Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   73 / 274
(#) uli hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Szia!
12 Vról PC tápról indítottam, a diódák 1n4002 esek, ami ugyanazt tudja mint a 4001 csak 100 voltig asszem.(1n2002ről nem is hallott az eladó )
Kössz a gyors reagálást: Uli
szerk: minden GND össze van most fogva!
uli
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Akkor fusi boltos, az biztos mert akor a LED fényforrásra biztos azt mondta volna hogy "LEDízzó", mközben nem az D:
Nekem 200darab van belőlle egy rakattal elhasználok csomószor!
A hiba itt van, az a 3-4KHz es félimpulzust, nem viseli a TDA végfokod, ezért "szállta" meg a némaság amiből nem fogod feléleszteni!
Egy sottky dióda egyen irányítja ennyi az egész!
Ezt a kapcsolást nem erre az áramkörre tervezték!
Valószínűsíthető még, hogy az áramkör bazinagy áramot kapott, (nem volt áramkorlát) és ezért szálhatott el!
(#) uli hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
tehát akkor mit is tegyek most?
Uli
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Cseréld a végokodat, mert az meghalt!
Utána NE PC tápról üzemeltesd!
Mondjuk egy 12V os adapter is megfelel próbaképpen, megspékelve egy pufferkondival monjuk 25V 2200MikroFaradossal!
Aztán, már nem fog elszállni a végfok!
Ha van nyomtatód, scannered akkor annak a tápja is jó! Általában 16-24V -osak szoktak lenni a standard kivitelnél!
(#) Steven19 hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Helló mindenkinek! A diódák a kimeneten Lenz törvénye miatt vannak ott mert ami a hangszóróbol jön vissza feszültség annak nem örülnek a végtranzisztorok mert ugye a hangszórónak elég kicsi a belső ellenállása ezért nagyot rúg a végtranyóknak amitől gyakran elszállnak. Nekem ebben a pozicióban 1N4007-esek vannak. Nah mind1 a nállam sokkal okosabbak majd megmagyarázzák hol lehet a hiba addig én hallgatok. Nah helló.
(#) uli hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
nekem valami nem tiszta!
Ha lecserélem a végfokom, és berakom ugyanabba a nyákba, akkor ugyanugy tönkre fog menni nem?
vagy azért halt meg, mert PC tápról indítottam? (és én még azthittem a PCtáp tök jó mert sabil meg minden )
uli
(#) uli válasza Steven19 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Kösssz, hogy elmagyaráztad a diódák szerepét (Már megérte ma felkelnem )
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
A PC táp az stabil feszültségre!
De ha a terhelés változik, bizony az amper nő, és a szag is, de a fesz marad változatlan!
A táp lehet hibás is (puffer kondik a primer/szekunder körben rosszak!)
A pc tápban egyenirányított egy 12V os félegyenáram, ami kb 3-4KHzes aszem, namost lehet ezek a sűrű feszültség csúcsok, nyeste meg a vegfokot!
Egyébként a kapcsolás jó!
Ja a bemeneti feszültség nem mindegy, amit a rádiódról adsz ki! +-1V nál nagyobb, mert nem negyon kéne! Egy feszültségosztóval, lehetne szbályozni!
(#) uli hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Bocsi, de nem tudom értelmezni amit leírtál!
Hány V nál ne legyen nagyobb a bemenő fesz?? Uli
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Ahol a hangot bejuttatod, (hangbemenet) ottt az effektív feszültség kb 1V+- lehet csak, mert ha ez nagyobb akkor szintén megkostólja a végfokot!
Ebben a végfokban egy diferenciál erősítő is tevénykeik! Ami azt jelenti hogy a bemenő jel, és a tápfeszültség különbségét erősíti ki!
Ha ez elérte a telítési csúcsát, akkor torzítani, majd tönkremenni fog!
Szal egy potit bekötsz feszültséosztónak a bemenetére és ennyi, azzal már tudod szbályozni! (100K Ohmos -sal próbáld meg)
(D: *ülye vagyok, elfelejtettem hogy ot van a rajzon, de előtétet azért még kaphat)
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
A lényeg, hogy NE PC tápról, és lehetőleg, úgy 15V ról menjen, amit puffereléssel el lehet érni (nem minden áron), bekapcsolod a rádiód, és úgy kb, a középállás és a minimum közé állítod, és éleszted a megjavított áramköt és szépen fokozatosan adagolod a hangerőt, és ennyi, ha egy picit el kezd torzítani az még nem baj, de ne legyen nagyobb (és tartós), mert nem szereti.
Esetleg hány Ohm -os /W -os hagszórót használsz rólla?
Ez számít a kivehető elesímény szempontjából is!
Tényleg esetleg nem szakadt meg a hangszóród?
Egy eygszerű szakadás vizsgálattal meg lehet állapítani.
(#) Steven19 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Helló!PC-s tápban kimenőfeszültségekkel sorosan kis ellenállású tekercsek nem véletlen vannak pont azért hogy ezeket a zavarokat kiszűrjék szerintem nem az tette tönkre a végfokot mert láttam már olyan elvetemültet aki belerakta számitógépbe ezt a végfokot és ment is neki. Ha azok a tüskék károsak lennének szerintem nemsok számitógép működne mert az is az érzékeny készülékek csoportjába tartozik.
(#) _ampervadasz_ válasza Steven19 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Az oké is de ott a PC többi része volt a "söntje" ennek a végfoknak!
Tehát az átjutó áramot kéne korlátozni!
Meg aztán most jutott eszembe , hogy az 5V -os részt is kell terhelni, nem csak a 12V -ot, mert ennek függvényében változtat a kapcsolási frekvencián a PWM!
Látam én már ilyen tápot ahol ezek az úgynevezett zavarszűrő tekercsek nem voltak ott, sem a "pufik".
Egyszerűen át lett hidalva! (szerencsére nem az én tápom volt, de a tulajdonosa okozott is vele anyagi kárt saját magának!)
(#) Steven19 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Nekem elhiheted van abban áramkorlát de az aztán működik is benne. átlagos 4-6000Ft-os tápok amik kb 400W-os kategóriájúak 100W-nál leoldanak és kész. Nállam van eggy 300W-os ami még a mostani 64bit-es gépemet is elhajtja DVD iró nélkül 12V 500mA-nél már leakar fulladni.Ennyit erről. Annál többet amit ő felvenne úgysem vesz fel.
(#) Steven19 hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Benézném ha kondi helyére átkötést tennének nem kötekedni akarok csak az csúnya volna. Másrészt szoktak ilyeneket kispórolni tápokból.Ezért nem veszek már 15000Ft alatt tápot.
(#) _ampervadasz_ válasza Steven19 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Elnézést kérek , rosszul fogalmaztam, a tekercsek helye, ki van hagyva, át van hidalva, a kondik helye ki van hagyva!
Gondoltam nem fogalmazom át az elején, mert gondoltam, hogy legalább anyira nem néz senkise h*lyének hogy azt higgye róllam hogy az elkót áthidalnák egy "deróttal".
Elnézést az erős fogalmazásért!
(#) Steven19 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Helló! Tényleg nem akartalak h****nek nézni nem is nézlek csak mint feltevésként irtam hogy : "az elkók helyét áthidalják" nah az LENNE a csúnya, a szokás pedig az hogy kihagyják a helyét nem áthidalják, bár vannak helyzetek amikor az elkók helyét áthidalják ilyenkor gondolom nem csinálnak azzal rövidzárt más esetekben meg csúnya dolog.Amúgy semmi gond. A plussz munkáért elnézésedet kérem. Nah Helló.
(#) _ampervadasz_ válasza Steven19 hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Nincsen smmi gond, csak tisztázni akartam egy félreértés, mert bevalomm én fgoalmaztam, hü**én!
Nem vagyok a szavak embere sem, szóban jobban tudok fogalmazni!
(#) uli válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Szia!
Értem már hogy mondod!
A Poti ahogy lerajzoltad ott volt az elején, hangot szép finoman kezdtem el neki adagolni.
A hangszóróim 4R/25W osak, és nincs szakadás, kipróbáltam mással!
Lényeg az akkor, hogy ne PCtápról.
Értem és köszönöm a segítséget!!!!!!!
Elkezdek gyűjtögetni, aztán majd írok, hogy mi lett!
Kösssz: Uli
(#) _ampervadasz_ válasza uli hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Csodatörtént!
Végre tudam segíteni!
Esetleg elnézést kérek a fogalmazásért, de írásban rossz vagyok! Inkább szóban vagyok jobb!
Sok sikert a bütyköléshez!
(#) lamalas válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
_ampervadasz_! engedd meg hogy pontositsak 1 kicsit, mert kicsit furan magyarazol nehany dolgot:

Idézet:
„...az effektív feszültség kb 1V+- lehet...”


Nincs olyan, hogy +-1V-os effektiv feszultseg!!! Effektiv erteke a valtakozo feszultsegeknek van ami azt az egyenfeszultseget jelenti ami ugyanazon a terhelesen azonos mennyisegu hot termel mint a valtakozo feszultseg aminek az effektiv erteket keressuk. Ezt kovetkezokepp lehet kiszamolni: ha adott a valtakozo feszultseg csucstol csucsig mert erteke, akkor azt elosztod kettovel majd gyok 2-vel. Pl.: Ucs-cs = 1V feszultseg effektiv erteke: Ueff = (Ucs-cs/2)/gyok2 = 0.354V. Ha a valtakozofeszultseg csucserteke van csak meg akkor nem kell 2-vel osztani, csak gyok2-vel!


Idézet:
„Ebben a végfokban egy diferenciál erősítő is tevénykeik! Ami azt jelenti hogy a bemenő jel, és a tápfeszültség különbségét erősíti ki!”


Valoban? Akkor mekkora lesz a kimeneten a jeled, ha a bemeno feszultseg 0V? A differencialerositot nem azert hivjak diff. erositonek mert a tapfeszultseg es a bemenojel kulonbseget erositi. Azert hivjak diff.erositonek, mert a 2 bemenetere (igen, a diff. erositonek 2 bemenete van!) adott kulonbozo vezerlo feszultsegek differenciajaval (kulonbsegevel) arányos a kiemeneti szimmetrikus jel.
(#) _ampervadasz_ válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Úúúú! Köszönöm a kijavítást, igaz ez nagyon hibádzik, meg legalább a differenciál erősítős tévhitemet, kijavítottad!
Ezt nagyon elszurtam, elnézést kérek attól aki ennek "bedőlt", de hát ebből lehet tanulni!
Köszönöm!
Üdv! Amper
(#) Steven19 hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Sziasztok végre rászántam pár percet hogy előkotorjam a rajzot ami alapján megépitettem az erősitőmet ezzel az IC-vel ami alapján elsőre működött még csak nem is gerjedt az első próbák alkalmával még együtt sem. Nyakamat rá ha ez alapján csináljátok meg 100% hogy működni fog.Én is ez alapján épitettem meg.
(#) bodnar00 hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
Azt honnan lehet tudni h kinyírtam-e az ic-t? Mert meg sem mukkan.
(#) pb válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
adjál neki feszt plussz tegyél be egy multit 200ma-es állásban és ha vesz fel nyugalmi áramot akkor jó ha nem vesz fel akkor nem jó
(#) bodnar00 válasza pb hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hát így kötöttemrá legelőször és nem jelzett semmit ( boltba meg csak nem adnak rosszat ) lehet h valamit rosszul raktam össze. Pedig már átnéztem nemis egyszer!
(#) _ampervadasz_ válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Adjál jelet a bemenetre, és mérd meg "A" -mérővel, hogy vesz e fel áramot a tápkörében, ha nem, tényleg halott!!!
Lehet túlmelegítetted, az IC-t a beforrasztáskor.
Hány voltról próbáltad hajtani?
Esetleg a diódákat, nem kötötted be fordítva?
(#) bodnar00 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Már megy ! Az 5ös láb nem volt rákötve a tápra (utólag modosítottam a nyákon és kimaradt) na de mind1 szerencsére megy, azért köszi a segítségeket! Hány mV a max amit a bemenetre lehet adni és nem tórzít meg egyebek?
(#) _ampervadasz_ válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Az adatlapján írja is, hogy max 20mV-+!
Remélem ez segített !
(#) Rapidus válasza Steven19 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Ehhez van nyákrajzod is? Ha igen, feltennéd azt is?
Következő: »»   73 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem