Fórum témák
» Több friss téma |
Azért próbáld csak ki azt az egy megás potit.
Keress 2 teljesen egyforma 100 nF-ot és cseréld ki a 2 db 47 nF-ot.
Az 1 megás potit se felejtsd el... A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2016
Sajnos nincs itthon műanyag nyelű 1Mohm-os potim. Kicseréltem a kondikat 100nF-osra, igy már 10V-ig lehet leszabályozni az 500 kohmossal, ha nem lesz elég, akkor veszek potit. Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Két lehetőséged van: még nagyobb poti ( 2M2 ) és/vagy 150 nF-os kondik... aztán kiderül, tovább csökken-e a fesz vagy már nem.
Én 1Mohm, 47nF párossal tudtam leszabályozni egy fűrészlap-hegesztő készülék trafóját, stabil, jól működő megoldás volt.
Visszaraktam a 47 nanósokat a 100-asokkal párhuzamosan, így már teljesen leszabályozható (lehet, hogy elég lenne 22 nano, mert a poti végállása elött kb 30 fokkal 0-án van), így már jól használható. Köszönöm
Így már 147 nanó és ha így jó, miből gondolod, hogy 22 nanó jó lenne?
Még 20-22 voltra se tudnád leszabályozni.
Sziasztok!
Tudna valaki olyan triakos fordulatszám szabályzót amjt fogyasztótól függetlenül lehet 0-tól vagy közel 0tól teljes fordulatig lehet használni és elbír 3 4 5kw-os gépet is? Az áramerősséget csak a triak paraméterei határozzák meg? Köszönöm
Igen, a triak paraméterei az irányadóak, továbbá az a kérdés, hogy a motort lehet-e ilyen szabályzóval használni.
Köszönöm. Amúgy a szabályozhatóságát, mármint, hogy közel 0-tól közel teljes fordulatig, azt mi, vagy mik határozzák meg? Mert a múltkor csináltam egy ilyen kis kapcsolást, de csak a poti fél helyzetétől kezdett el valamit változni. És több fajta és értékű potival is próbáltam.
Leginkább attól függ, hogy a motor fordulatszáma szabályozható-e íly módon, pl. az aszinkron motorok nem.
Ha egy 230 V-ra méretezett motorra ráengedsz 10 V-ot, ne csodálkozz, hogy meg sem mozdul. Nagy valószínűséggel a szabályzó jó (0-100 %-ig adja ki a feszültséget), de a motornak egyszerűen több kell, hogy elinduljon. Ezt egy egyszerű méréssel meg lehet állapítani. Ha lassú fordulat kell, akkor ez nem a te feszültségszabályzód. Pl. 30 V-nál már elindul a motor, de azt akár egy hangya is lefogja. Ha alacsony fordulat kell, nagy nyomatékkal, szinte csak az áttétel marad.
Lehet, hogy létezik, de én még nem láttam 3, 4 , 5 kW -os univerzális motort, azok többnyire párszáz W -osak. Feltehetően ekkora teljesítményű motorok asszinkron motorok. Azokat pedig ilymódon fordulatszám szabályozni nemigen lehet.
Igen, gyanus nekem is a dolog, ezért is írtam bele a kitételt. Bár, ha jobban belegondolok. Járt már nálam olyan sarokcsiszoló, amire 2500 W volt írva, de mérések alapján megelégedett 1200 W-tal is.
Köszönöm, mondjuk nem az volt a kérdésem, hogy aszinkron vagy nem aszinkron. Én is tudom, hogy nem lehet, konkrétan nagyflexekhez kellene, és igen, van belőle 3kW-os biztos mert használom. Van egy szivattyú is, ott nem is kellene nagy teljesítmény sem, egyszerűen csak kisebb fordulatszám. A szivattyú egy szénkefés motorból házilag készített szörnyeteg.
Már megbocsáss, de nem lett volna korrektebb eleve feltenni úgy a kérdést, hogy "van egy 3 kW -os nagyflexem . . . "?
Egyébként csak a triak paraméterei határozzák meg a max szabályozható teljesítményt. De tekintettel kell lenni arra is, hogy a nagyobb áramú triak gyújtási teljesítménye is nagyobb lehet. Érdemes a kiválasztott darab adatlapját tanulmányozni.
De igen, úgy korrektebb lett volna, de azért más fogyasztóra is szeretném használni.
Az ilyen egyszerű szabályzókban egy trigger dióda van (diac), ami általában 30- 32 V -nál kapcsol. Egy ilyennel nem lehet nullánál kezdeni a szabályzást. Ahhoz komolyabb trigger áramkört kell építeni.
Ez nem nagyon szokott gond lenni, mert egy 230V -os univerzális motor ekkora feszültségnél lehet, el sem indul, az izzólámpánál sem túl zavaró.
Nem is volt a gond, hanem olyan volt, a poti minimális állásánál is forgott, ráadásul elég gyorsan. Tehát kicsi volt az a tartomány ahol módosult a fordulatszám. Kb. 3/4 fordulattól lehetett maximumig szabályozni.
Sziasztok!
Nem tudom jó helyre írok-e. Van egy porszivóból kiszedett triakos szabályozóm. Ezt át tudom építeni hogy 24V AC-n is jó legyen? Jelenleg egy trafó primer tekercsére tudom csak rátenni, de jó lenne a szekunder oldalon szabályozni inkább. Habvágó lenne így a 24V-os trafó kimeneten a szabályozó illetve a kanthal huzal lenne, ami 60cmhosszú kb 5-6 ohm. Jelenleg BTA12-600 a TRIAK, DB3 a DIAC, egy potméter és 2 ellenállás - 2 kondenzátorból áll. Délután tudom küldeni a fényképet, és a visszarajzolt kapcsolást róla. Ha megoldható akkor nem csinálnék új kapcsolást, inkább a jelenlegi alkatrészeket cserélném. Köszönöm! A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2018
Szia!
Ha diakot tartalmaz a kapcsolás, akkor sajnos nem működik kis feszültségen, mert a diak 30V körül billen, ekkora csúcsfeszültség mindenképpen kell neki, a 24V határeset.
Szia!
Legalább egy fénykép jó lenne a kiszedett szabályzóról. Így láttanlanban, ha csak kettő kivezetése van, akkor valószínűleg nem lesz jó 24Vac-ra. Egyébként ha működik primer oldalról, és a trafót sem mágnesezi el (nem lesz a trafó indokolatlanul meleg), akkor célszerűbb inkább primer oldalról használni, vagy legalábbis energetikailag kedvezőbb.
Mitől függ az hogy elmágnesezi-e?
2 csatlakozása van az áramkörnek és diakos.
Ha DB3 diak van benne, akkor nem fog működni 24 V -ról. Adatlap szerint min 28, typ 32, max 36 V a billenési feszültsége. Felmágnesezni, ha színuszos váltakozó feszültséggel táplálod, akkor a trafót nem fogja.
Elsősorban a diak szimetrikusságától. Kismértékben eltérhetnek a billenési feszültségszintek az iránytól függően.
A triak sem egyformán gyorsan kapcsol az egyes negyedekben, az is okozhat asszimetriát. A trafó felépítésétől is függ, hogy mekkora asszimetriától mekkora mágnesező áram alakul ki. A torroidok érzékenyebbek rá, az EI lemezes trafók kevésbé. A gyakorlatban a trafó melegedése hamar megmutatja, hogy van-e probléma.
Sziasztok,
Ezt szeretném megépíteni, induktivitást hogyan gyártanátok le? Vagy kitermelhető valahonnan? (Bocs ha már volt kérdés, nem leltem rá...) Köszi
Opcionális alkatrész, elsősorban a zavarkibocsájtást csökkenti. Ha van elfekvőben olyan, amelyik kibírja a tervezett áramot, kb. bármilyen lehet. Nem kötelező a két tekercs, egy is elég lehet a fogyasztóval sorbakötve.
Üdv! Esetleg ez a módszer. A triak 16...25 A-es.
Csináltam már egy-két triakos fényerőszabályzót, és gondoltam ha már az alacsonyabb tartományban is használható verziót próbálom ki, akkor a zavarszűrőt is megnézem, vajon érezhető-e a különbség vagy sem...
(Minden van a fiókban hozzá, csak az a 30mH-s induktivitás nincs, gondoltam hátha valaki próbált ilyet csinálni, ráadásul kb: 4,4A-t kell majd elviselnie...) |
Bejelentkezés
Hirdetés |