Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   671 / 846
(#) Bakman válasza Geri86 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Én úgy tudom, az ilyen szelepek nem nagyon bírják az ilyen szintű igénybevételt, nem erre lettek tervezve.

Mi a konkrét kérdés?
(#) Geri86 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
A sok tekerésre gondolsz?
(#) attika válasza Geri86 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Lehet kapni is ilyet készen, azt hiszem még wifis is.
(#) Lamprologus válasza Geri86 hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Milyen az a sima radiátor szelep?

Lehet, hogy a tekerő egy pöcköt nyom be?

Lehet csak egy ilyen kéne neked
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020
(#) superuser válasza Geri86 hozzászólására (») Dec 29, 2020 / 1
 
Neked vezérelhető szelep kell. Vagy mágnesszelep vagy termoelektromos szelep.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020
(#) kegyetlen19 hozzászólása Jan 3, 2021 /
 
Sziasztok.
Egy TM1637 modullal szeretnék, stoppert építeni. Található olyan 7 szegmenses kivitel, amiben a tizedespont is benne van. Így én egy tizedes jegyig szeretném kijeleztetni az időt.
A problémám, hogy nem találok rá „kód parancsot” hogy a 3. és a 4. számjegy közötti tizedes jegy ledjét bekapcsolhassam.
Kipróbáltam egy pár libraries-t de csak a kettőspont található benne.
Valaki találkozott már tizedespont kijelzéssel? (persze TM1637 modulban)
Válaszokat, előre is köszi.
(#) icserny válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Ez a library kezeli a tizedespontokat és a kettőspontot is: GitHUB: avishorp/TM1637

A TM1637Display.h fejléc állományból kell kisilabizálni a függvények használatát.
A dots paraméter egy bitmask, azt jelzi, hogy melyik pont legyen bekapcsolva:
  1. //! @param dots Dot/Colon enable. The argument is a bitmask, with each bit
  2. //!  corresponding to a dot  between the digits (or colon mark, as implemented
  3. //!  by each module). i.e.
  4. //!        For displays with dots between each digit:
  5. //!        * 0.000 (0b10000000)
  6. //!        * 00.00 (0b01000000)
  7. //!        * 000.0 (0b00100000)
  8. //!        * 0.0.0.0 (0b11100000)
(#) kegyetlen19 válasza icserny hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Köszi.
Sajnos annyira nem értek a programozáshoz, (csak összeszedem a „morzsákat”).
Viszont ezzel a paranccsal már találkoztam, (bár nem működött akkor, lehet nem jó libraries volt fent).
showNumberDecEx(num, dots=0, leading_zero=false, length=4, pos=0)
szám kiíratása tizedespont vezérléssel (dots = 64 esetén kigyújtja a középső kettőspontot, 0 esetén pedig kioltja.
Tehát a megfelelő dots értékét kellene megtudni, hogy a tizedesponthoz jó legyen?
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2021
(#) mateatek válasza mateatek hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Visszatérve a régebbi problémára, vélhetőleg nem szoftveres hiba volt.
Az MCU fagyott a megszakításoknál. A későbbiekben már olyant is produkált, hogy ki-be kapcsolás után nem indult a program, újra föl kellett tölteni. Odáig jutott, hogy már 1-2 ki-be kapcsolás után sem indult el a program. Majd a bootloader sem funkcionált. ISP-vel feltöltöttem az új bootloadert és megint bírt néhány ciklust. Majd megint nem indult a program, ezután pár föltöltés után a bootloader sem funkcionált.
De ha ISP-vel töltöttem föl a programot, az működött. Több száz ki-be kapcsolás után sem volt hiba és a legelső hibajelenség is megszűnt, tehát nem történik fagyás a megszakításkor. Minden megbízhatóan működik.
Vajon mi okozhatja ezt?
(#) sdrlab válasza mateatek hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Egyszer régebben egy smart-everything Arduino kompatibilis lappal jártam így... Sikerült olyan kódot írni rá, ami intenzív megszakítást generált - hibásan természetesen -, és ettől teljesen eldobta kezét-lábát a lap. Teljesen bizonytalanná vált a feltöltés, majd kis idő múlva végleg le is állt!
Szintén csak egy ISP-s programozóval tudtam újra életet lehelni belé. Kijavítva a megszakítás kezelést, utána jól működött...
(#) mateatek válasza sdrlab hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Nem változtattam semmit. Egyszerűen ISP-vel működik minden. Bootloaderrel föltöltve pedig, ha csak annyi volt az ISR-ben, hogy egy kimeneti portot átbillentsek, hát lefagyott, a port nem billent át.
(#) kegyetlen19 válasza icserny hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Egy kis érdekes észrevétel.
Ha megnézzük a icserny által becsatolt TM1637Display.h fájlban lévő „teljes” listát akkor látszik hogy van még ott pár sor.
  1. //!        * 0.000 (0b10000000)
  2.   //!        * 00.00 (0b01000000)
  3.   //!        * 000.0 (0b00100000)
  4.   //!        * 0.0.0.0 (0b11100000)
  5.   //!        For displays with just a colon:
  6.   //!        * 00:00 (0b01000000)
  7.   //!        For displays with dots and colons colon:
  8.   //!        * 0.0:0.0 (0b11100000)

Felmerül a kérdés, hogy hogyan választom szét a vezérlését a kettőspontnak és a 2-es és a 3-as számjegy közötti tizedespontnak, ha ugyan az a „kódja”?
A válasz: sehogy.
Az a csatolt képről is látszik, hogy a Dp – D1 – D2 ledek ugyanaz a 3-as számú ládra van rákötve.
Egyébként van olyan 7 szegmenses kijelző, amin külön lábakra vannak kivezetve a ledek, (persze az már nem 12 kivezetéses).
Ekkor manuálisan adtam a tizedespontok kivezetéseire feszültséget és lás csodát, a kettőspont tökéletes, de mind a 4 számjegyhez tartozó tizedespont „hallgatott”, valószínűleg a kijelzőben benne sincsenek a ledek.
Tehát a TM1637 lekezeli a tizedespontokat csak a led kijelzőt kell kicserélni a megfelelőre.
Egy kis kódrészlet, amivel működött a kettőspont, (és akkor elvileg a tizedespontok is jók lesznek).
  1. display.showNumberDecEx(1111, (0b10000000));            
  2. delay(TEST_DELAY);
  3. display.showNumberDecEx(2222, (0b01000000));          
  4. delay(TEST_DELAY);
  5. display.showNumberDecEx(3333, (0b00100000));
  6. delay(TEST_DELAY);
  7. display.showNumberDecEx(4444, (0b11100000));
  8. delay(TEST_DELAY);
(#) mechanika hozzászólása Jan 4, 2021 /
 
Sziasztok!

Egyszerű kérdésem lenne:

ATMEGA328P-PU lábáról (digitális kimenetként használva) szabad-e meghajtani egy 5v feszültség igényű modult?
A modul áramfelvétele 33-34mA.

(tesztelve működik, de azért gondolom nem egészséges, vagy túlparázom?)
(Meglévő nyákon nem nagyon szeretnék variálni, ezért kérdezem)

Válaszokat előre is köszönöm!
(#) Bakman válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 / 1
 
Sok lesz az, inkább használj valamilyen kapcsolóelemet, pl. SMD FET-et.
(#) mechanika válasza Bakman hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszi!
(#) tbarath válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Max. 40 mA pin-enkén, és max. 200, de ugye az "absolute maximum rating", ami ez az eszköz maradandó károsodását is okozhatja, mint a datasheet írja. Én 34 mA-val se szórakoznék, egy logic level FET kerülhet tán 200 Ft-ba is, 2 ellenállás kell még mellé.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) mechanika válasza tbarath hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszi!

Esetleg tudnál pontos tipust linkelni ilyen célra, elveszek köztük annyi féle van, tapasztalat meg nem sok.
(Mondjuk IRFZ34N pont van itthon.)
(#) KoblogPerGyok válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Helló!

Milyen modul? Nem lehet ugyanarra a tápra tenni mint az Arduino-t? Esetleg egy 5V fesszabályzóról, ha mindenképpen 5V a max amit elbír a modul? Én minden modult arról a tápról hajtok meg, mint az Arduino-t, közös GND is lesz, a terhelést meg a táp kapja.

A modulod adatlapja kellene...
(#) mechanika válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszi

Egy radar modul, meg tudom hajtani közös tápról.
Csatolom az adatlap kivágatot.
MM5D91-00
(#) tbarath válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Akkor hajtsd meg a közös tápról (egyezzen a két eszköz feszültségszintje), az arduino pedig csak kommunikáljon vele. Azt hittem, hogy kapcsolgatod a dolgot (pl. LED, vagy ilyesmi), arra írtam a FET-et.
(#) mechanika válasza tbarath hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Nem menne folyamatosan, kell a fet, csak időnként kapcsolnám be.
(#) KoblogPerGyok válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Elég kényes...

A max in 5.5V. Az nem sok. A közös táp is ekkor csak max. ennyi lehet, az Arduino meg 7-12V is lehet, ha jól emlékszem. Ha a tápod stabil 5V akkor ok, ha nem, akkor a korábban javasoltak jobbak lesznek.

De ha a 33-34mA úgy jött össze, hogy két ilyet hajtasz meg 1 digit pinről akkor két külön digit pinről még esélyes lehet. 200mA-t is figyelembe véve amit inkább csak 150-nek gondolj.

A mellékelt ábrán mintha 16mA lenne.

A korábbi javaslatok profik, én csak reméltem, hogy a modul jobban bírja az input-ot. Az Arduino-t is 7-9V környékén szoktam táplálni, mert az 5V-ból még esik néhány tized esetleg, és többnyire a modulok is bírták ezt. Ha nem, akkor betettem egy LM7805-t, ami a 7-9V tápról még külön meghajtja a modult, vagy modulokat.
(#) KoblogPerGyok válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Ha meg tényleg ki/be kapcsolod akkor az FET, és nem szóltam semmit!
(#) Jonni válasza mechanika hozzászólására (») Jan 5, 2021 / 1
 
Nem tudom milyen a nyákod amin nem akarsz variálni, de erre még egy BD139 tranyó és egy ellenállás is elég lenne.
(#) Kovidivi válasza mechanika hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Én ilyen esetre AO3400-at szoktam használni, mini N-csatornás mosfet, pár Ft darabja, Ebayről 100db kb. 300F, és Ampereket is tud kapcsolni, logikai szinttel vezérelhető.
Ha tényleg csak 33mA-ről van szó, és nincs más fogyasztó az Arduinon, akkor használj 2 vagy 3 pin-t párhyzamosan, így megoszlik rajtuk a terhelés. Ha egy kimenetet túlterhelsz, nem fog nagyobb áram folyni az adatlapban közöltnél, hanem a lábhoz kapcsolódó félvezetőn nagyobb feszültség fog esni, így kevesebb áram fog folyni is. Az AVR meg melegszik kicsit.
(#) moltam válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Nem árt kis feszültségesésű schottky diódákkal párhuzamosítani, elkerülendő az ellenkező logikai szintek esetleges egybenyitását.
(#) benjami válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
A pozitív tápág kapcsolásához P csatornás FET-et célszerűbb használni, még ha azoknak gyengébb is a paraméterük. Jelen esetben az általad írt FET párja, az AO3401 teljesen megfelel a célnak (rendeltem is gyorsan egy 100-as pakkot belőle, mert olyanom még nincs, az AO3400-at én is szeretem alkalmazni).
(#) lobo67 válasza mechanika hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Én nem variálnék ennyit, ha van szabad láb, akkor kettőt párhuzamosan kötnék, és közösen kapcsolgatnám. Lábanként a 15-20 mA jól megy. Főleg, ha tapasztalat szerint egyről is megy.
(#) pisti hozzászólása Jan 6, 2021 /
 
Mi lehet az oka, hogy a servomotor akkor is zúg, zizeg mikor semmit sem kell tennie. Ilyenkor egy picit megmozgatva elhallgat. A programban ezt hogyan lehet kiküszöbölni?
(#) Bakman válasza pisti hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Valószínűleg az a baj, hogy két pozíció között rezonál, nem tud beállni. Elmegy A pontba de a mérése szint B ponban van. Elmegy B pontba, de a mérése szerint A pontban van. Ez megy addig, amíg valamitől ki nem billen ebből az állapotból. A és B pont közel van egymáshoz, a mozgás is viszonylag gyors, ezt zizegésként hallod.

Gondolom valamilyen olcsó, játék szervómotor. Kb. az összes ilyen, párat volt alkalmam tesztelni.
Következő: »»   671 / 846
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem