Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3449 / 4003
(#) menyus válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
De csak ez esetben, azonos kapacitás értékek esetén.
(#) Epu2 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Feleződik. Soros kapcsolás.
(#) bbalazs_ válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Ó, bocsi, valóban. Égés
(#) Viktoria211 hozzászólása Ápr 21, 2020 /
 
Sziasztok. Azt mesélje nekem el valaki, hogy mitől megy tönkre egy tranzisztor. Kimérve rossz. Csere után rámérve jó. Egy órát áll, aztán visszamérve már nem jó. Nem volt közben áram alatt, tesztelve, terhelés alatt. Csak állt a ládában. Sok sok kérdést felmerült bennem. Konstrukciós hiba? Talán alul van méretezve? Esetleg maga az alkatrész megbízhatatlan, rossz minőségű? Vagy más alkatrész hibája okozza?
(#) pipi válasza Viktoria211 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Erre azt szoktam mondani, ugyanattól mint a mosógép, az is ugye tegnap még működött.
Amúgy simán lehet kontakthiba a tokozáson belül. Jól meg kell rázni, és bal váll felett hátrafelé eldobni az elektromos hulladék felé
(#) kendre256 válasza Viktoria211 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 / 1
 
Egyszer találkoztam olyannal (vagy 30 évvel ezelőtt), hogy műanyag tokos nagyfeszültségű tranzisztor (valami tv talán színvégfokában volt) a tokon belül kontakthibás volt.
A körülmények ismeretének hiányában további ötletem nincs..
(#) tiktaki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Szia! Mivel egészítsem ki?
(#) pucuka válasza Viktoria211 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Ha egy tranzisztor a saját helyén tönkrement, akkor meg kell keresni, hogy miért. Ha csak kicseréled egy új példányra, akkor az is előbb utóbb tönkre fog menni, mert a hiba okát nem hárítottad el.
Ezért bonyolult dolog a javítás, egyszerű alkatrész cserével szerencse kell ahhoz, hogy megjavuljon. Az pedig nem műszaki kategória.
A cserebere módszer autóban működik, nem is igen tudsz mást tenni, de egy elektronikus áramkör ennél sokkal bonyolultabb, alkatrész, áramkör ismeret nélkül nemigen megy, de legyen szerencséd.
(#) Epu2 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Jó hogy egyszer. PE7058 9. Még a katalógusokban sem egyértelmű melyiknek mennyi a határfeszültsége.
(#) reloop válasza tiktaki hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Érthető a probléma a leírtak alapján. A motor viselkedés és program beállítás közötti kapcsolatot inkább véletlennek tartom.
Mivel van témája a kérdésednek, ott kéne megbeszéljük a hibafeltárást.
(#) Viktoria211 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 21, 2020 /
 
Igen kicseréltem a tranzisztort és sajnos újra meghalt. Viszont meglett a hiba oka. Egy tekercs ami nem bírja sem a hőt sem a túlfeszültséget. Nagy valószínűséggel ez nyírta ki a tranzisztort is. Mindkettő cseréje után átment a teszten.
(#) Gafly válasza Viktoria211 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
<troll>Szerintem valamit nagyon benézhettél, mert csak kondenzátorokat kell cserélni, de azt minden esetben, és gondolkozás nélkül.
Ezt mondja mindenki a neten… </troll>


Gratulál(ok/unk), és örül(ök/ünk).
(#) Csupasz hozzászólása Ápr 22, 2020 /
 
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy TP4056-os kínai töltőmodullal tölthetek-e 2 akkut párhuzamosan.
(#) menyus válasza Viktoria211 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
És honnét és mitől kap túlfeszültséget az a tekercs? Ami gondolom a hőt termeli a túlfeszültségtől. Pontosabban a túlfeszültségtől megnövekedett áram az ami fűt, és nem a feszültség. (pont ez az amiről pucuka írt, az okot kell mekeresni, minden egyéb csak félmegoldás, azaz tüneti kezelés a nélkül) Ha az a tekercs most is túlfeszültséget kap, csak idő kérdése hogy hogy ismét pl. menetzárlatos legyen és hazaverje újra a tranzisztort. Mindattól függetlenül hogy "most átment a teszten".
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) Tork hozzászólása Ápr 22, 2020 /
 
Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy ezt mire tudnám használni még?
(#) menyus válasza Tork hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 1
 
Ez egy microport féle valami.Alias rádiós mikrofon, külső mikrofon csatlakozási lehetőséggel. Kéne tudni milyen frekin üzemel, lehet pont a CCIR sávon? De mivel "VHF HIGH BAND" van ráírva lehet hogy feljebb, 200 MHz környékén, akkor viszont meg kéne legyen a vevője is hogy használni tudd. Egy nagyfrekis frekimérővel, esetleg ha van a repertoárban spektrumanalizátor azzal könnyen és gyorsan kideríthető. Vevő nélkül csak kacat, illetve ha jársz horgászni és elég a súlya, fenekező ólom helyett eredményesen használható lehet. (csak viccelek...)
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) menyus válasza Tork hozzászólására (») Ápr 22, 2020 / 1
 
További alternatíva hogy egy normál zsebráditót átalakítasz vevőnek, amennyiben WFM azaz szélessávú modulációt használ az adó. 200 MHz ig a normál zsebrádiók némi kompromisszummal de felhúzhatóak. Zsebrádióból analóg mezei kéne, mert a szintézereseklet macerás feljebb húzni, sőt egyes esetekben ennyivel nem is lehet. . És mindez némi tapasztalatot is igényel az rf technikában.
(#) Tork hozzászólása Ápr 22, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm az infót.
(#) Epu2 válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Teljes nyugalommal, csak arányosan hosszabb a töltési idő.
(#) tbarath válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Az akkuk párhuzamos kötése azért rejt magában némi veszélyt. Ugyanolyan korú és elhasználtságú (praktikusan: zsír új), és pont ugyanannyira feltöltött (inkább lemerült) cellákat szabad csak párhuzamosan kötni.
(#) Kovidivi válasza tbarath hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
De ha van a cellák között bármilyen különbség (és lesz, mivel két egyforma cella nem létezik), akkor pedig a töltő/merítő áram a cellák között meg fog oszlani, a belső ellenállásuk, töltöttségük, stb arányában. Baj mindaddig nem fog történni, amíg nem töltjük túl vagy nem merítjük mélykisülésbe, vagy nem folyik túl nagy áram, ami a cellát károsítja.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) Csupasz válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) menyus válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Feltételezzük hogy a kettő közül az egyik cella zárlatos lesz... Gyártási hiba, mechanikai sérülés..stb. Eredmény....? Rossz esetben a feltöltött cella simán kigyulladhat, hacsak nincs rajta a szokásos védőáramköri panel, ami ilyenkor egy MOSFET el lekapcsolja a kimenetéről az akkut. Én is csináltam ilyet, fentiek elkerülése érdekében a 2 párhuzamosan összekötött cella közé a pozitív ágba bekötöttem egy 3A es mutifuse t. Mivel a töltőáram nem haladja meg az 1A ert, a töltésbe nem szól bele, csak a két akku közti zárlat esetén avatkozik közbe úgy hogy szépen lassan elfűti a veszélyes zárlati áramot. Ez így megvédi egyik akkut a másiktól, a tulajdonosát pedig rossz esetben egy lakástűztől. Nekem bevált.
(#) Kovidivi válasza menyus hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Jó választás a bizti.
(#) menyus válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 22, 2020 /
 
Tök egyszerű de nagyszerű megoldás. Ráadásul gondozásmentes mert sosem olvad ki, bár ha egyszer közbeszól akkor már megette a fene. Innentől akár jó lehet egy üvegcsöves vagy SMD porcelán olvadóbiztosíték is. Talán az a leg helytakaréskosabb, és cserélni nem kell mert ha egyszer kimegy akkor valamelyik akku is tuti cserés lesz, tehát mindenképpen szét kell szedni az akkupakkot. A multifuse mellett az szól hogy elég "lusta" ahhoz hogy az esetleg fellépő áramlökések esetén közbeszóljon. De elvileg a két cella között nem is lehet ilyen jelenség csak valami szélsőséges esetben.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) Pinhead hozzászólása Ápr 24, 2020 /
 
Üdv!
Vákuumcsövek lábainak, illetve potik kontaktjának a tisztításához milyen kontakt spray a legideálisabb?
Ami most van az egy kontakt u nevezetű, de nem vagyok biztos benne, hogy erre a célra ez alkalmas.
(#) pucuka válasza Pinhead hozzászólására (») Ápr 24, 2020 /
 
Elektroncsövek lábait nem szükséges "pucolni", mert a foglalatok a behelyezésnél a jó konteaktus érdekében súrlódnak, ezzel automatikusan tisztítódnak.
Ha mégis, esztétikai szempontból kívánod takarítani, akkor denszesz + fülpiszkáló, vagy az általad említett kontakt u, Kontakt 600, vagy ilyesmi.
Potenciométerek kontakthibájának javításához ilyen, vagy hasonló spray alkalmas.
(#) Pinhead válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 24, 2020 /
 
Köszi!
De ha csak úgy belefújom a potiba, nem csinál zárlatot?
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2020
(#) menyus válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 24, 2020 /
 
Ez a grafit spray nem tűnik rossznak, viszont kis ellentmondást érzek a felhasználási javallatok között:


Idézet:
„A grafit spray lehetséges felhasználási területei:
Kábel burkolatok szigetelésére
Vezető előbevonatként”


Hogyan használható szigetelőként és vezetőbevonatként egyszerre..?
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2020
(#) pucuka válasza Pinhead hozzászólására (») Ápr 24, 2020 /
 
Nem fürdetni kell, leginkább szétszedni, és csak a pályára. Ha nem, vagy nehezen szétszedhető, akkor ügyeskedni kell, hogy azért csak oda jusson, ahol kell.
Következő: »»   3449 / 4003
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem