Fórum témák
» Több friss téma |
Kimondottan valami kapcsolóüzeműt keresek.
OK, hogy egy DBM négyszögjellel hajtva lényegében kapcsolóűzemű, de most egy félvezető kapcsolós érdekelne.
Végül is a DBM is félvezetős. Valószínűleg kapcsoló tranzisztorokkal is megoldható a probléma, de én még sohasem sohasem próbáltam. Gondolom, ha megfelelő határfrekvenciájúak a tranzisztorok, működni fog.
Ha azt vesszük, egy 4/4 -es szorzó is megteszi, pl MC1496. Egy sztereó dekóderben is kapcsolgatnak, csak jóval kisebb frekvencián. (uA758)
Nem tudom, hogy esetleg 74F04- ből oszcillátor építve működhetne-e a dolog?
Oszciloszkóppal néztem, 3 MHz-s négyszög már eléggé torzul.
http://3.bp.blogspot.com/_tWcsnP09Wj8/S-Ye9XZdRHI/AAAAAAAAA8c/4c3_o...01.jpg
Sziasztok ez a rajz is kapcsolódik a 4 lábú fetekhez 144 MHz -hez is amiről most szó esett itt. Ez egy frekvenciakonvertáló, 144 -rol konvertál 28 MHz-re. Elég egyszerű, és jókat írnak róla. Mennyire használható? http://fet-project.blogspot.com/2010/05/144mhz-2m-converter.html
Végül is meglehetősen gyors, de TTL. Oszcillátor természetesen építhető belőle, saccintásom szerint kb. 200 MHz -ig nagyon valószínű.
A 28, és a 144 MHz sáv is 2 MHz széles. Nem hiszem, hogy a két rezgőkör sávszélessége elegendő lenne.
Én személy szerint nem vagyok túl nagy híve a (széles) sávok konvertálgatásának, igen stabil, tiszta spektromú oszcillátort igényelnek, és a belső intermodulációkat is igen nehéz kézben tartani. Nagyon valószínű, hogy egyszerű módon nem megy.
Valóban TTL, csak érdekesség képpen hoztsm fel.
Arra gondoltam, 144 Mhz-s direct conversion vevő készíthető lenne úgy,
hogy valamivel létrehozunk egy tetszőleges 144 MHZ jelet, négyszögesítenénk,majd ezzel hajtanánk egy megfelelő analóg kapcsolóelemet, ami akár bf 244 fet is lehetne. A négyszögesítést végezhetné egy 5GHz-s bipoláris tranzisztorokból álló smidth trigger.
Értem, az intermodulációt én se szeretem. Imponált a rajz egyszerűsége,
bár négylábú fet-et nehezen tudnék szerezni.
Ezen a frekvencián pedig nincs más megoldás! Nincs az az LC szűrő, ami képes lenne megfelelően keskeny sávszélességet előállítani. (Bár sokadszorra is rávilágítanék a kérdésre: Mennyi is az a sávszélesség? )
Nem igazán értem, mi a gond. Eredetileg egy egyszerűnek tűnő 144/28 MHz sávkonverterről volt szó. Mind a két sáv kb. 2 MHz széles, vagyis inkább 2/1,7 MHz.
Ezzel csak annyi a probléma, hogy széles sáv átviteléhez lineáris erősítő kéne, a keveréshez pedig nemlineáris. Széles sáv esetén, az intermodulációs termékek az átvitt sávba is esnek, ezekkel igen nehéz megbirkózni. Keskeny sávú keverésnél ez sokkal kisebb gond, viszont a keverőt hangolni kell. (ahogy egy vevő bemeneti fokozatban is történik)
A HEStore-ban is van BF988, igaz SMD. Némi ügyeskedéssel használható.
Nincs is semmi baj a kapcsolással, csak az az egy szem rezgőkör a bemeneten, és a kimeneten egy - két csatorna vételéhez széles, az egész sáv vételéhez viszont keskeny. Hangolni kéne, akkor meg a stabil együttfutás lesz gond. Az egyszerű oszcillátor stabilitása szerinted mit fog előadni távíró vétel esetén? Ha megnézel egy jó kétszer transzponált vevőt, ott csak a bemeneti fokozatban van viszonylag egyszerű helyi oszcillátor, bár azt is célszerű hőkompenzálni a hangoló kondenzátorok Tk -jával. A sávkonverter esetén megvalósul minimum jobb esetben a kétszer, de inkább a háromszoros konverzió, ezért igen fontos az első keverőoszcillátorának stabilitása, és jeltisztasága. A BF244 kapcsoló elemként használni azért problémás, mert a vezérlés szempontjából a kapuja nem potenciálfüggetlen a csatornájától, galvanikus kapcsolatban vannak, szemben egy CMOS áramkörrel. (ettől függetlenül megéri kipróbálni, kellő odafigyeléssel talán megoldható) Olyan CMOS kapcsoló áramkört kéne keresni, amelynek a kapacitásai elég kicsik a nagyfrekvenciás kapcsolgatáshoz. A TTL a vezérlő jelet prímán elő tudja állítani ugyan, de az analóg jel kapcsolgatásához alkalmatlan.
- Keskeny sáv átviteléhez is lineáris erősítő kell.
- Minden nem lineáris elemen intermodulációs termék keletkezik. - Amire te gondolsz intermodulációs problémán az a tükörfrekvencia, ha jól értelmezem. A problémám csak az, hogy itt a keskeny sáv nem játszik, mert nem kivitelezhető. Tételezzük fel, hogy egy QRP adó ad 144MHz-en S1 jelszinten míg a tükörfrekvenciáján 88MHz-en egy műsorszóró állomás S9+40dB-vel azaz 94dB különbséggel. Egy 144MHz-re hangolt kör csillapítása a 88MHz-es jelre kb. 40 dB, azaz még így is a műsorszóró nyer. Bár csak egyéni véleményem, de a hangolt bemenet 10MHz felett nem hoz annyit a konyhára, de több gyártó készülékének kapcsolását áttanulmányozva, ők is erre a következtetésre juthattak.
Nem igazán szerencsés dolog egy vevőben az analóg, és digitális áramkörök kevergetése. A két átviteli technológia jelentősen eltér egymástól, bár azért vannak megoldások a vegyes alkalmazásra, de azért az nem annyira egyszerű. Ez a DSP megoldása.
Az analóg rádióátvitel digitális feldolgozásának alapja a digitális szűrő, ezzel lehet megvalósítani az FFT analizálást, mely a DSP alapja. A bemenet lehet analóg, szerepe csak annyi, hogy olyan sávba konvertálja a venni kívánt jelet, hogy az FFT -t el lehessen végezni. Ezt a műveletet végzik a szoftver rádiók (SDR).
Szerintem teljesen rossz úton jársz.
Az analóg rádióátvitel digitális feldolgozásának alapja NEM a digitális szűrő. NEM ezzel lehet megvalósítani az FFT analizálást. Ami NEM a DSP alapja. NINCS szükség FFT analizálásra a vett rádiójel dekódolásánál. A négyszögjellel vezérelt keverő, NEM az SDR technológia privilégiuma, előnye a magasabb dinamika, alacsonyabb zaj, kisebb keverési veszteség. De természetesen van bőven hátránya is.
A tükörfrekvenciás csillapítás az összes intermodulációs termék közül a legegyszerűbb eset, védekezni is jól lehet ellene. Feltéve, hogy a tükörfrekvencia nem esik a vételi sávba. Előfordulnak olyan esetek is, talán nem az amatőr gyakorlatban, amikor olyan széles vételi sávot kell biztosítani, ahol ez is probléma. Ilyenkor jönnek szóba a magasabb KF frekvenciák, 21,4, 45, 75 MHz. mint aránylag gyakran használt frekvenciák, de léteznek ennél sokkal magasabb frekvenciák is, mint pl. a TV műsor műholdvevők sáv konverterei.
Keskeny sávban a lineáris erősítő lineárisnak tekinthető, minél szélesebb az átvitt sáv, annál nehezebb teljesíteni a szükséges lineáris követelményeket. Sajnos önmagában a berendezésekben is keletkeznek intermodulációs termékek, jórészt a lineáris átviteltől való eltérés miatt (torzításból származó termékek kombinációi) és ehhez még bonyolult külső jelforrások sem kellenek, ami pedig egy rádió vevő berendezésnék igencsak fennállnak. Közeli, és/vagy nagyteljesítményű adók sokasága.
Az az elképzelésem, hogy ezzel a kapcsolással be lehetne lőni az optimális oszcillátorfeszültséget, mégpedig úgy, hogy a modulátor körbe bebocsájtok kellően kis feszültségű RF jelet, az oszcillátor bemenetre pedig hangfrekvenciát. A keverés eredményét AM vevővel venném, és fülre ellenőrizném, melyik az a legnagyobb moduláló feszültség, aminél a produktum még nem torzít, azaz a kimenetén csak a Fo +- Fmod jelenne meg.
A dul gate FET használatára azért gondoltam, hogy ilyenformán minimális oszcillátorjel kerülne a bemenetre. (plusz Kínából 10 db a rendelhető legkisebb mennyiség )
LC oszciként 7MHz-en még rezgett, de fölötte elbizonytalanodott.
Én személy szerint egyáltalán nem ragaszkodok 4011 hez.
Az egy inverterével csináltam egy oszcillátort, az tudtam hogy az én 4011 -esemnek nagyon határozott "átkapcsolódodása" van, tehát nagyon jó jel négyszögesítésére. Kéznél volt ezért használtam.
https://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas/30MHz-2...CO.gif
Ez mennyire használható ?
http://images.elektroda.net/78_1340302079.gif
És ez? Esetleg több egymás után alul áteresztő szűrővel, erősítéssel?
Sima VCO kapcsolás, bár a rajz hibás, fel van cserélve a kollektor és az emitter az aktív elemen. Jellemzően magas frekvencián LC oszcillátorral már a mai követelményeknek megfelelő stabilitást elérni nem lehet.
A frekvencia sokszorozó rajzod túlbonyolított, nem is igazán magas frekvenciára való. Sokkal egyszerűbben is lehet. És mivel, hogy ez sokszorozó, a kimeneten eleve nem lehet alul-áteresztő (illetve nem logikus). + A sokszorozás nem javít a stabilitáson.
Arra gondoltam, az alul áteresztő szűrő azért kell, mert egy diódával egyenirányítva
a szinusz nulla alatti vagy feletti részét egyszerűen levágnánk, így viszont átfordítjuk a másik irányba, ezért a rezgésszám megkétszereződik, de mivel félhullámok pakolódnak egymás mellé, ezért nem lesz szabályos szinusz. A rajzon lerajzolják a hullámokat is hogy hogyan alakul, de az rossz. A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2019
És azért kell az alul áteresztő szűrő, hogy a szinusz szabályosságát
létrehozzák.
Igaz angol nyelvű, de a képek magukért beszélnek.
Bővebben: Link |
Bejelentkezés
Hirdetés |