Fórum témák
» Több friss téma |
Szia
4-es relé modult használok. a modulnak külön áramforrása van (bár ahogy néztem az 5 V-ot a PI-ről is megkaphatná) a PI és modul között nincsen egyéb alkatrész. köszönöm
Hali!
Képek ,bekötés, típusok nélkül mit vársz? Kicsit zavaros: " relé megkapa az 5 V-ot, a GND-jét a PI GND-jére kötöttem, illetve kapott még 3,3 V-ot a ralé VCC lába és még egy GPIO-ra is rátettem" Relére 5V, aztán a relé VCC 3,3V, meg a gpio-ra is 3,3V??? És így összekötötted az 5V és 3,3V-ot?
Szia,
tudom, zavaros, sajna bennem is Képet otthon tudok készíteni, bár amikor elkezdett melegedni a kábel, széthuzigáltam. Azt hiszem, igen, a 3,3-at és az 5 V-ot összekötöttem. csak ez a logikus magyarázata a melegedésnek és a PI halálának. Igazándiból arra keresem a választ, hogy a bekötésnél a relé modul kapcsoló lábára a PI egyik GPIO-ját kell kötnöm, a relémodul kapcsolólábainál szintén van egy VCC és GND kivezetés, arra kell a PI 3,3 V-ja és GND-je, illetve a relémodult üzemeltetni kell 5 V és annak is kell GND. amit vagy a külön tápról kap meg vagy a PI-ről ugye?
Ezt a konkrét relémodul kapcsolási rajza nélkül nem lehet megmondani. Ha nincs rajz, akkor ki kell mérni, és vissza kell rajzolni. Ha vannak rajta feliratok, az segíthet, de akkor is érdemes ellenőrizni, főleg ha kínai cucc.
Hestorban vettem... de kínai természetesen.
viszont a logika elvileg jó, ugye? kell 5 V+GND, ami a modult működteti és kell 3,3 V, GND + GPIO vezérlő láb a relét működtetni, ugye? és a GND az 5V és a 3,3 V az különböző?
Bővebben: Link
Annyi, hogy az enyémben csak egy gnd van
VCC -> 5V
GND -> GND IN1 >- GPIOx A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2019
A gnd mindenkinek közös
az in*-re a rpi gpio-ja a VCC a relék tápja, semmi köze az rpi belső 3,3V tápjához, esetleg ha 5V-os a relé akkor mehet az rpi 5V-os tápjára
A relének van jd-vcc, vcc lába, ez alapból jumperelve van.
A vezérlő sor gnd el kezdődik, in1-4 és megint vcc láb jön. Ezen akarok el...
Szerintem a gyengébbek kedvéért vannak egy sorba rendezve a kivezetések.
akkor én a gyengébb vagyok
viszont zavaró, mert a logikát követve hazavágtam a pi-met. relé kapott 5 voltot JD-VCC láb, PI GND, relé modul GND és a relé tápja lett közösítve. a relé sima vcc lábára ment a pi 3,3 V-ja és az IN1-re ment a GPIO egyik lába... a kérdés, hol hibáztam?
A 3,3V os tüskére ráment az 5V a relépanelon keresztül.
Na. KB eddig jutottam el... Holnap jön az új rpi. Kérdés, hogyan kábelezzem, hogy ne haljon meg...
Igen, tudom az a szép megoldás, ha majd már működik élesben így ahogy most, és minden hibalehetőség le van kezelve, akkor átírom.
A relépanel tépfeszültségét ne a Pi-ről vedd, túlterhelheti. Külön legyen tápegysége a relépanelnek és a Raspberry-nek is. A GND pontokat össze kell kötni, valamint a GPIO és az In pontokat is, természetesen.
A relépanel bemenetén lévő optocsatoló mennyi áramot eszik 3.3 V-ról? Nem tudja túlterhelni a GPIO portot?
Nem tudja.
Ne bonyolítsd szerencsétlennek, azt a 4 relét simán kibírja az 5V os kimenet
Én csak azt nem értem, hogy meddig tartana a neten rákeresni (kb. 1 perc) ehelyett megy itt a találgatás!
Csak neked!
Köszönöm, megtaláltam én is.
amit a hestore-ba írtak nekem, az meg ez:"A relé modul tápellátásához 5V szükséges, működtetéséhez a jumpert el kell távolítani, és a JD-VCC lábra +5V-ot kell kötni egy másik tápegységről. Ezen táp GND-jét és a raspberry GND-jét közösíteni kell a relé modul GND lábán. A relé modul VCC lábára +3.3V-ot kell kötni, a relék behúzásához pedig IN1-4 engedélyező bemeneteket földre kell húzni a raspberry GPIO kimeneteivel." innentől kezdtem keresni egyrészt a valós bekötést, másrészt a hibát, amivel megöltem az RPI-t...
Fogd már fel hogy a 3.3V ot nem kell bekötni
5 V -os relé mudulnak tutira nem kell a 3.3V.
Ott valamit félre értettél. De két helyről se kapjon egyszerre 5v -ot.
Itt a rajza a modulnak. Elég egyértelmü.
5V 4 Channel raley module És a többi adat... A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2019
köszönöm
A linkelt rajzod a relémodulról, és Vicu Hestore-tól idézett szövege alapján azt gondolom, hogy:
1. Ha a VCC és a JD-VCC közötti jumpert kiveszi. 2. Minden GND-t összeköt. 3. A JD-VCC-re köti a reléknek szükséges 5V-ot. 4. Akkor a VCC-re is kell valamekkora feszültséget kapcsolni, különben az optokapukon nem folyik áram. Azon azért elgondolkodnék, hogy ha van 2 LED (egyik az optokapuban, a másik visszajelzésként) + a Pi kimenete is bizonyára lenyúl pár tized voltot, elég lenne-e a 3.3V tápfeszültségnek...
Jól gondolod, és ha figyelembe veszed a led előtti soros ellenállást is akkor egyértelmű, hogy a 3.3 V oda kevés.
De még azt is el tudom képzelni, hogy Vicu levette a jumpert és rossz oldalra tette a külső 5V -ot. ezzel kisütötte PI 3.3V -os részét, plussz ezt-azt.
Ha rossz oldalra kötöm az 5V-ot akkor nem működik percekig....
összekötöztem első körben a DHT érzékelőt az RPI-vel, szépen olvasta a hőmérsékletet és páratartalmat. fél óra után rákötöttem a relét az elszívóventillátorral. az érzékelő működött, és kapcsolta is az elszívást. 5-10 perc múlva kezdtek melegedni a vezetékeim... bárhol is nézem, leginkább külföldi oldalakon, a relé panelre nem kötik a 3,3 V-ot csak az RPI-ről az 5 V-ot kapja meg. A tudásom icipici ezen a téren a tiétekhez képest, ezért is kérdeztem...
Raspberry GPIO-val szeretnék vezérelni nagy teljesítményű 12V 1A LED-et. Milyen áramkörrel tudom megoldani az illesztést?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |