Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3712 / 3960
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
A gombbal volt sorosan a kondenzátor és azzal sorosan az ellenállás. Próbáltam úgy is, hogy kihagytam az ellenállást, de nem használt. Ez egy gombelemmel működő áramkörhöz kellene, az eredeti "gumiérintkezős" gombot váltanám ki egy régi egérből bontott gombbal, de sajnos csúnyán pereg.
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Rajzold már le légy oly kedves, hogy hogy kötötted be, ez így nem kerek.
Nézted a rajzot, vagy az már elkerülte a figyelmedet?
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
A rajzodon 5V szerepel, az nálam már túl sok, nálam egyetlen gombelemmel üzemel az egész.
Tulajdonképpen: [áramkör—220µF—ellenállás—gomb—áramkör] minden így van sorosan, az "áramkör" természetesen a gomb csatlakozási pontjai.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Rendben, old meg akkor, Én feladtam.
A felét nem érted meg amit kérdezek, nem is arra válaszolsz, de ha ez megnyugtat akkor az 5V-ot átírom neked 3V-ra, mit akarsz azzal a 220 mikrós elkóval?
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Csak bontott alkatrészekből próbálkozok, ilyen akadt a kezembe, de próbáltam már polaritás nélküli 10µF-dal is, de úgy se ment jól.
A kondenzátor legyen párhuzamosan a gombbal, és a gomb egyik lábáról menjen az ellenállás pozitívra, ha jól értem a rajzodat...
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
A µF az túl sok ide. nF értékű kondenzátor kell! 10-100nF közt próbálkozhatsz bármivel,
kicsi tárcsa alakú kerámia kondenzátor, 103 vagy 104 jelzéssel (világosbarna általában).
A tápfesz lehet 3V nem az a lényeg, hanem a kapcsolási elrendezés, és a kis értékű kondenzátor.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Kicsi lencse alakú kerámia kondenzátor 403 jelöléssel, amit találtam. Az ellenállás nagyjából mekkora legyen?
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Idézet:
„Kicsi lencse alakú kerámia kondenzátor 403 jelöléssel”

Igen, az már jobb választás.

Idézet:
„Az ellenállás nagyjából mekkora legyen?”

Akkora mint a rajzon, de ha túrsz akkor tegyél be 1KΩ-ot, azt hamarabb fogsz találni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Lencse alakú kerámia kondenzátor 403 jelöléssel + ellenállás barna-fekete-zöld-arany = még mindig nem jó.
Próbálkozás: ellenállás cseréje 220Ω-ra = nem lehet az áramkört kikapcsolni!
Próbálkozás: visszatettem a színkódos ellenállást és átkötöttem negatívra: rövidzár + és - között!
Nagyon nem hagyja megát...
(#) attika válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 1 / 1
 
Nagy feladat számodra lerajzolni, hogy mit hova kötöttél?
Ha ez nagyon nehéz akkor többet nem kérem.
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Akár 4.7kΩ -tól felfelé valami, mondjuk 100kΩ ig (de lehet már az is sok)...
(#) Udvari Zsombor válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Mindegy, már az eredeti gumiérintkezős gombot visszaapplikálva is pereg... Nem lehet mindig nyerni...
(#) Skori válasza attika hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Nem tudom, de nekem egy ilyen hozzászólás után: "...rajzodon 5V szerepel, az nálam már túl sok, nálam egyetlen gombelemmel üzemel..." számomra már egyértelmű lenne a trollkodás, de úgylátszik vannak még sokan akiknek nem esik le.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza Skori hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Ilyen a "szörnyeteg": kép. Ez már mindenhogyan pereg ha gombot nyomok, tovább nem nyúzom. Az egérből bontott gomb léptet, a másik pedig lenullázza.
Igen, egy elemes mécses aljára van felvacakolva egy bontott számláló elektronika - a panel alatt van egy ellenállás a negatívval sorosan, hogy a 3 gombelemet korlátozza.
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Pár hozzászólással korábban még egy gombelem volt, már három? akkor az 4.5V, már majdnem 5
(#) Udvari Zsombor válasza pipi hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Nem kapja meg a teljes feszültséget mert az túlvezérli, a panel alá rejtettem egy jó nagy értékű ellenállást a negatívval sorosan, így nem tudom, hogy mennyit kap, de az biztos, hogy jóval kevesebbet.
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 / 12
 
Zsombi! Azért nagy öröm nekünk, hogy vagytok. Vissza adja a reményt, hogy ebben a folyton változó világban, mégis van ami legalább állandó. Te és Gyulank. Őszintén köszönjük!
(#) Patópali válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Honnan tudod, hogy pereg? Hányat számol nyomásra, vagy addig számol míg nyomod?
Idézet:
„Kicsi lencse alakú kerámia kondenzátor 403 jelölésse”
Ez biztosan kondenzátor? 40 nF még nem láttam.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 19, 2022 /
 
Egy nyomásra egyszerre csak egyet kellene lépnie, de pereg és emiatt egyszerre kettőt vagy annál is többet lép, valamint ha nyomva tartom, akkor peregnek a számok, míg el nem engedem (max 999-ig tud számolni, utána nem fordul vissza 000-ra).
Arra az alkatrészre pedig stimmel a leírás, hogy kicsi lapos narancs színű lencse alakú, 40_ számozással; úgyhogy meg sem fordult bennem, hogy az tényleg kondenzátor-e vagy sem ‒ egy walkman fejhallgató kimenete melől bontottam, úgyhogy feltételeztem, hogy az.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 / 1
 
Az nem a kapcsoló pergése, ha addig számol amíg nyomod. Az csak néhányat peregne, de nem akármeddig amíg nyomva van. Lehet újrakezdeni a témát más irányban. Mi az a számláló szerkezet pontosan?
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Nem tudom, hogy eredetileg mi volt a célja, de egy gumiérintkezős gombbal lehetett léptetni, eredetileg egyesével, de mióta átalakítottam, egyszerre egynél többet léptet a gomb, bármennyire rövidet próbálok nyomni, legalább kettőt lép. Lehet attól, hogy a negatívval sorosan lett egy ellenállás? Mert már az eredeti gombját visszakötve is pereg...
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Akkor az átalakítást kellene pontosan ismernünk. Pld.: egy rajz.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Az átalakítás annyiból állt, hogy rátettem egy 3 gombelemes elemtartóra, a negatívval sorba lett kötve egy ellenállás (már nem tudom megmérni) és normál gombokra cseréltem a gumiérintkezős gombokat (léptetés, nullázás), semmi több. A számláló áramkör az egy panelra tokozott fekete paca IC a kijelző alatt.
(#) morgo válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Az egérből bontott mikrokapcsolót cseréld ki egy sima nyomógombra. Valószínűleg túl hosszú az idő ameddig az érintkezők zárva vannak.
(#) Udvari Zsombor válasza morgo hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Tegnap próbából visszatettem az eredeti gumiérintkezős gombot (ami segédpanelen van), már azzal is pergett. Délután próbálok valahonnan bontani egy sima gombot, utána meglátjuk...
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Eredetileg hány elemes, azaz mekkora a tápfeszültsége? Ha ellenállással csökkented a feszültséget, akkor ellenállás értékének megfelelőnek kell lenni, csak akkor lesz a kívánt tápfeszültség utána,és a pozitív ágba tedd. Még egy kondenzátor nem ártana ellenállás után pld.: 100 nF vagy több a számláló tápfeszültség pontjára, + és - közé.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Eredetileg egyetlen nagyobb átmérőjű gombelem táplálta, ebben az elemtartóban pedig három pici (AG13) gombelem van. Lehetőségeim korlátozottak, azért lett így megoldva. Sajnos már nem tudom áttenni az ellenállást a pozitív oldalra, mert odaragasztottam a számlálót az elemtartóhoz, és elég makacs fajta ez a szivacsos kétoldalas ragasztószalag ha egyszer már odaragadt. Kialakításból adódóan könnyebb volt kihajtani a számláló pozitív érintkezőjét és összeforrasztani az elemtartóval, ezért került az ellenállás a negatívra. A plusz kondenzátor + és - közé trükkös lenne, hogy az egyik pólus és a kondenzátor közé essen az áramkört működtető kapcsoló, hogy ne legyen rajta folyamatosan a kondenzátor az elemeken, csak amikor kell.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Nem tudjuk a kapcsolók hova vannak kötve. Fontos, hogy most is annyi legyen a tápfeszültség mint eredetileg volt. Előtét ellenállásos tápfeszültség csökkentés esetén alapvető a kondi az áramkör + - pontján.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2022 /
 
Nem tudni, hogy eredetileg mennyi volt a tápfeszültség ‒ az eredeti gombelem bele van gyógyítva az eredeti elemtartó fedelébe ‒, a kijelző erősségét figyelve lőttem be az optimálisnak tűnő tápfeszültséget. Kondenzátort pedig nem szeretnék direktben az elemtartóra akasztani, mert idővel lemerítheti a gombelemeket. Viszont amit lehet sejteni, hogy a léptető gomb egyik lába az pozitív lehet, mert mikor próbáltam pergésmentesíteni, akkor a tápfesz kikerülte a kapcsolót a pozitívra kötött ellenálláson át és nem lehetett kikapcsolni (azóta már csak a gomb maradt), tehát feltételezhető, hogy a kapcsoló a pozitív pólussal van sorosan.
(A panel visszakövethetetlen, mert egyoldalas és ~90%-át takarja a kijelző.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2022
Következő: »»   3712 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem