Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Ha játszadozni akarsz nagyfesszel, akkor érdemes megjavítanod a monitor tápját ( vagy szerezni egy működőt ), de reptetni nem fogsz vele. Szerintem nagy kamu az egész, mivel csak képeket tettek fel, azt pedig könnyű csinálni ( még videót is..). Kísérletezni ugyan lehet és érdemes, de nem ebben a vázolt formában. 300 uA környékén már át fog húzni és ennyi, felfelé mozgatás nem lesz.
Egyenfeszültség kell hozzá, és egészen az átütés határáig kell növelni. Azu elv ugyanaz mint ezeken a videókon:
Bővebben: Link Bővebben: Link Konkrétan liftert nem készítettem, de a videón szerepló forgóhoz hasonlót kipróbáltam. DC 100kV közelében már egyetlen csúcs is olyan huzatot tud csinálni, mint egy kisebb ventilátor. Ekkora feszültségről a kis huzalból készült forgó is eszeveszett tempóban képes forogni. Egy jól méretezett lifter is valószínűleg felszállna, de az áramforrás súlyát nem bírná el.
Ezt a videót: Bővebben: Link kb. 12 éve készítettem. A forgó tesla tekercs tetejére volt szerelve. Látványos, de itt nagy a veszteség, egyenfeszültségről sokkal jobb.
Ha mégis nekiállsz valamikor..
Nálam 1 grammos szerkezetet 250 uA mozdított meg igazán, sacc 1.5-2 mm-t emelt. A 3. sarkot nehezen emelgeti fel a kiegyensúlyozatlanság miatt.. A feszültséget annyira kell szabályozni, hogy legalább ekkora uA beállítása lehetséges legyen. Kapásból és mérés nélkül felesleges kísérletezni, mert sok lehet és áthúzhat, vagy meg se nyekken.. A méretek itt: 3 x 80 mm-es oldalak, a fólia 25 mm magas, drótköz 25 mm, függőleges tartók szívószál darabok, vízszintes tartók kb. 40 % hosszában metszett szívószálak. A mechanikus kivitelre nagyon kényes, az alsó 3 vezeték 2-3 menet spirál legyen, hogy tudjon rugózni. A felső 3 drót szintén tudjon picit rugózni, mert van egy csepp visszanyomó hatása és ne legyen túl hosszú sem, mert a súlyba az is beleszól. Természetesen a méretekkel még bőven lehet variálni kíváncsiságból, de túl sok értelme nincs az egésznek. ( a szükséges energia előállítása és együtt "reptetése" (?) sok nagyságrenddel nagyobb súlyt kívánna és egy drónhoz képest 0. ).
Elindítottam a szerkezetet az előzőleg leírtak szerint.
Igazán 400 uA környékén mozog rendesen, de eszméletlen puha drótok kellenének, úgy talán jobban is felemelkedne. Itt 0.1 mm átmérőjűek és nem spirálok. Ha nincs kiegyensúlyozva, akkor hajlamos "oldalazni", ahogy itt is írta valaki. Kb. 3 mm magasan szépen ringatózik.. Sajnos, a gépen 6.6 MB-os videó már nem feltölthető. Akinek kedve van ( újra ) nekiállni, azért ne 3-4 grammosokkal kezdje.
Amit én láttam Kis Norbinál anno vagy 15 éve, az kb 40cm oldalú volt és egy jó arasznyira lebegett. Véony drót körben, alatta nagyjából 4cm -el kezdődött a fólia.
Hurkapálca és alufólia, kb két ujjnyi szélesen . Tv sorkimenő volt a feszforrás. Talàn a méretek növelésével csökken a holt súly jelentősége. Nem beszélt spéci anyagokról.
Oké, én nem spécizek, viszont nincs "terepasztalom", ahol ekkora cucc elférne és a táp-részek is sokfunkciósak, nem cipelem ide-oda.
Mindenesetre a felfüggesztés lényeges. 2 fajta nekem is röpköd 3-4 centi magasra is, de a fentiek miatt sem akarok "versenyezni". Akit meg nagyon érdekel, először mérjen, ne a sötétben tapogatózzon, hogy miért nem megy. Utána biztos el tudja indítani. Pill. 4...6 MB-os videó ( mp4 ) nem megy fel, még nem tudom, miért.. A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2019
Felrakom a "szebbik", nehezebb röpködőt - fikázást nem kérek..
Ez mégis mozog, nemcsak egy kép. Párszor ráindítgattam, aztán stop. Van csúnyább, könnyebb, az magasabbra röpködött. Csupán kedvcsinálónak raktam össze. A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2019
Ez pedig az általam készített lifter.
A korábbi hozzászólások között említették hogy nem lehet ilyet csinálni meg hasonlók. Ez a rövid videóm bizonyítja hogy mégis.
Sziasztok!
Építettem egy működő liftert. Kisméretű LG TV sorkimenő + 555 driver és IRFZ44N FET. A frekvenciát egy potméterrel lehet beállítani. Ha valakit érdekel szívesen írok róla bővebben is. Mellékelek egy pár képet.
Sziasztok!
A lifter összeállítását a netről kerestem ki, HVLabs.com-High Voltage Lifter Ion Craft. A driver kapcsolást szintén a netről ollóztam össze (rajz mellékelve). A FET erősen melegszik, azért kell a nagy hűtőborda. Kb. 21-23 V tápnál éled fel a lifter, ekkor az áramerősség kb. 4A. Az 555 ic-t a 12V-os zener védi a túlfeszültségtől. A lifter könnyedén felröppen, a kikötő cérna hosszától függő magasságig. 1méter volt a maximum, amit kipróbáltam. Ilyenkor vigyázni kell, hogy a vékony rézhuzalok (anód, katód) ne érintkezzenek egy mással, amikor indul a lifter. A szakértőket kérdezném,mitől van, hogy a nagyfesz erősen visszahat, pl. "csíp" a hűtőborda és a negatív tápcsatlakozó. Két DC-DC boostert és két digitális volt és ampermétert is kinyírtam így. Építettem egy ZVS drivert is, nagy flyback trafóval, brutális ívet húz 32V-nál, de a liftert nem tudja meghajtani.
Szia!
Pár apróságot tennék hozzá. Az 555-öt védő zener 14 voltig is mehet, 2 darabból, vagy egy "megemelt" 7812-es stabtáp is jó. A 7-es lábról egy 47 kohmos poti csúszkájára menj, a végeiről 1-1 db 1N4148 ellentétesen+1 kohm a 2,6. lábakra. Így tudsz állítani impulzusszélességet, ettől függően alakul a felvett áram és a kimenő feszültség is. Ahhoz a trafóhoz beállítasz kb. 30-40 kHz-et a 2n2 kondival, azt variálhatod még kissé. Frekit biztos tudsz mérni valamivel. Az IRFZ44 helyett nem ártana egy 200 voltos fet és némi snubber is, a tv-s flyback tápok mintájára - gondolom, szkóppal nem nézted a drain feszültségét. A csípés azért is van, mert nincs megfogatva és könnyebben meghal a fet. Nagyjából ennyit erről.
Szia Ferci!
Köszönöm a tanácsokat meg fogom próbálni őket. Az impulzus szélességet már próbáltam állítani olyan megoldással, amit írtál, de nem reagált. Szkóppal nem mertem ŕámérni, féltem, hogy azt is tönkrevágja a nagyfesz. Egy egyszerű hobbi elektronikus vagyok, autodidakta tudással, mi is az a snubber? Azért ne kövezzél meg ezért
Én aztán nem..
Pedig annak reagálni kell, ha jól mérted. Az 555 kimenetén láthatod, hogy tág határok között változik a pwm. A tiéd pillanatnyilag 50 % körül van, a poti max állásában. Ha mérnéd valamilyen módszerrel a nagyfeszt, biztos többet látnál. Gondolom, azt észrevetted, nem mindegy a menetirány sem, vagy a rácsatlakozás ( + és a drain ). A drain elvileg nem húzhat át a nagyfesz tekercsre, főleg, ha a drain tekercs alá és fölé is teszel valami jó szigetelő lemezt. Legyél kíváncsi és nézd meg ezt a jelalakot és nagyságot. A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2021
Szia Ferci!
Sajnos csak ma reggel tudtam megnézni a válaszodat. Köszönöm a megértésedet A drain tekercs és a ferrit között csak egy egyszerű papír van. A tekercset felülről ragasztórúddal kentem be, ami rögzíti is egyben. Érdekes, hogy a ZVS driver-nél nincs ilyen jelenség, pedig ott is van nagyfesz bőven. Az 555 kimenetét megnéztem, de FET és tekercs nélkül, egy egyszerű LED terheléssel és igazad van kb. 50% a PWM. A jelenlegi potival csak a frekvenciát tudom állítani, mert csak egy bizonyos frekinél indul el a lifter. Ma megépítem újra az impulzusszélesség állítást, ahogy javasoltad és cserélem a FET-et IRP250-re. Majd meglátjuk. Ma készül egy új tápegység is, direkt a lifternek. 12V-os trafó (csak ilyenem volt), feszültség kétszerező (8A-es diódahíd+2 kondi) és egy 10A-es DC DC step down táp (2db TIP3055+LM317+BD139).
Szia!
A szigetelést csak az esetleges kúszóút ellen gondoltam és totál túlnyúlva a tekercsen, kis peremmel is.. Hasonlítsd össze a "zvs driver" kapcsolást (?) a flyback-kel, így erre nem tudok többet írni ( jelenség..).. A pillanatnyi reptetés méréseit csak azért javasolnám, hogy tudjál mihez viszonyítani egy újabbnál, ezt tekinteni "optimálisnak" és ehhez képest tudjál +/- ban elmenni. Lesz-e még jobb verzió, ill. kisebb fogyasztással hasonlót alkotni. A játék kedvéért.. |
Bejelentkezés
Hirdetés |