Fórum témák
» Több friss téma |
Nem szükséges hozzá tanfolyam, csak amit a leírásban is olvastál.
A neten keringenek vizsgakérdések és tesztek is, így akár egyénileg is fel lehet rá készülni. Talán már nem feltétel a klubtagság sem, de az alapfogalmak és a gyakorlat miatt fontos ott ténykedni.
HAM vizsga anyag források:
HA5KDR HA5KHC-n a neten még sok helyen elérhető HA5LQ által összeállított anyag
Köszi! Ez is nagy segítség!
Remélem a vizsga is meglesz majd egyszer... Ha addig fel tudok készülni, jövőre (tavasz) szeretném majd letenni. A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2019
40 nap után csak ideért a Tecsun. A Fonyódi Aktivitási Napok meg a ma reggeli 19 fős Kakas-kör jó lehetőséget nyújtott a XHDATA D808 és a Tecsun PL680 érzékenységének összehasonlítására 80 méteren. Ez utóbbi győzött, egyértelműen, de nagy különbség nincs közöttük.
A képen: - Jobb felső sarok: Aktív ferrit antenna V2.0 - Az Xhdata antenna bemenetén lévő elosztóban a fekete izé a tápfeszültség feladó, alsó jack dugó a tápfeszültség kivezetés. - A Tecsun antenna bemeneténél a fehér bumszli: 50/1000 ohm balun, mert bizony ennek nagyimpedanciás az antenna bemenete. Már csak valami DX-re is alkalmas antenna kéne. (Elnézést a kissé fészbukosra sikeredett hozzászólásért!)
A budapesti RTL-SDR Dongle and vertical dipole on Budapest tuneren jó bő 7 percet elcsíptem a Svábhegyi adó beszélgetéséből 145600 kHz-nél! Ha más is "szemlélődőként" jelen szeretne lenni akkor ha jól értettem akkor holnap este is lesznek!
Utolsó és végleges ferritantenna megoldásom. Jól jöhet azoknak, akik panelben laknak és szeretnének a rövidhullámokba behallgatni, egy diszkrét, a városképet nem befolyásoló antennával. 80 méteren minimum +20 dB a nyeresége a rádió botantennájához képest, a magasabb sávokon nem egyértelmű hol nagyobb, hol kisebb jelet szolgáltat mint a botantenna. Ez esetben annyi a haszna, hogy ki lehet pakolni valami zavarmentesebb helyre. A tápfeszültség változtatásával is lehet hangolni. (Az én tápfeladóm 2-9 V közötti feszültséget szolgáltat, ezért kellet egy plusz varicapot bepakolni. Az erősítő 1,2 V tápfeszültséggel is elmegy, ez esetben elég a két varicap. A felső sávokhoz való induktivitás nincs mágneses kapcsolatban a ferrittel. (nálam ez egy N10 anyagú M8x16 mm-es hangolómag lyukába fűzött 6 menet. Csak egy érdekesség, hogy az új Tecsun PL680-as rádió -az ördög tudja, milyen okból - 4 V körüli feszültséget ad ki az antennára 500 ohm körüli belső ellenállással, ez bőven elég a ferritantenna működtetéséhez.
Mivel koaxot használsz, és feltehetően a másik végén sincs lezárva a kábel a hullámimpedanciájával, ezért garantáltan állóhullámok is kialakulnak frekvenciától függően, ami simán megmagyarázza, hogy miért hullámzik az erősítés!(ami itt alapvetően 1x lenne, lévén a tranzisztor nem erősít feszültséget itt, az összes nyereség a rezonancia miatt alakulhat ki inkább csak)
Egy erősítő sokat jelentene és az is, ha a ferritre pár menetes tekerccsel becsatolnál egy pár méteres drótot.
Amit rajzoltál - mint ahogyan sdrlab írta - nem erősít, csak illeszt.
Mindkét rádióm érzékenysége elég jó. A Tecsun PL880 érzékenysége gyári adat szerint SSB üzemmódban 10 dB jel/zaj viszony esetén kisebb, mint 1µV, az XHDATA D808-ról ilyen adat nincs, de tapasztalatom szerint nagyjából hasonló lehet.
Bőven elég az illesztés adta "erősítés" is ,(van ott azért teljesítmény erősítés vastagon), mert így is a környezeti zaj határozza meg a vételi lehetőségeket. Az viszont biztos, hogy jóval kevesebb zajt szed össze, mint a botantenna.
Idézet: „Az viszont biztos, hogy jóval kevesebb zajt szed össze, mint a botantenna.” Nyilván, hiszen ez utóbbi az elektromágneses hullám elektromos összetevőjét veszi, míg a ferritantenna(vagy bármi más hurokantenna) zömében csak a mágneses összetevőjét! A kettő gyakran nem egyező intenzitású, és jellegre is különböző lehet, forrástól függően..., lakókörnyezetben zaj szempontjából az elektromos szokott dominálni...
Így azt javaslom, hogy ki ne próbáld becsatolni a botantennát!
Nem ér annyit ez a 10 perces kemény és kockázatos "munka".
Elnézésedet kérem, tanácsod ellenére csak bepróbálkoztam külső antenna becsatlakoztatással
A függönyre felcsíptetett 4m-es drót 80 méteren nem sok mindent hozott azon túl, hogy kissé elhúzta a rezgőkört, meg a jellel együtt a zajt is felerősítette, viszont a felsőbb sávokon csodát tett! Sokkal, de sokkal jobb lett a vétel, mint a saját antennájával, meg mint az antenna bemenetébe dugott 4 m-es dróttal. Nem beszélve arról, hogy ennek a rádiónak (az előbb rosszul írtam a típusát nem PL880, hanem 680) a bemenete aperiodikus, csupán valami aluláteresztőn megy a jel a FET-es keverőre - jól jön egy preszelektor.
Nem fogod elhinni, de pontosan ezt szerettem volna elérni.
Azt, hogy gondold át, fontold meg, ha valaki segíteni szeretne Neked. A becsatoló tekercs menetszámát csökkenteni kellene, kb a rezgőkör negyed, huszad részére és persze jó lenne a rezgőkört a vételi frekvenciára hangolni. Kell vele játszogatni, de anélkül se eredmény, se tapasztalat nincs.
Még egyszer köszönöm! Végül is az lett a nyerő, hogy a rezgőköri tekercs utolsó menetére csatlakozik a bot-vagy külső antenna. 14 MHz-en a a rádió saját antennája mellé akasztott, azzal egyenlő hosszúságú drótdarab az 5 egységre osztott jelszint indikátoron két egységnyi szintemelkedést eredményezett. Az XHDATA D808 szerint ez olyan 20 dB feszültség nyereséget jelent. Persze az ördög tudja, mennyire hitelesek ezek az adatok. Nagyjából a menetszám áttétel 70-80 %-ának megfelelő a feszültség növekedése.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
Régóta gondolkodok rajta, hogy hogyan lehetne megépíteni egy olyan walkie talkie-hoz vagy cb-hez hasonló adó-vevőt ami két egymáshoz közel levő falu közt biztosítaná a kommunikációt. A két épület nincs 4km-re egymástól. Van egy rakás rádio csövem. Mit tanácsoltok?
Vagy CEPT normás AM / FM-es CB rádiót is használhatsz.
Ezek olcsóbbak. Igaz már újra mehet az SSB is . DE csak az új gyártmányú SSB képes rádiókkal ... azok nagyon durva árban vannak kb 2 3 szoros áron mint amik már közel 25 - 40 évesek persze azoknak tiltott a használatuk. PMR-nél a rájuk fogott több km vagy akár 10km távolságot csak mint marketing szövegként értelmezzed !!! Minden helyzet és pozíció függő, beépítettség , árnyékolások stb... ! Olvasd át : PMR GYÍK !
Ha valaki mégis építeni szeretne, milyen frekvencián próbálhatná ki legálisan?
Ha nincs rádióamatőr engedélye akkor a CB (27MHz) vagy a PMP sávon.(446MHz)
Ha rendelkezik rádióamatőr engedéllyel("hívójeles amatőr") akkor az engedélyben foglaltak szerinti sávokra építhet,és üzemben tarthat saját építésű adó/vevőt.(RH/VHF/UHF/SHF sávok)
Sehol.
Engedély nélkül nem építhetsz rádió adót, kivéve az amatőr rádiózást, ill. az is engedély, csak eléggé speciális. Kizárólag erre a célra előállított megfelelő minősítéssel rendelkező (engedéllyel előállított, forgalmazott) rádióberendezéseket használhatsz változtatás nélkül engedélymentesen.
Én is a PMR -t pártolnám, bár a 4 km igencsak necces.
A Kera_Will javaslata csalóka, mert CB -nél csak a rádiót veheted olcsóbban, de a használathoz kell még valamilyen tápegység, antenna, meg jópár méter koax. Így már nem lesz annyira olcsó.
Az NMHH oldalán mindenre választ adnak , rengeteg doksi van fenn ez ügyben.
Már nem az "átkosban" vagyunk, lazultak, modernizálódtak a szabályok.
Igen, rengeteg doksi van, de el is kell olvasni. Olvasd el a rádióamatőrökre vonatkozó előírást is, az amatőrök sem fecseghetnek (elvileg a rendelet szerint) bármiről, csak a rádiózással összefüggő dolgokról, kivéve a katasztrófahelyzetet.
Hogy ezt nemigen tartják be, az más kérdés. Elolvasandó még az EHT (Egységes Hírközlési Törvény)-is.
Felesleges elolvasnom, 20 éve hívójeles rádióamatőr vagyok, tisztában vagyok a dolgokkal.
Valamint a kiinduló hozzászólás sem erről szól, nem erre vár segítséget. Maradjunk az eredeti témánál. Idézet: „Maradjunk az eredeti témánál.” Engem érdekelne a másik téma is.
Nincs eltérés a témátó, még ha kellemetlen is. tnl kérdezte:
Idézet: „Ha valaki mégis építeni szeretne, milyen frekvencián próbálhatná ki legálisan?” Tehát a hansúly a legális szón van. erre a válsz bizony a törvényekben, rendeletekben, előírásokban van. Ezek szerint legálisan adóberendezést építeni engedély nélkül nem lehet,csak rádióamatór engedély birtokában, dehát az is engedély. Bővebben: Link Ez a rendelet nem is olyan régi, ismered, és ennek megfelelően forgalmazol? |
Bejelentkezés
Hirdetés |