a sárga mezőben is írva vagyon:
Nem használunk telefon töltőt!
Táplábakra 100nF kondi kötelező!
Mi ez a drótdzsungel?
Táp rákapcsolása előtt végigellenőrízted az összes bekötést? Legalább kétszer?
Egyáltalán, helyes a táp polaritása? Van kinnt feszültség?
A levilágítás ellenállása megfelelő? Miért nincs testre kötve a D0...D3 láb?
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
A táp polaritása megfelelő? Mekkora ellenállás van az LCD háttérvilágításához betéve?
(#) Udvari Zsombor válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Az LCD háttérfény ellenállása 330Ω és jó, az egyik vége negatívban a panelben, a másik vége pedig az LCDben van. A táp kábelében a fekete ér a negatív és a fehér pedig pozitív. Bár lehet, hogy elsőre fordítva kötöttem be úgy maximum ~5 másodpercig, de elvileg minden a helyén van. A próbapanel pedig nem azért próba, mert még nem végleges, ami rajta van? Akkor pedig mindegy, hogy hogy néz ki, nem?
(#) jpocok válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Na, az az 5 másodperc elég is volt a PIC kinyírásához. Adja Isten, hogy tévedjek!
Egyébként elég homályos a kép, nem látom pontosan, de biztos, hogy az MCLRE felhúzó ellenállása a +5V-ra megy? Mintha a GND-re csatlakozna.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Idézet:
„A próbapanel pedig nem azért próba, mert még nem végleges, ami rajta van? Akkor pedig mindegy, hogy hogy néz ki, nem?”

Nagyon nem!
A próba áramkör mérete akár a tízszerese is lehet a végleges áramkörének. Pont azért kell rendezettnek és áttekinthetőnek lennie, hogy ne kövess el hibát, és ha már minden jó, le tudd venni róla a végső kapcsolást.
(#) zenetom válasza jpocok hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Idézet:
„az az 5 másodperc elég is volt a PIC kinyírásához”

A PIC-ek elég jól bírják a strapát, én szinte mindig adok nekik fordított tápot, de semmi bajuk nem lett. Egyszer adtam egy 18F1320-nak fordított 12V-ot, na az már nem tetszett neki.
Ettől még persze kinyiffanhatott, de én úgy tapasztalom, hogy elég jól bírják a gyűrődést. Viszont az LCD miatt már lehet aggódni. Az ha fordított 5V-ot kapott, akkor valószínű, hogy meszeltek neki.
Szerk.:
sonajkniz: a próbapanelen szerintem tökmindegy mi hogy van.. persze érdemes ott is szépen elrendezni, de azért nem kell túlzásokba esni.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Most már 1000% biztos vagyok abban, hogy te semmit nem olvasol el amit neked írnak itt a topicban.
Ha csak EZT elolvastad volna akkor most nem írod azt, hogy egy Nokia tápról próbáltad
Mit vársz el az itt lévő segítőkész emberektől?
Tedd össze a két kezedet, hogy egyáltalán még szóba állnak veled és válaszolnak a kérdéseidre, és nem moderáltattak még ki.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Leínád az ellenállás színkódját? A képen nem látszik sajnos.
Ha van kéznél egy LED-ed megpróbálhatod bekötni az LCD háttérvilágítás helyére. Azzal kideríthető hogy az LCD ezen része jó-e, vagy máshol kell a hibát keresni.
Következő: »»   940 / 1209
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem