Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   612 / 727
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
A két méteres hossz csillapítóanyaggal, zárt doboznál, kb. 80Hz-en rezonál. Egész hullámú rezonátort nem kehet csinálni. Mindig félhullámú rezonancia alakul ki két zárt vég között.

Negyedhullámú rezonátort lehet még készíteni, ez a TL doboz. Ott az 1m-es hossz fog 80Hz-en rezegni. Ha ebből kettőt készítenél, és egymás mellé tennéd, akkor 2m helyet foglalnának kb.
A TL jobb mélytartományban, a hangnyomás, terhelhetőség is nagyobb, de ez a picike hangszóró nem biztos, hogy megéri a befektetett energiákat. Szerintem verébre ágyúval kategória. Én maradnék az egyszerű, kicsi b-reflexnél. Vagy vennék egy jó hangszórót, és ahhoz készítenék TL-t. Esetleg.

Neked kell döntened, hogy a kisebb, kompaktabb doboz jobb, vagy a nagyobb, de szebb mélytartományú változat kell.

TL-t is lehet reflexcsővel készíteni, az a tömegterhelt TL.
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Nagyon olcsón, jó hangszórót nem kapsz. Szélessávúnál is a minimum 8500,-/db, ami már egy jó, belépő szintnek megfelel.
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
A szebb mély tartományú érdekelne inkább, de én hosszába gondoltam elfelezni, mondjuk felülnézetből középen egyik hangszórótól a másikig, aztán pl. a bal oldali rezonátor \----\ az alsó(elülső) részen lenne, a jobb oldali a hátulsó részben. Vagyis a bal hangszórónál lenne egy 45°-os visszaper, felül, meg a jobbnál ugyanez alul, amit összeköt a középső elválasztó. Én 1+1m-t inkább egymásra, vagy elé tennék, de ha lenne értelme így a 2m-nek, vagyis a 40Hz negyedének, hosszába elválasztva, akkor lehetne 2m-es is. Csak nem tudom, jó-e, jobb-e úgy, és ha kell, hova kell tenni a csöveket.

spk01.png
    
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Ha annyi, annyi, csak a szempontot mondom. Gondolom, hangváltóval, meg plusz hangszórókkal több lenne.
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Kétutasnál a mélyközép legalább 8,5 a magas 6 ezer. a váltó ~3000,-. Ez olyan minimumköltségvetés, amivel már nem lehet nagy baj, nincsenek benne bizonytalan hangszórók.
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Ez is jó, lényeg, hogy minél kevesebb keresztmetszetváltozás legyen a csőben. Illetve nem látom a rajzon, de nyitott csővégek kellenek. A keresztmetszet legalább 1Sd, de én inkább 1,2-1,5 körüli értékre választanám, hogy kicsit nagyobb legyen a hangnyomás mélytartományban.
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Üdv Mindenkinek!

Azért bele nem fájdúlt a fülem

Egyébként tud valaki valami konkrét adatot ezekről a "dudákról"? Konkrétan egy Jamo Power 270e-ből valóak.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2017
(#) Davidd válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Igazából nekem is "zenére volt készítve" az előző hangsugárzóm is. Igen arra a "reflexalagútra gondoltam. Maradjunk a normális mélyátvitel oldalon, ha már 3dB vel több lesz mint most már annak nagyon örülök (a 2 hangszóró miatt). A frekvencia amugy tudtom szerint nincs megszabva, annyi hogy mélytartományban kell maradni. Ezzel a zenevel volt mérve. Ezzel kicsit kiemel a ládám.
Mivel az alagútra törekedem, gondolom nem lenne rossz, ha megmondanam mennyi lenne a láda magassága(fektetve poziciobol nezve). Kb 70mm lenne a lyuk szélessége, és 350mm a hasznos belso terfogat, erre jon rá a teteje és az alja.

pioneer.png
    
(#) Kovidivi válasza Davidd hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Ez a zene Mély tartományban elég unalmas. A szövege sem piskóta. El sem tudom képzelni, hol lehet ilyen alacsony az igényesség szintje. Legalább gyerekek nem voltak a közelben, ugye?
Az én tesztzenémben 20-30Hz lenne csak, na ezt adjátok vissza 136dB-lel
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2017
(#) Davidd válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Az már nem piskóta lenne. Amugy igen nagyon unalmas, de itt emelt ki a ládám. Amugy is nagy dilemmában vagyok, hogy kéd darab 30 cm vagy egy darab 38 cm legyen a sub. A dupla 30 as hangosabb, gondolom..
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Nem tudom, mi az az Sd, és, hogy akkor milyen hosszúnak kell lennie, és akkor ebbe kell-e cső, vagy csak lyuk. És a lyuknak a hangszóró mellett kell lenni, vagy szembe vele? Hangszóróátmérő?
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2017
(#) gyulank válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Ha az Sd hangszóró átmérő, akkor se nagyon tudok változtatni fix hossz, és űrtartalom mellett, csak azzal, hogy elválasztom, vagy egybe van az egész, és kétszeres átmérője lesz. Akkor ezt úgy képzeljem, hogy van egy 212,5cm*6cm-es cső, és a 2 végének az egyik oldalán vannak a hangszórók, és a végein pedig jön ki a basszus? Ez lenne 6l. 0()========()0 0:csővég ():hangszóró =:cső
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Két darab egy méteres cső. A cső egyik végén a hangszóró van, a másik vége nyitott. Itt nem az űrtartalom számít, hanem a keresztmetszet. Sd a hangszóró hasznos membránfelülete.
(#) P_Laszlo válasza Davidd hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Milyen hosszú lehet a reflexalagút maximum, mekkora a doboz mélysége?
(#) Davidd válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
A hasznos doboz mélysége 350mm, az az a láda térfogata 98L. Ajánlásban ír valami 49L/hangszóró a deephez. Amit szerettem volna még megkérdezni, mivel dupla előlapos lesz a második előlap is az alagút részét képezi? Mármint az a +15mm anyagvastagság.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2017
(#) P_Laszlo válasza Davidd hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Igen, a második előlap is számít, szükség is van rá. A reflexalagútnak kb. a maximális hossza kell, ami még lehetséges. A doboz hátsó falától legalább 7 centit tartani kell, mert a torkolati tényező 65mm. A nyílás keresztmetszete 300*70mm. És a teljes hossza ezek szerint 345mm.

Áh látom átszerkesztetted.

A 35 centi mélység nem túl sok... ha hetet levonsz belőle már csak 28 marad, +1,5=29,5. Így egy kicsit kiemel majd 50Hz-en. Sajnos a keresztmetszetet nem lehet szűkebbre venni.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2017
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Kör alakúnál gondolom cérnával le kéne mérnem keresztbe, és kör területét számolni. De ezen 6,5*12cm-t mérek. Jó ha 9,25cm-es körnek veszem? ((12-6,5)/2)+6,5 vagy ellipszisnek 6*3,25*pi? Vagy az ellipszis területével egyenlő kör alapú kúpnak kell számolni?
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2017
(#) Davidd válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Igen, mert 400 mm-el mar 112L volt a láda, ami kicsit már sok lett volna. Nagyon szépen köszönöm a ráfordított időt és munkát, jövő héten ha minden jól megy már épül is a láda. Na nem baj ha egy picit kiemel, ám legyen.. esetleg nem lehet szétnyitni a végét ahogy szokták más tervekben is?
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
a*b*π A tengelyek hosszának felét szorzod π-vel, ez lesz a terület. A membránszél nem számolható bele, szóval kb. 4,8*2,7*3,14.
(#) P_Laszlo válasza Davidd hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Szétnyitni? Mire gondolsz?

Hát 40Hz-s hangolással fog működni kb. ami azzal jár együtt, hogy 35Hz alatt megemelkedik a membránkitérés.
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Az jó, vagy rossz, vagy nem számít, ha nagyobb? Kerettel 6*17, keret nélkül 6*13cm-es helyet foglal, ami 102-78cm2 a 60-68 helyett, ami 1,5-szörös 6-8mm szél levonással. Szűkítsem be a hangszóró mögött?
Milyen vastag anyagot javasolsz? Oldalára, vagy bele kell csillapító?
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
70-78 cm^2 körül még jó.
(#) Davidd válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Arra gondolok, hogy T alaku alagutat csinalni, azaz szimpla ladanal is van, hogy L alaku a reflexalagut. Ugye ha kisebb lenne a lyuk, akkor mar tul nagy lenne a levego sebessege ami susogassal, levego hangal jarna..
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Mindenhol csak azt olvasom, hogy tömegterhelt TL is létezik, de hogy az milyen, és hogy működik arról nem találok semmit. Az ugyanezt tudja, de kisebb?
(#) Davidd válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Egyenlőre utolsò jelentkezèsem lesz, megmertem muszaj lesz 40 cm mely legyen es 75 cm hosszu, maskepp nem tudom fel allitani. Igy akkor amit irtal eloszor az lesz kivitelezve, mihelyst haladtam valamennyit is jelentkezem, koszonok szepen mindent. 345mm hosszu alagut 300x70 es alagut keresztmetszet.
(#) P_Laszlo válasza Davidd hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Így már értem. Nem annyira jó a nem egyenes reflexcső. Valamivel csökkenti a cső jósági tényezőjét.
(#) P_Laszlo válasza gyulank hozzászólására (») Jún 8, 2017 /
 
Kicsit egyenletesebb. Küldök irodalmat hozzá, ha érdekel.
(#) Primary válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 9, 2017 /
 
De gondolom nem mindegy, hogy milyen módon kanyarodik. Ívesen, vagy szögletesen. Nekem van benne kanyar, de állandó a keresztmetszet, a külső ív le van kerekítve. Nem vettem észre számottevő különbséget.
Aláírom, hogy jobb az egyenes, de ha nem fér el...
(#) P_Laszlo válasza Primary hozzászólására (») Jún 9, 2017 /
 
Mihez képest nem vetted észre?

Mélytartományban jobb, ha egyenes a cső. : )
(#) Primary válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 9, 2017 /
 
Egy teljesen másmilyen hangszórókészlettel rendelkező hangsugárzóhoz képest. Tudom nem releváns, de nem vettem észre durva dolgokat.
Következő: »»   612 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem