Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Sziasztok!
Tudna nekem adni valaki egy normális frekvenciakétszerező kapcsolási rajzot? Vagy valami értelmes irodalmat ajánlani amiből meg lehet tanulni? Az is elég ha valaki elmagyarázza itt ha van elég türelme . (esetleg egy rajzzal illusztrálja ) Annyit tudok hogy egy hangolt erősítővel lehet megoldani ami nem probléma, csak nem értem teljesen a lényegét az egésznek. Előre is köszi a segítséget.
Milyen jel frekijét szeretnéd kétszerezni? Jelalak, szintek, frekvenciatartomány, stb. mind fontos lehet a kívánatos megoldás szempontjából...
Egyenlőre csak tanulás céljából szeretnék megismerkedni ezzel, de szinuszos jel lenne kHz-es esetleg MHz-es tartományban. RF jelet szeretnék előállítani akár 1-2 Ghz-es tartományig.
Egy egyszerű dióda prímán tud kétszerezni. Nagyobb frekinél persze olyan dióda is kell, aminek kicsi a kapacitása, pl Schottky, vagy PIN dióda. Kapacitás diódával (varaktor) tudsz többszörözni is.
De lehet PLL áramkörrel is, akkor nem kell szűrő se, a VCO a végfrekin járhat.
Szia!
Sajnos még mindig nem értem hogy tudja megduplázni egy dióda a frekit. Ha Graetz hídra gondolsz akkor azt értem, de ebben az esetben a kimeneten csak a félperiódusok lesznek megduplázva ami meg már nem szinusz hanem hullámzó egyenfeszültség. Nekem a kimeneten is szinusz kellene. Ha nem nagy kérés akkor egy képpel illusztrálhatnád hogy jobban megértsem. Előre is köszönöm. De a hangolt körös erősítő is érdekelne LC tagokkal vagy kristállyal. Sajnos nem találok semmi értelmes rajzot vagy doksit a neten, az iskolába meg elég felületesen tanultunk erről.
Szia!
Köszönöm Sikerült csinálnom egy hangoltkörös freki duplázót. 1kHz-et megduplázza a kimenetén. Még egy kérdés. A kollektorköri LC tag helyett lehetne rakni kristályt? Vagyis mennyire lenne stabil ez az LC tag ha egy rf adót akarok csinálni? Nem mászik el idővel? (hideg, meleg, stb..) A vevőt erre a frekire hangolnám és csak egy sima távirányítós kapcsolóként működne. Idézet: „A kollektorköri LC tag helyett lehetne rakni kristályt?” Most őszintén, ennek mi értelme lenne? Jelalaktól függően, egy rakás felharmonikus jelenik meg, szimmetrikus/aszimmetrikus esetben páratlan/páros, lehet szűrni, erősíteni. Javaslom elolvasni Chin-Hang Hsu mester szösszenetét ezzel kapcsolatban.
Köszi. Egyenlőre csak ismerkedem az RF körökkel, és még sok minden nem tiszta amit az iskolában nem magyaráznak el rendesen.
Ha nagyon ráérsz, akkor rajzolj fel egy kockás papírra egy teljes szinusz hullámot.
Nem kell precízkedni. Ugyanoda rajzolj egy háromszoros frekvenciájú, ámde egyharmad magasságú másik szinusz hullámot. Főbb pontokon add össze őket, és rajzold meg az új görbét. Nem kell precízkedni. Komolyan mondom, egyszer mindenkinek ki kellene próbálni, ebben a szakmában. Hívő leszel, mondom néked.
Na ezt megcsinálom most, köszi. Épp ráérek
Lerajzoltam, de nem teljesen értem hol kell összekötni. Lehet nem jól értelmeztem amit írtál?
Én kérek elnézést.
Szerintem ezzel életem végéig csesztetni fognak a kollégák.
Mellesleg, ez szerintem nem három, amit rajzoltál.
De szerintem ráérzel az ízére. Legtöbben itt a fórumból, nem vették volna a fáradságot lerajzolni...
Bocsi elszoktam a kézzel rajzolástól ... ( rajzoljon a plotter - azért építettük...)
Valahogy így, lásd melléklet.
Köszi, azt hiszem már kezdem érteni
Macsek71, Bakman : Köszönöm nektek is a rajzokat. Most már leesett a lényeg. Lehet hogy hülye kérdés, és előre is bocsánatot kérek, de hogy tudnék egy állandó frekvenciájú oszcillátort készíteni? Egy RF adót szeretnék csinálni, de nem csak úgy lemásolni valami kapcsolást amit a neten találtam, hanem meg is akarom érteni amit csinálok. Ha ebben még tudnátok segíteni azt nagyon megköszönném.
RF adót azért még ne csinálj, attól még elég messze vagy.
Annak az a technikája, hogy építesz egy feszültséggel hangolható oszcillátort. A becsületes neve VFO. azután építesz egy referencia oszcillátort, ez egy pontos, de nem hangolható, kristály vezérelt oszcillátor. Járj utána a PLL technikának, ezzel az áramkörrel lehet szinkronizálni a feszültség vezérelt oszcillátor frekvenciáját, a kristályoszcillátor frekvenciájához úgy, hogy az egyenfeszültséggel vezérelt oszcillátor frekvenciáját leosztod egy frekvencia osztóval a kristályoszcillátor frekvenciájára, és a két frekvenciát hasonlítod össze a PLL áramkörben. Ha megegyezik a két frekvencia, akkor a PLL kimenőjele nulla feszültségű, ha nem, lesz hibafeszültség, ami a feszültségvezérelt oszcillátort visszahúzza a pontos frekire. Ez lesz majd az adód alapfrekvenciája. Ebből majd akkor lesz adó, ha antennára kapcsolod. De addíg még majd szűrésre is szükséged lesz, hogy az esetleges torzítási, harmonikus frekvenciák ne juthassanak az antennára, és az illesztésről is gondoskodni kell. Szóval nem egyszerű, előbb tanulni kell, részenként nézz utána, hogy mit hogyan.
Sziasztok,
Szeretnék egy fénykapcsolót készíteni, ami akkor kapcsol, ha kellően nagy a nappali fényerő. A lehető legkisebb áramfelvétel lenne a cél (CR2450 a táp). Kinéztem egy fototranzisztort: SFH3310. Néztem az adatlapját, értem a karakterisztikáját, de fogalmam sincs mekkora fényerő lehet mondjuk 100 lx ami által folyik kb 60uA fotoáram. Ezt jó lenne tudnom. Valaki jártas ebben a témában?
Itt van némi támpont: Lux - Wikipédia.
Igazad van, azért írtam inkább szövegben hogy miről is van szó.
Rendben, köszönöm, úgy lesz. Már informálódom a témában, csak sajnos nagyon kevés infót lehet találni amiből tényleg normálisan meglehetne tanulni a rádiózást lépésről-lépésre részletesen.
De már most is sokat segítettél, köszönöm. Legalább tudom merre induljak el.
Köszi, így már nagyjából tudom mire számítsak.
Ahogy egyre mélyebbre ásol, úgy jönnek majd elő további megismerni valók.
Üdvözlet!
350VA-es hálózati trafó primer oldalára kötött, hivatalosan 4000W-osnak "kikiáltott" hálózati fázishasításos teljesítmény szabályzó alkalmas lehet-e teljesítmény szabályzásra? Kaphat-e olyan induktív lökéseket a trafóról, ami a szabályzót kinyírja? Lehet-e (illik-e) ezzel a módszerrel trafó kimenő teljesítményt szabályozni. A szekunderen maximum 100W-nyi, szigorúan ohmos (ellenállás) terhelés lenne csak. Köszönöm!
Üdv! Alkalmas, de a trafó nagyon melegszik tőle, csak szakaszos üzemben bírja el.
Javaslom a konkrét feladatot tárd a fórum elé, úgy könnyebben adható gyakorlatias tanács.
Ajánlhatok egy kapcsolást, induktív fogyasztókhoz. Akkutöltőnek használom, de hegesztőtrafó vezérlésből puskáztam. A részleteket itt megtalálod.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2019
Nem jó a link.
Most már jó. reloop előtted írta, hogy miért nem jó a fázishasításos módszer. A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2019
|
Bejelentkezés
Hirdetés |