Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   561 / 965
(#) ezermester1 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Nem örvényáramú a fék. Mechanikus. Úgy működik mint a kontrafékes bicigli csak kicsibe.
(#) Bakman válasza ezermester1 hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Ezek szerint több ezer mechanikus fogyasztásmérőt hibásan építettek meg és úgy használták.
(#) Gombszem válasza ezermester1 hozzászólására (») Nov 25, 2017 / 1
 
... bicikli ...
(#) Tomi111 hozzászólása Nov 25, 2017 / 1
 
Tettem fel pár képet régebbi villanyórákról. Pl. a DE 4 még számtalan helyen van fenn használatban és forog visszafelé(!), a régebbi Ganz is. A másik kettőben van visszaforgásgátló, bekereteztem a képeken a jelét! Ezek nem tudnak visszafelé forogni.
(#) elektroncso hozzászólása Nov 25, 2017 /
 
Sziasztok.
Áramváltótrafó szekunder tekercsére kéne két 5A-es alapműszert kötnöm. A gyakorlatban eddig nem találkoztam olyannal, hogy egy áramváltó lát el két mérőműszert. Most viszont ilyen bekötést kéne kialakítanom. Az egyik műszer egy három fázisú cosFI mérő aminek 5A-es áramtekercse van. A másik műszer egy 5A-es árammérő. Mind a kettő analóg műszer, a cosFI mérő lágyvasas kereszttekercses, az árammérő hagyományos lágyvasas. Az áramváltó egy 15/5A-es darab. Az If főkörben értelemszerűen maximum 15A folyhat, a mérőkörben ilyenkor 5A kell hogy folyjon. Kirchoff huroktörvénye értelmében a mellékelt kapcsolás működőképes, jó kérdés, hogy a gyakorlatban is megfelelő-e.
Előre is köszönöm.
(#) Gafly válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Tökéletes illusztráció, köszönöm mások nevében (is)
(#) ötfelezős válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
A kérdés az, hogy túlterhelődik-e így (ami ugye áramváltónál ellenkező irányú fogalom, mint hétköznapi villamos kütyünél).
(#) elektroncso válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Ez az amit nem tudok. 5VA-es áramváltó, de a mérőműszerekről nincs adatom.
(#) ötfelezős válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Eszerint értesz te hozzá.
(#) elektroncso válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 26, 2017 / 1
 
Dolgoztam már párszor áramváltókkal, kompenzációs szekrényekkel, de eddig minden esetben minden műszernek megvolt a saját trafója. Közben beszéltem apámmal, megtudtam, hogy régebben amíg nem voltak kombinált műszerek egy áramváltó látta el a két műszert (árammérő és cosFI mérő) de azok 15VA-es áramváltók voltak (még régebben 30VA). Nem garantálja, hogy a 5VA-es áramváltó el fogja bírni a két műszert.
(#) Epu2 válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Mitöl terhelődne túl? Sorba kell kapcsolni a két műszert. A pontosság más kérdés.
(#) Kovidivi válasza pucuka hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
"ha az egyik fázis áramtekercsét fordítva kötöd" - ugye ez csak úgy lehetséges, ha megbontom a villanyórát?
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Nem kell hozzá megbontani a villanyórát. Az áramtekercsek mindkét vége ki van hozva a fogyasztásmérő kapocslécére. Máskülönben hogy is kötnéd sorba a betápkábellel...
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Igaz. Köszi.
(#) ötfelezős válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Mitől terhelődne túl?
Hát csak attól, hogy az áramváltónál az áttétel meghatározza a szekunder áram nagyságát, és így a terhelés a kapcsokra kötött impedancia növelésével növekedik. Egy 5 VA-es, 5 A szekunder áramú áramváltónak a terhelése maximum 0,2 Ohm lehet. Vagy másfelől, a Hámory-féle régi villanyszerelési szakkönyv szerint cos fi mérő igénye 4-5 VA, 100 mm átmérőjű Amérő igénye kb 1 VA, egy méter másfeles réz igénye 0,25 VA...
(#) elektroncso válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 27, 2017 / 1
 
Mértem egy kicsit. A cosFI mérő belső ellenállása 0,05Ω az árammérő belső ellenállása 0,1Ω, így együttesen 0,15Ω a két műszer ellenállása. Sajnos impedanciát nem tudok mérni egyenáramú ellenállást mértem multiméterrel, a műszer a mérőzsinór ellenállását a mérésből kivonta, négyhuzalos ellenállásmérésre nincs lehetőségem.
Azon gondolkodom, hogy amikor a műszereket beüzemelem akkor lemérem a műszereken eső feszültséget, abból ki tudom pontosabban számolni az impedanciát. Ha ez az impedancia benne van a 0,2Ω-ban akkor biztonságosan használhatom a berendezést. Elvileg. Még fellapozom az egyik energetikai könyvemet hátha megtalálom benne a két analóg műszer adatait (régi Metra Blansko gyártmányú műszerek).
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Átlapoztam a könyvet, nem volt benne. Viszont a világhálón megtaláltam a Metra Blansko 2017-es katalógját amiben fel van tüntetve, hogy az általuk gyártott Gka120 cosFI mérő (mint kiderült ez van nekem és még mindig gyártják pedig az enyém a '80-as években készült) 2VA-es.
Már csak az árammérőt kell megtalálnom.
(#) Wind-Storm hozzászólása Nov 28, 2017 /
 
Sziasztok!

A villanyóránk kezd meg-megállni, ha teljesen megállt, koppintásra még újraindul.
Igaz, hogy díjmentesen cserélik ilyen hiba esetén, ha jelentem?
2002-ben lett cserélve, azt hiszem hamarosan amúgy is esedékes lenne a csere.
Ha már így adódik, a régi szövetborítású tömör eres vezeték helyett ha veszek megfelelő keresztmetszetű sodrott vezetéket, megteheti a szerelő, hogy behúzza nekem a régi helyére?
Tudom, hogy egyéb eserben külön kérésre hoz, meg jó pénzért cseréli is.
(#) pucuka válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 28, 2017 / 1
 
Már meg ne haragudj, Te szolgáltató vagy, hogy üveges szemekkel lesed 7/24 a villanyórádat?
Ha lassan, akadozva megy, hát úgy megy. Ha nem Te okoztad, tiszta a lelkiismereted, miért érdekel, hadd legyen a szolgáltató dolga. Majd, ha szerinte eljön az ideje, lecseréli. Mindenesetre közvetlen az óracsere előtt Te is készíts felvételeket az óra állásáról, a plombák állapotáról, lehetőleg dátummal együtt.
(#) Wind-Storm válasza pucuka hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Már ne is haragudj, de nincs elzárt szekrényben, feltűnően hangosan búg olyankor, amikor megáll, elkerülhetetlen, hogy ne figyeljek fel rá.
A tippet köszönöm a felvétel készítéséhez.
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 29, 2017 / 1
 
Elvileg nem kell egész nap lesni. Gyakorlatilag meg ha jól emlékszem a szerződések apró betűs részében benne van, hogy ha nem lesed és a szolgáltatónak abból kára származik, akkor azért felelni fogsz (nem vételezhetsz ingyen, olyan indokkal sem hogy rajtad kívülálló okok miatt esetleg nem mért az óra). Ezt egyik másik alkalmazott el is mondja néha, de általában nem foglalkoznak vele. Volt itt a környéken nemrég egy ilyen eset, nem ment az óra, a felhasználó jelezte. A szolgáltató azt mondta neki, hogy mivel időben jelezte ezért nem lesz semmilyen szankció, maximum részarányosan hozzászámolják az addigi fogyasztásának alakulása arányában a nem mért fogyasztást ha az túl sok lenne.
(#) gyuszo válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Ez két különböző feladat,
1. Óracsere : a szolgáltató szakembere.
2.. Mérőhely kialakítása, vezetékcsere a fogyasztói elosztóig : regisztrált villanyszerelő.
Bővebben: Link
Egy regisztrált szerelőt keress meg , hamar ki tudja cserélni és segít a hiba bejelentésben is.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2017
(#) ezermester1 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Lehet ,hogy van másmilyen is.Én amit szétszedtem(6db) igy működtek.
(#) ezermester1 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Idézet:
„több ezer mechanikus fogyasztásmérőt hibásan építettek meg”

Ez most kérdés volt vagy megállapítás?
(#) Bakman válasza ezermester1 hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Nem hogy van másmilyen, sok olyan van, amiben örvényáramú fék van.
(#) Wind-Storm válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Köszi!
Akármilyen képesítésekkel rendelkező szaki is jön ki, azért megpróbálok kooperálni vele..
A lakásban felújítottam az áramhálózatot 10 éve, a kismegszakítók is újak, mostanában a bojler miatt tovább is lett fejlsztve.
Kismegszakítók az óra fölött vannak pont, a jelenlegi helyzet alapján mindössze cirka 1 méter 2 fekete ócska textilszigetelésű vezetéket kéne kicserélni az óra és a szerelvénydoboz között MKH-ra, ami nagyon bántja a szemem, még csak vezetékbehúzó sem kellene hozzá, valamint leszerelném a kismegszakítókat, semmi dolga nem lenne az embernek, még én is röhögve behúznám. Remélem a szakszerű szereléshez lesz nála az érvéghüvelyhez krimpelő, mert nekem sajnos nincsen, vagy ha valamelyik villanyszerelési üzletben krimpelnének, én annak is örülnék.
Ha erre készülnöm kell 2x cirka 1 méter MKH-val, 25 amperre biztosítva mekkora keresztmetszetű a szabályos?
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2017
(#) Zsolt 73 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Szia !

10 négyzet milliméteres MKH vezeték szükséges. Te adod az anyagot, a regisztrált szerelő pedig a garanciát ?
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) Wind-Storm válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Szia!

Köszi.
Ez csak is attól függ, hogy lesz-e nála. Ingyen órakicserélő szakiról beszélünk jelen esetben, nem regisztrált szerelőről. Tervez/tek/nek a házban áramhálózat felújítást, de nem tudom, hogy mikorra lesz esedékes, még PE vezető sincsen.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2017
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Inkább megkérdezem: Az meghibásodott óra kicserélésére szakosodott szakiknál szokott lenni kisebb vezetékcseréhez felszerelés?
(#) vision61 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Nov 30, 2017 / 1
 
Szia!

Nálunk ebben az évben volt "felújítás" a társasházi elektromos hálózaton. Ez abból állt, hogy minden lépcsőházba bekerült egy tűzvédelmi főkapcsolóval ellátott szekrény, ide csatlakozik a földkábelen érkező 3 fázisú hálózat, illetve a lakások mérőórái. Vezetéket sehol nem cseréltek, csak a régi guman táblás rész helyére beépítették az új szekrényt. A pincében cserélték a gázcsőre szerelt (gondolom EPH) csatlakozó szerelvényeket.
A múlt hónapban cserélte nálam a helyi szolgáltató megbízottja a mérőórát, akkor derült ki, hogy az előző szakik magasról le***ták, hogy az általuk beépített szekrényből a méretlen szakaszon milyen vezetékek mennek tovább a kb. 50 cm-re lévő órákhoz. Ezt a két kb. 2 mm átmérőjű alu vezetéket az órával együtt kicserélte rézre. (Az óra előtti kismegszakítóm 25 A-es.) De ami már a mért oldalon van, (az egyébként nagyobb átmérőjű alu) annak a cseréjével ő sem foglalkozott, annak ellenére sem, hogy fizettem volna neki. Azt mondta, ha mindenképpen cseréltetni akarom, keressek egy regisztrált szerelőt, aki a szükséges felülvizsgálat után kicseréli.
Következő: »»   561 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem