Fórum témák
» Több friss téma |
Itt pdf dokumentum, most találtam a Google barátunk segítségével. Lehet ebből tudsz majd ötletet meríteni.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
Villámvédelmi tanfolyamon is mutatnak olyan fényképet, ahol a villám nem a legmagasabb épületbe csap be, sőt. A legmagasabb szintű villámvédelem kiépítése is csak csökkenti a villámáram hatását, illetve a becsapódás valószínűségét (Villámvédelmi kockázatkezelés), de nulla sosem lesz.
Más nézetek szerint, a templomokra nem is kell villámvédelem, hiszen azok eleve védve vannak a ménkűtől.
Az lehet,hogy védve vannak, de régebben nem voltak felszerelve "harangozó" elektronikával.
Sziasztok
Ismet segitseget kernek. Nos ugy nez ki, hogy 3 fazis elerhetetlensege miatt, 230-rol kellene uzemeltetnem. Bementem a villanyboltba, vettem egy üzemi kondit, 410V-100uF. Közben az elado megkerdezte, hogy biztos üzemi kell, nem indító? Elbizonytalanodtam, és elbizonytalanodtam az emlekeimben is. En ugy gondolom, hogy ehhez a motorhoz eleg csak üzemikondi a segédfázis miatt. Vagy kell indito is? Es az üzemikondi erteket jol szamoltam? 1,5 kW-os motorhoz kb 100µF kell? Nekem valahonnan az remlik hogy 2,5 kW-ig kW-onkent 70 µF kell. Bar a fizikajat nem ertem/nem tudom, hogy miert ennyi.
Szia!
A segédfázis fázistolása -végső soron a nyomaték miatt. Az áramfelvétel megmérésével kell kiválasztani , meg ne melegedjen. Az üresen járó motorhoz valóban a tankönyvi 75µF/kw kell. de ez változhat ventillátor/ szivattyú esetén 20.40µF , kompresszor esetén meg 80-120µF ra is. Ha inditó kondi is kell, akkor a 100µF környezetében + az üzemi.
A (lecsapó) villám több típusa közül csak a leggyakoribb, felhőből induló negatív villám (van "felcsapó" formája is) ragaszkodik (nagy eséllyel) a villámhárítóhoz. De még annak is a kisebb áramú, több ágú ellenkisülései néhányszor 10 méteren belülről bármiből indulhatnak, csak a főkisülést vezeti le a villámhárító.
A sokkal ritkább pozitív villám vagy földről induló, "felcsapó" negatív ellen csak nagyobb nyílások nélküli Faraday kalitka a biztos védelem...
Ez a motor áttétellel egy körfűrészt fog meghajtani/megforgatni.
Rossz fórumba tévedtél...a villanymotorról máshol értekezünk!
Sziasztok szakértők!
Kérdésem lenne. Adott egy kétvezetékes rendszer, hozzá két lakás van. Az egyikben (2.es lakás) megoldottam az új vezetékek, konnektorok bekötését, osztódoboz FI stb. De a másik (tehát az 1.es lakásban) nem tudom mi van, hova kószálnak a vezetékek, van -e közösítés vagy nincs, tehát nincs is hozzá közöm, de hogy most beraktam a FI relét ezzel a PEN vezetőt összekötöttem a PE-vel (igazából azt se tudom, hogy eredetileg össze volt-e kötve, így használták.) Mi a véleményetek erről? Az ábrán látható módon kötöttem be nekik. Tehát a másik lakásban véletlen meghibásodik egy készülék, akkor azt átmehet simán a másik (2-es számú védett lakásba is)?
A földelés még belefér, de ha a villanyóránál közösítve van PEN-nek, akkor bizony tilos közösíteni a nullát és a PEN-t.
Nem PE-t szerettél volna írni? Tehát a Nullát és a PE-t tilos közösíteni. Mert most így nem értem.
Tényleg elvesztem az infóba.
A PEN én tudtommal az ami nincs közösítve, mert az egy egyszál vezetékes szolgáltatói földelés -üzeminulla- tehát a trafó csillagpontja. A földelést a ház oldalában lévő rúd adja. De ebbe a rúdba vezettem bele a zöldsárgát is, meg a PEN vezetéket is. Egy közös fővezetéki sorkapoccsal. Vagy így nem jó?
A fogalmi zavart az adja, hogy nincs közösítés. Szétválasztás van.
A PEN vezető van szétválasztva PE-re és N-ra. A szétválasztás után van a FI-relé és utána összekötni tilos.
Használható tippet szeretnék kapni egyszerű vezeték kiépítésére,a régi vezeték helyett"alumínium".
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2020
A villanyóránál csak meg kellene tudni, hogy szétválasztás történt-e.
PEN vezető szétválasztása
A felhasználói hálózaton csak akkor alkalmazható két-, illetve négyvezetős rendszer (PEN-vezető), ha ez műszakilag kikerülhetetlen. TN rendszer esetén a PEN vezető PE-N szétválasztása a csatlakozó főelosztóban lévő csatlakozási pontnál, – vagy ha ez műszakilag nem lehetséges – a csatlakozási pont után pl. a méretlen főelosztóban, a betápláló fővezeték végpontjánál történhet. Bővebben: Link Mint a képen. Ezért tettem fel, van mit mutatni, mint példát. A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2020
Végigfutottam az írást, amit linkeltél. Hááát, a villanyos kollégáknak lesz még némi bíbelődni valójuk, mert ez az összeföldelek mindent mindennel (egyenpotenciálra hozás) EMC szempontból kemény dolgokat vet fel. A legnagyobb gond lehet, hogy az egyenpotenciálra hozás során sok földhurok alakulhat ki, ami ha jelentős harmonikus áramok alakulnak ki, elég nagy gondot tud okozni. Persze a szűrőzés segít, de egy külső, villám beütésnél szinte semmit. Ez a villámcsapás másodlagos hatásának egyik fajtája. Szerencsére lakóházaknál nem túl sűrűn fordul elő.
Ha rendesen ki van alakítva EPH csomópont, akkor nem lehet földhurok.
Igen, csak ha a védővezető 30 m -nél hosszabb, az már nagyfrekvenciásan nem földpotenciál. Ha meg megint leföldeled, akkor ott a földhurok, amit egy jóképű villám jól meggerjeszt. Aztán emelik a kalapjukat az ÍC -k a jól összeföldelt berendezésekben. Volt már ilyen, igaz nem lakóépületben. De az ördög, nem alszik.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2020
A földeléssel primer tapasztalataim vannak. Ha van földelés - még ha magasabb is az ellenállása a hosszabb vezeték miatt, de nincs földhurok - az a kisebb baj. Én a saját bőrömön tapasztaltam meg, mennyire nem mindegy, hogyan van kialakítva a földelés. Ha "FA" szerkezetű, akkor jól tud működni. Azaz mindig kell egy törzs - ez a földpontod. Ha mindig a törzs felé földelsz - egyszerűen nem tud hurok képződni. Most éppen jobb ábrát nem találtam, de a könyvtárszerkezet is hasonlóan épül fel a számítógépeknél. Én ezt követem évek óta - és nincs gond. Nyilván ez családi házas övezetben 100%, de egy ipari projekt más, összetettebb. Arra érdemes még figyelni, hogy a keresztmetszetek is megfelelhessenek a "FA" felépítésnek. Azaz ahol a törzs van, ott kell legizmosabb legyen a vezetéked.
Szia!
Szép ábra ! De ha ebből 4-t egymás mellé teszünk?S berajzoljuk a vas csöveket is. ? viz, gáz szellőzés, fűtés. No és a földelések? Akkor mi lessz a hurkokkal.? Mert a hálózat vezetékei is mindnehová bemennek. A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2020
Sziasztok
Ilyen regi 3 fazisos műhely csatlakozónak melyik a földelő érintkezője (zöld/sarga)?
Ne legyen igazam, de nagy valószínűséggel (>50%) össze van kötve a kettő...
Bontás/nézés/mérés nélkül semmit... Valamint cseréld le (fázis sorrendre vigyázni!), ha már a kérdés is felmerült... A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
Normál szerelésnél (nézed a konnektort elölről, és alul vannak a "segédérintkezők)" a bal oldali.
Így rémlett és a netten rákeresve is ezt találtam. Ha nem ősrégi, mikor megbontod jelölve van benne (bele van öntve). Ma már más bevonatú is a két érintkező. Példa
Szétszedtem, mind a kettő érintkező mellett van földelési jelzés, egyiknél be van karikázva a másiknál nincs...
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2020
|
Bejelentkezés
Hirdetés |