Fórum témák
» Több friss téma |
Remekül működik a kapcsolás, még egyszer köszönöm!
Sziasztok! Soha nem foglalkoztam még komparàtorokkal, egy olyan megoldásra lenne sz szükségem ahol a komparator kap egy referencia feszültséget például 5 voltot, és ha a bemeneten lévő feszültség megegyezik a referencia feszültséggel kapcsol például egy tranzisztort vagy fetet.
Lehet nem jól fogalmaztál, mert ez alapján úgy lehet érteni, hogy ha a bemenet eltér az 5V-tól, akkor ne kapcsoljon, tehát akár alacsonyabb, akár magasabb az érték. Ezt viszont un. ablak komparátorral tudod megvalósítani. Szóval ha erre van szükséged, akkor így keress rá, ha pedig csak egy szint alatt/fölött értékre, akkor meg ott van egy korábbi hozzászólásban lévő rajz https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2095302.html#2095302.
Ha eléri az 5 voltot kapcsoljon, ha alámegy a fesz akkor ne kapcsoljon
Közben nézegetem a rajzodat, ha a 22k trimmer helyére a fesz referenciát kapcsolot pl 5 voltot az ugyanúgy jó? A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
Hello! Elviekben megfelelhet a kapcsolás, de gyakorlatban számodra nem biztos. Mert nem írtad mihez használnád és a referencia ténylegesen mennyi is lenne.
Az áramkör ugyan is egy úgynevezett "nullkomparátor". Vagy is a beállított referencián "kapcsol". De hiszterézis nélkül ritkán jó egy komparátor. Avagy a be és kikapcsolási pont között különbségnek kell lenni. Különben ha a figyelt feszültség pont a határértéken (referencia értékén) van, akkor az áramköri zaj, vagy kis bementi feszültség változásra/ingadozásra váltogathat ide-oda. Ha így megfelel (mert pld. csak egy jelző Led-et kapcsol) akkor megfelelhet. De ha egy relét, vagy más fogyasztót, akkor szinte biztos hogy nem lesz rá alkalmas. ÉS néha gyors feszültségváltozásokra történő kapcsolást is szeretnénk kiküszöbölni. Ezeket kell megfontolni, ami felhasználási igénytől fog függni.
Üdv!
Olyan kapcsolásra lenne szükségem ahol a bemenő feszültség 4.8V (tovább emelkedhet 9V-ig) akkor bekapcsol egy relé és 4.5V alatt kikapcsol. A tápfeszültség 12V. Köszönöm.
Teszel a relét meghajto tranzisztor elé egy 4,8V-s zener diodát.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2022
Szia, egy ablak komparátorral megoldható. Keress csak rá!
Bázisosztó egy tranzisztorhoz (de beteszel egy 10K-s trimmert meg darlingtont esetleg NFETet használsz, maga a tökély).
Lehet nem volt elég világos és részletes a kérdés . A lényeg, adott egy labortáp ami átkapcsolható 0-18V vagy 0-30V szabályozható. Ezt szeretném automatizálni , tehát ha eléri a kimenő feszültség a 18V-ot akkor átkapcsol 0-30V-ra (itt 18-30V között szabályoz de kézi kapcsolásnál 0-30V között) ha visszaveszem 17.7V alá akkor visszakapcsol 0-18V-ra.Ezt kellene megoldani (vagy marad kézi kapcsolású.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2022
Esetleg egy Schmit triger a bemenetén feszültség osztóval ?
Az eredeti kérdésre válaszoltam, ott 4,8 V -ot írtál, és 12 V tápfeszültséget. Csak egy gondolat. - Ha egy közös potival szabályozod a feszültséget és magátol átvált 18V -ról -30V -os határra akkor nem ugrik fel a kimenő feszültséged váltáskor a maximum közelébe? Ez okozhat némi fejfájást ha rajtamarad mondjuk egy 24V -os áramkör a kimenetén és megkapja a 30V -ot. A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2022
Az eredetiben is van 4.5V az lenne a visszakapcsolási szint . A 4.5... 4.8V a feszültség szabályzóról levett "jel" ( a kimenetről nem vehetem mert áramhatárolásnál kapcsolgatna a relé ha visszaesik a feszültség) Nem ugrik fel mert csak a szekunder feszültséget kapcsolom, -igaz így a 18V -os állásban a szabályzó potméter 18V fölött már nem szabályoz .
Nem teljesen látom át a labor tápod kivitelét. de arra hagyatkozom ami írtál.
Két egyszerűbb és egy bonyolultabb megoldást látok. 1- "Medve" hozzászólásában a komparátor, bár itt nem kell ablak komparátos csak egy sima egyszerű műveleti erősítős. 2- St - bemeneti osztóval és tranzisztoros vagy FET -es kimenetel. 3- Egy picit bonyolultabb, mikrovezérlővel.
Összeállítottam próbapanelen a mellékletben lévő kapcsolást, működik de mivel a tervezéshez sem értek a megbízhatósága lehet kérdéses (mekkora áramok folyhatnak az IC körben és ez a határokon belül van-e). A relé 50mA-t vesz fel 12V-on.
Sziasztok
Van egy mérő áramköröm ami alaphelyzetbe DC2,5V feszültséget ad ki magából, ha elkezd dolgozni a szenzor akkor 150mV-tal emelkedik meg a kimenő feszültsége, vagyis a kimeneten lesz 2,65V. Ezt a változást kellene nekem detektálnom egy leddel. Vagyis ha 2,5V van akkor a led nem világit, ha eléri a 2,65V-ot a led elkezd világítani. Ezt milyen kapcsolással tudnám megoldani? Kiindulásnak ebbe a topikba találtam egy rajzot amit mellékletként csatolok. Ez kiindulásnak jó lehet? Mit milyen irányba kell változtatni? Segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Zoltán
Kis módosítással jó. Az elem feszültsége folyamatosan csökken, ahogy merül. Az elem helyére zenert vagy inkább TL431-et tegyél, természetesen a felhúzó ellenállással. A feszültségosztót a referenciafeszültséghez kell méretezni (trimmerpoti).
Az elöbb lemaradt: A vizsgált jel a feszültségosztó helyére kötendő, de egy trimmerrel kiegészítve. TL431 alapkapcsolásban 2.5V-ot biztosít, neked a 2.65V-ot 2.5V-ra kell leosztanod.
Hello! Ha már TL431-et használnál referenciának, akkor tulajdonképpen másra nincs is szükség.
Ha az R1 helyére egy 1k trimmert teszel, akkor a jelzés feszültsége beállítható, kb. 2,5V és 2,75V között. De ez így csak akkor jó, ha tényleg csak egy Led-et vezérelsz vele, mert nincs hiszterézis. A Led áramát az R3-al lehet beállítani, a használt Led nyitófeszültségétől függően. A "bekapcsolt" TL maradék feszültsége kb. 1,8V. Az R4 pedig azért szükséges, mert a TL-nek van minimális áramfelvétele amire egy magasfényű Led esetleg már gyengén világítani fog.
Köszönöm a segítséget, sikerült az infóid alapján elindulnom. Még egy kis hiszterézist kéne beállítanom neki, ha jól rémlik még az iskolából, akkor ezt egy pozitív vissza csatolással meg lehet oldani?
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy hogy lehetne megoldani, hogy különböző jelerősség hatására különböző kimeneteken jelenjen meg magas szint? Nem minden bemenő jelre kapcsolna, csak mondjuk ami legalább 2 másodpercig azon a szinten van (különben a magas szintről lefutó ág is kapcsolná) Ha jól keresgéltem eddig, akkor ez egy ablak komparátor lenne, de olyan létezik, ami a bemenő jel treshold feletti szintjének időtartamát is tudja vizsgálni? (Arduino kimeneten szeretnék olyat, hogy ha analogWrite-al különböző szintre állítom a kimenetet, akkor egy monostabil relé másik tekercsét kapcsolja, és átváltson. Még elég kezdő vagyok a témában, szóval az is lehet, hogy az elképzelésem hibás.) Bejövő jel. Pl.: feszültség; idő -> kimenetek 2,5V; 1 sec -> Ki1:0V Ki2:0V 2,5V; 3 sec -> Ki1:0V Ki2:5V 5V; 1 sec -> Ki1:0V Ki2:0V 5V; 3 sec -> Ki1:5V Ki2:0V Próbálok egy ábrát is csatolni erről.
Egyszerűbb lenne ha leírnád, konkrétan mit akarsz megvalósítani mert egy kissé zavaros a leírásod.
Hello! Mutatok némi példát a megoldásra.
De szerintem az ábrád nem tükrözi az igényedet. Vagy is a táblázatot. Viszont az AnalogWrite PWM jeleket ad a kimenetre, nem szinteket. Ha tényleg azt a jelet dolgoznád fel, akkor a kimenet jelét integrálni kell. (Ez egy RC tagot jelentene a bemeneten.) Egyébiránt pedig mi értelme van az egésznek, mikor az Ardu-val kedvedre működtetheted két kimenetel a relédet. Felesleges analóg erőlködés hozzá.. De hogy az áramkörből is érts valamit. - A bemeneten két komparátor van. Az alsó a 2,5V-os jelet, míg a felső az 5V-os jelet különbözteti meg. - Ha a jel meghaladja a 2,5V-os szintet, akkor az "a" kimenet magasra vált, töltődni kezd a C1 kondi. Ha ez 3 másodpercen felül tart, akkor eléri a "c" fokozat küszöbszintjét és a Ki2 kimenet 5V lesz. - Ha a bemeneti szint 5V és 3 sec időn túli, akkor a felső fokozat (is) aktiválódik és a Ki1 kimenet lesz magas. - De ilyenkor a 2,5V-os komparátor is aktiválódik és a Ki2 is magas lenne. Ezt akadályozza meg a tranzisztor. Mert mikor az 5V-os komparátor kimenete el kezd felfelé indulni, 600mV felett, a tranyó kisüti a C1 kondit és ezzel megakadályozza, hogy a 2,5V-os kimenet is magas szintre kerüljön. - Tehát első részben a feszültség szintet figyeljük, a másodikban pedig az időt. Vagy is hogy a bemeneti érték 3 sec idein tartósan fenn áll-e. - A diagrammon azt látod, mikor a bemeneti szint 5V-os és ez 4 sec ideig fenn áll. Ekkor 3 sec után megjelenik a kimeneti szint. És mikor a bemenet visszavált 0V-ra, megszűnik a kimenet jele. De hangsúlyozom, hogy az egész értelme megkérdőjelezhető. A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2023
Bocsánat. Konkrétan egy háromjáratú szelepek vezérelnék vele.
Három kivezetése van, és attól függ, hogy melyik irányba vált, hogy melyik kap fázist. Ezt szeretném kapcsolni monostabil relével.
Hello! Köszönöm a válaszodat! Valóban az ábrámba már én is belekavarodtam a végén, és összekevertem a színekhez tartozó feszültségértékeket.
Ezek szerint itt akkor két komparátor van egymás után, és a második szint dolgozza fel az első szint kimenetét. Valóban megfelelne így köszönöm. Abban viszont igazad lehet, hogy így már többe kerül a leves mint a hús, és kicsit túlbonyolítaná a dolgot ez ez egész. Akkor maradok annál a verziónál amit javasoltál, hogy két külön kimenet kapcsolja a relé két tekercsét. Valahol már én is éreztem, hogy nem jó fele megyek ezzel, de annyira szemellenzővel kerestem, hogy csak erőltettem magamnak a rossz irányt.
Hasonló váltócsapom van. Egy sima relével lehet kapcsolni, ami hol az egyik, hol a másik vezetékre engedi a 230-at. Mivel végállás kapcsoló van beépítve a csapba nyugodtan maradhat behúzott állapotban a relé, nem fog tovább forogni a golyós csap. Megjegyzem, mivel golyós csap elvén működik, szabályozásra nem alkalmas, váltásra lett gyártva.
Ha már Arduino van használva, akkor lehetne használni az ADC-t is, 0-5V között tud mérni feszültséget. Időzítést lehet állítani szoftverből.
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni abban, hogyan tudnék bekapcsolni egy 12V-os relét egy hőelemmel. Adott a hőelem, amit ha öngyújtóval melegítek, akkor a másik végén 30mV-ot mérek. A koncepció egy tranzisztoros kapcsolás lenne amiben ha a hőelemet melegítem, akkor meghúz a relé, ha kialszik a láng, akkor pedig elejt. BC337 tranzisztorral próbálkoztam, de nem működött. Esetleg egy rajzot tudnátok ehhez csinálni?
Nem kis részben azért, mert 30 mV elég kevés közvetlenül egy ilyen tranzisztornak.
Milyen az áramköri környezet, értem ez alatt tápfeszültséget és hasonlókat?
Szia, ugyan több, mint egy tranzisztor, de talán segít: Bővebben: Link
|
Bejelentkezés
Hirdetés |