Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyenirányítás
 
Témaindító: szuecs, idő: Nov 15, 2005
Lapozás: OK   2 / 14
(#) levii válasza kisedison hozzászólására (») Máj 7, 2008 / 4
 
Szia!
Ebben mindent megtalálsz!
Bővebben: Link
(#) razor válasza kisedison hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
persze hogy lehet inverternek hívják... megszaggatod az egyenáramot majd azt transzformálod
(#) Georgee válasza razor hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
klikk én ezt használom, még régebben nekem is kellett , aztán unalmamban terveztem 1et
(#) cimopata válasza Georgee hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
Üdv!

Nézegettem a kapcsolásodat és anyáktervét.
Nagyon furcsálom hogy a kimenetet az 1,5kV ot egy olyan csatlakozón vezeted ki aminek a lábai még 0,5mm re sincsenek egymástól.

Szerintem ott úgy átüt a feszültség ahogy az a nagykönvben megvan írva.

Amúgy máshol is nagyon közel vannak a vezetékek. Szerintem tervezd át.
(#) Georgee válasza cimopata hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
el van ütve! amugy ha jól tudom 400 voltot mértem rajta! a kivezetés meg nem 0.5mm mert az vékonyabb a hajszálnál. a furat táv ha jól tom 2.5 mm amugy perfektül működik, a neont bőven meghajtja! Meg amugy is ha jól tudom a kondihoz van irva az 1.5!!! nem a kimenetre
(#) sztiksz hozzászólása Júl 23, 2008 /
 
sziasztok

http://www.hestore.hu/termek_10022210.html

Bővebben: Link

ennél az egyenirányító hídnál mitjelent az hogy 40-500V input?

ebbe is simán bennevan 4db dióda graetz gapcsolással igaz? akkor mondjuk 12V al is működnie kell?

akor visznot nemrétem h 40-500V
(#) Krisz03 válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Az a 40-500V az altípusok maximális feszültségét jelöli. Nézd meg lentebb a táblázatot, és rájössz.
(#) kobold válasza sztiksz hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Azért annyi, mert az adatlapban több típus is meg van adva, az első oldalon ott egy táblázat "Maximum ratings" névvel, azt nézd meg jobban. Ugyanolyan tokozással több altípusa van, a kérdezett feszültség-értékek pedig a bemeneti váltakozófeszültség maximumára vonatkoznak.
A HEStore, a felirat (1 A / 800 V) alapján, szerintem a B380S típust adná, ami 380 V-ot visel el normál üzemben. Természetesen ez jó a 12 V-os tápláláshoz, meg se érzi
(#) a1356 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Sziasztok! Nekem egy olyan problémám lenne, hogy én sima hálózati feszt akarok egyenirányítani... és bármit teszek a műszerrel csak 100V DC-t és egyben 130V AC-t is tudok mérni Az egyenirányítóm 5 darab párhuzamosan kötött 6A-es dióda...
(#) lapose válasza a1356 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Szia!

Szerintem két eshetőség van: Rossz a műszered, vagy nem raktál puffert a diódák után!
Bár puffer nélkül az értékek jók lehetnek egyutas egyenirányítás esetén(műszertől függ).
(#) Cunici hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
sziasztok , nekem van egy erősítőm , egy stk végfokos, sztem kb 4*30w os lehet max , de a hátára a trafóra az van írva h 270w os és hát a feszültésge egyenáramnál 40v, illete ez úgy van h az egyenirányító egy Ic és 2 kondira megy külön-külön 40v de együtt 80v a fesz. Arra volnék kíváncsi hogyan lehet megmérni a trafo Amperét, mert a multiméterrel nem tudtam rájönni, valamint , hogy a fezsültséget lehet e csökkenteni egyenirányítással.(olvastam a cikket)
(#) Imi65 válasza Cunici hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
Idézet:
„Arra volnék kíváncsi hogyan lehet megmérni a trafo Amperét, mert a multiméterrel nem tudtam rájönni”

Az a baj, hogy nem tudom értelmezni, mit is akarsz. A trafó áramát meg lehet mérni többféleképpen, de egyiknek se sok értelme van. Zárlati áramot, ugyan mi a fittyfenének mérnél? Kit érdekel az? Azon felűl meghaladhatja a 20A-t, és a multimétert is tönkreteheted. Mérheted a a hozzáépített erősítőnek leadott áramot, de ez megint nem lényeges, mert "ugrálni" fog a zene (beszéd) ütemében. Meg nem is veszélytelen, mert a vezeték leesése miatti féloldalas tápfeszre kiszámíthatatlan a végfok reakciója (tönkremehet).
Elégedj meg a számításokkal. Ez a trafó 270VA-es. 80V DC az durván 58V AC-ból keletkezik, ezért a trafó névleges árama: 4,65A
(#) Cunici válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
és azt hogyan számoldo ki, hogy 58 v váltófeszből 80 v lesz ill fordítva?, engem az érdekelne egyébként h ezzel a trafóval csak olyan erősítőt lehet működtetni aminek a tápellátása bírja a 80v ot egyenáramban, vagy van e valami megoldás mondjuk egy olyan áramkör müködtetésére is ami pl 40v os feszt bír?, válaszod köszönöm
(#) Cunici válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
és azt hogyan számolod ki, hogy 58 v váltófeszből 80 v lesz ill fordítva?, engem az érdekelne egyébként h ezzel a trafóval csak olyan erősítőt lehet működtetni aminek a tápellátása bírja a 80v ot egyenáramban, vagy van e valami megoldás mondjuk egy olyan áramkör müködtetésére is ami pl 40v os feszt bír?, válaszod köszönöm
(#) Cunici hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
De akkor sehogy nem lehet ezzel a trafóval egy olyan erősítőt meghajtani ami pl ( csak pl) 2x100w os és a max fesz a kapcsolási rajzon 40 v van írva vagy 50 v mind1, végül is az érdekelne , hogy csak olyan panelhoz szabad kötni aminek a fesz tűrése eléri a 80v ot ijen erősítő sztem ritka vagy nem ?
(#) Sebi válasza Cunici hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
Sztem Te itt a kettős (pozitív ÉS negatív) táplálás lényegével nem vagy tisztában. Az említett erősítődben az egyik kondin pozitív, a másikon negatív fesz van a testhez (közös,GND) képest. Tehát olyan erősítő(k) tápellátására alkalmas, ami kettős (+ és - 40V) feszültséget kér. A legtöbb kapcsolás hasonló feszeket igényel.
Ha a táplálni szándékozott erősítő nem szimmetrikus kialakítású, tehát egytápfeszes, akkor használhatod az egyik kondin lévő feszültséget is, a másikat nem kötöd be. Ekkor 1 db 40V-od áll rendelkezésre.
(#) Cunici hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
Éjjjen Erre voltam kíváncsi !!!?csak mivel tudatln vagyok nem tudtam hogy tegyem fel a kérdést, és még vmi érdekelne , ebben az esetben is (szal ha csak az egyik kondiról hajtok meg vmit ) akkor megvan mind a 270w, jóó azt tom h egy 2*135w erősítőhöz nem elég a trafo , de mondjuk egy 2*100vagy 2*120w oa erősítőhöz már igen , mert mindenhol ojan értékeket láátok h max 40v -50-60v , ijesmit, és ehez hát a 80v ot rápakolni érdekes lenne valamint nem mertem így bele se kezdeni egy erősítőbe sem h ezt tudtam volna , de így már bátrabb leszek köszönöm a segítséget.
(#) Imi65 válasza Cunici hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
Zoli arról beszél, hogy közel sem mindegy, hogy egy erősítő +- 40V-ot, vagy csak 1x 40V-ot használ (fel). Mivel a kimenő teljesítmény szoros összefüggésben van a terhelőimpedanciával (vagyis, hogy hány Ohm -os a hangsugárzód), ill. a tápfesszel, ezért 40V-al csak töredékteljesítményt lehet "kivenni" az erősítőből, a 2x 40V-os tápláláshoz képest. Természetesen a két féle feszültségigényű erősítő kapcsolástechnikája is teljesen más.
(#) Cunici hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
És ha mondjuk úggy működtetem h építek két erősítő ami mono és 2*120w , és akkor külön kondiról működtetem őket akkor már az úgy jó nem ?
(#) Cunici válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
Itt van a rajzocska, de elég rayti csak a lényeg van rajta, a kék vonalak nem pontosan így mennek , csak az ellenmáléásokat enm akartam berajzolni, a trafó vezetéke pedig enm ér ösze a testel,

táp.JPG
    
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
nem inkább így gondoltad?
(#) maTaKee válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 13, 2009 /
 
De igen, úgy gondolta!
(#) Cunici hozzászólása Jan 13, 2009 /
 
köszi a segítséget most akkor áttérek az erősítős topicba , aztán ha ezzel újra lesz kdérésem majd viszafordulok :yes:
(#) Cunici hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Az volna a kérdésem, hogy milyen diódák kellenek és mekkora kondenzátorok, ehez a tratóhoz, egyenírányító híd építéséhez. Azt tudom, hogy egyenirányító dióda, de milyen adatok számítanak , és a kondikból is mekkorák kellenek.

Köszönöm a segítséget előre is .

Üdv : István

trafo.pdf
    
(#) Cunici válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Köszönöm a segítséged és az oktatást, sokat segítettél ezen a téren. Hogy tényleg jól értem e a dolgokat leírok két példát.
1; Van egy 30v /270w os trafom ( AC) és akkor az egyenírányításhoz csinálok 4db 6,75 A os diódát és ezeket két darab 7000("mű") farádos kondival pufferelem.( inkább több kondit használok a lényeg , hogy kb kijöjjön 14000 mű farád)
Az előbbi esetben pedig szeretnék 12 v ot akkor 1,5w/12=0,125A os diódákat és ezeket pufferelem 2db 470 vagy 1000 ("mű") farádos kondikkal.
Légyszi helyesbítsd ha rosz az elméletem, az értékeket pontosan adtam , meg de tudom, hogy az alkatrészek azok hozzávetőlegesen lennének és midnig a nagyobbat kell.
Köszönöm a segítséged előre is!
Üdv: István
(#) Cunici hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Akkor ez a két kapcsolás működne?( a méretektől eltekintve)
1; 9v/1,5A AC cél : 12 V 1,5A DC diódák
BY 203 /20 : 0,25 A ebből 4 darab, és egy darab 470 uf os konid vagy inkább egy 1000 uf es.
2; 30v / 270w +- os , ( az ami lejjebb van a topicban) cél +-50w/270w DC
dióda: BY 255 3A 4 db és két kondi 4700 vagy 6800 uf-os.
Légyszi átnéznéd ezeket, hogy jól csináltam -e köszi helló
(#) potyo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Nem kis "f", hanem NAGY "F" a farád jele. Így is sokan nem tudják leírni tisztességesen a mértékegységek rövidítését, legalább rosszra ne taníts senkit!
Idézet:
„Ha dióda 4-est veszel/GRAETZ/,akkor 7 A -re 10 A-es hidat válassz az már elég,de nem baj ha 15-20 -at tud..”

Bajnak nem baj, csak feleslegesen foglalja a helyet és drágább. A diódákat felesleges túlméretezni, attól nem lesz rajtuk kisebb a veszteség.
(#) Cunici hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Bocsi , hogy ismét írok és , hogy sok a kérdésem.
Az nem világos , hogy akkor én választom meg azt, hogy mekkora feszültséget akarok kihozni? Például, ha akarok akkor egy +-30 V os trafo- ból csinálhatok +-50 V ot is vagy ha akarok akkor lehet akár +- 70 V ot is egyenáramban? És, hogy ezt a kondenzátor kapacitása határozza meg, azt pedig , hogy meddig terhelhetem ( mekkora teljesítményt akarok használni ) azt pedig a dióda A tűrése adja meg?
Aztán, ha mondjuk kell valamihez 6 A akkor ahhoz elég 4db 2 A os az ugye 8 A vagy mindegyik diódának kell tudnia a 6 A -t?
Válaszokat és a segítségeket előre köszönöm !
(#) foxi63 válasza Cunici hozzászólására (») Jan 30, 2009 / 1
 
A válaszok....
Ha van egy trafód, ami 2x 30 voltos, azaz 3 szekunder kivezetése van, abból egyenirányítás után ha teszel szűrőkondenzátort, akkor négyzetgyök 2 vel megnő a feszültség a kondenzátoron. jelen esetben 2x 41 Volt feszültéged lesz, Az egyenirányító diódákon kb 2X 0,7V marad. A kondenzátorok feltöltődnek, de ez csak a terheletlen feszültség. Ha erre a tápra terhelést kötsz, akkor a terhrlő áram elkezdi kisütni a kondit, és csak akkor képes feltöltődni, amikor a színuszhullám pillanatnyi feszültsége túllépi a kondenzátor feszültségét, és a kér dióda nyitófeszültségét. Akkor azonban erős árammal tölti a kondit, és még a terhelés fele is nyomat áramot. Azonban ez igen rövid idejű sok szünettel... Beáll egy átlagérték.
Minél több árammal terheled az áramkört, annál gyorsabban sül ki a kondi, és egyre hullámosabb lesz a szép egyenfeszültséged.2 db diódával és két kivezetésű trafóval un. egyutas egyenirányítóval szintén elérhető a 2x 41 V . de sokkal nagyobb kondi kell a szűréshez.
Létezik, dióda kondenzátor együttessel feszültség többszöröző kapcsolás, de a kivehető áram egyre kevesebb...
Azt hogy neddig terhelem...
egy adott transzformátornak adott a teljesítménye, és ezt VA (VoltAmper) -ben adják meg. egy 100VA-es trafó 1 volt szekunder fszültségen képes leadni 100A áramot, de 25V nál már csak 4A-el terhelhető.
rövid időre túlterhelhetőek, de utánna pihentetni kell, tehát a teher -szünet aránya nem lépheti át a névleges értéket.
A diódákról...
Ha hídegyenirányítód van (4db) egyszerre 2 diódán folyik áram, a másik félperiódusban a másik 2 diódán, az előző kettő pihen...
Ezért 2 A-es diódából 4A -es híd építhető...
(#) Cunici válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Köszönöm a felvilágosítást , így már éthetőbb a dolog.
Következő: »»   2 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem