Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   132 / 193
(#) (Felhasználó 116638) válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Idézet:
„Mint ahogy fórumtársam írta:

a forrasztás minősége nem attól függ, hogy 3 vagy 300 ezer forintos pákával csinálod. (By:
jlazar”


Ez alapján felesleges újat venned, jó a Solomon.
Csak pénzkidobás a profi, jó páka.Hidd el, Ő mondja, tehát így van.

Komolyra fordítva: Nem adok tanácsot. Vegyél olyat, ami számodra árban, kivitelben, minőségben belefér. Széles a választék, van miből választani.
Ha komolyabb összeget fordítanál rá,előtte ismerősnél, kollégánál próbáld ki a kiszemelt állomást, az sokat segít a végleges döntésben.
(#) freddyke válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Idézet:
„A 0,4-es az biztos nem jó, próbáltam.
Az 1,2-es vésővel forrasztottam SMD-t de az meg már túl nagy hozzá.”
A kigyűjtést már megcsináltam és készen bemásoltam. Az Ersa 102-es hegy szériából belinkeltem az összes elérhető vésőt: 0.4 és 1.2mm szélesség között nem létezik hegy és a következő 1.6mm széles. Csak kerekben léteznek finomabb fokozatok, például a 0.6, 0.7 és 1mm széles, ha a 0.8mm hosszítottat figyelmen kívül hagyjuk. Hacsak nem megy bele másik szériából hegy, akkor ennyi a választék 1mm alatt.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Ezt nem tudom sem véleményként, sem tanácsként értékelni.
Nyilvánvalóan én fogok dönteni, de meghallgatok másokat is. Sőt nem csak meghallom, hanem értékelem is amit más mond.
Azt hallom szakemberektől -és magam is hajlok ezt elfogadni-, hogy az állomás a kevésbé érzékeny része a forrasztásnak, a lényeg a pákában van.
Ezeket a pákákat egészen körülményes kipróbálni, nem szívesen kapcsolják be őket, mert a felmelegedett patron kis mértékben azonnal elszíneződik. Ráadásul a net-es vásárlásnál is csak utólagos a próba.
Azt akarom elkerülni, hogy pusztán egy hangzatos névért fizessek, ami mögött nincs műszaki tartalom. Ezzel szemben vannak olyan dolgok, amikre érdemes áldozni, mert alapvetően többek valamilyen fontos paraméterben.
Ez egy nagyon kacskaringós ingovány, nehéz megtalálni a helyes utat benne.
(#) freddyke válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Idézet:
„Ne felejtsük el az indukciós lehetséges egészségügyi hatásait. Nem kellene a kezembe még akkor sem, ha akármit is tudna.”

Idézet:
„Ez alatt mit értesz pontosan? Kíváncsi lennék a korrekt leírására, magyarázatára a dolognak.
Csak azért kérdezem mert kb: 15éve már áttértem a Metcal állomásaira (előtte Weller, ERSA volt) de semmilyen negatív hatást nem tapasztaltam.
Napi szinten melózom egy MX-500 állomással, normál SSTC/SMTC hegyekkel, illetve TALON csipeszpákával.
Eddig ez a legjobb állomás, ami a kezem közé került
A hegyek minősége,választéka, hőfoktartományai, kivitelei csak erre a gyártóra jellemzőek, hihetetlenül precízek és kézreállók a tartozékok.
A páka nyele egy napos üzemelés után sem meleg, jó vele dolgozni.
Kíváncsi vagyok hogy számodra miért nem megfelelőek a Metcal eszközei.
Beszámolhatnál a SZEMÉLYES TAPASZTALATAIDRÓL”

Csak annyit szerettem volna megjegyezni, amennyit eredetileg is írtam. Nem szeretnék egy indukciós "sugárzót" a kezemben tartani munka közben. Nincs értelme erről vitázni, egyébként is nagyon OFF.
(#) latyakosa válasza freddyke hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
akkor kapcsolóüzemű tápokat is kerüld a testeddel (ha tudod persze, hiszem mindenben található már ilyen rész elem)
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) icserny válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Küllemében lehet, hogy hasonlít, de az olcsó páka nem véletlenül olcsó... Nekem ugyanilyen kialakítású van Aoyue 907 ESD safe felirattal, de nem 50 W, hanem csak 30 W a fűtőbetét. A szabályozó a fűtőbetétben elhelyezett termoelemmel történik, a hőátadás viszont nem tökéletes, így szabályozónak kevés fogalma lehet róla, hogy a forrasztási ponton mekkora a hőmérséklet (Különösen az általad belinkelt oldalon mutatott hosszú tűhegy esetében). Szerintem csöppet sem jobb a Solomonnál, esetleg egy kicsit kecsesebb. Kezdőnek elmegy (én komplett analóg állomást vettem 8000 Ft körül újonnan, igaz annak lassan már 8-9 éve).

Szerintem egy T12 vagy T13 betétes pákával jobban jársz.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) latyakosa válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Én szívesen váltanák a kattogós wellerről. 20 évvel ezelőtt a cseh pillanat páka után egy álom volt a weller, de ma már csak kullogó technológiailag a sorban. És pont az zavar benne, hogy egy nagyobb hőelvonó képességű felülettel találkozva esélye sincs, vagy percekig küzdesz a melegítéssel. A JCB-vel és a Metcal-lal pont ezért szemezek, csak nem olcsó egyik sem.
Teszek egy kitérőt a T12-s fejek irányába, bár nem fűzök hozzá nagy reményt.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) mohinger hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Sziasztok!

Lidl féle Parkside forrasztópákához honnan tudnék tartalék hegyet vásárolni? Úgy tudom, hogy ez a belecsavarós megoldás nem csak ebben a pákában jellemző.

Előre is köszi a válaszokat!
(#) (Felhasználó 116638) válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Lehetetlen korrekt tanácsot adni ebben a témában.
Mindenki az általa használtra esküszik, mindenki elfogult ilyen szinten. Én is.
sajnos ez van.
(#) (Felhasználó 116638) válasza freddyke hozzászólására (») Márc 2, 2018 1 / 1
 
Lehet hogy off, de állítottál valamit, amit semmivel sem tudsz alátámasztani, indokolni.
Ez ilyen "hallottam hogy a haverom barátnőjének a sógora ivott olyannal aki hallotta hogy az indukciós pákáknak vannak egészségre gyakorolt hatásai."
Inkább ne állits valótlanságokat, akkor nem kell magyarázni a semmit.
Gondolod hogy komoly, nagy nevű cégek nem vizsgáltatják be EMC, stb szempontból a gyártmányaikat? Ne nevettess.
(#) tbarath válasza icserny hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
A T12-ben az a jó, hogy olcsón lehet klónt venni, viszont a T12 és a T15 kompatibilis, és ez utóbbi itthon is beszerezhető eredetiben (igaz nem olcsó). Ezeknél egyben van a hőelem, a fűtés és a hegy, szóval ha a gyári Hakko hegy nem hibás akkor a többin nem nagyon van mit elrontani.
(#) (Felhasználó 116638) hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Az Eevblog -on Dave végzett összehasonlítást forrasztástechnika ügyben is, érdemes elolvasni, megnézni mennyi az annyi.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Idézet:
„Nem tudom konkrétan milyen Metcal-od van, de ha nem 50W-os hanem nagyobb akkor a Weller - Metcal hasonlatod vagy tapasztalatod sem jó, azonos teljesítményű pákákat kell összehasonlítani. Én sem hasonlítom a 80W-os Ersa-t az 50W-os Weller-hez vagy Solomonhoz mert nincs is értelme.”


Mindent leírtam, még a hegy típusát is.(MX-500/SMTC-060)
Metcal esetén értelmetlen a teljesítményről beszélni, hiába mondanám hogy 50W az RF teljesítmény, semmit sem mondana.
Valóban, összehasonlítani sem lehet a kettőt.Ez meggondolatlanság volt részemről.
Egy hőtárolós pákát, indukcióssal összeereszteni nem ad jó eredményt.
A Weller egy fűtőbetéttel melegíti fel a relatív nagy tömegű réz hegyet, a fűtőbetét körbeöleli
a pákahegy egy részét.A veszteség nagy, a reagálás lassú.
Indukciós esetén a hőközlés magában a pákahegyben történik, "indukálódik", ami kisebb tömegű mint a Weller, viszont a reagálás gyors, a veszteség kicsi.

De mindenki olyat használ amit akar.
A Metcal hátránya a magas ár, ami a tartozékokban is megnyilvánul.
Az előny a megbízhatóság, az ergonomikus kivitel, és a profi anyagok használata, ami a kivitelen is látszik
Rengeteg féle hegy kapható hozzá, vannak kifejezetten alkatrész specifikus fejek is, Pl:SO tokos SMD ic-khez.
A hegyek élettartama és minősége kiváló.
Tehát csak azt mondom, hogy minőségi munkát, csak minőségi szerszámmal lehet végezni, és ez mindenre igaz, nem csak a forrasztástechnikára.
Részemről nem vitáznék többet, de sokat tanultam az előző hozzászólásokból,és az emberekről, amit köszönök.
Csak mellékesen mondom hogy gyerekkoromban a Cseh pillanatpákámmal is boldogan forrasztgattam, meg a kattogós Weller is szuper volt.De az idők változnak.
Van akiben megvan a hajlandóság a fejlődésre, továbblépésre, van akiben nincs.
Peace.

Tubeamp
(#) (Felhasználó 116638) válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Tudod, hiába dobod a lefele mancsot, attól még a tények tények maradnak, a valótlanság pedig valótlanság. A vörös köd mögül meg, ahogy látom, nehéz elfogulatlannak lenni.
Tőlem semmilyen értékelést sem fogsz kapni a hozzászólásaidra, mivel nem erről szól a dolog.
(#) Alkotó hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Konkrétan egy ilyen pákával + állomással kapcsolatban kérek véleményt.
Esetleg tanácsot érdemes-e költeni rá.
(#) Johnny0004 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Szia! A Weller sokak által szidott magas árával kapcsolatban egy tanács, sokszor leírtam már, én is úgy csináltam, mint sokan mások vettem relatív olcsón egy WSP80 betétet (5-10 ezer Huf), ehhez a boltban vadi új nyél és törésgátló kb. 3500 Huf. Igen még kell hozzá kábel is (ez lehet régi, illetve másik pákáé is), így meg van egy Weller is nem túl drágán. Hegyeket olcsón lehet találni sokszor hozzá.
(#) tbarath válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Én ezzel a "márkával" még nem találkoztam, de egy tizessel drágábbal látok a farnell-nél ersa pico-t, arról sok jót olvastam: Bővebben: Link.
(Feltételezem, hogy mindkét ár nettó.)
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Van értelme a vitáknak mert az általában előbbre visz, kivéve amikor nem. Tudom hogy melyik elv illetve kivitel hogy működik.
Idézet:
„A Weller egy fűtőbetéttel melegíti fel a relatív nagy tömegű réz hegyet, a fűtőbetét körbeöleli
a pákahegy egy részét.A veszteség nagy, a reagálás lassú.”
A Weller hegye (legalábbis a kattogósé) nem rézből van hanem vasból, az tény hogy közel sem vezeti úgy a hőt mint a réz. Az olyan kivitelű pákák vesztesége is nyilván nagyobb, ahol a fűtőszál külső fele a levegőt melegíti nem a hegyet, de ez nincs akkora hatással a forrasztásra. Az Ersa az nem ilyen. A hegye sem vas hanem réz, sokkal jobban közvetíti a fűtőszál melegét, vas csak a hegy végében van, ott hőt tárol, nem tud kihűlni egyik pillanatról a másikra ha elvonja onnan az ón a hőt. A hegye körbeöleli a fűtőbetétet, tehát a fűtőbetét teljes egészében csak a hegyet fűti, nem a levegőt (nem ma kezdték, az Ersa az egyik legrégebbi gyártó).
(#) Ge Lee válasza Johnny0004 hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Majdnem ugyanezt csináltam az Ersa-val. A Wellertől az tartott vissza hogy ha boltban kell megvenni a fűtőbetétet akkor az kétszer annyiba kerül. Illetve a WSP-hez még úgy ahogy lehet találni hirdetési oldalon olcsóbban, de nekem az nem kellene. A WP kellett volna, ahhoz viszont nem dobálnak sehol félárban...
(#) jlazar válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 2 / 1
 
A probléma ott van, amit a magas lóról nem igazán veszel észre, hogy a hőveszteség a forrasztásnál akkor gond ha az ón olvadási hőmérséklete alá kerül. Ha jól forrasztasz akkor erre nem kerül sor. Ha nem, akkor valóban odaragad de ez teljesen független a gyártótól, nem tehet róla ha valaki nem tudja használni az eszközét.
Ex has, annyit nem érsz, hogy utánanézzek, de legyen az olvadási hőmérséklet 150 fok. A páka hegye 380 (mint jelezted), durván 200 (vagy akármernnyi X) fokot csak hibás haszálatnál fog visszahűlni. Meg kell tanulni forrasztani, az sokat segít.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Minden weller hegy egy sokrétegü szendvics, van benne mágneses anyag azon egy közel 0,5-0,8 mm vastag vörösréz réteg, majd ezt veszi körül a külsö fém réteg. Ehhez jön még a hegy vége ami megint egy más anyag. A különbség az ersahoz, hogy a hegy kisebb és keményebb igy sokkal gyorsabban melegszik fel.

IMG_3003.JPG
    
(#) (Felhasználó 116638) válasza jlazar hozzászólására (») Márc 2, 2018 / 1
 
Ismételten kérlek, hogy ne személyeskedj,én sem tettem.
A vörös köd mögül nehéz tisztán látni a dolgokat.Higgadj le.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) jlazar válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Ismételten mondom, hogy a tények közlése nem személyeskedés.
A világ úgy működik, hogy mindenki kiválasztja azt az eszközt ami neki megfelel, elfogadja a tanácsokat, de úgy alapvetően senkit nem érdekel ha kiborulsz attól ha nem akarja mindenki azt használni ami a te igényeidet szolgálja.
(#) jlazar hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Hogy ne csak a pattogás legyen, lássuk a valóságot is.

Kattogós Weller, 7-es hegy, többrétegű panelről DPAK, ugyanúgy 8. mp.

Valami nem smakkol a nagy visszahűléses legendával.
(#) Alkotó válasza Johnny0004 hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Az a bajom a hangzatos gyártók termékeivel, hogy nem tudok szabadulni a név megfizetésétől. Nehéz elfogadnom egy WP80 árát reálisnak, és akkor még hol az állomás hozzá. Ha a páka súlyát vetítjük az árára, akkor már közel nemesfém árban van, tehát túlzónak látom a haszontartalmát.
Témaidegen példa, de mégis sok a párhuzam a sportcipőkkel. Űzök néhány cipőérzékeny sportot, és egyáltalán nem mindig az adidas vagy a nike a jó választás. Sokszor ezek árának akár a harmadáért lehet találni értékben azonos, ha nem jobb cipőket is. Itt fontos megjegyezni, hogy az ár másodlagos kérdés, a megfelelőség mindent megelőz, mert befolyásolja a teljesítményt, illetve kihat a láb egészségére. De a cipőt fel lehet próbálni, és lehet benne topogni néhány percet, ami már ad némi támpontot. Igaz még egyetlen boltban sem láttam kialakítva néhány jellemző padlóborítást, ahol célzottabban lehetne néhány irányváltást kipróbálni, tehát így is marad egy kicsi meglepetés faktor.
(#) Ge Lee válasza jlazar hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Nem kell egy vacak páka miatt egymásnak esni. Ő csupán ott tévedt el a gondolatmenetben, hogy ha gyorsabb a páka működése, azaz kisebb a hőingadozása a hőelvonások alkalmával, mert precízebb a fűtés és gyorsabb a hővezető közeg, akkor azzal a pákával sokkal könnyebben lehet nagyobb hőelvonású felületeket is forrasztani.
Ez ugye nem igaz, mert ennek ehhez nem sok köze van, aminek köze van hozzá az a páka fűtőteljesítménye. Nyilván ha adott egy többrétegű nyák ami mondjuk 20W hőt von el, azt meg lehet forrasztani egy akármilyen 50W-os pákával, teljesen mindegy hogy a hegy hőmérsékletét 1 vagy 5 fokon belül tudja-e tartani a szabályozás. Viszont ha az a nyák 60W hőt von el, akkor az 50W-os pákával akkor sem tudja megforrasztani ha indukciós, egész egyszerűen azért, mert az sem tud akkora hőt közölni a nyákkal amekkorát kellene.
Mint már mondottam vala megmértem az enyémet, 5 fokot esik vissza az ón hőmérséklete ilyenkor. Elég csúnya lenne ha megdermedne az ón attól, hogy visszahűl 340-ről 335 fokra...
Valaki kitalálta az indukciós pákát (is), beletett némi összeget a fejlesztésébe, aminek valahogy meg kell térülni, ehhez kell a +/-1 fokos marketing szöveg.
(#) Ge Lee válasza Massawa hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Rajzoltam neked hogy hogy néz ki pl. egy Solomon vagy egy Weller hegy, annak a fűtése, meg ehhez képest az Ersa. Az arányok nem pont ilyenek csak kb. Az egész egy vas tömb (kék szín a vas), ami kapott egy réteg rezet az meg talán nikkelt (ezek a vékony zöld szín a kék körül), és ott van még a hegy végén a bevonat azt már nem rajzoltam fel. A sárga pedig a fűtőbetét, a sárga tömör része az ahol konkrétan a fűtőszál van.
Az Ersa hegynek vas (kék) csak a hegyében van, az egész hüvely ami a hőt vezeti az réz (zöld). A fűtőszál a hegyet nem körülveszi hanem benne van, így a levegőt nem fűti hanem kizárólag a hegyet. Ilyen kivitelű a Hakko 907 klón is, csak annak az egész hegye vasból van.
Ez jobb hatásfokot ad mert kevesebb levegő áramlik a környezetbe, de van egy hátránya is, sokkal gyorsabban tönkremegy a fűtőbetét ha netán úgy megy tönkre a szabályozó hogy állandó fűtést kapcsol a fűtőszálra.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Nem kötözkodni akarok, és több mint 40 éves az elsö wellerem, azota van még két másik is, szoval elég jol képben vagyok a wellerek házatáján.

A mult héten, meg a jövöhéten ujra Ersaval kell dolgoznom ( ott ahol a munka van ilyeneket vettek). Annak egy kicsit más a hegye, amit te rászursz a fütötestre azon az Ersán meg van hosszabbitva -majdnem ugyanolyan hosszban csak vékonyabb. Finom munkára jo, csakhát vagy 200 XLR csatit kellett forrasztani, arra használhatatlan volt, egyszerüen elhült, pedig 80W volt ráirva. Elö is vetették velem a trafospákát. ( mert az mindig van na lam ilyen esetre Nem én forrasztok, hanem két kollégám. .
Tegnap összeraktam az uj HAKKOt is ( viszek egy sereg hegyet is hozzá csakis probálni.)
Azon az Ersán valamilyen ilyen hegy volt ( csak mint illusztracio, mert a tipusát nem tudom, de majd megnézem). Szoval ez nem az álom és ráadásul a hegy olyan puha, hogy ha egy kicsit megnyomod elgörbül, márpedig ilyen csatiknál néha nyomni kell, hogy megolvadjon az on. Azzal valoban csak finom SMD-t stb lehet jol forrasztani, meg drotvégeket onozni.

IMG_3004.PNG
    
(#) (Felhasználó 116638) válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Idézet:
„Rajzoltam neked hogy hogy néz ki pl. egy Solomon vagy egy Weller hegy, annak a fűtése, meg ehhez képest az Ersa. Az arányok nem pont ilyenek csak kb. Az egész egy vas tömb (kék szín a vas), ami kapott egy réteg rezet az meg talán nikkelt”


A Weller szerint réz mag,vas bevonat, nikkel bevonat, kivéve a hegy csúcsánál, ott gyárilag ónozzák, majd külső króm bevonat.
De lehet hogy nem így van, nem értek hozzá.

Weller2.JPG
    
(#) icserny válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Az SP-80 IRON páka magában 4585 Ft. A 80 W-os fűtőbetét irigylésre méltó, egyébként hasonló kialakítású, mint Az Aoyue/Hakko/Toolcraft pákák. Ennyit megér...

Ehhez képest a csicsás vezérlő elektronika és a pákatartó 25 eFt-os ára a pákához képest fölösleges fényűzésnek tűnik. Bár ez ízlés dolga.
Következő: »»   132 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem