Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zümmer kapcsolási rajz
 
Témaindító: tektonic, idő: Máj 1, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) tektonic hozzászólása Máj 1, 2008 /
 
Hello!
Zümmer kapcsolási rajzot keresek esetleg tud valaki segíteni nekem.A válaszokat előre is köszönöm.
(#) kobold válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Ezen az oldalon nézz szét, talán lesz kedvedre való (nem volt egészen egyértelmű a kérésed).
(#) tektonic válasza kobold hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
köszi de nekem egy zÜmmer kapcsolási rajza kéne(amiből össze lehetne rakni egyet)
(#) kobold válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Akkor meg itt keresgélj, bontasz valami régi videójátékból vagy csipogós órából egy piezo-lapkát, és kellő frekvenciával meghajtod.
(#) tektonic válasza kobold hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
és hogyan csináljak kellő frekvenciát esetleg erre van valami kapcsolásod
(#) kobold válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Astabil multivibrátor, akár egy 555-össel megépítve. A lapon is van kismillió, és a linken is találsz ilyet. A HE-n külön téma is van hozzá, abban mindent megtalálsz.
Célszerű a 3 ... 7 kHz frekvenciát megcélozni, azt szépen lehet hallani, de ha állíthatóra készíted, akkor belőheted tetszés szerint.
Sőt, itt a segédprogramok között még méretezheted is
(#) tektonic válasza kobold hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
esetleg 555-ös nélkül meg lehetne csinálni mert kezdő vok
(#) Norberto válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
kobold ezt írta nemrég:

Idézet:
„Astabil multivibrátor, akár egy 555-össel megépítve.”


Ebből az következik, hogy neked egy astabil multivibrátort kell megépítened minimum, és az egyik lehetséges mód erre az 555-ös IC alkalmazása. Ha astabilt akarsz építeni, keress rá az oldal keresőjével és olvass minél többet a témáról!
(#) kobold válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Meg... Bővebben: Link
Legelső kép, képlet alatta.
R4-nek tehetsz esetleg egy 100 Ohm-os ellenállást, alá a piezót, és a piezo alá kösd C2-t.
De a kis lapkáknál ellenállás nélkül sem volt baja, én valamikor BC182-esekből csináltam, totál kezdőként, egy szétszedett kvarcóra lapjából.
(#) ferci válasza tektonic hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Ezt is kipróbálhatod. A frekit a 47k-s trimmerrel állíthatod, durvábban a két kondi cseréjével - nagyobb kondi, kisebb freki. A hangerőt a piezóval soros kondival befolyásolhatod.

zummer.JPG
    
(#) proba válasza ferci hozzászólására (») Máj 1, 2008 /
 
Lásd régifajta 8 V kapucsengő csak kicsiben.tekercs behúz lekapcsolja magáról az áramot elejt visszakapcsolja. Esetleg egy fordított dióda nem árt ha nem akarod hogy megrázzon. A mechanika beállításával tudod a frekvenciát állítani,esetleg a táppal.
Csak relatíve kis frekvenciákra.
A piezókkal szabályzásával az a baj hogy csak egy konkrét frekvenciatartományban adnak ki viszonylag nagy hangerőt 2-3 kHz.
Esetleg én is a kukázást javaslom (vigyázz nem minden zümmer ami annak látszik, de jó forrás lehet pl egy ébresztőóra)
Esetleg az autóvillamossági boltban nézz szét.
Ha multivibrátorral építed és nem sípoló hangot akarsz akkor hangszórót használj inkább.

Off zümmert álltalában venni szoktam, nem építeni.

(#) ferci válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
"proba":
Az az igazság, hogy én nem erre gondoltam..
volt nekem is ilyen kis szutyok több darab, úgyhogy nem ismeretlen a téma.... ( rossz helyre válaszoltál)
Zümmer v. buzzer - nem is tudom, mire gondolt "tektonic", melyik fajtára - mechanikusra v. piezósra... na mindegy.

"tektonic": ha kell egy módosított, jobb piezós rajz, szólj.. más értékekkel, mert az előző nem igazán erre készült..
(#) ferci válasza tektonic hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
Javított "kiadás".. a diódák csak akkor kellenek inkább, ha 8 volt felett megy a cucc - akkor nincs bázis-emitter zener-effektus és a kondik áttöltődése normális. A diódák 1N4148 v. hasonló.
A potival keresd meg a piezo legnagyobb hangerejét - melyik frekin megy a legjobban.
Mehet sokkal nagyobb feszen is, de akkor a kollektorellenállásokat arányosan növelni kell.

piezos.JPG
    
(#) Sebi válasza tektonic hozzászólására (») Máj 3, 2008 / 4
 
Nos, ha hangszórót, vagy telefonhallgatót akasz zizegtetni, ajánlom ezt az egyszerű kapcsolást. Nagy előnye, hogy - némi alkatrészérték módosítással - szinte bármely hangkeltőt képes megfütyültetni, ha sorba kötöd vele.
(#) vegyészmérnök válasza tektonic hozzászólására (») Máj 3, 2008 / 1
 
Szia! Lehet készen kapni zümmert, 100-200 HUF. Csak rákötöd a DC feszt és már zümmög is...
(#) hbandy hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Uraim!

Az alábbi kis genyának szeretném tudni a pontos felépítését:
http://shop.wattvill.hu/kepek/z3.jpg

Az a problémám, hogy nekem 1,2-1,5V-ról kéne, hogy üzemeljen, de csak 12V-osat kaptam. Hírtelen felindulásból le akartam tekerni a menetszám felét a tekercsről, de mire észbe kaptam, akkor vettem észre, hogy 4 vezetékről van szó
Se menetszám, se menetirány, segítség!
Feltúrtam a netet, de nam találtam meg sehol a kis rohadék felépítését
Ha valaki tud valamit ezügyben ssegítsen
(#) hbandy hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
ja, és egy solarmeghajtású, turbófeltöltős vakondriasztóhoz kellene...
(#) djpz hozzászólása Aug 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Bennetek bízom!Én is vettem egy zümmert,de én is csak 12v-ról működőt kaptam.Nekem 4,5v-ról kéne hogy működjön(egy led helyére akarnám bekötni,hogy ne lássam,hanem halljam a kapást).Erre kéne nekem valami nagyon egyszerű megoldás(tehát hogy a 12v-os zümmer 4,5v-ról megszólaljon).Arra gondoltam először,hogy a zümmerre rákötök egy 4,5v-os elemet,és ha kapás van,akkor a kapásjelzőről kap még 4,5v-ot,az már összesen 9v,ott meg már ad ki hangot a zümi.A problémám az,hogy ha a zümmerre rákötöm a laposelemet(4,5v),akkor az a vezetéken keresztül nem-e károsítja visszafele a kapásjelzőt?De ez csak az én ötletem(és problémám),ha valaki tud valami jó megoldást erre,kérem írjon!
(#) Sebi válasza djpz hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Először próbáld ki, mekkora hangot ad 4,5V-on (elég-e neked), ill. elindul-e egyáltalán.
(#) vikipapa válasza djpz hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Helló. A LED helyére tegyél egy optokapcsolót, a kapcsoló felére pedig tegyél egy 12V-os elemet (párszáz ft) meg a zümmert. Ennél nem sok egyszerűbb van.
(#) janocsi válasza djpz hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Szia!
Korábban, amikor még ”nagyban pecáztam”, sok egyszerű kapásjelzőt elkészítettem, és ki is próbáltam. A legjobbak astabil multivibrátorral sikerültek, éppen elég hangerővel szóltak az amúgy is csendes horgászás közben. (Hangszórónak régi telefon hallgató, vagy PC hangszóró volt alkalmazva). Nagy előnyük, hogy már 3V feszültségnél is megszólalnak, nem is kell hozzá 4.5-6V-nál nagyobb feszültség. A nyomógomb helyére lehet kötni egy érzékeny (kapásjelző) mikrokapcsolót. Egy ilyen ”zűmmer” kapcsolását feltöltöm, néhány képet is egy működőről mellékelek hozzá, próbáld ki megépítve.
(#) soskajoska hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Csatlakoznék a témaindító kérdéséhez. Van néhány szóló piezó lapkám ezt szeretném berezgetni a legegyszerűbb módon. Ja 27nF értékűek.
Tud valaki ilyen kapcsolást? Sebi kapcsolása jó lehet erre?
(#) Prome hozzászólása Márc 24, 2014 /
 
Nekem egy ilyen van. Elektronika nélküli lehet, mert 3 voltra csak kattan.
De azt akarok, hogy üvöltsön, ahogy csak a torkán kifér, mert riasztóhoz lesz.
Mit javasoltok kapcsolásnak, frekit?

Ez tetszik a legjobban, mert egyszerű, de multivibrátor is szóba jöhet vagy más is.
De milyen értékekkel javasoljátok bármelyiket is?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem