Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok. Marha egyszerűnek tűnő kérdésem lenne, sehol nem találok rá választ. Adott egy RGB led, melyet szeretnék egy rotációs kapcsolóval megoldani, hogy több előre kikevert színben tudjon világítani. Erre keresek kalkulátort vagy ilyesmit, amivel ki tudom számolni hogy egy közös anódosra, melyik lábakra, (r, g, b) milyen ellenállást kell tenni hogy kb azt a színt keverjem ki amit szeretnék. Köszi előre is ha bárki tud bármit ajánlani. És nem szeretnék próbálgatni potikkal, aztán méregetni. Számolni, aztán hajtani, nem kell ördöngősségre gondolni, sárgát szeretnék, bíbort, mert ilyesmit
Ahhoz, hogy fix színeket beállíts, ismerni kell az adatlapot. Ebből ki lehet számolni, hogy mekkora áram kell egy-egy színösszeteő megfelelő intenzitásához, és esetleg mindezt megfejelni az emberi szem színérzékenységi görbéjével. Szerintem ez nem egyszerű feladat.
Akkor nem kell semmi extra ha elég a 3 főszin meg az abból kettesével kevert másik 3 mellék szín. Lesz RGB plusz sárgás (narancsos), lilás meg ciánszerű. Maximum a keverteknek kisebbre veszed a LED-enkénti fényét, hogy nagyjából egyforma legyen az erősség. Ja és még a fehér is kijön ha mndhárom világít.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
Nem ördöngösséget kért
Nyilván nem szín-etalont akar. Ha elég neki a 6 szín+fehér akkor nem kell ennyire megbonyolítani.
Csak tippeltem. A "nem ördöngősséget, sárgát szeretnék, bíbort, meg ilyesmit", és az "amit akarok" -ból kérdés melyik a nyomósabb
Egyelőre várok a datasheetre, azt igérte elküldi az eladó.
Sziasztok.
Lehet nem jó helyre írok de azé megkérdezem hátha valaki ért hozzá. Olyan problémám lenne hogy vettem ebay Led Magic Blue (rgbw) bluetooth vezérlőt. És hogy telefonon a színkeverő skálán beállítom kék akkor kéket világít, aztán ha beállítom hogy piros akkor zölden, ha zöldet akkor piros. Megcserélem a led szalagnál a 2 színnek a vezetékét akkor másik színnel csinálja ugyan ezt a felcserélést. Mit tudnák csinálni hogy a színek színhelyesek legyenek a telefonon beállítottal ? Programot nem tudom módosítani meg átírni se én. Neten már órák hosszát kerestem megoldásra de semmit se találtam. Köszönöm előre is a segítséget. A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2017
Nagy valószínűséggel nem azt a két vezetéket cserélted meg, amelyeket kellett volna.
De azt cseréltem meg , Egy szín jó aztán a másik kettő felcserélve van, akár milyen variációba cserélem meg.
Van közeli fotód a LED szalagról?
Kicsit félreérthető a kérdés is. Ha a kék jó de a zöld és a piros van felcserélve, akkor azt a kettőt kell megcserélned. A vezérlőn lévő csatlakozó sorrend nem feltétlen egyezik a LED szalag bekötési sorrendjével.
Ha minden a gyári állapotba van akkor egyik vezetéket se kell megcserélnem mert minden helyes, Nem is cseréltem meg úgy kezdtem összedugtam és próbáltam nem volt jó a szín akkor megcseréltem ami a telefonon más volt utána megint másik kettő nem stimmelt, megint cseréltem azt ami nem volt jó aztán ugyan ez van újra és újra.
Kék jó, piros és zöld fordítva működik. Megcseréled a piros és zöld vezetékeit, erre fel nem lesz jó minden, hanem pl. piros jó, kék és zöld cserélődik fel.
Jól értem a problémát?
Igen így van ahogy leírtad és ez újra és újra ismétlődik
Hosszadalmas lesz, de megoldható. Első lépésként teszteld a LED szalagot. A pozitívat bekötöd a vezérlő pozitív lábára (+), a G-t bekötöd a vezérlő valamelyik lábára, a LED szalag többi vezetke nem megy sehova, lóg a levegőben.
Ha a telefonnal tekergeted ide-oda a színeket, csak zöldet kell kapj, változó fényerő mellett. Ha ez stimmel, akkor kijelenthető, hogy a G jel a szalagon valóban a zöldet jelenti. Pozitív marad, pirosat valahova bekötöd és tekergeted a színeket. Most csak pirosat kell kapj. Ezeket a lépéseket eljátszod mindhárom színnel és a fehérrel is. Így a szalagot tudod ellenőrizni. Ha megvagy vele, a pozitív marad de a szalag fehér vezetékét kösd a vezérlő zöld kimenetére. A szalagnak akkor kell a legnagyobb fényerőt adnia, ha a telefonon zöld színt állítasz be. Ha más színnél világít a legjobban, akkor a G kimenet nem a zöldet jelenti. Így szépen fel tudod iratozni a szalagot és a vezérlőt is, már csak megfelelően kell összekötni.
Rendben Köszönöm szépen Holnap megcsinálom. És megírom mire jutottam.
Így ahogy írtad egyesével beazonosítottam a led szalagot is meg vezérlőt is aztán össze kötöttem helyesen. Működik minden tökéletesen . Köszönöm a segítséget.
A ledszalag nem stimmel. +GRBW ez van ráírva és a helyes +RGBW.
Üdv! Az alábbi nagy teljesítményű RGB LED dimmeléséhez keresek rajzot. Mindhárom színt külön toló potméterrel szeretném állítani. Előre is köszönöm a segítséget! Bővebben: Link
A mellékelt képen lévő rajz esetleg jó lehet ekkora teljesítményhez? A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2019
Szia!
Elvileg jó, ha mindhárom ledhez külön vezérlőt használsz. Ha maradsz a pnp tranzisztornál, a B-E közé tegyél egy 680 ohmot, mert ebben az összeállításban kissé nyitva maradna a tranzisztor mindig. Célszerű BD138...140 alkalmazása. A színek és a nyitófeszültség különbségek miatt a soros ellenállásokat más értékekre válaszd meg. A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2019
Igen, külön-külön vezérlőt építenék hozzájuk. Köszi a segítséget!
Hello! Esetleg..
Azon gondolkodom, hogy dimmelés közben nem változik-e a "fehérség"?
Még azon gondolkodom, hogy meg lehet-e az általam linkelt rajznál a 3 különálló vezérlőt valósítani egy táppal, (1db LM317 fesz stabbal)....
Más rajzoknál más IC-kel ez megoldható ahogy nézem.
Helo!
Természetesen lehet közös a táp. Utalva is van rá, a három színnek ott a helye az egy tápon. Csak a vezérlő nincs háromszor lerajzolva..
Üdv! Ennyi idő után végre volt időm összerakni a fentebb látható NE555 alapú RGB vezérlő kapcsolását, viszont nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. 0-ra nem lehet a színeket lehúzni, és szerintem 100%-ra sem, mert kevésnek tűnik a fényerő a 10W-os LED-hez képest. Nekem olyan kapcsolás kellene, ahol ha akarom, csak egy szín világítson egyszerre, és lehetőleg a maximumot tudjam vele kihozni a 10W-os RGB LED-emből. Előre is köszönöm a segítséget!
Hello! A "szerintem" nem műszaki paraméter. Ha már építesz valamit, legalább mérd meg. Ha a kapcsolótranyón megméred a feszültséget, akkor a táppal összevetve megtudható mekkora a maximális kitöltés. (A műszer DC mérésben átlagolja a PWM feszültséget.)
Az 555-nél azért nem lehet a végértékre kimenni, mert az időarányt a kondi töltés és kisütés arányától (idejétől) függ. Egy kondit pedig nem lehet végtelen gyorsan sem feltölteni, sem kisütni. Ha elkészíted azt a kapcsolást amit belinkeltem egy évvel ezelőtt, ott lehetőség van erre, mert ott az oszcillátor állandóan jár és a pillanatnyi feszültségét hasonlítja össze a komparátor a poti beállított feszültségével. Mivel az oszcillátor fűrészjel csúcsértéke kb. a tápfesz 1/3-ad s 2/3-ad része, így mód van arra hogy a potin ennél magasabb vagy alacsonyabb feszültséget állítsunk be. Tehát ha a poti feszültsége meghaladja a fűrészjel csúcsértékét, akkor lehet 0% vagy 100% a kitöltés mértéke. Egyébként a játékban a szem tulajdonsága is benne van, mert már 1% kitöltés mellett is elég jó fényt érzékel a szem. Tehát nem igazán arányos a látott fény, a kitöltési tényezővel. A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2020
Köszi a választ, akkor megpróbálom azt a kapcsolást is amit javasoltál úgy 1 évvel ezelőtt. Mértem feszültséget, pl. a piros színnél 6,5V körül volt a max, a potmétert lehúzva ~5,5V-ra változott.
Ha mérsz, akkor egy ellenállást is párhuzamosan kell tenni a Led-el, mert a Led diódái mikor lezárnak, "szakadást mutatnak", így átverhetik a multiméteret. Egy 1..10k már megfelelő..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |