Fórum témák
» Több friss téma |
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Ellenőrzöm az alkatrészeket és tanulmányozom a nagyfesz táp működését a pdf -ből.
A 709-IC jó másikkal és 741-el is ugyanaz az állapot . A P51 állítgatása nem okoz változást -1200V beállításában mivel valamilyen hiba miatt csak -300-400V van a cső 3-4 lábain. A D51-52 diódák jók. Szinte minden bekapcsolásnál más nagyfeszültségeket mérek , ha -3-400V körüli értékek vannak akkor a fényerő változtatásra alig változik de van, hogy -800V de ekkor a fényerő változtatásra -400V-ra lemegy. Gyanítom, hogy a feszültség sokszorozó "beterhel" mivel a -1200V- ok kettő külön tekercsről mennek de egyformán alacsony a feszültségük. A pdf alapján nagyon rossz a nagyfesz táp. Nincs nagyfesz diódám és kondenzátorom cseréhez, -szerintem elengedem és eladom talán valaki lát még benne fantáziát.
Hi!
Kösd le a sokszorozót a trafó 10 lábáról, a tápnak úgy is be kell álnia. A fényerő most nem érdekes mikor a táp hibát keresed. Üdv. M.
Hi!
Az 1200 ellenőrizd a + ellenállásos didit multival. Üdv. M.
A sokszorozót lekötöttem és a táp beállítható . Visszakötöttem és működik. A 47-es ponton -1163V
az 50-es ponton -1204 és -1183V a fényerőtől függően. Nem cseréltem alkatrészt és majdnem "jó". Viszont bejött egy újabb hiba, egyharmad osztásnyi sinus jel van 2us osztásnál 1 teljes sinus bemenet GND-n.
Felraktam a sokszorozó burkolatát és megszűnt a "hiba".
Szép napot.
Keresek OCT 569 C típusú francia szkóp kapcsolási rajzot. Hibásan vettem és szeretném megjavízani de elakadtam, kéne rajz a fojtatáshoz.
Ismét tanácsot és segítséget kérnék tőletek.
Hozzá jutottam egy RFT EO-211 (1989 gyártású) régebbi típusú szkóphoz. Azonban probléma adott vele, mégpedig sajnos a zöld pont nem jelnik meg a képernyőén, tehát nincs sugár. Amikor megkaptam, akkor teljesen jól működött. Egy hétig semmi gond nem volt vele. 2 nappal ezlőtt sajnos a műhelyben még nem volt fűtés, a levegő hőmérséklete kb. 12 °C fokra csökkent, gondolom ettől történt benne valami. A bekapcsolást jelző LED-je világít, a cső fűtése működik. Mivel eléggé régi szkóp, tudom bármi megtörténhet benne. Esetleg van benne, illetve esetleg van ennek a szkópban valami jellemzője, ami típushiba lehet? Köszönöm a segíségeteket! A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2021
Első körben kontakt hibának gondolnám.
Nyomkodd, tekergesd végig (izlés szerint anyázni és csapkodni is lehet). Ha ezek nem segitenek, akkor jön a szisztematikus hibakeresés.
A három potmétert, mert "sztereo" potméterek, már kimértem, ellenállásméressel. Jók.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2021
Szevasz!
A cső fűtését (6,3V) próbáld megoldani egy másik trafóról, hátha megoldja a fény megjövetelét. Nehogy tűlfűtsed. A nagyfeszültség (1200) valószínű nincs meg. Üdv. M.
A fűtésnek jó az egyenáram is? A nagyfeszre rámérek, de csak DMM-mel tudok. A kapcsolási rajzon 820 V-ot mutat.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2021
Megcsináltam a csőfűtés ellenőrzését. A csőfűtés ~ 6,3 V esetén 280 mA vesz fel.
A nagyfeszültség kondenzátorát és diódáját kimértem, mindkettő a mérés szerint, megfelelően működik.
Ha a cső 2 -es kivezetésére rámérnék, akkor ott ugye változnia kellene a feszültségnek. Ha ott nem változik, akkor, szerintem, az adott körben lévő potméterek hibájára utalna. De mihez képest mérjem? Illetve 1000V méréshatár elegendő lenne DMM-mel mérve?
Ha jól látom a 2 és a 3 láb között van a rács lezáró feszültség. De ez az 1200 környéke és egy kicsivel kevesebb. Úgyhogy vigyázz a méréskor!
Ha a digit multid 10 Mohm belső ellenállású, akkor mindenképp még egy 10 M kell vele sorba a méréshez. A hálózaton leellenőrizheted, hogy fele akkorát mérsz vele mint az valójában. Üdv. M.
Szép lassan, de haladok.
A jó hírem, hogy sikerült rendben lemérnem a nagy feszültséget. Még élek. Köszönöm a segítséget a méréshez! A 4. lábon mérhető feszültség: 306 V ( 153 V mérve) és 122 V ( 61 V mérve) az R4 potméter állasától függően. A 2. lábon mérhető feszültség: 420 V ( 210 V mérve) és 1260 V ( 630 V mérve) az R3 potméter állasától függően. Láttam egy gyanús kifolyt kondenzátort, de lehet nem ő lesz a Júdás. Kicserélem. Sajnos a valóságban az alkatrészek pozíciószáma eltér a rajzétól, így egy kicsit nehezebb követni a kapcsolási rajzot. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
Találtam egy kiszakadt vezetéket. Egyszerűen nem tudom honnan szakadt ki. A 27. ponttól megy a T/Div fokozatkapcsolóhoz. Nézem, de nem látom, nem találom a kapcsolási rajzon. Pedig a fokozatkapcsolóról szakadt le.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
Találtam még egy vezetéket, ami leszakadt, ugyanabból a vezeték fajtából. Visszaforrasztottam. Az Y bemeneti fokozatból kijövő 3 -as számú vezeték is le volt szakadva.
A jó hír, hogy megjött a sugár. De viszont sajnos csak egy pont van, tehát nincs mozgás (oszcillátor nem indul el, nincs vonal ). A rajzon a 27-es kivezetés a kapcsolási rajzon lévő két Darlingtonban (T2019 és T2020 ) kapcsolt tranzisztorra megy. Én úgy sejtem, hogy ez a két tranzisztor bázisáról az T/DIV fokozat kapcsolóról veszi le a tápfeszültséget, ami a 20 kivezetésről jön. De sajnos ezt a 20 -as kivezetést én nem találom a panelen kivezetve. Így gondolom valahol a fokozatkapcsoló egyik érintkezőén lehet valahol. Ahonnan, a 27-es pontról érkező vezeték kiszakadt, nem találom azt a forrpontot. Azt gondoltam, hogyha ezt a vezetéket összekötöm, azzal a ponttal ahonnan jön eredetileg jó lesz, de nem. Szerintem, a fokozatkapcsoló környéken lehet a gond, mert a horizontális (vízszintes) tájolás csak a képernyő feléig megy. A függőleges sugár tájolás a teljes mozgástartományban megy, teljesen jól működik. Szerintetek, mit mérjek? Mit vizsgáljak meg? Mit hova kössek? A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
470µF táp puffer kondik is cserélve. Sokkal szebb a sugár, mint volt.
Gafly a kondik jó helyre kerültek Békéscsabáról. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
Jelentem a műtét sikerült!
Négy napi szerelés után, ma sikerült megtalálni a hibát. A 14,2 V előállítását végző áteresztő tranzisztor, az SF828 típusú tranisztoról van szó, meghibásodott, valamiért a feszültség megemelkedett 64 V-ot mértem a tranzisztor emitterén. Csoda, hogy az áramkörében lèvő kondik kibírták. A 15 V-os Zenner-diódát kicserélve és a tranzisztort MJ13003 típusúra kicserélve újjászületett. Aztán a fokozatkapcsolóból leszakadt vezetéknek a helyét megtaláltam a kapcsolási rajz követése során, a fokozatkapcsolón lévő ellenállásokat már el is neveztem, annyiszor láttam őket. A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2021
A fénykép csalóka, vagy valóban torzít a bal oldala? Négyszögjellel jobban látszanának a hibák.
Jobban megnézve lehet kicsit torzít. Melyik potival tudok állítani a panelon rajta?
Próbáld kisebb fényerővel, és ha lehet, jobb fókusszal, akkor jobban látható, hogy van - e torzítás.
Itt van pár kép.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |