Fórum témák
» Több friss téma |
Például ilyeneket :
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
1,5-es vezetékre 13A is szóba jöhet, az már elégendő legtöbb nagyobb háztartási fogyasztóhoz is, ha nem megy egyszerre több arról az áramkörről.
De ha 2.5-essel építem ki a mennyezeti világítást is, akkor maradhat a 16A, ugye? Csak a plafonba épített védőcső szűkössége miatt lett volna jobb a 1.5-es, lehet, hogy a 2.5-esből nem fogok tudni behúzni kétáramkörös csillárt, a csövezést meg most inkább nem akarnám kivésni és újraépíteni.
Még egy kérdés: szintén a csövezés korlátossága miatt megengedhető-e olyan kialakítás, ahol a lakáselosztóból kiinduló, 10A-rel biztosított, 1.5-es vezetékekkel kiépített szobaáramkör mellé úgy építek ki egy előszoba-világítást, hogy annak a nulla és védővezetékét az előző áramkörből ágaztatom el, de a fázist egy külön 2A-es kismegszakító adja (mindenhol 1.5-es vezetékek)?
Miért van olyan érzésem, hogy ez a szakma olyan távol van tőled, mint Makó Jeruzsálemtől?! Még mielőtt nagyobb baj jön, szerintem bízd egy olyan szakemberre, aki ért is hozzá, és nem a sarki kocsmából van 3 fröccsért.
Megcsinálni meglehet, de hogy ez mennyire "korrekt" kivitelezés abba ne menjünk bele.
Nem maradhat. Sem a kapcsolók sem a foglalatok (lámpatestek...) nincsenek 16A-re méretezve. A védelem értékét mindig a legszűkebb keresztmetszet adja meg. Ha egy 6A-re méretezett kapcsolót teszel a körbe akkor hiába húzol 1,5mm2-el is akkor is csak 6A-re biztosíthatsz!
Külön biztosított áramkörök nullája és védőföldje nem vonható össze!
Köszi. Értem a problémákat. Kitalálom, hogy lehet őket eliminálni.
Ha érted, akkor nem kellene kitalálni.
De a legjobb megoldás, ha addig az elosztódobozig elviszel 1,5 mm2 vezetéket a világításnak és külön biztosítod, akár 6 A is megfelel. Megmaradna a 2,5 mm2 vezetéknek a 16 A-es kismegszakító, ami a fali dugaljakhoz megy. A középút az. amit az első válaszomban leírtam. A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
A 13 A-es kismegszakító nem felel meg a kapcsolóhoz és a foglalathoz.
10 A-el viszont lehet világítási áramkört biztosítani. A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
Igen, világos. Ha korlátlan átmérőjű csövezés lenne a falban, akkor nyilván csillagpontos hálózatot építenék, és minden külön lenne biztosítva. De sajnos nem ez a helyzet, és bár így is volt, ahol muszáj volt bontani és újraépíteni a csövezést, nem szeretnék mindenhol mindent szétverni. Szeretnék olyan megoldásokat találni, amik lehetőség szerint a legjobban szeparálják a használati helyeket, de nem szeretnék tiltott dolgokat megépíteni, ezért is kérdezek. Ha kialakul a végső felállás, akkor mindent ledokumentálva felül fogom vizsgáltatni egy villanyszerelővel az egészet.
A 16A-es, 2.5-essel építendő áramkörökön akkor sehol nem lesz világítás, ahol meg lesz világítás, ott mindenhol 1.5-es vezetékezés és 10A-es biztosítás lesz. Ahol a világításnak külön képzeltem el a biztosítását, ott akkor az nem lesz, annak az áramkörnek a biztosítását fogja használni, amelyikről az leágazik. Így elfogadható lesz?
Én ilyet sehol nem szereltem és nem fogadnám el.
"Én ilyet sehol nem szereltem" - melyik részére gondolsz?
Az egészre amit írtál.
Nálam nincs korlátolt cső, ha kell, beteszek annyit, amennyi szükséges. Ha szükséges, vések. Az nem életszerű egy lakásnál, hogy minden ajtó felett egy kismegszakító. A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
Mint ma. Legfeljebb a részletek különböztek. Áram-védőkapcsoló nem 10 mA-es volt, hanem 5 A-es.
Bár az érintésvédelem az a hibavédelem, annak alapvetően kevés köze van a lekapcsolhatósághoz - meg a figyelmeztető táblákhoz.
Ezt érdemes megnézned, igaz ez későbbi 1983-as film.
Bővebben: Link Egy komment: István Kovács1 éve Szóval sokan meghaltak a statisztika szerint, Magyarországon többen mint máshol. Tehát letelt a 40 esztendő és ketyegnek a beépített hibák. Uram add, hogy amit én építettem be már ne legyen ott és ne oltson ki életet! Uram vigyázz a villanyszerelőkre tanítsd őket és oltalmazd őket, vigyázz minden emberre! Uram küld a megfelelő szakembereket a helyekre és általad mentsék az életeket! Légy irgalmas! A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
A túláramvédelem két célt szolgál. Túlterhelésvédelmet és zárlatvédelmet. Egy 2,5-es gerincről leágazó világítási 1,5-es áramkört olyan lámpatesttel, amiben nincs 10-13 A-es fogyasztó (az inkább hősugárzó lenne), nem lehet túlterhelni. Ezt a szabvány mindig is elismerte.
Ez egy 1970-es film: Bővebben: Link
Köszönöm a linkeket, igen érdekes volt végignézni. Azért mai szemmel furcsa, hogy a mosógép, vasaló használatához a műanyag szőnyegre állást javasolják. Bár láttam, hogy a vasalót 3:03-nál 2 pólusú dugaljba csatlakoztatta a hölgy, így hibavédelem gyakorlatilag nincs is a belső szigetelés meghibásodása esetére (vagy lehet kettős szigetelésű, ha akkoriban volt olyan). Szóval nem egészen alaptalan.
A vasalóra azért volt régen felmentés, mert kevéssé tartották elképzelhetőnek, hogy valaki a forró vasat tapogassa.
Aztán ez a gondolatmenet legalább egy halálos balesethez vezetett, mikor a háziasszony a vasalót egy pillanatra a tűzhelyre helyezte, majd megfogta az edényt, bizonyítva, hogy az élet nem mindig az elképzelések szerint működik.
Sziasztok!
Ki olvasta Szabolcsbáka alállomás átadását? Nem találom.
Szia!
Dehogynem ... s nemcsak az amcsi /angol filmekben .......A puccosabb lakásokban? Az újabb szállodákban is. Ahol kártyás az ajtó.......meg a benti villany is.
Mikor a szállásodon kinyitod a takaróajtót és mögötte találsz két FIDet és mellette még vagy 16 biztosítót, és ez egyetlen hotelszobára van. Külföldi eset, de nem egyedi.
Jelenleg a munkahelyen minden irodára külön 3*63A olvadóbetét van rakva az elosztószekrényben, és minden irodában van biztosítéktábla. Ez rendben, de az, hogy ez miért az álmennyezet fölé került az irodákban azt még nem sikerült megemészteni A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
A szállodai szobák más okból vannak szakaszolva.
A túlzás mindkét irányban túlzás. A túl kevés sem jó, meg a túl sok sem. Nehéz elképzelni milyen tevékenység folyik abban az irodában, amihez ekkora villamos teljesítmény szükséges. Szintén nehéz elképzelni, hogyha van mondjuk 10 db ilyen iroda, akkor milyen kábelen jön be a 3*630 A (még kimondani is iszonyatos).
Az én cégem 3*400A-t igényel az áramszolgáltatótól, amihez már nem a 400 V érkezik, hanem a 10 kV-os hálózat, és van saját trafónk. Éppen abban áll az élet mindennapos megélése, hogy számtalan témában döntünk hol húzzuk meg a határt.
Már átadták volna? A 400kV-os oldal már augusztusban is működött. Akkor körbefotózgattam kicsit...
Túlzás, ez igaz. IT szakma, mérettől függően 10-50 számítógépes munkahely, esetleg ahol HW is jelen van az plus 500W irodánként. Tehát mindenképp túl van méretezve. Nem zárom ki, hogy van olyan tesztelésre használt helységünk, ahol előfordul 3*32A csatlakozó, de 3*16A is csak abban a 2-3 szobában van, minden más monofázis. Emeletenként van 10, szerintem az emeletre menő nem 630A van biztosítva, saját trafós az épület.
Akkor most már mindent tudsz, saját trafóállomás 3 x 630 A biztosítékkal.
Szia!
Nem mindenütt olyan földhözragadt az Áramszolgáltatás mint nálunk. Átmész Ausztriába , Szlovéniába --még odébb s rögtön alanyi jog a 80A ! Több helyen láttam;kb 30A az egyébb (világitás + még ami ) Tűzhely-konyha kb30A, Fűtés kb 40A Igen magánlakásról ,van szó 2felnött max2 gyerek Ja igen , nem kedvelik a 3 fázist --mert csak a gondot okozza.! Tehát -kinek -kinek izlése szerint. Nem véleletlen , hogy 1 bizti-1kábel --1 dugalj felosztás divik. Esetleg ilyen kábelt láttál? A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
|
Bejelentkezés
Hirdetés |