Fórum témák
» Több friss téma |
Lehet túlgondolom tényleg
Szia!
Nyugodtan használj akár 1 mmes ónt, sok flux kell hozzú. Mi at SMT beforrasztásához 2,8mm es fejet használunk. Én kínai , fecskendőbe töltött fluxot használok. Az IC-t átlóban pozícionálod, utána flux és billentett panelon végig húzod a pákát. a lapos, nagy fej elviszi a fölös cint. Utána a fluxot lemosod, akár IPÁval akár nitrohígítóval, bár ez büdösebb. Utána mint a gyári. A forrasztási pont homorú, csak a 10kV nál nagyobb nagyfesz forrasztása domborodik! Ilyen lesz. Vagy ilyen. A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2021
Én voltam a kérdező.
Köszönöm
Üdv!
Csináltam egy nagyon rövid kis videót egy selejtes panelen, a régebben itt felhozott "taknyolás" szemléltetésére. Folyasztószert nem használok, a vékonyabb ón egy multicore x39 63/37 2 core 0.46 mm, a vastagabb egy stannol 1mm sn60pb40. Jelenleg 280 fokon forrasztottam, látszik hogy a vékony ónt nem tudom a terülésre rávenni, míg a vastag szépen terül, gondolom jóval több a folyasztószer benne. A vékonnyal jelen esetben még egy alkatrész lábat sem tudnék rendesen beforrasztani mert nem terüli körbe, a kérdés az hogy relatíve vékony ónnal folyasztószer nélkül esélytelen? Próbáltam magasabb hőfokon ott rosszabb a helyzet, kb ez a 280 az ideális neki. Bővebben: Link Hang nélkül ajánlom a videót Nem gondoltam hogy ilyen érzékeny a mikrofon...
Ebből nem látszik, hogy rossz lenne az ón. Az ónozatlan nyák a forrasztás speciális esete. Persze, vastagabb ón, több folyasztószer jobban befutja az ónozatlan felületet ez nem vitás. Nem véletlenül vannak felületkezeléssel ellátva a panelek. Hobbi kategóriában persze csinálják, de én próbanyákból is furatgalvános előónozottat használok.
Értem, köszi, nem tudom hogy ilyen átmérőben mi a "best" ólmos ónból, valószínű ha flux-ot használnék terülne gond nélkül.
Van ebből "5 core" verzió, csak sajnos nem találok sehol, illetve nem tudom az annyival jobb e mint amilyen drágák.
Hideg a páka mindkét ónhoz, az messziről látszik.
Emeld a hőfokot kb 310°C -ra, és használj fluxot.
Egészen 360 fokig elmentem, mint írtam magasabb hőfokon rosszabb volt, természetesen a flux jó dolog és használni is fogok. De a kérdésem adott, van ekkora átmérőben olyan ón amiben van kellő folyasztószer? Vagy a flux elengedhetetlen?
Idézet: „van ekkora átmérőben olyan ón amiben van kellő folyasztószer?” Igen, de a kellő mennyiség az ónban, az ónhoz van méretezve nem a forrasztáshoz. A forrasztáshoz plusz folyasztószerre van szükség. Alpha Metals rma-7 vagy rma-9 Ha ezt drágállod akkor NC-559-ASM-UV Ha folyadékot választasz akkor Alpha NR-300 Pen Más kinai olcsó halolajokkal felesleges kísérletezni. Jó forrsztáshoz három dolog kell. jó páka, jó ón, jó folyasztó... meg a jóker aki fogja a páka hidegebbik végét.
Persze kínait nem vennék, mint fentebb írtam létezik ebből az ónbó 5 core-os verzió, ez csak 2 core, nem tudom az mennyivel jobb.
Idézet: „Ha ezt drágállod akkor NC-559-ASM-UV” Teljesen jó az az Amtech flux, csak most kb. semelyiket sem lehet kapni adatlap hiánya miatt a TME-nél, így külföldről kell eredetit berendelni. Na úgy már mindegyik baromi drága.
Annyira retkes a nyák hogy előtte húztam fényesre egy mosogatószivacs dörzsölős felével, huszon éve forrasztok könyörgöm ha ide felteszek egy kérdést az nem azon bukik el hogy elfelejtem letisztítani a nyákot...... Lehet csal a kamera....
Pedig nagyon úgy néz ki hogy a nyák bal szélén, és a bal felső saroknál még a maratásálló festék is rajta van.
Az ón is az a kérdés, hogy milyen, mert van tipus ahol a 2 mag annyit ér mint máshol az 5.
Érdemes itt is konkrét márkáról és azok tipusairól beszélni. Én azt mondom neked, hogy a multicorel, stanol ...
Pont ezt a két márkát használom,
A nyitó hozzászólásomban van "Folyasztószert nem használok, a vékonyabb ón egy multicore x39 63/37 2 core 0.46 mm, a vastagabb egy stannol 1mm sn60pb40." stannol 1-es átmérőben tökéletes 0.5 ben ugyanez a videón multicore van x39 63/37 2 core aroxol, lehet az van rajt de a videó nem oda próbáltam forrasztani!? Lehúztam egy csíkot és ott teszteltem A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
Nem túl jó az összehasonlító videó. Ahogy aroxol is írja, a réz tisztasága eléggé kétséges és a páka hőmérséklete is.
Mint feljebb írtam 280-360 fokig teszteltem, több lépcsőben, de elengedem a témát, fényesre húztam előtte, a mosogatószivacs durva fele csúnya munkát tud csinálni.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
Használj folyasztót, meg azért azt is bele kell kalkulálni, hogy az alkatrész beforrasztás egy panelen 99,99%-ban előkezelt, ónozott. A csupasz rézre nyilván nehezebb, főleg minden nélkül.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
Ezt aláírom, de eddig tudtam csak most nem megy? No meg egy alkatrészlábat így elég nehéz körbe "taknyolni", de persze ha lesz flux ez megoldódik.
Videón látszik hogy a vastag ón rendesen befutja, mert megvárod az idejét. A vékony esetében meg olvadás után egyből elkapod a pákát, és csak próbálód taknyolni.
Próbáld meg galvanizálni a panelt, és meglátod a vékony ón még jobb is. Ilyennel: Bővebben: Link forrasztok csak 1mm-es. Tekercs és tekercs közt is van különbség, pedig együtt vettem egy jó pár kilót. Új tekercs kezdésénél mindig újra "tanulok" forrasztani. Meg persze az ólommentes... Idomulni kell.
Az ám az alap probléma, hogy úgy kezeljük a forrasztást, mint páka vbalami tolig hő, meg ón, meg réz amire forrasztunk.
Ennél a jó forrasztás sokkal bonyolultabb, egy rosszul megválasztott hőmérséklet, ón, folyasztó bármelyike borítja a sikert. Pl, jó a folyasztó, ón.. de hideg a páka, zárványos hideg forrasztás lesz az eredmény. Jó az ón, a folyasztó, de meleg a páka, kiég az ón, salakos forrasztás. jó az ón, jó a páka hőfok, de a folyasztó nem ezekhez való, gyorsan elpárolog... végtelenségig lehet ragozni.
Régen próbáltam pl a kémiai ónozót, nekem valamiért nem tetszett, nem küllemre hanem jobban tudtam a tiszta rézre forrasztani.
Ez csak egy videó, ezt megelőzte sok kísérletezés, lehet épp nem sikerült profira de előtte sokféle módon próbáltam, és megvártam az idejét. Csak megláttam ezt a kukázni való nyákot, gondoltam vizuálisan megmutatom mire gondolok.
niedziela minden tisztelettel, egyikünk sem ismeri a másikat, hidd el van mögöttem rengeteg kész hobbi munka. SMD kevesebb az tény, de ami volt az szép lett, inkább furat szereltből van rengeteg, régen volt flux-om folyékony abban oldottam fel gyantát a frissen mosott nyákot bekentem vele az rászáradt jól lehetett forrasztani, nem mellesleg a korróziótól is védte a munka idejére. A flux-om ami fecskendős volt, most fogyott el, de attól még egy "szűz" rézre, frissen blankolt vezetékre, bármire, kell hogy tudjak forrasztani....
1-es stannol-al tudok is, ezzel meg kísérletezem tovább
Üdv!
Multicore x39 63/37 2 core 0.46 mm ónt próbálgatom én is. Fent többen említették a szennyezett felületet mint hibaforrást. Csináltam egy próbát. Közvetlenül a nyomtató festékes felületre forrasztottam 4 féle ónnal. Nem használtam folyasztószert a teszt során. A pákahegy meg lett tisztítva a próbák közt így nem keveredtek. Sajnos nekem se jött be a fent tárgyalt ón. Smd forrasztáshoz szerettem volna használni. Gyári előónozott (ólmos és ólommentes), szűz réz, festékes réz próbák eredménye alapján vizsgáltam széles hőmérséklet tartományban. Az új pákahegy sem segített a dolgon. A többi ónhoz képest sokkal több gyanta adagolásával lehetett javítani az eredményt de így is jelentősen elmarad a többitől (kb ólommentes szint).
Csináltam egy videót, nem szokásom videózni, van is benne hiba, remélem így már átmegy a problémám:
Ón teszt
Igen, ezt én nem tettem hozzá korábban, de több fogyasztószer van a vastagabb ónban. Néha még régi Csepel Művekes gyantával töltött ónt is használok, leginkább oxidálódott paneleken kiforrasztáshoz, és sokat segít a nagyobb átmérőben lévő több folyasztószer.
Még vettem egy elég nagy tekercs 0.8-as Metalloglobusos töltött ónt, az az egyik legjobb ónom, és a folyasztószert sem nehéz lemosni. Gondolkodtam is rajta, hogyha az elfogy, mit vegyek, mert másoknál amikor forrasztok, nem túl jók a vékony ónok, mindegyikhez pluszban egy kevés fluxot kell adni, hogy jól terüljön és ne legyen hegyes. Vékonyabb ónt nem is igen használok, mert ha jó a páka, nagyon precízen lehet az ón mennyiségét szabályozni. Sokszor az ón háromszor olyan vastag, mint az alkatrész hossza, de minőségi és jól leónozható heggyel teljesen jól forrasztható. Mondjuk az már személyes preferencia, hogy ehhez hegyes vagy kés helyet használ-e az ember, de mindkettővel megoldható. Ilyen kicsinél már úgyis plusz fluxot használok, és a pákán lévő ónt futtatom át a nyákra és az alkatrészre.
Nem ismerem a teljes tématörténetet, de a videót most megnéztem. Ha akármilyen okból nem tetszik egy ón, akkor tedd félre. Nem érdekes miért nem jó, mert csak az eredmény számít. Ha nálad lévő körülmények együtteséhez nem illeszkedik, akkor másikat kell használni.
Illetve ha nem akarod kidobni, akkor próbálkozhatsz a körülményeken változtatni (pl. külön adsz valamilyen varázs-szert hozzá). |
Bejelentkezés
Hirdetés |