Fórum témák
» Több friss téma |
Köszönjük. Ezt már >10 éve is tudtuk, de szerdai h.sz-ban is leírtam. A követelmény más, mint ennek a képessége.
Közben öcsém kiderítette, hogy van a tekercsnek (Merlin-Gerin multi9 ETL) hozzáférhető (beköthető) kivezetése, tehát "rendszerbe" állítható. (Nem ipari felhasználás.)
Bocs, ezt nem jól tudod. 500 kV felett van építményi tilalom. Nézz utána a 2/2013. (I. 22.) NGM rendeletben.
Szia!
Itt is ekkora az infláció? --- Én még a 120kV-s korlátra is emlékszem. Ezzel akkor jól megoldották --mert 500kV feletti távvezeték , még 50km sincs az országban. Mivel a 750kV is csak Szabolcsbákáig megy --onnan 400kV .
Én még arra is emlékszem, amikor 3 forint 60 fillér volt egy kiló kenyér.
Meg amikor még kerti törpére is (most pedig szinte semmire sem) kellett építési engedély.
Ja, a méregdrága kilós. Ha kettévágattad a kétkilósat, akkor csak 3 Ft volt a körülbelül fele.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
Üdv! Ahogy ígértem, jelentkezek a koax kábel kihúzós, utp behúzós kihívásommal.
Nem szívesen mondok ilyet, de kókány munka. Ahogy említettem, egy rövidebb szakaszt át tudtam húzni. A hosszabbal meggyűlt a bajom, először a koax végére kötöttem az utp kábelt és azzal próbáltam áthúzni - beleszakadt. Egy lámpatest fölött, ahol láthatatlanul megtehettem, kivágtam a gipszkartont egy szikével. Ekkor döbbentem ám meg. Pont láttam, ahogy a koax kábel védőcső nélkül, a gipszkarton fölött fut. Tehát a falakat becsövezték, de a mennyezet fölött már cső nélkül vezették. (az erősáramú kábelek végig csövezettek legalább, ahogy láttam) Így nem csoda, hogy nem bírtam áthúzni. A behúzószalagom is beszorult, ezen a szerelőlyukon keresztül tudtam csak visszaszerezni. A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
Akkor ismét bebizonyosodott, hogy ritkán vannak természetfeletti jelenségek/nagy csodák.
Logikus, bár nekem nem jutott volna eszembe a "lámpa mögött lékelni".
Megköszönöm, ha valaki feltenné a megengedett szakaszhosszakat csövezés esetén. Egyenesen 15 méter írtátok, a többi is érdekel.
Ha szerencsém van, ilyen módszerrel be is tudom húzni az utp kábelt. Egy kb. 8m-es szakaszon kell átvezetnem a gipszkarton fölött. Két lámpatest is van felszerelve erre a szakaszra, ezek közül bontottam meg a gyengeáramú elosztódobozhoz közelebbit. Már sikerült ettől a doboztól a lámpáig a behúzószalagomat átügyeskedni, eddig át is húztam az új kábelt. Ugyanígy kivágom a fali aljzathoz közelebbi lámpa mögött is gipszkartont. Ha minden jól megy, a fali alzattól elindítva a behúzószalagot, meg fogom találni a végét. Majd csak összejön már végre.
A 15m-es végül nem lett bántva. Három fali aljzat van, a legrövidebb szakaszt sikerült áthúznom, a középsővel most bajlódok (ez olyan 10 méter lehet), a leghosszabb meg marad. Én 12m maximum megengedett szakaszhosszról tudok, de ezt nem tudom megerősíteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
Amit eddig gondoltam az max 2-3 kanyar, sima falú cső. Nagyobb hossz esetén arányosan csökken. Egyenes szakaszon vastag csőben kevés vezeték magánházi méretekben nem gond, ha már van egy kanyar, a 15m is sok. Gégecsővel meg max 3-4 méter laza kanyarokkal amit még behúzhatónak gondolok kényelmesen. A gipszkarton ilyen szempontból problémás, mert ha a cső nincs rögzítve elég sűrűn, akkor utólag elég keserves bármit is beletolni. Marad a porszívó, ha üres a cső.
Tessék:
Egyenes csőszakasz hossza : 12 m Egy 90 fokos beépítésével : 9 m Két 90 fokos ívvel : 6 m De legalább 1 m-enként rögzíteni kell. A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2020
Fogadd meg a tanácsomat, korábban is leírtam, hosszútávon érdemes jól szerelni.
Bővebben: Link
Ez bizony lehet, akkor megváltozott. Én még régebben (1995-2003) csináltam több beruházást a Hungaroringen, akkor ez volt a szabály. Sokat rohangáltam az Országos Villamosművekhez tárgyalni. Voltam Ócsán is az alállomáson is, hogy kipróbáljunk videorendszereket.
Ezek szerintem jó korlátok voltak, amiket érdemes betartani, és akkor világi könnyű a behúzás, valamint nemzeti szükséghelyzetben (egy barátom mondása volt, hogy nincs tökéletes villanyszerelés, de azért törekedjünk rá ) mindig lehet többet/vastagabbat beleszuszakolni.
És még tegyük hozzá (az is oda volt írva), hogy tehát két doboz között két kanyarnál több nem lehet. De ma nincs ilyen előírás, ezek a számok csak a megszűnt magyar szabványban voltak, ami ma már nem kötelez, csak a józan ésszel összefüggésben.
A biztonsági övezetről szóló rendeletben ilyen 1984 óta egyfolytában nem volt.
Csak megjegyzés. Ha jó a csövezés, hosszabb szakaszokkal sincs baj. Nálam a mennyezetben 4,7km cső van. Mind simafalú a betonban. Még nem Symalen, mert nem volt akkor, de sehol nem volt gondom a behúzással. Igaz, nem MüIII-as vagy MüII-es hanem MÜV2-es lett betéve. Minden toldás becsületesen feltágítva, Vinylfix-el összeragasztva, szigetelőszalagozva, hogy véletlenül se csússzon szét. Ez a fajta cső vastagabb falú és éppen meghajlítható kézi ágyon, nem kell idom hozzá (igaz erős férfikéz szükséges). Az említett csőtípus csúszott, mintha csak szilikonozva lenne. Az ívek erősek, nem hajoltak be sehol. Gégecső sehol nincs a házban. Azt meghagyom az amatőröknek.
Sziasztok
Várom a szerelőt de nem jön, pedig sürgős lenne! Kérlek segítsetek villanymotor bekötésével kapcsolatban. Ipari áramról (otthoni 400 voltos csatiról) szeretném működtetni. Jelenleg a képen látható állapotban van bekötve a motor, jól gondolom, hogy 400 V-on való üzemeléshez ez így nem jó? Ez így delta kötés és ha jól látom az adattáblán akkor csillag kell, igaz? A móricka rajzos képen bejelöltem, hogy én úgy gondolom, így lenne jó a bekötésem, így tudod működni a motor helyesen. Jól gondolom? A zölddel bekarikázott csavar a földelő csavar lehet?
Üdv! Adattábla alapján csillag és delta kapcsolásban is működtetheted. Jelenleg deltába van kapcsolva. A védőföldelő vezetőt én a bekötődobozban rögzíteném valamelyik csavarhoz.
400V-ról nem működtetheti deltában!
Hibás tanácsot ne adj!
Mármint arra gondolsz, hogy 380V-ról működtethetné deltában?
Nem!
Nem tudom, hogy cinizmusnak szántad-e kérdésed... 220V (Ma már 230V)-ról járathatná deltában. 380V(400V)-ról, csak csillagban mehet.
Tehát, akkor ahogy a móricka rajzon írtam, csillagban kell!
Vezetéket milyet vegyek hozzá? 3,3 kW-os a motor, másfeles elég lehet? Vagy indulása miatt inkább 2,5?
Semmiféle cinizmus, nem kell belekeverned személyeskedést...
Ezek szerint delta kapcsolásban csak 1F 230V-ról, az ismert kondenzátoros megoldással működtethető?
A teljesítményét tekintve elég lenne a 1,5-es, de ha hosszabb kábellel használod, akkor válaszd inkább a 4x2,5-es kábelt. A feszültség esés miatt.
Bocsánat, csak olyan magabiztosan adtál (hibás) tanácsot...
Valójában mehetne 230V három fázisról is (de ilyen ugye nincs a háztartásokban, de még az iparban sem elterjedt), és akkor megmaradna a 3,3kW teljesítménye. De mivel 230V csak egy fázison áll rendelkezésünkre, ezért marad az általad írt segédfázisos üzem. Ez esetben a motor teljesítménye már nem marad az eredeti.
Rendben, 10 méteres kábelről van szó, plusz bele akarok tenni egy kapcsolót, ami háromfázishoz való. Akkor maradok a 4 eres 2,5 mm2 mellett.
Motor forgás irányának a megfordításához, a bekötött szomszédos kábelek közül 1 párat felcserelék, igaz?
Nem kell elnézést kérned, végülis én írtam hülyeséget, ezért én kérek elnézést.
Na épp ezért zavart meg ez az adattábla, ugyanis én a 220/380V-ot úgy értelmeztem, hogy 220V fázis, 380V vonali feszültség mindkét kapcsolásban. Furcsálltam, hogy deltában 220/gyök3~127V fázisfeszültségről működtethető, de akkor erről van szó. Ma is tanultam valami újat. Üdv! Balázs A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
Igen. Bármelyik 2 fázist megcseréled, megfordul a forgásirány.
A védővezetőt a kapcsolóban megszakítás nélkül vezesd át. A motorban pedig a két kábelbevezető luk között láthatsz belül egy menetes furatot. Oda csatlakoztasd a zöld-sárga vezetéket, lehetőleg szemes saruval, plusz sima, és rugós alátéttel ellátott csavarral. A bevezető lukakba vegyél tömszelencét. A szabadon maradtat dugózd le. |
Bejelentkezés
Hirdetés |