Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 131
(#) gammabuta hozzászólása Jún 8, 2008 /
 
A step-up IC-t még nemtudom beszerezni egy darabig, de addigis elkészítettem a step-downt! (LM2576T-ADJ)
Mellékelem a képeket róla

Teszteltem a nyomtatóm tápegységével, amire 13.5V 1Amper van írva, terheletlenül 17Voltot mértem rajta.

A step-down kimenetére egy 5Voltos motort kötöttem (cdolvasó tálcanyitó motorja) ami 20mA-t fogyaszt alapból, de ha lefogom 300mA-ra ugrik az áramfelvétele.
Sajna 3Aon még nemtudtam tesztelni, de még 1 amperen se a kovertert.
Ime a mért adatok a kis motorral:
20mA 5.2Volt
300mA 4.8Volt
Tehát jelenleg 4.8 és 5.2 volt között produkált a konverter, ami annyira nem is rosz. Még egy újabb tesztben valamikor megpróbálom kideríteni mennyire egyenáram az egyenárama.
(#) Pet91 hozzászólása Jún 14, 2008 /
 
Hello.
Hogyan lehet kiszámolni ha egy 555-össel hajtok meg x hz-n egy y uH-s induktivitást akkor mekkora lesz az indukált feszültség és áram?
Jó lenne ha tudna valaki képleteket mondani.
Üdv
(#) gammabuta hozzászólása Jún 21, 2008 /
 
Bemértem a step-downom (LM2576T-ADJ) hatásfokát.

Sajna úgytünik 5Volt kimenőre nem túl gazdaságos, leírásban is a 15Volt kimenőre írnak igen jó 80%fölötti adatokat, ez vajon miért lehet?
Minden hasonló fajta stepdownnál ezt kapnám, vagy csak kifogtam egy nagyobbfeszkó kedvelőt?

66% jött csak ki

Be: 16.6V 150mA
Ki: 5V 330mA

(#) potyo válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 21, 2008 /
 
Mutasd meg a kapcsolási rajzot az alkatrészek értékeivel együtt. Sok múlhat egy nem megfelelő diódán is.
(#) gammabuta válasza potyo hozzászólására (») Jún 21, 2008 /
 
A pdf-ben irt alapkapcsolast epitettem meg, 5voltra van pont kiszamolva az ellenallas is (mivel az ADJ verziot tudtam beszerezni). Mindenbol ugyanazta tipust rendeltem mint amit irtak, amikor akartak adni masik diodat inkabb nemkertem belole es rendeltem azt ami a kapcsolasi rajzban van.
Az abrajukbol is at lehet leolvasni, hogy 5vol kimenonel alacsonyabba hatasfok mint 15voltnal, csak azt szeretnem megerteni miert ez a jelenseg?
5volra kevesbe hatekony eza stepdown vagy az osszes olyan lenne? Azert a 80% es a 66% kozott van valamennyi kulonbseg

Mellekletben a kapcsolas meg az abra a manualbol, de ime a linkek manualra...

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/M/2/5/LM2576.shtml

(#) potyo válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 22, 2008 /
 
Azért rosszabb alacsonyabb kimenő feszültségnél a hatásfok, mert a diódán eső feszültség nagyjából konstans. A szabályzónak gyakorlatilag akkora feszültséget kell előállítania a kimenetén, ami az elvárt kimeneti feszültség és a diódán eső feszültség összege. A diódán eső feszültség meghatároz egy veszteséget, amit egyszerű módon nem lehet csökkenteni. Ha a diódán esik mondjuk 1V, akkor az a 15V-hoz képest csak 7% veszteség, míg az 5V-hoz képest már 20% veszteséget jelent.
(#) gammabuta válasza potyo hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Koszi a magyarazatot!

Tehat a Schottky feszkoesese ilyen hulyen jelenik meg
Sajna ennel kevesebb feszkoesu diodat mar nemis lehetne odatenni....

Kar hogy nem gondoltak erre, hogy azt adiodat valahogy mashova tegyek, vagy hatekonyabban pumpaljak vissza a feszkot de gondolom gondoltak, csak nem megvalosithato.
Koszi.
GB.
(#) gammabuta válasza potyo hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
....viszont azert ha megnezzuk az abrat:
abra

Ott a 15Vbe 5Vki 200mA erosen 80%-ot mutat, en meg 66%-ot kapok ami elszomorit kisse...

Az esetleg befolyasolhatja, hogy kis fem dobozba szereltem az egesz kutyut es a tekercs tul kozel lehet a doboz falahoz (termeszetesen szigetelve) ?
(#) pako hozzászólása Jún 23, 2008 /
 
Üdv!
Autóba építek egy erősítőt, és szükségem lenne egy DC/DC konverterre, aminek a kimenője +/- 50 V. Teljesítménynek 400W kellene. Eddig monitorból kibontott iduktivitásokkal próbálkoztam, meg is volt a +/- 50V, csak áramerőssége nem volt.. Most készítek hozzá sajátot. Van egy 230V-->2 X 33V 1.33A-es hypersil trafóm, ha ezt tekercselném át, kb 3mm átmérőjű hegesztő kábellel, az jó lenne szerintetek?
Vagy inkább sodrott érpárral próbálkozzak? A tekercseket BUY12-es tranyóval hajtsam meg (nagyon bivaj), vagy inkább FET-tel?
(#) potyo válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Lehet mégjobb hatásfokot elérni a dióda helyett FET használatával, csak az már bonyolultabb áramkört kíván meg, és nem olyan egyszerű a méretezése, mint a diódás változatnak. Így inkább csak alacsony kimenő feszültségnél és nagyobb áramoknál éri meg, mint pl. processzorok tápja (1-1,5V-80-100A).

Itt egy kapcsolás RosCo-tól: Link


A hatásfokot a használt kondenzátorok, tekercs, és még az elrendezés is befolyásolja. A gyári adatok általában nagyon ideális elrendezésre és alkatrészekre vonatkoznak. Persze a 66% nekem is kevésnen tűnik...
(#) gammabuta válasza potyo hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Kossz az infot!

Akkor valahonnan bekene szereznem egy stepdown elrendezes segedletet...
az nagyon jol jonne!

Nekem most ugyvan hogy eppen elfer a kis fem dobozkaban...

elrendezes1

elrendezes2

Persze a kondik sem a legtutibbak, hanem ami a boltban volt es persze nem a legynagyobb VOLT
(#) potyo válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Az egyszerű elektrolit kondenzátorok nemigazán alkalmasak kapcsolóüzemű cuccokhoz. A low-esr jelzésűek jobbak az ilyen áramkörökbe, és nem célszerű túl nagy feszültségűeket sem alkalmazni, csak legyen bennük némi tartalék. A hosszú lábakkal bekötött alkatrészek is kedvezőtlenül hatnak az áramkör jellemzőire a viszonylag nagy induktivitásuk miatt (persze kivéve a tekercset). Terminálon van egy téma az ilyesminek az elrendezéséről, talán ott nézz szét egy kicsit: Link
(#) gammabuta válasza potyo hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Az ESR-el mondasz valamit!

Az egyik lowdrop ateresztotranyos stabilizatorhoz is irtak hogy alacsony ESRju kondik kellenek, be is mentem boltba es nem igazan ertettek miaz az ESR.
Persze neten neztem lehet csinalni ESR merot, meg hogy minel ujabb annal jobb azota csak ujonan vasarolt elkot hasznalok....
Vegulis a boltban tudtam rendelni "ESR allo" tulajdonsagu elkot, hogy az mennyi szamositva azt nemtom, de lehet ujra megkerdem oket milyen esr alo kondit tudnak meg rendelni
Egyebkent mukodott a stepdownom most az eles teszt alatt azzal az aramforrassal amivel akartam hasznalni, tehat makom van
(#) Tomi20 válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Gondolom a kimeneti feszt nem csak arra lehet állítani, amit ők írnak az adatlapban, hanem pl 8,5V-ra is. (nekem ilyen feszültség kellene autós töltőt szeretnék készíteni egy video kamerához)
(#) potyo válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
A feszültségosztóval tudod beállítani a neked tetsző kimenő feszültséget.
(#) Tomi20 válasza potyo hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
köszi, akkor jól gondoltam, csak csodálkoztam, hogy csak a "nevezetes" feszültségek vannak feltüntetve.
(#) Sebi válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 24, 2008 / 4
 
"tudtam rendelni "ESR allo" tulajdonsagu elkot"

ESR nem egy behatás amit el kell tűrnie a kondinak...

ESR: Equvivalent Serial Resistance, azaz a kondi saját belső ellenállása, ami ugye annyi, mintha belül sorba lenne kötve vele egy ellenállás.
Könnyen belátható, hogy ez nem válik előnyére a kondinak, mert korlátozza a töltő- és kisütőáramot, ráadásul frekvenciafüggő.
Mivel az SMPS hatásfokába erősen beleszól, hogy milyen rövid felfutással tudjuk a villanyt a kondiba nyomni (ráadásul viszonylag nagy frekivel nagy kapacitásba), kifejezetten ajánlatos a low ESR kondi (aminek spec gyártási technológiája teszi jóvá e tulajdonságát) használata.
(#) gammabuta válasza Sebi hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Koszi, tudom nagyjabol mi az ESR csak a boltban nemhallottak rola es csak "ESR allo" kondit tudtak adni mert nekik az van az arlistajukban csak olyanrol hallottak hogy valami kondi allja az ESR-t en meg ugye nemvitatkozhatok a boltosokkal....
(#) Dudus válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Melyik boltban ilyen jól felkészültek?
(#) Tomi20 válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Most nézem a HQVideo árlistáját és olyan hülyén van beírva a kondik után: ESR álló. Csak itt az álló az a kivitelt jelenti, gondolom a boltban is hasonló probléma miatt mondták ezt...
(#) Tomi20 válasza Sebi hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
Jól tudodm, hogy amelyik kondi oldalán 105fok van feltüntetve, az LOW ESR kondi? Vagy ez nem törvényszerű?
(#) potyo válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 24, 2008 /
 
A kettő nem összefüggő. A 105 fok inkább az elketrolit anyagára utal, míg a low-esr a mechanikai kialakításra.
(#) AMD hozzászólása Jún 24, 2008 /
 
Tudna valaki linket adni ahonnan MAX856 ic-t lehet rendelni? Valamelyik topikba már le lett írva de nem tálálom. Már rendeltem jó pár hónapja de nem küldték, gondoltam hogy rendelek mégegyszer de nem találom azt az oldalt, vagy már ne is rendeljek mégegyszer?
(#) JZoli hozzászólása Jún 24, 2008 /
 
Sziasztok! Nekem 12V-ból kellene előállítani 10 V-ot, de úgy ,hogy az új fesz ne legyen galvanikus kapcsolatban az eredeti feszültséggel.Áram minimális kell max 10mA.
(#) pako válasza JZoli hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Üdv! MC34167 kell neked és egy trafó
Adatlap itt.
(#) gammabuta válasza Dudus hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Az a neve a boltnak, hogy hobbyelektronika
Nem tudom van-e kapcsolaban ezzel itt vagy csak nevrokonsag...
(Debrecenben van)
(#) gammabuta válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Hali Tomi!

en is arra tudtam gondolni hogy az allo az a kivital, de ha oda van irva hogy ESR allo akkor azt felre lehet erteni meg azt sem tudom attol hogy ESR attol meg mennyi az az ESR szamositva. Persze sosem tudommeg hisz nincs ESR mero muszerem....
Majd meg rendelek ESR allot aztan megnezem jobban teljesit-e tole a stepdown!

Azt ugye joltudom hogy lehet parhuzamosan kotni alacsony ESR kondival normal kondit es az is segit?
(Elvileg mivel a low ESR kondi az dragabb, van olyan megoldas, hogy csak 1/3 kapacitas a lowESR es 2/3 sima elko.)

Ugye gyakorlatilag a parhuzamosan kotott (puffer)kondinal ugyis elobb a low ESR telik meg mert kisebb az ellenallasa es csak akkor figyel be a masik kondi lenyegesen ha szukseg van akapacitasara?
Vagy roszul okoskodok?
(#) Norberto válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Pontosan ez:

Idézet:
„vagy csak nevrokonsag...”
(#) Tomi20 válasza gammabuta hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Szerintem nem jó a gondolat, mivel párhuzamosan kötött kondik feszültsége azonos, így a nem ESR kondit is "lefogja" a sima kondi, így nincs értelme az ESR nek. De nem kell túl nagy kapacitás ESR-ből sem, ahogy a rajzon van elég az 1000u a 3A-re. "drágább az ESR kondi" most nézem HQVideo-nál, hogy 1000u/25V kb 100Ft. Ennyit simán megér szerintem...
(#) gammabuta válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
rendeltem is par low ESR elkot, masfelhetmulva ideer
egyik stab leirasaban irtak hogy kulonosen alacsony ESR-u kondi kel neki na ott irtak hogy ami ilyen kicsi ESR-el rendelkezik az mar elkoban nemnagyon van valami tantalum fajta kell es az a draga.

Idezet az LM2937 leirasabol aminel eloszor talalkoztam low ESR igennyel innen a vad otlet a parhuzamositasra:

It is important to note that for most capacitors, ESR is
specified only at room temperature. However, the designer must ensure that the ESR will stay inside the limits shown over the entire operating temperature range for the design.
For aluminum electrolytic capacitors, ESR will increase by about 30X as the temperature is reduced from 25°C to −40°C. This type of capacitor is not well-suited for low temperature operation.
Solid tantalum capacitors have a more stable ESR over
temperature, but are more expensive than aluminum electrolytics.
A cost-effective approach sometimes used is to
parallel an aluminum electrolytic with a solid Tantalum, with the total capacitance split about 75/25% with the Aluminum being the larger value.
If two capacitors are paralleled, the effective ESR is the
parallel of the two individual values. The “flatter” ESR of the Tantalum will keep the effective ESR from rising as quickly at low temperatures.

Következő: »»   9 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem