Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   29 / 780
(#) huba válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Hol? Valahogy sikerült EI33 ast produkálnom, kicsit átalakitottam egy kész ETD-t. Találtam AT tápban árammérő magot, külön ojat ami nincs egybetekerve a meghajtómaggal. Nemtudod véletlenül kb 2-3A es szekunder terhelés melett a primer oldalon mekkora fesz jöhet le rolla?
(#) cimopata válasza san398 hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Amindenit! Lehet pihennemkéne estevan

Tehátakkor a nyákterv:
(#) cimopata válasza huba hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
A primeren szokták átfolyatni azt a 2-3A-t amire gondolsz.
A szekundert meg beterhelik egy alacsony értékű ellenálással. A rajtaeső feszkó arányoslesz a primeren átfolyó árammal. De azt hogy mekkora feszültség lehet nemtudom. Függ a frekitől és a P-SZ áttételétől, meg a terheléstől.

Esetleg próbálgatnikell.
(#) huba válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
A főtrafó primerkörébe mondom aminek a munkavégző szekunderét terhelem 2A körül. Rendben, majd kiderül a vallatásnál. Elvileg van itthon 4 IR és 8 Fet. Igaz párat át kell adjak a gazdájának.
(#) cimopata hozzászólása Ápr 27, 2008 /
 
Üdv mindenkinek

Többen jelezték hogy szükségüklenne ennek a tápnak a kapcsolására.

A segédtáp a kapcsolásban a megépített prototipushoz képest újítás. Valamint a trafós áramváltó rész még csak beta verzió!

Üdv: Cimó
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 27, 2008 /
 
Köszi szépen!
(#) Petroimro hozzászólása Ápr 29, 2008 /
 
Sziasztok!
Kapcsitápba MBR20100 as dióda jó egyeniránításnak?
És 4*1000µF elég egyenirányításra?Bővebben: Link
(#) cimopata válasza Petroimro hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Az MBR20100 as diófa RMS záróirányú feszültsége 70V, ami egy +/-40V os tápban halálraítélés. Én legalább 150V osat használnék.
(#) Petroimro válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Értem!
És a BYW29?
(#) sixtek válasza Petroimro hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Igen az már jó!
(#) Petroimro válasza sixtek hozzászólására (») Ápr 30, 2008 /
 
Köszi!
És 4*1000µF elég puffernek?
(#) Dolphi hozzászólása Ápr 30, 2008 /
 
Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Szakdolgozatként beadandó feladatom DC/DC 400/400V 2A 100kHz 50% kitöltési tényezőjű tápot kellene tervezni Dead time beállítással, felharmonikus szűréssel az alábbi összeállításban. Ha valaki tudna segíteni, nagyon megköszönném! Főbb kérdések: Dead-time, kitöltési tényező beállítás, áramhatárolás, és TL494 szimuláció milyen progival lehetséges. Nem tudom, hogy ezzel megvalósítható-e. Előre is köszönöm, a segítséget.

kapcstap.jpg
    
(#) kissadam hozzászólása Máj 2, 2008 /
 
Haller!
Fel tudnátok rakni ennek a tápnak a nyomtatási rajzát!
Akár képformátumban is jó lesz. Nagyon fontos lenne előre is köszi!
(#) Petroimro válasza kissadam hozzászólására (») Máj 2, 2008 /
 
ITT
Legközelebb jobban nézz körül!
(#) cimopata hozzászólása Máj 2, 2008 /
 
Ez a nyákterv még egy külön segédtápos meghajtást tartalmaz. A kapcsolási rajzon ami szerepel azt újra meg kell tervezni.

Tehát a nyákterv és a kapcsolás nem 1 és ugyanaz !!!

Valamint a kapcsolásba 1-2 hiba csúszott.
Legjobblenne törölni a régit és feltenném az újat.
Hogyantudnám törölni?

Az IR 13-as lába még a primer földön van, valamint ugyanitt van még a segédtáp 2 zenerének az anódjai.
Valamint a kimeneten a fojtó tekercselési iránya megeggyezik. Tehát a pöttyök 1 oldalon vannak!
(#) Moderátor hozzászólása cimopata hozzászólására (») Máj 2, 2008
 
Idézet:
„Legjobblenne törölni a régit és feltenném az újat.
Hogyantudnám törölni?”


Töröltem a kapcsit és a nyákot is.

Üdv
(#) cimopata hozzászólása Máj 3, 2008 /
 
Sziasztok!

Elnézéseteket kérem. Kijavítottam a hibát a kapcsolásban, valamint átterveztem a nyákot a kapcsolás szerint.

Remélem nincsen benne már hiba.

Üdv: Cimó
(#) kissadam hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Bocs hogy nem néztem körül eléggé, de egyik este olvasgattam a fórumot és nem olvastam végig mindent! Kösz a rajzokat! A nyáktervező progid nevét és verziószámát meg tudod adni?
(#) cimopata válasza kissadam hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Sprint-Layout 5.0
(#) kissadam hozzászólása Máj 4, 2008 /
 
Köszi!

A trafók adataira még szükségem lenne, kérdésesek a menetszámok, na meg a vasmagról valami adat (gondolom többféle is jó lehet, kisérletezzek vele)?
Nem akarok össze vissza elkapkodni semmit!
(#) frissadam válasza cimopata hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Hi!Nem lehetne esetleg valami leírást vagy cikket készíteni ehez a kapcsoláshoz?A kapcsolás nagyon "jól néz ki" és amilyen kiválóan működhet olyan komplex feladat az elkészítése,annak aki még nem csinált ilyet.Gondolok itt az élesztésnél felmerülhető problémákra vagy már a forrasztáskor ejtettekre.A kapcsolás teljes működésielve és elve is érdekeslehet az olvasó kövönségszámára.Vagy ha esetleg valaki más feszültséggel szeretné készíteni,akkor a csrélendő alkatrészek is könnyebben "megtalálhatóak" egy leírás segítségvel.
Előre is köszönöm!
(#) cimopata válasza frissadam hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Idézet:
„Nem lehetne esetleg valami leírást vagy cikket készíteni ehez a kapcsoláshoz?”


Az ötlet jó, csak az a helyzet hogy nagyon hasonló kapcsolással írt már cikket Tom025. Ott leírta nagyvonalakban a működését.
Nemhiszem hogy mégegyszer lekellene írnom ugyanazt.

Akit viszont érdekel akkor esetleg ide a témába írok egy kis rövid leírást a működésről.

A topic pedig azért nyílt hogy a hibákat és a problémákat itt megtudjuk tárgyalni.

Üdv: Cimó
(#) Tom025 válasza cimopata hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Tényleg írtam, de nincs teljesen kész, ezért nem jelent még meg. Cimó, sztem nyugodtam írd meg, maximum nem részletezed a működését különösen, én meg igyekszem befejezni az enyémet.. Addig is a link: Bővebben: Link
Üdv!
(#) kissadam válasza cimopata hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Hello!

Még sosem építettem kapcsolóüzemű tápegységet ezért kérem a segítségeteket!

Szükségem lenne a trafók menetszámaira mert így nem tudom elkészíteni a tápot (esetleg hogyan lehet kiszámolni a menetszámokat)! A szaggatott vonalon belüli tekercsek (a Tr1-es trafó) egy közös vasmagon helyezkednek el? Valamint a primer és szekunder áramváltók hogyan épülnek föl?

menetek.JPG
    
(#) huba hozzászólása Máj 14, 2008 /
 
Akadt egy kis problémám egy kapcsitáp kimeneti folytójának méretezésével. Valamit elszurhattam, igaz sacc/kb folytó lett betéve. A tl494 22kohm ellenállással és 0,001µF os kondival ketyeg. Utána ir2110 és fetek. Trafónak egy EI33-as pc-tápból bontott magot használtam nem bántva a tekercseket. A trafó 12V os tekercseinek két szélső potjára beköttöttem egy diódahidat. 4 gyorsdiódából. Utána a szintén tápbol bontott ferritgyürü és egy 470µF-os kondi. Terhelésnek 24V 48W os páka. A probléma ott van hogy igencsak zajos a kimenet. Ha a pákát a szkóp mérözsinórjához közelitem akkor már megjelenik a négyszög. Tápbol bontott gyürüre hány menet kéne, vagy hány mH? A hőmérö elektronikának is eléggé bezavar a táp zaja.
(#) cimopata válasza huba hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Üdv!

A kapcsolófrekid eléggé alacsony. a 22k-s ellenálást cseréld ki 15k-12k-ra. Úgy kb 35-40kHz en megy majd a trafó. Legalább annyi kell, mert különben a 40 menettel telítésbemegy.

Pontosan milyen gyűrűt használsz?
(#) cimopata válasza kissadam hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Üdv!

Bocs hogycsak most írok

Kellene olyan információ pl. Hogy milyan vasat használsz?
Milyen frekin?

Még pontosabban utánanézek a manetszámok kiszámítására.

A szaggatott vonalalon belül természetesen 1 trafó értendő.
A primeren egy áramváltó van. Aminek én egy kb 1cm-es toroidot használtam 1:20 menettel. PC-tápban találsz olyat.
Ezenkívül a primer oldalon a 230 bemenetére kell tenni egy fojtót, amit szintén PC-tápból bonthatsz. Ezis egy toroid kb 2-3cm-es 2x20menettel. Ennek éréke mH-s nagyságrendű szokott lenni.

Kimeneti fojtónak PC-tápból a sága toroidot használhatod. Al értéke 60-70nH/menet.
A fentebbi képlettel kiszámolhatod mekkora kell.

(#) huba válasza cimopata hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Igazad van. Eddigi régebb 16k-ssal próbálkoztam. Pc tápbol bontottam a kodit is meg az ellenállást is, ezek szerint valami régebbi fajta táp lehetett, alacsony frekivel. Sárga ferritgyürü, többet nemtudok. Jelenleg kb32 menettel. Holnap fejjeb viszem a frekit, meglátjuk hogylessz. Frekimodositással el fog mászni az árammérötarfó kimeneti fesze is. :wilting:
(#) kissadam válasza cimopata hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Üdv!
A vas tipusa PC tápból bontott EI 33 tipus, a frekit még nem tudom kb 70-100kHz között lesz majd. A fojtókkal nem lesz gond bemenetre készre tekert van kimenetre meg kikísérletezem majd. Számomra a főtrafó a lényeg!
Egyébként kösz az infót!
(#) cimopata hozzászólása Máj 16, 2008 /
 
Üdv!

Egy kis segítség mindenkinek a trafóméretezéshez:


A következő információkra van szükség:
Szükséges telkesítmény (P), kapcsolófrekvencia (f), vasmag keresztmetszete cm^2-ben (Ae), primer feszültség (U_prim), max kitöltés (D), a vasmag Al értéke. B_max maximális indukció. ferriteknél 0,2-0,25T

Szükséges képletek:

I_prim=P/U_prim;
I_csúcs=2*I_prim;
W=P*t_on
t_on=(1/f)*Dmax
W=0,5*I_csúcs^2*L => L=W/(0,5*I_csúcs^2)
L=n^2*Al => n=gyökalatt(L/Al)

Ellenőrzéshez: B_max=10000*U_prim/(4*n*f*Ae)


Előszöris kiszámolod hogy mekkora lesz a várható effektív áramfelvétel. Mivel gondolom a félhidas táphoz szeretnél méreetzni ezért ott kb 160V- a primer feszültség.
P=U*I => I=P/U tehát pl ha 100W kell akkor 100W/160V=0,62A ez effektív érték, a trafóban az áramváltozása fűrész jeléhez hasonlít így Icsúcs=1,25A

TEgyökfel hogy 80kHz en megy a táp és a max kitöltés az 45% tehát D_max=0,45, mivel a kiemeneten 2 utas egyenirányítóval egyenirányítunk ezért mindkét periódus felhasználjuk. 0,45 helyett 2x 0,45 azaz 0,9 lesz.
így: t_on=(1/80000)*0,9=11,2us

W=P*t_on=100W*11,2us=1124uJ

L=W/(0,5*I_csúcs^2)=1124uJ/(0,5*1,25A^2)=1440uH

Tegyükfel hogy PC tápból bontott vasat használunk
ennél Ae=1,26cm^2; Al a méréseim szerint 2500-3000nH/menet Ez az légréstől függ, de én ennyit tudtam elérni egy újrahasznosítot vassal maximum.

Tehát: n=gyökalatt(L/Al)=gyök(1440000uH/2500)=24menet

Ezután a B=(U_prim*10000)/(4*n*f*Ae)=(160V*10000)/(4*24*80000*1,26)=0,16T

Tehát bőven jó.

Persze megjegyzem hogy ez a számított része a dolognak.
A gyakrlatban én úgyvettem észre hogy a dupláját is kilehet nyerni a méretezett értéknek.

(A leírtakra semmiféle felelőséget nem vállalok!!!)

Mindenjót!
Következő: »»   29 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem