Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2163 / 2500
(#) Beringer 600 válasza Steven19 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Azt a hiba jelenséget produkálja,hogy halkan szól,de viszont a vég tranyók,amik kt818-kt819 kb egy fél perc alatt fel melegednek.Már ezerszer át néztem,s nem tudok rá jönni hogy mi lehet a baj.
(#) ozpecs válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Az kis hiba, könnyen javítható, a diódás munkapontbeállítónál lehet hiba vagy gerjed, meg kell mérni mekkora a nyugalmi árama és ha sok akkor megvan miért melegszik, illetve szkóppal kell mérni a kimeneten rövidre zárt bemenettel először persze
(#) Steven19 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 / 1
 
Nem cserélted fel véletlen a két végtranzisztort egymással, vagy esetleg a meghajtókat? Nyugalmi árammal minden oké?
(#) reloop válasza Steven19 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Szia! T6-T7-en nem feltétlen folyik nyugalmi áram, T4-T5 részben nyitva van nullátmenetnél. Tekintsd D1-T4-et és D2-T5-öt egy-egy áramtükörnek!
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Szia! Miért építed be előre a végtranzisztorokat? Nem egyszerűbb megmérned mekkora feszültség esik a 100 Ω ellenállásokon? DC egyensúly végtranyó nélkül is kell legyen.
(#) Beringer 600 hozzászólása Máj 19, 2019 /
 
Holnap reggel haza megyek a melóból,s újra neki ugrok.Le cserélek minden tranyót,hátha el siklottam valami felett.
Ez a kis sz...r ki fog rajtam,az Apex b250 meg pöccre indult.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Végtranyók nélkül füstöltek a bd249-250 tranzisztorok bázis emitter ellenállásai, 100ohm,
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2019
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Ebben az esetben a NYÁK és a beültetés közül legalább az egyik biztos rossz, persze lehet, hogy mindkettő.
(#) Beringer 600 hozzászólása Máj 19, 2019 /
 
Egy eredet s egy másik nyák terv
(#) Alkotó válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 / 1
 
Tápfeszültségben és teljesítményben is pontosan illeszkedő alternatíva lehet ez a kapcsolás.
Minőségben is többen dicsérik.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Melyik terv alapján építettél?
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Az a tranziszorpár 40V-ra van specifikálva. Nem az a gond?
(#) Steven19 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Ha a 100Ohm-os ellenállások füstöltek akkor lehet hogy felcserélted a T4-et meg a T5-öt.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2019
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
(#) Beringer 600 válasza Steven19 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Többször is meg néztem,minden alkatrész a helyén volt.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ma minden tranyót cserélek,s meg nézem +- 35v ról
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Igen először úgy kapott tápot végtranzisztorok nélkül,de pár másodperc múlva el kezdtek a 100 ohmos ellenállások füstölni.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ennél a tervnél a T2 és T4 tranzisztorok lábkiosztására kell ügyelni, mert eltér a szokásostól. Az ellenállások pozíciószámozása a 66. ábrára hivatkozik, olyan viszont nincs a bemutatottak között, itt is lehet keveredés. A D1, D2 helyes bekötését nem látom a terven, ha itt vétettél, az megmagyarázza a 100 Ω-os ellenállások füstölését.
Nem hinném, hogy tönkrement valamennyi tranzisztor, céltalannak látom a teljes cserét.
(#) ozpecs hozzászólása Máj 20, 2019 /
 
Ennek a kapcsolásnak alapvető gondja, hogy esetleges a nyugalmi áram nagysága, mivel 2 dióda állítja be azt(amit a hütőbordára kellene szerelni) és ezek nyitófeszültsége illetve a tranzisztorok nyitófeszültségének aránya eléggé esetleges, és nem állítható.A két dióda helyett egy tranzisztor (a hütőbordán) persze kiegészítve trimmerrel ellenállással sokkal korrektebb lenne, és kevesebb hibával járna.
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ha végtranzisztorok nélkül kapott tápfeszt, akkor természetes a 100 Ohmos ellenállások melegedése. Ez a kapcsolás nem Darlington, ugyanis amíg ott végtranzisztorok nélkül hiányzik két PN átmenetnyi feszültség a meghajtók teljes nyitásához, itt nem. Végtranzisztor nélkül a meghajtók akarnak a két fél Ohmos ellenálláson akkora feszültséget létrehozni, hogy a nyugalmi áram beáljon. Természetesen ez nagy falat. Amennyiben mindenképpen végtranzisztorok nélkül szeretnéd tesztelni, javaslom hogy a két meghajtó tranzisztor bázisait összekötő két dióda közül egyiket zárd rövidre. Így nem lesz nyugalmi áram, nem terhelődnek túl a meghajtók.
Ha nem rendelkezel elég rutinnal, kicsit méregesd a tranzisztorokat. Először a kivezetések beazonosítása multiméterrel dióda állásban. Egy láb tévesztés nagy bajt is okozhat, nem csak a félvezető halálát.

Nekem is volt ilyen végfokom, talán Texas volt a neve. Elsőre indult hiba nélkül. Egy régi Vermona vége lett ezzel lecserélve, mert az akkor nekem annyira értelmetlen kapcsolásnak tűnt, hogy inkább kiszedtem.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2019
(#) ozpecs válasza tothbela hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ez nem a Texas végfok, az müveleti erősítővel indul, ezt elvileg Motorola fejlesztésnek irta Sipos, de nem az ami feltétlenül elsőpre indul
(#) tothbela válasza ozpecs hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Igazad van, utána néztem. Ennek ellenére azonnal életképes volt.
(#) tothbela válasza ozpecs hozzászólására (») Máj 20, 2019 / 1
 
Az a két diódát inkább a meghajtókkal hoznám termikus kapcsolatba, mert a végtranzisztorok bázis-emitter feszültségének változása kevésbé gond ebben a kapcsolásban. Ha a meghajtók melegszenek, akkor azok UBE feszültségük amennyivel csökken, az a két 0,47 Ohmos ellenálláson fog megjelenni. 50 fok meghajtó hőfok emelkedés esetén kb 200mA-el növekedhet a nyugalmi áram.
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Az Apex B250 nyákját te csináltad? Mert ha igen, akkor ez azt jelenti hogy van lehetőséged egy komolyabb panel készítésére is. Ebben az esetben ezt a jelenlegi nyákot érdemes áttervezni. Ez a sok vezetékezés tele van hibalehetőséggel, inkább a direkt beültetéssel lehet pontosabban dolgozni. Amúgy is eléggé elnagyolt. Ha esetleg elakadsz, itt kapsz segítséget.
(#) reloop válasza tothbela hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ez visszatérő problémája a kollégának Bővebben: Link.
Megbütykötem annak idején. Bővebben: Link
Amúgy a diódás előfeszültség a Sziklai darlingtonnak nem ördögtől való, tapasztalatom szerint a végtranzisztor itt úgy viselkedik mint a tápáramvezérelt dumper. A szokásos 100 Ω-on 4-500 mV-ot mértem emlékeim szerint, persze ez félvezetőnként eltérő is lehet.
(#) tothbela hozzászólása Máj 20, 2019 /
 
Tisztelt fórumozók!
Nem találtam ilyen jellegű témát, de nem akartam ezért egy újat nyitni, ezért itt kérdezem meg.
A szájlik mellé vagy helyett hogyan lehetne néhány gyakran használt karaktert idebűvészkedni? Van az a bizonyos karaktertábla, de kényelmetlen nyitogatni. Ha itt a hozzászólásoknál megjelenne, csak be kellene másolni, esetleg rákattintva megjelenne a szövegben.
Ilyen karakterekre gondoltam, mint például:
Ω, ºC, U², μF. Ezeket, vagy ilyeneket gyakran írunk (írnánk), csak nincs. Helyettük Ohm, Celziuszfok, unégyzet (U2) talán ez még megy. Valamint µF az elérhető.
oC

A celziusz, meg a négyzet az megy sima felsőindexel.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2019
(#) reloop válasza tothbela hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Az OFF/Pihenő pákások témában szoktak megjelenni az oldal működésével kapcsolatos hozzászólások, ezt praktikus egyenesen Topi-nak adresszálni.
Az már vitát válthat ki, mi kerüljön bele és mi az ami csak rontaná az áttekinthetőséget.
Párral csatlakoznék: √; β.
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2019 / 1
 
Köszönöm, igen Sziklai. Ha valaki nem akar bajlódni a hőkompenzációval, annak van más megoldás. Nem én találtam ki, hanem egy gitátkombóban láttam.
Ismételten Vermona, vagy Regent, de annak idején ezekből volt sok. Szóval hasonló elven oldották meg a nyugalmi áram elmászkálását valamelyik erősítőben. Nem kell állítgatni, csak összerak és hallgat. Persze nem minőségi dolog, de döngetni megfelel. Magam is terveztem/építettem ilyen elven működő erősítőt.
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Nekem megtenné az alt+num kombináció is, de az omega kódja bár alt+234, de nekem ezt adja:
ŕ
Tehát valami nem jó nálam. Win7 64Bit magyar bill.
De talán valóban jobb a békesség.
(#) Steven19 válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Igen, ha a D1-2 diódát ha fordítva forrasztotta be akkor azok záróirányban vannak és a T4-5 teljesen kinyit és ekkor füstölhetnek a 100Ohmok.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2019
Következő: »»   2163 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem