Fórum témák
» Több friss téma |
Az a baj a "hibás" képeiddel, hogy háttér nélküli PNG-k, a megjelenítő program (pl. böngésző) joga eldönteni, hogy a hiányzó részt mivel tölti fel. Tegyél alájuk egy fehér hátteret vagy JPG formátumban mentsd el, utóbbi nem támogatja az átlátszóságot, lásd első csatolt kép.
A mellékletben látható változatot építettem meg, ilyen alkatrészeim voltak itthon. Az eredeti feliratozáshoz képest fordítva jelez, az én rajzomon a jó irányok vannak feltűntetve, ÉV műszerrel ellenőrizve. Hosszútávú üzemre nem alkalmas, a 22 kΩ-os ellenállások nagyon melegednek. 4 x 10 kΩ-mal nem próbáltam, azzal valószínűleg sokáig bírná a kapcsolás.
47nF a 22k-k helyett, vele párhuzamos 1-2M kisütni kikapcsoláskor...?
A dióda egyszer feltölti és annyi. Ráadásul a kondenzátoron nincs szinkronban a feszültség és az áram.
Még szerencse, hogy oda is van írva - fázissorrend.
Annyira a veszteségmentes áramokkal voltam elbájolódva... Hagyjuk ki a diódákat, elég a zéner, akkor mehet az a szerencsétlen áram, amitől világít a LED. Ha így se jó, nem segítek tovább. A tranyót + LED-et ellenpárhuzamos diódával ellátni...amit átrakhatunk az elejéről. A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2020
Köszönöm a tesztelést! A weblapra feltettem egy javított rajzot, és igyekeztem a forgásirányt is jól jelölni!
Mindjárt megrajzolom és bedobom a szimulátorba. Ha ott jó, akkor később a weblapra is felteszem, mint nem tesztelt verziót.
Felkerült (az oldal közepe táján). Azért az előtétkondis megoldáshoz elég sok plussz alkatrész kell, hogy üzembiztos legyen elméletileg (és reményeim szerint gyakorlatilag is).
Az direkt van, hogy a T1 tranzisztor LED-es ága nem ugyanoda van kötve, mint a T2-é? 470ohm előtt, a másik utána...mármint R14, R13.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2020
Nem! Elszúrtam a rajzot, nemsokára javítom! Köszi, hogy szóltál!
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2020
Ezt a fázissorrend figyelőt megépítettem egy olyan motorhoz amelynek nem volt szabad fordítva elindulnia. Az optocsatoló tiltott, ha a forgásirány rossz volt. A vezérlés remekül működött és talán a mai napig használják.
Huhh, egy csöppet bonyolultabb, mint a Skorié.
Nem bonyolult ez, hanem logikus. Mondjuk a feladata is más. Csak a bekeretezett rész a sorrend figyelő.
A 3.4-8.4ms mire vonatkozik? Nem világos számomra.
Az a nullpont érzékelés/szinkronizáció késleltetése, a tranyó bázisában lévő RC tag miatt. Vélhetően azért alkalmazta, hogy kis késéssel kapcsoljon be a tirisztor, ha a gyújtásszög nulla. Vagy a félperiódusok átlapolódása miatt van, vagy az induktív terhelés miatt.
Karesz 50 rajzán, a bekeretezett részben a 100nF milyen feszültségtűrésű kell, hogy legyen?
A képen látható, én 160 Voltosat tettem, az 1µF pedig 63 Voltos.
Ha megnézed a rajzot, akkor látható, hogy az 1N4007 és a 100nF kondi közös pontja 0V-on van, ha a tranyó ki van nyitva. Ha pedig le van zárva a tranyó, akkor a Led-en és a bázis-emitteren keresztül folyik az áram. Ha a Led mondjuk zöld, akkor azon 2,2V esik, a bázis-emitteren pedig 0,6V. Az 2.8V. Tehát a feszültség 0/2,8V között változik. Tehát már egy 6V-os 100nF is elég lenne (ha lenne ilyen).
Az 1µF pedig a bázis-emitter között van ahol 0/0,6V feszültség lehet..
Ma volt alkalmam kipróbálni élesben a műszert, leírnám a tapasztaltakat.
Mivel itthon 10kohm kisebb teljesítményű lett volna, ezért 8k2 került a műszerbe...(megfelelő lett volna). Két fázis (rajz szerinti ST vagy RT)rákapcsolásakor már világít az egyik LED, míg a harmadik lehetőség (RS) nem csinál semmit, itt jegyezném meg ez még nem a helyes forgásirányt mutatja, ahhoz kell mindhárom fázis jelenléte. Mindhárom fázis rákapcsolásakor pedig, ha egyesével kapcsolom a fázisokat, a harmadik rákapcsolásakor, a forgásiránytól függően, vagy világít tovább az adott LED vagy vált a másikra, vagy ha a T kerül rá utolsóként, akkor kezd világítani a forgásirányt jelző LED. Mindhárom fázis jelenlétekor, nálam nem alszik ki a nem kívánt LED, csak jelentősen visszaesik a fényereje, mondhatni már alig látszik. A teljesítmény ellenállások kb 5 perc működés alatt enyhén langyosak lettek. Szándékomban van a SKORI kapcsolását is kipróbálni, és ha megtörtént jelzem a tapasztalatokat. A végén kapni fog egy kis dobozt is! A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
Három fázist érdemes rákötni, hiszen ezek sorrendjét figyeli. Valóban folyik némi áram a lezárni kívánt LED-en is, de a "hiba" megszüntethető az 1µF-os kondik 4,7µF-ra történő cseréjével.
A szimuláción a piros görbe árama a piros LED-hez tartozik, a zöld a zöld LED-hez.
Lemaradt egy fontos dolog:
Idézet: „Szándékomban van a SKORI kapcsolását is kipróbálni, és ha megtörtént jelzem a tapasztalatokat.” Ezt a kapcsolást Skori találta ki, csak egy picit kellett rajta módosítani, hogy jól működjön. Az érdemi rész mindenképpen az övé, én csak lekoppintottam. Idézet: „Ezt a kapcsolást Skori találta ki, csak egy picit kellett rajta módosítani, hogy jól működjön.” Ez egy kicsit zavarbaejtő visszajelzés. De értem hogy szerintem mire gondolsz.
Igen, de arról a kapcsolásról néhány olyan visszajelzés jött, hogy a gyakorlatban nem elég megbízható, ezért már elég régen levettem a weboldalról is. Azóta felkerült helyette egy hasonlóan egyszerű (talán még egyszerűbb is mert nem kell bele kondi) áramkör, amit a szimulátorban valamivel alaposabban megteszteltem, és amit Bakman kolléga sikeresen letesztelt a gyakorlatban is.
Az oldalon levő áramkör fázissorrendnek megfelelő ledje csak akkor világít ha mindhárom fázis csatlakozik. Az áramkör másik ledje sötét marad. A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2020
Szerintem ezekkel a kondikkal a régi kapcsolás is megbízható, de a módosított kapcsolásod is érdekes.
Ideje már átböngésznem a weboldalad - rég jártam ott. Most elmentettem és hamarosan pótolom a lemaradásom.
Az ígértek szerint, a tapasztalatok a módosított készülékről. Részletes tesztre nem volt lehetőségem, pontos adatokra most nem térnék ki.
Két fázis rákapcsolásakor már felvillan az egyik LED, de csak egy pillanatra,utána teljesen kialszik. Mindhárom fázis megjelenésekor jelzi az aktuális állapotot, két fázis cseréjekor teszi a dolgát és vált a másik LED-re. Tehát alkalmas a forgásirány kijelzésre, valamint egy fázis hiányakor védelmi funkciót is elláthat.
Üdv vettem egy feszültség teszt műszert, valami ilyesmi. A lényeg, hogy fázis sorrendet is mér, két vezetékkel. Ezt egy zöld, és egy piros led mutatja.Elmagyarázná valaki hogyan teszi?
Előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2020
A fázis sorrend kimutatásához két fázis is elég ha van egy referencia pont, ami itt a mérő személy akinek meg kell mérés közben fogni a műszeren lévő pontot, amin keresztül a földet adja mint referencia pont. Nyilván ennek a mérésnek a megbízhatósága erősen függ a személy által adott föld potenciáltól.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |