Fórum témák
» Több friss téma |
Kikapcsoláskor is ad neki egy pofont sajnos.
Akkor egyelőre a kétáramköröst javasolom és maximális odafigyelést.
Minden egyéb "kondenzátoros lassítás" becsapna méréskor. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
Köszönöm szépen kipróbálom és majd leírom mire jutottam.
Egyébként keress egy hasonló csővoltmérőt "megtekintésre" működtetés közben, kapcsolási rajzzal együtt és láthatod, ott meg van-e oldva és hogyan, VAGY sem...
Van egy működő, de az nem hangfrekvenciás hanem általános V-Ohm csővoltmérő. ott is libeg ide oda míg bemelegszik, de nem kongatja a végkitérést.
Az más rendszer - nálad hangfreki van az anódban, a 2 µF és a graetz után jön a 100 uA műszer.
Nézd meg a jelformát csak a műszeren is, egy maximális közeli HF méréskor. Nem ugyanaz egy sima dc szint mérés és ez.
Szia!
Ezen a rajzon egy 100µF van a műszerrel párhuzamosan, gondolom az ilyen impulzusok eltüntetése miatt. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
Találtam még egy rajzot. Ott az osztónál a másik tárcsa nem rövidre zárást csinál méréshatár váltáskor, pont az ugrás miatt? És ennél nincs kondi viszont a katódban van a műszer.
Köszi kipróbálom azt is, csak szét ne menjen addig a műszer.
Cseréld ki a fokozatkapcsolót olyanra, ami átlapol-kapcsoláskor, vagyis előbb zárja a következő érintkezőt és utána szakítja meg az előzőt.
Ez szemmel is jól látható, késes érintkezőjű kapcsolót kell alkalmazni. A bekapcsolási végkitérés "ütését" egy késleltetővel lehet kivédeni, ami az alapműszert alapból rövidre-zárja, ha a fűtés beállt, akkor nyit a késleltető és a műszer mutatni fogja a feszültség-értéket. Kisebb lengések még így is lehetnek. Mérésre pontosabb, jobban szűrt-stabilizált tápegység is szükséges, ez egy nagyon "alap" műszer, működik, de minden hiányosságával együtt kell elfogadni. BUÉK!
Megelőztetek.
Idézet: „bekapcsoláskor majdnem kiveri a mutató a műszer oldalát egy pillanatra,” Ez ahogyan már le lett irva amiatt van, hogy a félvezetős egyirányitás miatt gyakorlatilag azonnal megjelenik az anódfeszültség. Ameddig a 2 µF-os kondenzátor feltöltődik, addig egy nagyjából tized másodpercig a hússzorosát kapja a műszer (én is rugdosnám a ház oldalát)... Csöves egyenirányitásnál ez nem jellemző. Késleltetett bekapcsolással ahogyan már le lett irva, jelentősen mérsékelhető a jelenség. Meg lehet próbálni egy (még jobb egyből kettőt ellenpárhuzamosan) szilicium diódát párhuzamosan tenni a műszer komplexummal (dióda hid egyenáramú átlójába), az kis szerencsével háromszorosnál megfogja a túllövést, és nem szól bele a mérésbe (végkitérés ~0.2 V, ott még nincs nyitva). Egy próbát megér, nem nagy átalakitás. Idézet: „ahogy méréshatár váltáskor is” Ez egy teljesen más probléma. A bemeneti 50 nF rács felőli oldalán, üzemi állapotban a negativ rácselőfeszültség mérhető. Méréshatár váltáskor az osztó felőli oldal lebeg... Egyrészt ide kifejezetten jó minőségű (nem audiofül, hanem kis szivárgású kondenzátor) kell. Mellesleg az 1 nF is kritikus ebből a szempontból... Meg lehet próbálni az osztó felőli oldalra is tenni tenni egy jó nagy ellenállást (ha maradt még belőle, akkor 10 M oda is?), ami ugyan elviszi kicsit az osztót, de a hitelesitő potenciométerrel utána lehet húzni. Mellesleg a korábban javasolt dióda itt is hasznos lehet... A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
A valóságban is meg kellene nézni, mit csinál be-és kikapcsoláskor.
Az, hogy katódban van a műszer kör, valamivel jobb, mert katódkövető a kapcsolás. Itt meg kell indulni az anódáramnak ( soros szituáció ), az kis idő és elég talán a műszer-körnek, viszont az RT-s rajznál még a cső nem is működik, de már éppen ezért nagy impulzus lesz.. A kondenzátoros lassítás nagyon spéci, szivárgásmentes alkatrészt igényel, mert ha csak 5-10 uA-t is elvisz, az már sokk. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
Szia!
Régebbi EMG Radelkis HF mV mérőkön volt egy tolókapcsoló az előlapon pontosan az ilyen csapkodások elkerülésére és a deprez műszer védelmére. A 135DA-s alapműszer nagyon drága alkatrész volt. A bemelegedés idejére és a méréshatárváltásokkor a kapcsolót ki állásba kellett állítani, ez az alapműszert rövidrezárta, a megfelelő méréshatár beállítása után mérés állasba kapcsolva működött. Szállításkor is célszerű a deprez műszereket rövidrezárni a feleseges műszerlengések csillapítására. Üdv: Gábor
Tulajdonképpen nem a rajz szerinti tápot alkalmaztam hozzá, hanem egy jól szűrt stabilizált verziót építettem amiben a fűtés is stabilizált DC, de az elején EZ80-al kezdtem, amivel szintén kiakadt induláskor. Átlapolt fokozatkapcsolót nem hiszem, hogy be tudok szerezni, a jelenlegi is egy HF csővoltmérőben volt 2 tárcsás de nem átlapolt sajnos. Mindenesetre kipróbálom az ötleteket és jelentkezem köszönet Mindenkinek!
Idézet: „Ez ahogyan már le lett irva amiatt van, hogy a félvezetős egyirányitás miatt gyakorlatilag azonnal megjelenik az anódfeszültség.” EZ80-al is csinálta. Azzal kezdtem a megépítését. Idézet: „2 tárcsás de nem átlapolt” Akár a nem használt tárcsát fel is használhatod relével a műszer rödrezárására, vagy nélküle megszakitásra...
Hiába variálsz az EZ80-nal.
Az RT-s készülékben, bekapcsoláskor az ECC még "nincs ott", nem fűtött fel, nem folyik anódáram. Ennek az a következménye, hogy a 47 lohmon át töltődik a 2 uF, vele SORBAN pedig a műszerkör. Könnyű belátni, hogy ez egy kezdeti 3.xx mA-t jelent, ami sacc 30x nagyobb a 100 uA-nél. Ha felfűt a cső és az anódja beáll sacc 80-100 voltra, megáll a töltődés, lecsökken az áram a nullázás környékére. A kapcsolás mérő része anódfeszültség vezérelt. Ha kivennénk az ECC-t és úgy kapcsolnánk be, ugyanez a jelenség fordulna elő. RC tag időállandó nagyjából, maximális induló áram. Az EMG1315-ös készülékben egyrészt az anódfesz is késleltetett, de ami a lényeg: vele szinkronban az ECC anód, ill. a katódáram NULLÁRÓL indul, mivel ennek a csőnek is fel kell fűteni, így meg van akadályozva mindenféle mutató kivágás. Ugye, itt a cső árama ( egy része ) megy át a műszeren. Vagy áttérsz erre a "végfok" rendszerre, vagy kis kapcsoló, stb., amit már leírtam.
Nem variálok vele, csak Gafly-nak írtam, hogy nem volt megoldás a csöves egyenirányítás sem, mert elsőnek azzal kezdtem, aztán kicseréltem stabilizált félvezetős tápra.
Mondjuk anno a cikk szerzője odaírhatta volna, hogy szétpukkan a műszer aki megépíti ezt az áramkört, ne érje meglepetés az amatőr építőt, mint engem. Köszi a segítséget!
Igen, a szerző csak annyit jegyzett meg, hogy ügyeljünk, a műszer zárlat, vagy erős brumm ( megérintjük a rácsot ) miatt ne kapjon "pofont"..
Most már tudod.
Sziasztok! Sikerült összehozni a műszert, és köszönöm MINDENKINEK a segítséget. Sikerült az osztóba szereznem 0,1%-os ellenállásokat és egy megfelelő tárcsás kapcsolót. A bekapcsolási kivágódást egy relével és egy tranzisztoros időzítővel oldottam meg. Kb 20-25s időre rövidre zárja a műszer kapcsait, így semmiféle abnormális tevékenység nincs, mikor megszünik a rövidzár. Még nincs összerakva (azért látható ez a hevenyészett gubanc), mert a másik gondom a skála, amiben szintén segítséget szeretnék kérni. Sajnos nem értek a skála rajzolgatáshoz és jelenleg a műszeren 100-as osztás van, amin ugyan pontos a mérés, de kellene rá egy 30-as skála is. Nincs valakinek egy nyomtatható 100/30 osztású lineáris skálája 101DA műszerhez?
A műszert megvédheti egy alacsony nyitófeszültségű, szembe kapcsolt schottky diódapár a műszer kivezetésein..
Köszi! A műszer védelme már megoldott(relés időzítővel), most a skálára kellene még egy 30-as osztást varázsolnom, de filctollal nem akarok még nekiesni egyenlőre.
Mi annó szétszedtük az alapműszert, és Autocad-al rajzolt, papirra nyomtatott számlapot ragasztottunk az eredetire.
Még mátrix nyomtatóval sem nézett ki annyira gagyinak...
Köszi. A szétszedéssel nincs gond, de sajnos ezekhez a bonyolult vektorgrafikus szerkesztőprogramokhoz nem értek. 120DA műszerhez sikerült számlapot szerezni, de méretben eltér a 101DA-tól ami nekem kellene, a mutató kezdete és vége is máshova esik.
Forgásponthoz viszonyitva:
- ha pontosan megadod a két csavar pozicióját - skála sugarát akkor onnantól nem agysebészet. Jófejségből is szerintem sokan megcsinálják "seperc" alatt. A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2022
Szia!
Én a FrontDesigner programmal rajzoltam skálákat. Nagyon egyszerű program nem kell hozzá pilótavizsga. Üdv: Gábor
Nem mindig kell egyszerű problémákat túltolni. Vagy 30 éve rajzoltam a képen látható 101-DA2 skáláját. 100 uA-es alapműszer, szokásos paraméterekkel. A 33-skála és a decibel skála saját készítés
Használt anyagok: sima körző, alfaset, akril lakk.
30 éve nekem is több időm volt pepecselni....
Úgy néz ki sikerül "megszülni" Photoshop-al a skálát, már csak annyit szeretnék kérdezni, hogy találtam egy verzióról fotót CHZ után építésében a tanyán, amin 100 és 30-as osztás van, de általában 100 és 33-as osztás a jellemző, kivéve mikor nem, mert a HCV skálája is 100/30. Mitől függ ez, hogy 30 vagy 33 egy skála? Eddig kimaradt az életemből ez az analóg műszer skálázgatás és nagyfokú a homály..melyik lesz a jó?.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |