Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3707 / 3960
(#) Epu2 válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
Ellenben változó szívdobbanásnál nem is ad pontos értéket.
(#) Kovidivi válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
De átlagolhatod az eddig megszerzett értékeket, sőt, mozgóátlagot is képezhetsz.
(#) gg630504 válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 31, 2022 /
 
Az autómban a sebességmérőm a pillanatnyi sebességet mutatja. Az, hogy nem méter/másodpercben, hanem kilométer/órában, az részletkérdés és így független a pontosságtól. A kilométer/óra pontosabb lenne a méter/másodpercnél, mert az óra hosszabb? Nem. A mérés ugyanúgy kerékfordulatszámból történik. Változó sebességnél változó sebesség a pontos. Faipari löketre ugyanez.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2022
(#) Bakman válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Ha a műszer együtt kapcsolódik be a géppel, akkor "azonnal" jó értéket fog muatni.
(#) Bakman válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Sőt, ránézésre becsülni is lehet, nem is kell műszer.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Idézet:
„ami kijelzi azt, hogy percenként hány impulzust kap a bemenetére.”

Valóban, ez volt az eredeti feladat.
Ez pedig, ha úgy vesszük, egyszerű frekvencia mérés.
Komolyabb frekvencia mérőknek van olyan lehetőségük, hogy impulzus számlálás, ebben az esetben a kapuidőt kell 60 s -ra választani, és a kijelzett értéket 1 percig megtartja. Ennyi idő alatt bőven le lehet olvasni, majd a következő mérést méri, és 1 percig kijelzi.
Hogy ilyen műszert lehet-e még készen kapni, azt nem tudom, ha lehetne is, az méregdrága lenne. Dolgoztam ilyen Anritsu műszerrel típusvizsgálati méréseknél.
De készíteni sem lenne igazán nagy ügy mikrovezérlő alapú frekvencia mérővel, ahol az időalap 60 s, azt az 1 percet meg igazán ki lehet várni az eredményre. Lehet, hogy az egymásutáni eredmények nem azonosak, ne bumm. Ha fontos a bejövő impulzusok (löketek) láthatóvá tétele, akkor 60 s számolja, és kijelzi, 60 s -ig csak kijelzi, majd újra elölről így ugyan csak minden második 60 s -os időtartamban lesz számolás, nem hiszem, hogy nagy baj lenne.
Én ugyan nem értek a mikrovezérlő programmozásához, de szerintem nem egy túlbonyolított progi lenne.
(#) Udvari Zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Ötlet: 8×2-es alfanumerikus kijelző, felső sor lehetne a folyamatosan frissített és percenként nullázott löketszám, az alsó sor pedig mindig az előző perc eredményét mutatná.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Ápr 1, 2022 /
 
Van 2 db. LNB fejem amit kb. 20 éve használtam Astra műholdra. Azóta költöztem, most a padláson pihen azóta.
Kérdésem: Van rá esély, hogy beüzemelve használható a mai (anno analóg, most digitális) körülmények között?
(#) Suba53 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Szerintem van. A beltéri demodulálja a vett jeleket, ami lehet analóg vagy digitális. A fejegység csak egy konverziót végez, lekeveri a 12GHz-es jelet 1-2 GHz körüli értékre, amit a koax kábellel már el tudsz vezetni a beltéri egységhez.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2022
(#) szs hozzászólása Ápr 2, 2022 /
 
nohát.
(#) kadarist válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 2, 2022 /
 
Az LNB-nek teljesen mindegy a modulált jel milyensége, ő csak lekeveri a rádiófrekvenciás jelet.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek a megnyugtató választ.
Kedden jön meg a tányér és ha nem fog havazni, a héten fel szeretném szerelni, aztán kiderül.
(#) Suba53 válasza szs hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
De meg ám!
(#) Krisztoszteron hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Sziasztok!
Glimmlámpát szeretnék arduinoval vezérelhetővé tenni. A cél az lenne, hogy 5V-tal fel tudjam kapcsolni, és 0-val pedig le.
Az izzó a következő lenne: Bővebben: Link
Találtam egy kapcsolási rajzot hozzá az interneten, ami breadboardon összerakva nem működik (a kapcsolási rajzot mellékelem).
180V-ot kap a tranzisztor (555-ös csinálja nekem 9V-ból). A probléma az, hogy akár 0, akár 5 voltot kap a tranzisztor bázisa a bázisellenállás után, folyamatosan világít.
Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy mi lehet a gond, vagy esetleg tanácsot adni abban, hogy hogyan tudnám ezt másképp megoldani?
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2022

glimm.png
    
(#) Suba53 válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Tegyél egy relét a tranzisztor helyére. Lehet hogy a tranzisztor szivárgása már elég, hogy világítson.
(#) Krisztoszteron válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Az a baj, hogy úgy kattogna. Nixie csöves órába szeretnék másodpercenként villogtatni kettőt, és szerintem zavaró lehet azt hallgatni. Ha nem ilyen sűrűn kellene kapcsolgatni, nekem az is tökéletesen megfelelne.
(#) Suba53 válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
A reed relé nem annyira hangos. Csak akkor hallani hogy kapcsol, ha egészen füledhez teszed.
(#) Krisztoszteron válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Megvárnám, hátha valakinek van tranzisztoros megoldásra ötlete.
Köszönöm a segítséget!
Ha más tipp nem érkezik, kénytelen leszek relével kapcsolni.
(#) JZoli válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 / 2
 
Én a tranzisztor bázis-emitter lába közé tennék egy 3,3-10K közötti ellenállást. Az lezárná a tranzisztort. Ha ez nem segít akkor a glimmel párhuzamosan egy 220-470 K ellenállás.
(#) Krisztoszteron válasza JZoli hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Kipróbálom.
Köszönöm a segítséget!
(#) Kovidivi válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Nem kell ide relé. Miért is kellene, amikor egy 10Ft-es tranzisztor megoldja a problémát, század akkora fogyasztással, aminek nincs maximális kapcsolási száma.
Vagy a tranzisztor van rosszul bekötve, vagy hamis, vagy másik típusú, vagy a mért 5V nem 5V, hanem valami más.
(#) Krisztoszteron hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
A tranzisztor ugyanaz. Az 5V kimérve is 5V. Az összekötögetést lefotóztam, szerintem az is jó.
JZoli tippje nem hozott sok változást (10K és 220K ellenállásokat használtam).
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2022
(#) Krisztoszteron hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat, a tranzisztor volt a ludas.
Most volt először használva, teljesen új. Nem hiszem, hogy én tettem volna tönkre, de bármi megeshet.
Másik tranzisztorral működik.

Az lenne még a kérdésem, hogy két glimmlámpát tudok-e párhuzamosan kötni? Megspórolnék egy tranzisztort vele, viszont most párhuzamosan betéve azt vettem észre, hogy egyszerre csak az egyik világít.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2022
(#) bitmixer válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 / 2
 
Ez így természetes, hogy csak az egyik világít. Ha mindkettőnek saját előtét ellenállása lesz (az a 220k) akkor mindkettő világítani fog.
(#) Krisztoszteron hozzászólása Ápr 3, 2022 1 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) madzagos válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Valamit akkor benéztél az összerakáskor mert nekem ugyanez kapcsolgatja a glimmet, és tökéletesen működik. Az MPSA42 lábkiosztását megnézted? Helyesen van bekötve? Mert kétfajta lábkiosztással gyártják.
(#) Krisztoszteron válasza madzagos hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Négy hozzászólással ezelőtti üzenetemben írtam, hogy csak a tranzisztor volt a hibás. Kicseréltem másikra, működik.
Már minden felmerülő kérdésemre választ kaptam.
(#) madzagos válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Későn vettem észre hogy megválaszolta más előttem. Bocs.
(#) Kovidivi válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
2db glimm sorban, kb. fele akkora soros ellenállással jó lesz szerintem.
(#) Krisztoszteron válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Megmértem a ráeső feszültséget és a rajta átfolyó áramot.
220kOhm-os ellenállás esetén 77V-ot mértem, és 0.5mA-t.
110kOhm-os ellenállás esetén pedig 80V-ot és 1mA-t.
A Hestore oldalán 0.5mA-t írnak névleges áramnak, így szerintem maradok a 220-asnál, de amennyiben 1 is jó neki, lehet szó a 110-esről, mert azzal nagyobb fénye van.
Nem tudom, mennyire számít ennél a leírt fél. 1mA mellett még nem melegszik egyik se.
Következő: »»   3707 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem