Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   576 / 965
(#) papo69 válasza Massawa hozzászólására (») Feb 26, 2018 /
 
Egy lakoparkban kb 80 lámpát kellett gatyába rázni. El tudjátok képzelni mi volt a sorkapcsok környékén, ha a kompakt teteje is földes volt. Szerencsére nem mindben volt
Több réteg műgyantás 4/1 zsugorcső, és alatta forrasztás volt a megoldás.
Befejezésül wago párti vagyok, de itt nem volt más lehetőség.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2018
(#) proba válasza Massawa hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Mert nem találtak földet, amit feltúrhattak. Vagy nem volt ingerenciájuk fészket építeni. Az ellen a tevékenység ellen tényleg nincs más védekezés, mint a kiöntés. Mondjuk azt nem tudom mennyire szabványos, illetve van e szabványos módja,hogy valami gyantával kiöntse az ember a Wagót . Ettől kezdve már biztonságos is lehetne. Vagy valami alupaszta szerű trutyit használni hozzá.
(#) vargham válasza proba hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Nálunk a lakáson belül tettek tönkre a hangyák egy konnektort. Telehordták szeméttel, összegyültek több ezren, mígnem szikrázott, és leoldott a kismegszakító. Természetesen egy szekrény mögött csinálták, hogy nehezebb legyen megtalálni. A dugalj maradéka úgy nézett ki, mintha évekig a föld alatt rohasztottam volna...
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Idézet:
„Vagy valami alupaszta szerű trutyit használni hozzá.”

Igen lehetséges úgy, hogy kültérben, nedves, párás helyen gyufafejnyi szilikonzsírt használni a WAGO-hoz és az védelmet nyújt, érdemes kipróbálni, nálam is bevált.
A legfőbb előnye is megmarad, hogy mérhető is, hiszen hozzáférhető marad.
Vízlepergő, víztaszító tulajdonság valamint fémfelületeken kiváló korrózióvédelem érhető el.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
(#) ötfelezős válasza janika002 hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
A zsugorcsöves kötés nem teljesíti a szabvány azon előírását, amely szerint a kötésnek hozzáférhetőnek kell lennie szemle, vizsgálat s karbantartás céljából.
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Néhány típus :Bővebben: Link
(#) fúró hozzászólása Feb 28, 2018 /
 
Sziasztók panellakàsba vezetèk csatornàba , alumènium vezetèk fut vègig föld, nulla , fàzis . Olyan kèrdesem lenne szeretnèk róla leàgaztatnni ,konektorokat falon kívül. Vezetèk csatornàba meg szabad e kötnni sorkapocsal az alumèniumot ès a rèz vezetèket?
(#) fulcsii válasza fúró hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
igen!
(#) kaqkk válasza fúró hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Lehet venni "alumènium" vezetéket is , inkább azt használj (szerintem olcsóbb is ) és vegyél hozzá való kötőelemet (talán a vagó márkában van )
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2018
(#) elektroncso válasza fúró hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Azzal kezdjük, hogy Al vezetéket Cu vezetékkel kábelcsatornában nem kötünk össze csokival. Alapból a vezetékcsatornában nem kötünk vezetéket. Léteznek olyan kötődobozok amik alkalmasak az Al és a Cu vezeték fogadására is, ilyeneket kell használni. Az iparban ú.n. cupal szerelvényeket használnak de ebből nem tudom, hogy létezik-e ilyen kis méretben.
De nem értem, hogy ha vezetékcsatornában fut a kábel akkor miért nem lehet az egész szakaszt rézre lecserélni...
Illetve azt sem tudom (illetve inkább nem akarom) elképzelni, hogy csokival hogyan tudsz három huzalt összekötni szabványosan.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2018
(#) fúró válasza fulcsii hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Szia ès ha wagoval kötöm , ès mèg olyan kèrdesem lenne hogy az egyik szobàba a laminàlt padlónàl kb 5cm fölöt , vannak a falon kívűlí aljzatok ès 50 cm magasàgba szeretnèm a padlótol, elhelyezni. Milyen kötèsi formàba tudnàm megvalosítanni?
(#) fúró válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Elnèzest kérek mert nem teljesen az egèsz hàzba , fut a vezetèk csatorna. Csak rèszlegesen ès màr a festő is festí a hàzat.
(#) sámli válasza fúró hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Nyugodtan köthetsz vezeték csatornába. Wago-t használj hozzá alu pasztával.
(#) maszek0005 válasza sámli hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Tudomásom szerint kábelcsatornában kötést nem lehet csinálni. Semmilyen kötőelemmel sem, hanem a kábelcsatorna mellett kötődobozban kötünk csak!
(#) sámli válasza maszek0005 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Rosszul tudod.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Az igaz, hogy Al és Cu drótot lehet wago-val kötni ha használ az ember alupasztát, de akkor is oda kell figyelni, hogy a két különnemű vezető nem érhet össze.
De kábelcsatornában én biztos nem kötnék kábelt. Az emberek tisztában vannak azzal, hogy kapcsolót, konnektort, elosztódobozt nem mosnak tocsogós vizes szivaccsal, de a kábelcsatornára ez nem teljesen igaz. IP44-es védettségű a legtöbb kábelcsatorna tudomásom szerint, nem lesz egészséges, ha valaki vizes szivaccsal fogja takarítani.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 28, 2018 / 1
 
Szabályosan (kellő hosszra) csupaszolt vezetékek hogy érhetnének össze? A kérdés az volt, hogy lehet-e kötni. Nem tiltja szabvány. Ha neked ellenérzésed van a csatornába kötéssel kapcsolatban, írd le mint magánvéleményt.
(#) fulcsii válasza sámli hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Bizony! A szabvány is csak annyit kér, legyen jelölve, hogy ott kötés van.
(#) fulcsii válasza fúró hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
wagóval is lehet, csatossal. és valóban paszta kell. Hát, milyen módon szeretnéd feljebb vinni? Csatornával?
(#) fulcsii válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Már kereskedelemben nem tudsz venni alamánium kábelt, csak 16mm2 felett. Maximum bontott, maradék valahonnan.
(#) sany válasza fulcsii hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Inkább maradékot valahonnan, én a bontottban nem bíznék. De persze, ha nincs más.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2018
(#) sámli válasza sany hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Mitől jobb a maradék. Épp olyan öreg mint a bontott, ráadásul a fél országot körbe kellene járni érte és még akkor is kérdéses, hogy sikerül-e találni.
(#) fúró válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Szia csak az a baj hogy padló szintnèl kb 5cm vannak , az ajzatok ès szeretnèm 50cm magasàgba elhelyeznni de ahol lehetnne sülyeszt ve.
(#) sámli válasza fúró hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Csak dugaljakat akarsz bővíteni, vagy felújítás is van?
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2018
(#) fulcsii válasza fúró hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Ez panel?
(#) sany válasza sámli hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Teljesen jogos amit írsz. Elsősorban úgy gondoltam ,hogy elfekvő raktárkészletből esetleg, valahol.
(#) fulcsii válasza sany hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
kKizárt, hogy legyen. kKb. '95 ben már nem forgalmaztaák, 2004. üóta a szabvány sem engedi meg.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Bővebben: Link
A kérdéseit sem kell komolyan venni, de szerintem már nem fog többet kérdezni.
(#) gyuszo hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
A mai konyhai terhelés, szobai gépek terheléseit nem bírják el a 70-80-as években alumínium vezetékből készült panel lakások villanyszerelése. Az akkori maximum 1 robotgép a konyhába és a Tv+porszívót elbírta a hálózat, de a mai igényeket nem szolgálja ki sokáig.
Az MCU 1,5 mm2 réz vezeték esetén az alumínium vezetékből 2,5 mm2 keresztmetszetre van szükség ugyanilyen terhelésre.
Nem elég, csak leágaztatni a meglévő vezetékről bővítés céljára.
Az áramkörök számát is növelni kell.
A hálózat felújítás, majdnem minden esetben szükséges. Nagyon sok a szakszerűtlen bekötés, ami akkor derül ki amikor már nincsen feszültség valamelyik konnektorban, és feltárás után elégett vezetékek vannak. Pont az ilyen barkácsolás megszüntetése miatt tanácsos a teljes felújítás, mert a szakszerűtlen kialakítás, életveszélyes, tűzveszélyes.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Az előző gondolatmenetemre az ilyen esetben már nem szabad alumínium vezetékben gondolkozni, pláne bővítés ( leágaztatás ) céljára.
Következő: »»   576 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem