Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3144 / 3972
(#) Csupasz hozzászólása Márc 18, 2018 /
 
Videokamerára kellene tennem egy mikroport vevőt. A kamerán fantomtáp (48V) van, a vevőnek 12V/800mA kellene. Van itthon egy kici kínai modulom, de az max.30V bemenetre használható. Hogy tudnám ezt megemelni 50V-ra?
(#) kadarist válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Szia!
A kamera milyen tápfeszültségről üzemel?
(#) Csupasz válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
12V, de meg nem bonthatom. Csak a fantomtápra köthetek rá. Nincs 12V-os csatlakozója.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2018
(#) Skori válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Az LM2596s helyett használhatsz LM2596HV-t, ami max. 60V-ot bír a bemenetén. Persze a bementi kondikat is cserélni kell, ha kisebb a feszültségtűrésük. Az SS54 schottky dióda is csak 40V-os, azt is más típusra kell cserélni.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2018
(#) Csupasz válasza Skori hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Köszi!
(#) rolie válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Ha a fantomtáp csak az XLR aljzaton áll rendelkezésdre, akkor abból szerintem nem fogsz tudni elegendő teljesítményt kivenni. Elvileg a hideg- és melegér is 6,8 kOhmon keresztül van +48V-ra húzva, még ha párhuzamosítod őket akkor egy 48V-os, 3,4kOhm belső ellenállású forrásod van. Ebből 48/3,4=14,11mA a rövidzárási áram, borítékolható hogy nem lesz jó sajnos.
(#) Csupasz válasza rolie hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Köszönöm, ezt nem tudtam. Akkor valami mást kell kitalálnom.
(#) Chipmunk1960 válasza tbarath hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Érdekes táblázat, de alakossági fülgázárak összehasonlításánál, a lakossági fizetéseket is össze kellene vetni, mondjuk Magyarország-Ausztria vonalában!
(#) tbarath válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Márc 18, 2018 /
 
Biztosan, de nem olvastam végig a dokument. Engem csak az érdekelt, hogy mennyi (volt) a lakossági fűtésben az áram aránya, erre kerestem és erre dobta a gugli.
Nyilván az osztrák fizukhoz viszonyítva szinte minden sokkal olcsóbb ott, mint itt.
(#) Moderátor hozzászólása Márc 19, 2018
 
Biztos, hogy ebben a témában kell erről beszélgetni?! Egyébként sem volt még elég a férfiasság-méret villogtatásból-méregetésből?!
(#) freddyke válasza proli007 hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Idézet:
„Közben eszembe jutott egy végtelenül egyszerű megoldás. A tranyó bázis-emitter átmenete záró irányban kb. 7..8V között belavinázik. Így korlátozza a feszültséget ez felett. Az osztás miatt, ennek fele jut el az Ad-ra. Fordított polaritás esetén pedig a tranyó kinyit. Mivel kb. 600mV a nyitófeszültsége a bázis-emitternek, így ennek is fele jut el az AD-re.. A szimulátor, nem biztos hogy tudja hogy a bázis letörik, mert az adatlapok, 5V-ban határozzák meg a zárófeszültséget.”
A 600mV nincs az adatlapon. Szórás is lehet az egyes darabok között. -300mV az abszolút maximum, amit a PIC elvisel. Lehetőleg ez alatt kellene maradni, teret hagyva a hőmérséklet-változás miatti eltolódásnak is. A kiszámíthatósága és a megismételhetősége miatt az első, Zener-es kapcsolásod jobban tetszik.

Teljesen más kérdés. Szeretnék egy kétfokozatú tápegységet. A bemenő feszültség 8-14.4V normális esetben, +/-300V-os lökések előfordulhatnak (ugyanaz, mint az analóg bemenetnél). 1-20mA lenne a várható fogyasztási tartomány. 50-63mA körüli biztosítékot használnék. (Esetleg RC szűrőt, de sok feszültség esik rajta, ha bemenő feszültség 8V vagy az alá esik.) Az első fokozat 5.5-6V-ot állítana elő, a második fokozat ebből 5V-ot. A két fokozat lényege, hogy bármelyik fokozat hibásodik meg (legrosszabb esettel számolva, kikerül a bementő feszültség a kimenetére), 6V-nál több ne jelenhessen meg a kimeneten. (Az egészből kettő lenne párhuzamosan és a rákötött PIC-ből is. A tápág védelme kritikus, mert egyik PIC megölheti a másik PIC-et vagy a motorvezérlőt túlfeszültséggel.)
Második fokozatnak LP2951-et javasoltak (-0.3 +30V az abszolút maximum). Első fokozatnak egy NPN Darlington tranzisztoros, Zener-es előfeszítéses egyszerű stabilizátort javasoltak, mert vannak olyan tranzisztorok, amelyek kollektor-emitter között több száz Voltot is elviselnek. Itt néztem tranzisztorokat, nem jutok előrébb. A legtöbb, legalább 300V-ot elviselő (emitter-kollektor között) tranzisztor Amperekre lett kitalálva, a bázis-emitter szivárgó árama egyiknek ~60mA volt, illetve <100mA kollektoráramnál az erősítése 10 alatti (alacsony hőmérsékleten méginkább). Hűtőbordára tehető vagy SMD hűtőfelülettel rendelkező kellene. Esetleg beépített védődiódával és ESD védelemmel. Tudnál esetleg tranzisztort javasolni? Milyen paraméterekkel keressek és milyen típusokat? 1-20mA változó fogyasztáshoz kell a Darlington vagy jó sima is?
A második fokozatot (LP2951) miként védjem, hogy -0.3 +30V-nál ne kapjon többet +/- 300V-os lökéseknél? Minél egyszerűbb, de hibatűrő megoldást szeretnék. (Azért figyeltetném a tápfeszültségeket PIC-el 3 ponton, hogy hiba esetén értesítést kapjak és az áramkör le tudja magát kapcsolni.)
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2018
(#) tbarath válasza freddyke hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Azokat a +/-300V lökések mekkorák? Mert elég lenne odatenni egy nagyobb kondit, aztán az elnyelné. Illetve ezt találtam még: Bővebben: Link
(#) Wind-Storm hozzászólása Márc 19, 2018 /
 
Sziasztok!

Szuperhajlékony AWG26-os, vagy hasonló méretű egyeres vezetéket keresek, PTZ kamerán belüli kábelezéshez kellene.

Ha valaki ajánlana boltot (ha nem muszáj Ebay-ről most nem rendelnék, mert sok idő) vagy volna eladó, az kérem jelezze.
A szín az mindegy, előre is köszönöm!
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Annyit hozzáfűznék, hogy az eddig méretben leginkább megfelelő az az AWG-ben nem meghatározott LiYv 1x0,14mm2 keresztmetszetű, viszont nem elég hajlékony: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2018
(#) freddyke válasza tbarath hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Idézet:
„Azokat a +/-300V lökések mekkorák? Mert elég lenne odatenni egy nagyobb kondit, aztán az elnyelné. Illetve ezt találtam még: Bővebben: Link”
Elnagyolva írtam. Tranziens környezet. A durvábbak: 125V 400ms, 300V 320us, -100V 200ms, 200V 1ms, +/- 15kV ESD 50ns.
Kondi helyett jobb lehet RC szűrés, csak az R tagon feszültség esik. 20mA-nál betehető akár 50Ohm, 1V feszültségesés árán. 8V körüli feszültségnél (indítózás), szerintem már nem lehetne belőle két lépcsőben 5V-ot stabilizálni. Kisebb ellenállással kevésbé lesz hatékony az RC tag.
A Crowbar-ról tudtam, de végül másik témában a TVS lett előnyben részesítve. Kevesebb alkatrész. Mégkevesebb alkatrész, ha találok olyan Darlington tranzisztort, amiben benne van a TVS, esetleg védődióda. A BU323Z ilyen, csak 100mA alatt az erősítési tényezője nagyon gyenge, és 50mA emitter-bázis szivárgóárama van. Hasonló tranzisztor lenne ideális "kicsiben". A tranzisztor kiválasztásában jönne jól egy kis segítség.
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
A fogóm táblázatán ezt találtam: Az általam krimpelendő 1mm-es érintkezőhöz alkalmazható vezeték AWG 32-28, szóval szabvány szerint legnagyobb keresztmetszetűnek 0,08 mm2-es vezeték mehetne bele, ha esetleg valakinek akadna ilyenje, vagy tudja hol kapok, Ebay-t kivéve.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2018
(#) tbarath válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 19, 2018 / 1
 
Bővebben: Link

Az 1. oldal közepe felé vannak kábelek. Nem tudom mennyire felel meg, egy google találatra kapott 404 után jutottam el ide.
(#) nedudgi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 20, 2018 / 1
 
Ilyen vezetékem van, ha eljössz érte, átadok belóle.
(#) Wind-Storm válasza tbarath hozzászólására (») Márc 20, 2018 /
 
Köszi, látom van rakat 0,08-as, meg mikrofon kábel is, gondolom az annyira nem merev, megérhet egy próbát.
Bár most már szempont az is, hogy mínuszokat is kibírjon, mert egy kültéri PTZ kamerás alkalmazáshoz kell, az pedig mozog.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2018
(#) Kovabe hozzászólása Márc 20, 2018 /
 
Sziasztok

Nincs Valakinek egy LM35-höz való kapcsolása ahol a táp 12V és egy 12V-os relét behúz ha elér egy adott hőmérsékletet? Jelen esetben az adott hőmérséklet 45 fok
(#) reloop válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 20, 2018 / 1
 
Szia! Van több Google találat is, íme az egyik.
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Márc 20, 2018 / 1
 
Hello! Ez esetleg nem megfelelő?
(#) Olits hozzászólása Márc 20, 2018 /
 
Sziasztok.Lehet egy ilyen crossover adapterrel és egy normál internet kábellel 2 számítógépet összekötni és adatokat küldeni egyikről a másikra?
Bővebben: Link
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 20, 2018 /
 
Ha csak fájlt akarsz másolni megosztott mappákból, akkor elég egy "csavart" UTP kábel is.
Számítógépes topikba is mehetett volna...
(#) tbarath válasza Olits hozzászólására (») Márc 20, 2018 /
 
A válasz alapvetően igen, de a helyzet nem ilyen egyszerű.
Kábel: bár a hálózati adapterek (jellemzően gigabitesek) már sima "egyenes" kábellel is összeköthetőek, de a régebbieknél fordítani kell a használt TX és RX érpárat (mert csak azt használja a 8-ból).
Fölötte még az IP rétegnek is rendben kell lenni, azaz mindkét hálókártyának fix IP kell és mindkét címnek ugyanabban a subnet-ben kell lennie. De névfeloldás így se lesz, szóval vagy IP-n kell kommunikálni, vagy a hosts file-ba kell beírni a másik oldal név/IP párosát.
(#) elektroncso hozzászólása Márc 21, 2018 /
 
Sziasztok.
Egy egyszerű kérdésem lenne, a "power supply rejection ratio"-nak mi a magyar megnevezése?
Előre is köszönöm.
(#) kadarist válasza elektroncso hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Annyit jelent, hogy a tápfeszültség változása mennyire jelenik meg a kimenőfeszültség értékében, más néven brummelnyomás.
(#) Lamboo hozzászólása Márc 21, 2018 /
 
Sziasztok!

Vennék pár IR LED-et ebből a típusból:
OSI5LA5201A
És pár fototranzisztort:
LTR-323DB-DTE

Szeretném kiszámolni, hogy mekkora áramok folynak át a tranzisztoron, ha az IR LED fényének 50 és 100%-a éri a fototranzisztort. Hogyan tudnám ezt megtenni?
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) Stewe válasza Lamboo hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Erre mi célból van szükség?
Ha van kollimátorod az IR LED-hez, ami a teljes nyalábot a fototranzisztor aktív felületére juttatja, akkor talán meg tudod mérni, de a számítás kétséges. A tranzisztoron átfolyó áram pedig függ annak a kollektorköri feszültségétől és a munkaellenállástól is.
Kellene a LED fényárama katalógusadatok szerinti kihajtásnál, a sugárzó és a tranzisztor távolsága, sugárzási szög, és még pár tucat apróság... ez szinte kivitelezhetetlen.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) Moderátor hozzászólása Olits hozzászólására (») Márc 21, 2018
 
Ez elektronikai fórum, nem pedig informatikai, kérjük ezt szem előtt tartani!
Következő: »»   3144 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem