Fórum témák
» Több friss téma |
lásd az előzőekben linkelt CD4060 adatlap első oldali ábrái
Oké, az elsőt (proli007)kipróbáltam egy egyszerű szimulátorban és működik.
Az ic-m adatlapján is a második kerawill által közölt rajz van! http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?cct=$+1+0.000005+10.2...6+3%0A
Kera_will, most már értem amit a múltkor írtál, a +tápfesz és a föld közzé kapcsolt
néhányszáz ohmos ellenállás arra szolgál, hogyha megszűnik a tápfesz, az ic akkor is védve marad. http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?cct=$+1+0.000005+10.2...6+3%0A
Sziasztok.
Egy érdekes ötletem támadt. Mi lenne, ha időalapnak egy rádió jeladó (pl. időszinkron adó) jelét használnák? Ezzel ha megfelelően stabil rádió jeladót választunk akkor egy nagyon jó stabilitású időalapot kapnánk. Vajon életképes ez az ötlet, vagy hülyeség? A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2018
Például a DCF 77 adót. Amikor még volt analóg Tv műsorszórás a sorfrekvencia jelét lehetet használni időalapnak, mert az az adóoldalon kvarccal stabilitású volt.
Üdv.
Inkább a GPS vevő PPS kimenetét szokás manapság használni. Kipróbáltam és kb ugyan azt értem el vele, mint a 0.1 ppm-es TCXO-val. Aztán egy sajnálatos balesetben elhalálozott az egész frekimérő projekt.
Eszembe jutott a GPS-is, de akár az internetet is lehetne használni.
A DCF-77 elég kézenfekvő, annak a jeleit stabilan lehet nálunk venni. Bár ezzel a legnagyobb gond az volna, hogy ha nem veszi az adó jeleik akkor nem lehet mérni. De tegnap este csak úgy kíváncsiságból megnéztem mennyiért lehet atomórát venni és bizony meglepődtem. 160-180€ körül már lehet rubídium-időalapot kapni. Kicsit jobban állnék anyagilag lehet beruháznék egyre. rubídium-oszcillátor A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
A méréstechnikában 10 MHz az alaposzcillátor. Létezik olyan TCXO, amelynek a frekvenciáját kismértékben állítani lehet. Ez azért fontos, mert így szinkronizálni lehet (PLL -el), a DCF, vagy bármely más frekvencia etalonnal. Azért egy ilyen oszcillátor nem olyan eszement drága.
A DCF77 másodrendű etalon, mert a svájci mérésügyi hivatal frekvencia etalonjához van szinkronozva. Szerintem érdemes egy külön "műszert" készíteni erre a célra.
Akkor átkapcsol a belső időalapra. Ha nem az a cél, hogy ne legyen oszcilátor. Van egy DCf77 vevőm ha nincs jel akkor a saját időalapjáről működik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
Ahogy a neten nézelődtem, a legtöbb ilyen készüléken a 10MHz-en kívül van 1PPS kimenet is. Lehet nekiállok és csinálok egyet magamnak. Azt nem tudom, hogy a DCF77 vagy a 10MHz-es WWV adó jeleit használjam. Egyáltalán az utóbbit itt nálunk be lehet fogni (USA-ból sugározzák elvileg)? Vagy ha már csinálom akkor csináljam meg úgy, hogy mind a kettőt használhassam? A neten megnézve ezeket a TCXO-kat sem vesztegetik túl drágáért.
Melyik DCF-77 vevő lenne alkalmas rá? Eddig ilyennel még nem dolgoztam.
Pontosan megnézem típust. Valahol a lomosban van.. Valami Pc uhr a neve (németül) Kb. húsz husznöt évvel ezelőtti. Szerverhez használtam ez szinkronizálta a szerver rendszer órát..
Nem tudom mi a cél, de a dcf igen pontatlan: mondjuk ±1s a vétel pontossága a kis sávszélesség miatt, az internet se jobb, sőt az ottani késleltetések nagyobb hibát is okozhatnak.
Hosszú távon (hónapok alatt) az átlag jó lehet, de a rövidtávú (pár nap) ingadozásokat nem javítja. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
Szerintem rettenetesen túlliheged a dolgot.
Ha idő, és számítógép, akkor NTP. Ha frekvencia is kell, akkor meg GPS másodperces jele. Mondjuk onnan idő is jön a másik lábon, szinte le se lehet csapni Idézet: „de a dcf igen pontatlan” Miből gondolod? Nem óra készül, hanem műszerhez időalap. Az pedig a DCF vivője, amire a 10 MHz -es oszcilátort szinkronozni kell. Én eddíg úgy tudtam, hogy a rádió hullámok fénysebességgel terjednek, de lehet lemaradtam valamiről? Útközben megváltozik az adó frekvenciája? Természetesen más hiteles frekvenciát sugárzó adó is jó, a GPS is, de ha stabilan jön a DCF77, annál egyszerűbb nincsen.
Van infód arról, hogy a DCF 77,5kHz-es vivője milyen módon van előállítva? A pontos időt ugyanis nem a vivő frekvenciája, hanem az arra AM modulációban ráültetett információ hordozza.
DCF77
Időalap generátor. Szeretnék egy jó frekvenciamérőt építeni, amivel eddig dolgoztam profi szovjet azt kb. egy hónap múlva vissza kell adnom a sulinak, így nagyfrekvenciás frekvenciamérő nélkül maradok. Ha már nekiállok építeni akkor építek olyat, amit sokáig használhatok. A cél a lehető legtöbb digit, lehetőleg a legstabilabban.
Gondolkodok házi TCXO-n is, de ahhoz vagy öregbített kvarcot kéne szereznem, vagy nekem kéne öregbíteni. Mindenképp szeretném, ha külső időalap csatlakoztatására is volna lehetőség, mert ha lesz rávaló akkor beruházok egy rubídium-időalapra, de jelenleg még kicsit drágállom a saját keretemhez képest. Ezért most valamilyen olcsóbb megoldás felé kacsingatok. De ahogy elnéztem gyári GPS időalap sem olcsóbb. Persze házilag biztos olcsóbb összerakni. Idézet: „Van infód arról, hogy a DCF 77,5kHz-es vivője milyen módon van előállítva?” Maradjunk annyiban, hogy meglehetősen stabilan/pontosan A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
Van, a DCF77 vivője a Német mérésügyi hivatal atomórájához van szinkronozva. Ennek megfelelően a vivőfrekvencia másodrendű etalon.
Bővebben: Link Ez a topik viszont frekvencia mérésről szól, így az ehhez szükséges időalap pontossága meghatározza a frekvencia mérés pontosságát. Hogy ezen AM -ben modulálva pontos idő információ is van, az csak "hab a tortán". Bár leginkább mindenki csak erre koncentrál, az egyszerűség kedvéért. Itt, és most, nem a pontosidő információ van hasznosítva.
Igen, közben én is megtaláltam: DCF77 carrier freq
Így tényleg jól használható erre a célra Van olyan DCF vevő, ahol ki van vezetve a vivőfrekvencia? Vagy érdemes erre a célra saját vevőt készíteni?
Érdemes csinálni érzékeny egyenes vevőt, jó antennával. Ha a vevőből kijövő jellel szinkronizálod a saját TCXO -dat, harmadrendű etalonod lesz, ami azért meglehetősen pontos.
Nekem van két műszerem is, amiben van frekvencia és periódus idő (nem naptári óraidő) mérő funkció, abban van lehetőség külső 10 MHz órajellel való szinkronozásra. A saját időalapja is elég pontos, és elég csak időnként szinkronozni, hitelesíteni. A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2018
A vivőfrekvenciával mi a célod? Az 1 bit/ másodperc szerintem jó időalapnak ami gyakorlatilag 1 másodperces időalapot (kapuidő) jelent.
Idézet: „Így tényleg jól használható erre a célra” Még hogy jól? Úgy nagyjából 6 - 7 nagyságrenddel pontosabb, mint egy órakvarc.
Ha a másodperces impulzusokat a vivő 77500-as osztásával állítja elő, akkor jó az is. Ha a vivőre ültetett IRIG-B kódot kiértékelve, akkor lehet némi jitter a másodperces impulzusokba.
Az 1PPS rendben van, de még nem láttam olyan műszert aminek ekkora volna a külső időalap bemenete. A jelenleg még nálam lévő szovjeté mondjuk 5MHz, de a suliban lévő újabbé 10MHz. Persze az 1PPS-t is ki lehet vezetni az előlapra, jól jön az.
Ezt a DCF-77-et körüljárom jobban, szerintem ebből fogom megcsinálni a külső időalap generátoromat. Még megpróbálkozok a 10MHz-es WWV adó jelével is, azzal könnyebb dolgom volna, lévén az már alapból 10MHz, de nem tudom, hogy az USA-ból mennyire lehet stabilan venni. Ráadásul ide már az ionoszféráról visszaverődve érkezik, lehet benne fáziscsúszás. Összehasonlításra a helyi oszcillátorral megfelel a 4046 PLL IC? Persze a DCF-77 esetében.
Én is pont egy GPSDO terv közepén tartok. A részegységek próbapanelen már működnek, de már két hónapja áll az építés időhiány miatt. Az összehuzalozott áramkör frekvencia csúszása pár mHz-en belül van, csak ki kell várni a termikus egyensúly beálltát, ami nem kevés.
Persze megfelel, a 77,5 kHz -et és a 10 MHz -et "közös nevezőre" kell hozni osztásokkal, és azt lehet hasonlítani a PLL ben. Az meg aztán már elég alacsony frekvencia.
Hogy az USA -ból hogy jön a 10 MHz, nekem még nem sikerült meghallani térerősség mérő műszerrel. Igaz, az nem is annyira érzékeny jószág.
De hogy hogy tudom közös nevezőre hozni azt nem tudom. 129,032258...-al kéne osztanom a 10MHz-et ahhoz, hogy 77,5kHz-et kapjak.
Sajnos az R326 megint nem üzemel (illetve a külső tápja) így a 10MHz-et nem tudom meghallgatni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |