Fórum témák
» Több friss téma |
Valószínű.
Mindig mérd le műszerrel is.
Mert én már szívtam, zsír új szakadt ellenállás miatt...
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy ennek a kapcsolónak mi a "rendes" neve, illetve nagyjából hol lehetne beszerezni? A hasítógépemen ment tönkre és cserélni kellene. Köszönöm a segítséget!
Hello! Ez egy speciális gép kapcsoló, ami hálózat kimaradás után nem indítja újra a gépet.
Itt találtam ilyesmit.. És tokkal-vonóval is. A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2017
Én a helyedben megpróbálnám megjavítani.Valószínűleg nem a relé a hibás ,hanem a kontak-
tokkal van gond(pl.beégés...).
Jó lenne, csak min. 16A-t kellene bírnia, de ha többet bír az sem baj indításkor.
Azért köszi a választ!
Igen, az a gond, hogy beégtek az érintkezők. Megpucolgattam őket, de nem lesz hosszú életű a történet, sajnos.
Szerintem eredetileg is ezek a nyomógombok voltak benne. Ha ez nem is volt megfelelő, akkor talán célszerűbb lenne egy mágneskapcsolót használni öntartó körrel kialakítva. Akkor a funkció is meg van, és nem fog beégni sem.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
Jó ötletnek tartom, de nem vagyok annyira otthon ebben a témában. Ha picit bővebben leírnád mire is gondolsz, megköszönném.
Itt a 6.94-es ábrán találod a kapcsolást, ha ez a gond. Természetesen nálad csak egy fázis kell a három helyett. Egy 230V-so mágneskapcsoló és két nyomógomb kell hozzá.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2017
Esetleg ilyen tokozott motorindító kapcsolóval jobban jársz. Csak tisztázni kell a boltban, hogy 230V legyen a mágneskapcsoló behúzó tekercse.
"proli007" fórumtársunk javaslata helyénvaló,de ha az eredeti kapcsolót megakarod tartani
(nemszeretnél jelentős anyagi befektetést eszközőlni),akkor gondold át az alábbi javaslatot. Előre bocsájtom, nemakarok senkit sem befolyásolni ,sem oktatni. Sajnos nem elegendő csupán az érintkezőket megtisztítani,hanem utánna kell állítani ezeket, hogy megfelelő rugónyomás legyen, amely révén kapcsoláskor az érintkezők egymáson el- csúszva,bizonyos mértékű öntisztítást végezzenek.Mivel induktívterhelésről van szó,az áram- kör megszakításakor jelentős ívképződés jöhet létre. A kikapcsolási folyamat meggyorsítása a cél.Ezért a relé nyugalmi helyzetbe állító rugóján is kell állítani. Mindezek után varisztorok bekötését ezközölném az ív csökkentésére, vagyis az anyagván- dorlás minimalizálására. Idézet: Házilag kissé nehezen kivitelezhető. Ha megfelelő kapcsolóelem lenne adot thelyen, az eredeti kérdés fel sem merült volna, így az érintkezők tisztítása kb. elfogadható, nem kell ezt ennyire túlvariálni. „nem elegendő csupán az érintkezőket megtisztítani,hanem utánna kell állítani ezeket, hogy megfelelő rugónyomás legyen... ...a relé nyugalmi helyzetbe állító rugóján is kell állítani”
Csakhogy a kapcsolóelem nem megfelelő!Ha én megtudom csinálni-más is megtudja.
Nincs ez túlvariálva.Nemkell mindjárt pénzt kiadni!
A kapcsoló érintkezői nem csúsznak egymáson, csak "összenyomódnak". Öntisztítás így nem nagyon jön létre, ez a fő baj. A rugóerőt sem lehet nagyon változtatni, max. az érintkezők kismértékű előhajlításával. Ez nem tudom mennyire járható út. A relének sincs nyugalmi helyzetbe állító rugója. A piros leállító nyomógomb emeli ki a reléből a vasmagot és ezzel egyidőben szakítja az áramkört is a tekercsben. A tekercsnek nem nagy az ereje, mert amikor egy nagyobb rönköt hasítok és hevesebben pattan szét a fa, akkor attól az ütéstől is elejt.
Ezt a részt részletezd:
Idézet: Hogyan méred le a megfelelő rugónyomást? Ha lemérted, honnan tudod, hogy az a jó érték? „utánna kell állítani ezeket, hogy megfelelő rugónyomás legyen”
Nyilván jelen esetben nincsennek rugónyomás adatok,de ha a mozgó érintkező kissé kiemeli
az állót, akkor már elfogadhatóbb, mintha csak éppen érintkezik a két "pogácsa". Valamikor a 7DU rotary távbeszélőben volt alkalmam jelfogókkal "szórakozni" éppen eleget. A kapcsolóra visszatérve:nem egyilyet javítottam meg az évek során.Hogy jó érték-e az álta- lam beállított érték ,úgy derült ki,hogy a szerkezet azóta is megfelelően műkődik:pl.:beton- keverő, állványosfúrógép,...
A relék kontaktusait rugók szorítják össze. (van kivétel, pl. reed relé, de nem is erről van szó)
A megfelelő nyomást a rugók előfeszítésével lehet beállítani, ami akkor megfelelő, ha a kontaktus érintkezői nem csak összeérnek, hanem kissé elcsúsznak egymáson. Ez némi gyakorlattal azért beállítható. Persze lehet a kontaktust leszorító rugó fáradt, akkor már nem eléggé rugalmas, oldáskor már nem nyeri vissza a kezdő alakját, ilyenkor csere. (ez a varázslásos módszer) A relék adatlapjaiban szokás megadni, hogy mekkora átmeneti ellenállás, mekkora rugóerő tartozik. Ha sikerül ilyet találni, akkor ezt kell beállítania rugó előfeszítésének állításával. Ehhez létezik célszerszám, ami egy hajlított, felhasított csavarhúzóra hasonlít. A kontaktus nyomóerejét egy rugós erőmérővel lehet ellenőrizni, ez is egy kifejezetten erre a célra használatos cél"műszer". Ezt ha nem is könnyen, de egy mágneskapcsolónál is el lehet végezni. Ha a kolléga járt, netán dolgozott 7A2, 7DU elektromechanikus telefonközpontban, ott ezrével voltak relék, ahol egy jókora kontaktus csomagot mozgattak a behúzó tekercsek, ott még a kapcsolási sorrendeket is kellett állítani, viszonylag sűrűn, a megfelelő működés érdekében.
Amikor elmegy a hállózati delej ,mi viszi alaphelyzetbe a kapcsoló érintkezőit?Akkor ki nyomja meg a leállító gombot?Az hogy menetközben kiold az érintkezők instabil érintkezése miatt is
lehet.A rélé üzemközben öntartásban van.Ez a probléma mindenképpen mechanikai. Nem tagadtam ,hogy a kapcsoló cseréje nem jó ötlet.Mindenki másképp csinálja... Nem is kell mondani hol gyárthatták-sejtem. Üdv mindenkinek.
Értem én, csak úgy írtad le a dolgot, mintha mikrométerrel állítgatnád be a hézagokat.
Azt hiszem megvan a baj forrása. A behúzótekercs nem eléggé erős, nem tartja meg minden esetben a kapcsolót bekapcsolt állapotban.
Szétszedtem, direktbe kötöttem a 230V-ot a tekercs kivezetéseire és úgy sem minden esetben maradt bent a helyén. Ez az oka szerintem, hogy nem kapcsol határozottan és beégnek az érintkezők, valamint az üzem közben is emiatt kapcsolhat ki egy-egy nagyobb fahasadásnál. Ilyen kapcsoló van belül:
Elnézést, ha nem voltam szakszerű.
Én mikrométerrel a tekercselési huzal átmérőjét és a trafókhoz való szigetelőanyagok vastagsá- gát mérem.Jelfogókhoz nem szoktam ezt a mérőeszközt használni.Inkább az állítható rugóerő- mérőt veszem elő,ha pontos adathoz akarok jutni.Ma már ez ritka esemény-sajnos. Mégegyszer elnézést kérek a pontatlan fogalmazásért.
Nos látatlanban nem tudok mit mondani(kövezzetek meg).Én teljessen szétszedném a képen
látható kapcsolót,mert továbbra is azt mondom: mechanikai hiba lehet.Nem tudom ezt meg- tetted-e? Napokkal ezelőtt kaptam a haveroktól egy mágneskapcsolót azzal a hibajelenséggel,hogy kap- kod,nem húz stabilan.Srácok arra tippeltek ,hogy a vasmag sárgaréz rövidzárja nem jó!?Ki- derült ,hogy a vasmag a belekerült szennyeződés miatt nem tudott rendessen berántani és igy az 50Hz mozgatta.Mondanom sem kell,hogy a szervízbe nem szedik szét a hibás cuccot, (a haverok sem tették)hanem kicserélik.Így lett nekem egy jó és drága mágneskapcsolóm- a baj csak ott van ,hogy már régóta nem praktizálok.
Teljesen szétkaptam én is. Minden érintkező könnyen kihúzható a helyéről, nagyon könnyen tisztítható. Igazad volt, van benne visszanyomó rugó. (Bocs, hogy tévedtem)
Ami feltűnt, hogy nem határozott a tekercs munkája. Ebből feltételeztem, hogy gyenge. Az lenne az igazi, ha a 230V húzná be a vasmagot indításkor, de nem így van. A nyomógombbal nyomódik a helyére és záródik az áramköre, majd a gomb elengedése után már a mágnes tartja ott.
Még két variáció lehet:
-ha bimetálos, ez hibaforrás lehet-idők előrehaladtával "elfárad" a bimetal. -a reteszelés a mechanikai rázkódás miatt kiold:megkellene nézni van-e holtjátéka a piros kikapcsoló gombnak,ha nincs azon állítani. Nem valószínű ,hogy a tartótekerccsel van probléma(pl.:menetzárlat...)
Nem bimetálos. A tekercs elvileg jó. A piros gombnak nagyjából 2mm-es a holtjátéka. Odáig már elértem, hogy terhelés nélkül már bent marad a helyén, de ha a motor is rá van kötve, már nem.
Egyre jobban haladunk az"erdőbe",de kitalálunk és utánna közössen elénekeljük az"Erdő
mellett nem jó lakni,mert sok fát kell hasogatni..."kezdetű népdalt!
Mert, terhelés hatására feszültségesés következik be a mágneskapcsolónál és ezért enged el...
Nincs meg a 230V!!! Betáp kábelt érdemes átnézni...
Átnéztem mindent, nem találtam hibát. 2,5mm-es rézvezetéken kapja az áramot úgy 20-25m-ről. A motor kifogástalanul működik, ha működik. (Direktbe próbálva)
Hálózati feszültség stabil 230-235V. |
Bejelentkezés
Hirdetés |