Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Igen, igazad van, 4007 volt.
Csodát lőttem a bolhán emberek! Egy nagyon jó bőrben lévő full csöves szkóp!
Sziasztok! Orion/Terta t331-es rádióhoz van valakinek valami szerelési útmutatója? Ugyanis addig nem nagyon szándékom elkezdeni kisérletezni az élesztéssel, amíg a fránya lelazult dobváltó nem tudom hogy állt eredetileg. A dobváltó fogratógombjának van lapolás a tengelyen, de számomra érthetetlen módon a dobváltó panelnek nincs, ott teljesen kör alakú a tengely. A dobváltón van egy gyári bevágás, az hogy kellene álljon, a forgatógomb melyik állásához képest?
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2019
Sziasztok!
Segítséget kérek Philips Capella Reverbeo B7X43A javításához. Jó állapotban van. Pár hibajelensége van. A teljes hangerőt nem lehet elérni, akkor már nagyon torzít. Minden elkot cserélni kellene? A Stereo kapcsolóra nem lesz a hang sztereó, a Reverbeo-nál igen. Itt mi lehet a hiba? Az izzókat LED-re cserélném. Potik nem recsegnek. Ezen kívül mit kell még átnézni rajta?
Szia! Ezeknek a tipusoknak sokszor az a hibája, hogy a revolver váltó tengelye, ami spiáterból van, sokszor szétnyílik, nem lehet megszorítani. Ilyenkor egy esztergált fém gyűrűt húzunk rá, átfúrva a rögzítő meneteket, és így jól meg lehet húzni. A következő lépés, hogy a forgó kondin beállítod kb a Kossuth állását, és a még laza váltót oda forgatod az érintkezőkhöz, majd ott meghúzod. Természetesen a váltó gombja a középhullámra állítva! A tekercseket látva nagyjából már azt is lehet látni, melyik a középhullámú tekercs, de nincs jelentősége, mert addig forgatod, amíg megjön a Kossuth!
Emlékezetem szerint (?) az állórészen van egy furat, aminek látszólag semmi szerepe, na ennek kell egybe esnie a forgórészen lévő félköríves "bevágással" - HH állásban.
A képen a jobb felső sarokban lévő furatokra gondolsz?
Igen, a két rádióból az egyiknek a spiáter háza szana szét van repedezve, elvileg folyamatban van a ,,pótlása" A forgó kondit nehezen fogom egyenlőre állítani, mert skálahúr nuku semelyiken, pontosabban egyiken volt, de nagyon rossz állapotban, félig szakadozó módban volt. A kossuthot kb egyébként a kondi mely állásában keressem?
Legbetekertebb.
Ha jól számoltam akkor 3300ohm /3W ellenállás kell ha csak magában a VCL11-et szeretném működtetni.
Az egyenirányítást egy UF4007-es végzi majd, ez után kellene valami ellenállás nem? Hogy ne legyen túl magas az anódfeszültség a készülékben. A hangszóró javítását még ötletem sincs hogyan fogom kivitelezni, de először lehet megkérdem a helyi mesterurat hátha el tud látni tanácsokkal.
Sziaszto!
Lassan már ezek a Beagok és Eagok is muzeálisak lesznek. A kérdés a következő lenne. Amit a hátlapon mint gyári számot feltüntettek abba vajon bele volt csempészve a gyártási év? Vagyis hogy az Eag 71-es gyártású a Beag meg 75-ös?
Nézd meg a tápegység elkóit! Azokon, ha még eredeti MM elkók, akkor a gyártási év, hónap is rajta van, az is elég jó támpont lehet.
Igen, a 3-ból arra, amelyik szemből a forgórész peremmel egybeesik (mintha a legnagyobb átm. lenne).
A VCL anódfeszeje kb. 60V!. Ez a "Kleinempfaenger" tudtommal azonos a Philips 22V(vagy U)-val, amit Magyarországon is gyártottak "Horthy Néprádió" néven. A kapcs. rajz a "Kádár" 1. 84.o.-on.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2019
Az egész masina nem egyéb csak egy vacak vissacsattólt audion,olyasmi mint amit uttörő koromban épitettn,persze ECL82-el,úgy látszik hogy egyeseknek a nagy érték az a horogkereszt ami rajta van,másképpen nagyon egyszerű lesz felújitani,a hangszóróval lesz egy kis gond mert a membránja szakadt.
Nekem nem a horogkereszt miatt érték főleg mert másik oldalt vagyok.
Inkább csak az állagmegőrzés és hogy azért nem fiatal készülék. Azért mentem mert szeretek ezzel foglalkozni, bár a hangszóróval még mindig nem tudom mit fogok kezdeni. Még azt se hogy álljak neki....
Köszi!
A hangszórónak a tekercse a fő érték, mert, ha az szakadt, vagy zárlatos, akkor csak az újratekercselés segít. Ha 3-4 kOhmot tudsz mérni rajta, akkor jó eséllyel működő. A membrán egy kúpszelet felülete, amit pl. "dipa" minőségű papírból lehet szerkeszteni, cca. 2cm.-es kerettel. Ennek kell majd támaszkodnia (nem ragasztva!)valami lágy (puha szivacs) keretre. Ezek a tanácsok sok más egyébbel az RTÉK '98 -tól a "Muzeális ........" cikksorozatban is megtalálhatók.
(A horogkereszttel nem kell törődni, egyébként ez sem eredeti náci jelkép, hanem ősi indiai - na ezt is persze lopták)
Egyébként az enyém elején Philips áll mivel valaki kicsiszolta és átragasztotta, csak a gépen belül látható a gyári jelzés.
Mindenképp elolvasom, szeretném magam rendbe tenni a hangszóróját.
Egyszer volt dolgom egy automata mosógéppel ,pont az elektromágneses szeleppel amit nem tudtam beszerezni és újra tekercseltem,beleizzadtam,10000 menete volt o,o5-ös huzalból,ez a hangszóró a testvére ha újra kell tekercselni ez a példája,hogy nem lehetetlen. A horogkereszt pedig a dákok szimbóluma volt akik embereket áldoztak fel a Zamolxis istenüknek állatok helyett.Ez után meg is ették őket.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2019
Szerencsére a hangszóró tekercse épp, ugyan ez csak a membránról nem mondható el sajnos.
Valamikor ,abban az időben amikor uttörő voltam,kaptam egy román könyvben egy rajzot,hogy lehet lengőnyelves hangszórőt épiteni egy telefon hallgatóbol,akkoriban létezett egy Eectromagnetica által gyártott telefonhallgató ami érdekes módon lengőnyelves volt egy kis aluminium membránnal,azt kiforraszottam és hozzá illesztettem egy hosszabb acéldrótot és egy papirkónuszt amit kartonból ragasztottam és a a másik felén körkörös szivacsra reáállitottam.Nagyon jó volt az én amatőr rádióimnak.Ami fontos az hogy a lengőnyelv középen legyen és szabadon mozogjon.
Még a hangszínszabályzás sem módosít rajta.
Az oldalsó hangszóró takaró rácsokat hogyan lehet leszedni és felújítani? Most szürke és milyen volt az eredeti színe? A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
Azért kíváncsi lennék egy ilyennek a hangerejére, főként azzal a rezgőnyelves hangszóróval, ami benne van. Valahogy úgy képzelem, nem sokkal múlhatta felül a detektorosom, telefon hallgatóbetéttel. Gyerekkoromban még valami zsebrádió roncsban láttam ilyen hangszórót, de sajnos az nem működött. Aztán ilyen rezgőnyelves telefonhallgatóra próbálgattam nagyobb membránt rakni, az eredmény ott is siralmas volt.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
Janó bácsi 2014 júliusában helyreállított egy Horthy-néprádiót, amely nagyon hasonló volt a némethez. Ő azt tanúsítja, hogy ezek a készülékek normális, jó hangerejű rádiók voltak:
„Végül is jó lett, antennával, földdel rendesen, megfelelő hangerővel hozza az állomásokat.” Leírása a fórum 335-336. oldalán olvasható. (Miközben kegyelettel emlékezünk rá, használjuk is fel, amit megosztott velünk!)
Hangereje volt kb egy vezetékes rádió hangszóróé, de a hangminőség az katasztófális volt főleg zenében gramofon minőségű.
Bővebben: Link
Kis segítség kéne:hozzájutottam egy 1939-es Siemens 30W Stahlröhren rádióhoz,kicsit romos
állapotban van.Kapcsolási rajz sokat segítene a felújításban,ha volna valakinek nagyon megköszönném! Esetleg valami tippet tud valaki hol lehetne beszerezni.A Kádár féle könyvekben sajnos nincs benne. Előre kösz!
Itt van kapcsolási rajz: https://www.radiomuseum.org/r/siemens_30w.html
Valami plusz kell azonban ahhoz, hogy élvezhető méretben jelenjen meg - talán regisztrálás, vagy esetleg díjfizetés
Utánakérdeztem, ezt a kapcsolási rajzot kaptam.
Jó lesz? |
Bejelentkezés
Hirdetés |