Fórum témák
» Több friss téma |
A lendkerekes gyújtó hogy működik ?
Bár az is érdekelne az orosz 220v-os hogy működött.
Egyszerű (nekünk volt): Van benne egy tekercs, ami beránt egy mágnesezhető rudat, a rúd viszont kapcsolóként üzemel, mert átmegy rajta az áram. Amikor beránt, akkor megszakad az áram, a tekercs elengedi a rudat (rugó tolja vissza), az megint zár, stb. A szikrát a megszakításkor adja. Jó zajos és komoly szikrázást produkál.
Mivel a gázláng vezeti az áramot, így ha a fázis nem a rugó felől megy be a gyújtóba (hátulról), hanem az üllő felől (az van elöl) és a szikraképző részt fedő lukacsos fém kosár hozzáér a gázkészülék földelt testéhez, remek rövidzárat tud csinálni. Az is szép szikrát csinál és sötétet (Jártunk így, nem értettem anno, hogy ezt miként történt, működő, hibátlan gyújtó rövidzárat csinál (az üllő el van szigetelve a fémkosártól), de most már rájöttem.) Találtam képet róla, nekünk ilyen volt: orosz 220V-os gázgyújtó. A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
Nem biztos hogy hasznos egy sávba tegyem az egész RH tartományt, hiába 1 a 3 hoz a forgókondi áttétele ahol van rádióállomás ott egymáson vannak 5-12MHz megy rádióm, lehet kondenzátorokkal szét kéne választani több részre. Igaz igy egyben van az összes adó csak nehéz kiigazodni közte.
A forgókondi kapacitás átfogása nagyjából 10 szeres (50 - 500 pF), így jön ki a kb 3 szoros frekvencia átfogás.
Ha ezt értelmezed az RH sávra, akkor az nagyjából 5 - 15 MHz -et jelent. De van egy bibi. A vivőfrekvencia folyamatosan változik, a csatornaosztás (csatorna sávszélesség) viszont nem, mondjuk az 10 kHz. Ezért a kettő aránya a sáv alján 5 MHz -en 500, de a sáv végén 15 MHz -en már 1500, a sáv végén háromszor sűrűbben vannak az állomások, mint az elején. Ezért kell a sávnyújtás. Kétféle módszert használhatsz. A forgóval sorba kapcsolsz sávrészenként átkapcsolható kondenzátorokat, ezzel csökkented a forgó átfogását, vagy egy kisebb kapacitású (átfogású) mondjuk 20 - 50 pF forgókondit kapcsolsz sorba a fő, nagyobb kapacitású forgóval, ezzel lehetővé válik a durva, és finom frekvencia beállítás.
250pF kondit használok így jött ki ez az érték én is sorbakötött kondira gondoltam esetleg kapcsolóval kiválasztani melyik attól függően melyik rész kell.
Nem precízebben lehetne hangolni így 1 a 3 hoz áttételnél is alig lehet szétválasztani őket. Nem sima lineáris forgó hanem logaritmikus. A rozsvasba lett találva egy régi összetört jugoszláv rádióból. A tengelybe benne az áttétel,a lengyel rádiókban másként volt fogaskerekes áttét volt.
Reflex 1 tranzisztorral nem megy? Nálam nem megy 2N3904 -el próbáltam és shotkey diódával. Azért a visszacsatolt audion az megy hangosan.
Miért ne menne? Tégy egy fojtót a hangszóró elé, valamint egy másik diódát a földről a benne lévő anódjához, így feszültségkétszerező lesz belőle...
Így nehezen fog, mert a tranzisztor bázisellenállásán át a tápfesz lezárja a diódát.
Fordítva sem jobb. 10m antennával megy. Lehet ez csak 2 tranzisztorral megy és inkább városi rádió. vagya kimenetnél kell egy visszacsatoló trafó.
Nincs ott tápvesz, mert a BE átmenet kb 0,6V-ra korlátozza azt!
De, egyébként is lebeg a dióda anódja úgy....
Fordítva meg a dióda nyitva lesz és elviszi a tranzisztor bázisáramát...
A visszacsatolótrafót nehezen lehet megúszni, de azzal használható, érzékeny rádió nyerhető - ha hajlandó vagy a tranzisztor megfelelő munkapontjának kiszöszölésére. Vagy fojtóval is megoldható, ahogy sdrlab f-társ is írta, lényeg az, hogy ne záródjon rövidre sehol a jel a tápon keresztül.
Lekorlátozza, de lehet, hogy pont magasabb a BE feszültsége, mint a dióda nyitófeszütsége - és ez fennáll, mert schottky dióda van megemlítve. Tehát a sch-dióda szépen csukva marad, mert a hangfrekvenciás feszültség sem tudja kinyitni.
Hm, tényleg...
Ki se nyit a dióda, mert egyenáramúlag sehova sincs lekötve a másik pólushoz.
Igen a diódának alacsonyabb nyitófeszültsége, de elméletileg ott kellene hogy átmenjen a nagyfrekvencia és a dióda idemodulálja, viszont dióda nélkül is szól mind egy ott e van vagy nincs Mindenhol 2 tranzisztor van, lehet gyenge a nagyfrekvenciás erősítés is. Ez egy hülye ötlet volt 1 táranyóval megcsinálni, mert a visszacsatolt az nagyon szépen ment egy táranyóval külső antenna nélkül is. AZ 50 nálam 47pF menne az RF jel a diódára.
És az feltűnt, hogy ott 2 dióda van??! Nem mindegy....
mert feszültségkétszerezőként van megadva de 1 el is kellene mennie. Na meg PNP tranyó,
1-el nem fog menni! A csatoló kondi feltöltődik, és annyi..., nincs DC kör úgy...!
1 diódával így nem fog menni, csak ha trafót nem teszel közbe. Ha így van csatolva kondenzátorral, kell a 2. dióda mindenképp.
Megszólalt nagyon halkan, valószínűleg ezért van az összes rajz 2 tranzisztorral. Ferrittel szólt de nagyon halkan Pest 100km re vagyok az rádióadótól. Azért a visszacsatolt sokkal jobb. Jól van ez egy gyors kísérlet volt, a kollektor bázis ellenálláson biztos lehet állítani, meg stb. Bot antennával jobb lenne de nálam erős a brum.
Azt ne várd, hogy egy 1(+1 reflex) fokozat erősítése meg fogja közelíteni azt a jelszintnövekedést, amit egy visszacsatolt rádióban állítasz elő! Ott több 100, vagy akár 1000x-es erősítés alakul ki, mielőtt begerjed..., azt még a 2 tranyóból álló reflex is csak közelíteni fogja. Viszont annak a szelektivitása éppoly gyatra lesz, mint amit most csinálsz )
Viszont, a kollektorról egy kondin, potméteren keresztül, egy pár menetes csatolótekercset ha még ráteszel, akkor egy visszacsatolt reflex vevőd lesz, annak minden előnyével(és hátrányával is ))
És: megvan a szent Grál. Jól van nem az de hangosan szól ferritantennával és egyszerű 500 ohmos fejhalágtón pöpec, egyszerű szerkezet sima szilícium dióda kell. Nem tudom erre miért volt szükségem, de muszáj volt egy ilyet csinálnom. Sőt most próbálóm a telefon fülhasogatóján is szépen szól :-O ami 32 ohmos. 0,5mA fogyaszt úgy hogy ebből lehet gombelemes projekt is, Logikus magyarázatom nincs miét kellet a mai nap egy részét erre fordítani, tán mert álmomban hasonlót csináltam
Ez így egy sima detektoros vevő, némi előszelekcióval.
A tranzisztor felerősíti a jelet amit a dióda modulál és megy vissza a bázisra, majd újraerősíti. Nem kell neki antenna és hangosan szól, ha sima detektoros lenne kellene antenna, vagy ha nem erősítené a nagyfrekvenciát akkor is, de nem kell neki.
Elég perverz egy kapcsolás De ezek szerint akár még működik is )
Demodulál nem modulál, a helyesírás javító kijavította rendesen. Ma is próbáltam és jó szól. Egy másik netes rajzból csináltam . Az 2 tranzisztoros és az ipse szerint hangszórón megy. https://www.emilio.com.mx/ke3ij/reflex.htm Tekercseket azért módosítottam mert az volt kéznél és ha a hangoló kör nincs összekötve a tranzisztor emitterével akkor is hangosan szól. Románok továbbra sem szólnak a nagy brum miatt, anyám szobájából jön azt hiszem a DVB-t miatt. Nálam is ha megy a PC még erősebb a brum így bekapcsolása előtt próbáltam és a gyári rádiókon is nagy a zavar csak Pest megy, de az jó hangosan. Ilyen hidegbe meg nem akarok kint az udvarba szaladgálni. Külső antenna földelés nincs használva., kezdőknek nagyon jó kapcsolás és nem kell a visszacsatolással bajlódni. Igaz nagy ferrit antennát használtam Unitra diorából. Szerintem a fojtótekercs csak dísz jelen esetben.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |